Strona główna

Tak rodzą się przyszłe talenty

13
Napisany dnia: 02.08.2017, 12:24 , Tagi: Brak

W Błażkowej powstała akademia piłkarska dla najmłodszych. Klub oraz rodzice walczą o to, aby dzieci mogły trenować również jesienią. Środki na utrzymanie szkółki zbierano podczas towarzyskiego turnieju piłki nożnej.

Wszystko zaczęło się w czerwcu. Z inicjatywą utworzenia akademii piłkarskiej dla dzieci wyszedł klub Wisłoka Błażkowa. W projekt zaangażowała się również dyrektor miejscowej szkoły, Danuta Gąsior. Dla rodziców pomysł utworzenia szkółki stał się przysłowiowa wodą na młyn. Z myślą o swoich pociechach masowo zaczęli zapisywać swoje dzieci do akademii. Dziś, pod okiem trenera Karola Staniszewskiego, posiadacza licencji trenerskiej UEFA C trenuje w niej 72 dzieci.

Ogromne zainteresowanie akademią przerosło nie tylko najśmielsze oczekiwania organizatorów, lecz również ich możliwości finansowe. Dzieci trenują dziś nieodpłatnie. Gro środków potrzebnych dla funkcjonowania szkółki pochłaniają koszty związane
z zatrudnieniem trenera. Z pomocą przyszły władze samorządowe. Dzięki wsparciu udzielonemu przez gminę Brzyska możliwe było sfinansowanie pracy trenera w okresie wakacji, w lipcu i sierpniu. Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość akademii, choć Andrzej Zyguła, prezes Wisłoki Błażkowa jest dobrej myśli i wierzy, że jesienią zajęcia będą kontynuowane. Gmina zapewniła finansowanie pracy trenera na okres wakacji, w lipcu
i sierpniu. Zobaczymy, co będzie działo się po tym okresie. Dzieci systematycznie biorą udział
w zajęciach, ciesząc się z gry. Liczymy na to, że uda się tę akademię utrzymać również jesienią. Praca nie jest łatwa ze względu na warunki, jakimi dysponujemy. Na stadionie nie mamy prądu oraz bieżącej wody. Dajemy jednak radę.
– mówi.

Andrzej Zyguła

Kontynuacji wsparcia udzielonego akademii nie wyklucza wójt gminy Brzyska - Rafał Papciak, który w minioną niedzielę miał okazję obserwować zmagania drużyn biorących udział w zorganizowanym w Błażkowej towarzyskim turnieju piłki nożnej.

Utworzenie letniej akademii piłkarskiej w Błażkowej to świetna inicjatywa. Popieram ją z całego serca. Sądzę, że wspólnie z klubem uda się tak to zorganizować, aby mogła ona funkcjonować cały rok, a nawet dłużej. Zmiany społeczne wymagają, aby dzieci i młodzież uczyć gry w piłkę. Akademia z pewnością zaktywizuje dzieci i młodzież, odciągnie ich od komputerów. Co więcej zaszczepi pewne wzorce prowadzenia aktywnego trybu życia. Widzimy, że jest wielu chętnych do udziału w zajęciach. Będziemy szukać środków w budżecie, aby dofinansować tę akademię. Warto zwrócić uwagę na ogromne zaangażowanie klubu i rodziców, którzy pokazali, że potrafią doskonale się zorganizować przygotowując choćby dzisiejszy piknik. – mówi Rafał Papciak.

Rafał Papciak

Głównym celem wspomnianego wcześniej Turnieju o Puchar Prezesa Klubu Wisłoki Błażkowa była zbiórka środków na funkcjonowanie akademii piłkarskiej. Organizatorzy zaprosili do Błażkowej kilka drużyn. W turnieju wzięły udział między innymi reprezentacje Policji Jasło, Państwowej Straży Pożarnej Jasło, Sędziów OZPN Krosno, OSP Gminy Brzyska, Urzędu Gminy Brzyska oraz drużyny seniorów i juniorów Wisłoki Błażkowa. Pomimo towarzyskiego charakteru turnieju rywalizacja była niezwykle zacięta.
W ostatecznym rozrachunku najlepsza okazała się ekipa policjantów, która w finale po rzutach karnych pokonała drużynę seniorów miejscowej Wisłoki.

O determinacji rodziców w dążeniu do kontynuowania działalności akademii świadczy fakt, że z zaangażowaniem włączyli się oni do organizacji turnieju i zbiórki środków finansowych na jej funkcjonowanie. Nie ukrywają, że liczą również na wsparcie władz samorządowych. Byliśmy niezwykle zadowoleni faktem, że powstanie taka akademia.
To również ogromna radość da naszych dzieci. Jako rodzice staramy się pomagać jak to tylko możliwe, stąd ten piknik piłkarski. Dziś zbieramy fundusze na potrzeby szkółki. Chcemy, aby działała również po wakacjach. Mamy nadzieję, że wójt gminy Brzyska pomoże nam i jesienią dzieci wciąż będą mogły trenować.
– mówi z nadzieją w głosie Agnieszka Mikoś, rodzic.

Dla postronnego obserwatora akademia piłkarska, jaką utworzono w czerwcu
w Błażkowej na pozór niczym nie różni się od wielu innych działających w regionie czy też całej Polsce. Warto jednak zauważyć, że nieco ponad miesiąc temu wraz z powstaniem szkółki zaczęła rodzić się nowa społeczność, świadoma swoich celów i ściśle nakierowana na ich osiągnięcie. W zajęciach biorą udział dzieci, które pochodzą z różnych środowisk. Nie ma tutaj znaczenia status społeczny czy też majątkowy rodzin młodych piłkarzy.
Na boisku liczy się zaangażowanie i dobra zabawa, której, jak zapewniają rodzice i dzieci w Błażkowej nie brakuje.

Dla dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Błażkowej projekt ten jest nie do przecenienia w procesie integracji lokalnej społeczności. Cześć i chwała wszystkim tym, którzy zaangażowali się w powstanie tej akademii i chcą ten projekt kontynuować. To bardzo ważne, szczególnie dla dzieci. Jeżeli zaszczepi się w tych pięciolatkach i sześciolatkach zamiłowanie do sportu to nie będą siedzieć bez umiaru przed telewizorem czy też komputerem. Nie zapominajmy, że uczestnictwo w zajęciach pozwala na to, aby dzieciaki mogły skutecznie
a zarazem przyjemnie uczyć się pracy w grupie. Tutaj spotykają się i zacieśniają więzi społeczne.
– mówi Danuta Gąsior.

Jak w wielu przypadkach, również w Błażkowej na drodze do realizacji marzeń nie tylko pojedynczych ludzi, lecz całej społeczności stanąć mogą pieniądze, a w zasadzie ich chroniczny brak. Sadząc jednak po postawie osób zaangażowanych w budowę akademii piłkarskiej, ich determinacji i pewność siebie obawy te mogą okazać się nieuprawnione,
a jesienią dzieci wciąż będą bawić się sportem.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ ✓trener✓
dnia 02.08.2017, 12:45. Identyfikator użytkownika: cUsbegFtB4uD
Ocena
komentarza:
21
Wszystko ok. Tylko szkółka powinna spełniać jakieś wymagania. Podstawa to szatnie. Wójt na meczach drugiej drużyny z Brzysk wypomina, dlaczego Błażkowa potrafi coś zrobić, a Brzyska nie. Pcha pieniądze jak może, gdyby chciał postawić kościół na stadionie Liwocza tak by zrobił. W Błażkowej widzi same przeszkody. A znam je z opowiadań ludzi, ponieważ raz w sezonie moja drużyna jest na meczu w Błażkowej. Wstyd wojcie, że klapki na oczy założyła Ci jedną drużyna. Szkoda że taki piękny stadion jaki macie w Błażkowej nie ma budynku z prawdziwego zdarzenia czy prądu..."nie da się" to tylko słowa, tutaj trzeba działać.
@ /zmurany murinio/
dnia 02.08.2017, 13:09. Identyfikator użytkownika: V85ZWMNlvaGd
Ocena
komentarza:
-6
trzeba w gminie brzyska stworzyć jedną drużynę seniorską grającą w brzyskach a z błażkowej i od stony dąbrówki lipnicy i wróblowej ogrywać juniorów
@ Mały
dnia 02.08.2017, 13:25. Identyfikator użytkownika: ec6W9vKFrQY6
Ocena
komentarza:
3
A co z szkòlką Lecha Poznań w Kołaczycach?czyżby rodzice jednak poszli po rozum do głowy i odpuścili fanaberie za 110 zł.miesiecznie za dziecko?
@ Mądry
dnia 02.08.2017, 13:31. Identyfikator użytkownika: xPPTihSoVlJa
Ocena
komentarza:
-4
Proponuję na trenera Marka N.
@ gt
dnia 02.08.2017, 16:09. Identyfikator użytkownika: nGz2iDaYTVWI
Ocena
komentarza:
2
idą wybory.Jak w wielu przypadkach,(...)na drodze do realizacji marzeń nie tylko pojedynczych ludzi, lecz całej społeczności stanąć mogą pieniądze, a w zasadzie ich chroniczny brak-zwolnic pół urzędu i bedzie kilkaset tysiecy a nawet wiecej. Nie jeździć na wycieczki urzednicze za pieniądze podatnikow i tez będa chroniczne pieniądze.Można wymieniac w nieskończoność..źródła chronicznych pieniędzy
@ ja
dnia 02.08.2017, 21:03. Identyfikator użytkownika: kuFQr8OtOkpp
Ocena
komentarza:
4
Panie wójcie środki inwestować tam gdzie się coś robi i jest zaangażowanie ludzi ,a tak jest w Błażkowej.
@ Mieszkaniec
dnia 02.08.2017, 22:21. Identyfikator użytkownika: DCPfMIRjMWsF
Ocena
komentarza:
-3
Która to już impreza zorganizowana przez klub i mieszkańców?
Dla chorego Karola, na dom dziecka w Wolicy, zbiórka dla potrzebujących przed świętami Bożego Narodzenia i teraz akademia. Mozna wiele rzeczy zrobić tylko trzeba mieć warunki, a tutaj jak widać ich brak... XXI Wiek a tutaj nawet prądu i wody. Wstyd
@ Organizatorka
dnia 03.08.2017, 10:52. Identyfikator użytkownika: FzFhfYgEpjl4
Ocena
komentarza:
2
Dla chorego Karola klub użyczył tylko boiska a nawet nie klub tylko gmina. Komitet był jego organizatorem. Znam doskonale osobę z komitetu, która za wszystkim jeździła. Do tej zbiórki przyłączyli się także rodzice, wiem bo jestem jednym z tych rodziców.
@ @do organizatorka
dnia 03.08.2017, 15:38. Identyfikator użytkownika: wJhPv3P0MxWc
Ocena
komentarza:
-2
Jaki komitet? Proszę mnie nie rozśmieszać.
Kto załatwił od sponsorów i ludzi dobrej woli kiełbasę na girlla, chleb i napoje ?
Komitet załatwił wszystko plus kilka fotek do gazety...
@ Baobab
dnia 03.08.2017, 17:10. Identyfikator użytkownika: ywiRlunbcJe3
Ocena
komentarza:
9
Czy mi się wydaje czy wy serio teraz kłócicie się o kiełbasę i bułki?
@ Paolo Maldini
dnia 03.08.2017, 15:58. Identyfikator użytkownika: ycz7ehcklOYN
Ocena
komentarza:
10
Z nieukrywana trwogą obserwuję te wszystkie paraszkółki piłkarskie(patrz jasielska "Szóstka' itd.) , które zamiast rozwijać w dzieciach miłość do sportu i ruchu, głownie przez zabawe i radość z gry, służą ich rodzicom do realizowania swoich niespełnionych ambicji i leczenia kompleksów.
Jeśli w szkółce mamy np. 20 dzieciaków to automatycznie na treningach pojawia się 40 trenerów i menadżerów w osobach ich rodziców, którzy myślą, że ich dziecko będzie drugim Lewandowskim i w głowie już liczą pieniądze.
@ Mecenas Edukacji Narodowej (MEN)
dnia 03.08.2017, 19:45. Identyfikator użytkownika: ErCkQCVsc7en
Ocena
komentarza:
1
To ja głupi myślalem że rozwijanie "przyszłych talentów" zaczyna się od czytania książek :)
@ Fikus
dnia 03.08.2017, 21:24. Identyfikator użytkownika: 9IYkPJWS8lat
Ocena
komentarza:
7
Tak Ci wmówili?
To smutne...
No ale czytaj.Moze coś wyczytasz...
Ale pamiętaj.Nieważne ile i co czytasz, wazne ile z tego zrozumiesz.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Na krajowej 28 w Zimnej Wodzie spłonęła ciężarówka

   

  Na odcinku drogi krajowej 28 Zimna Woda - Szebnie spłonął samochód ciężarowy. W akcji gaśniczej udział brało kilka zastępów straży pożarnej.

 • Otwarcie salonu firmowego Carlson i Piechocki

   

  Już w najbliższą sobotę, 26 maja odbędzie się otwarcie salonu firmowego Carlson i Piechocki w Jaśle. Teraz ramki do fotografii, lustra oraz oprawy obrazów będą dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wszystko w cenach producenta.

 • Kuchnia Twoich marzeń nie musi być droga - leddo.pl podpowiada jak odmienić wnętrze światłem.

   

  Marzysz o pięknej, przestronnej i jasnej aranżacji swojej kuchni? Z leddo.pl to żaden problem. Nie ważne czy Twój kulinarny raj przeszedł właśnie kapitalny remont czy dopiero powstaje projekt. A może jest to tylko mała kuchnia w niewielkim mieszkaniu na poddaszu? Wielkość nie ma znaczenia - liczy się oświetlenie.

 • 50-latek spłonął żywcem

  W jednym z bloków mieszkalnych przy ul. Kościuszki w Jaśle doszło do tragedii. 50-letni mężczyzna zmarł w wyniku samopodpalenia.

 • Bezpłatne badanie wzroku 28 maja!

   

  Salon Vision Optyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku. Nie zwlekaj, zadzwoń i zarejestruj się. Liczba miejsc ograniczona.

 • Zderzenie poloneza z citroenem na "Pohulance"

   

  Na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Wojska Polskiego doszło dziś do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Do szpitala trafiła pasażerka poloneza.

 • Walczyła ze Stasiowską. Teraz musi jej zwrócić pieniądze

  Magdalena Stasiowska złożyła zażalenie na postanowienie sądu I instancji. Małgorzata Salacha prawomocnym postanowieniem Sądu Apelacyjnego musi zwrócić radnej 6537 zł.

 • Myjnia pod oknami to nieporozumienie – mówią mieszkańcy

  Na osiedlu Gamrat w odległości kilkunastu metrów od bloku budowana jest jednostanowiskowa myjnia samochodowa. Mieszkańcy obawiają się hałasu, wzmożonego ruchu, środków chemicznych i oparów wydostających się z myjni. Inwestor zapewnia, że będzie to obiekt zamknięty.

 • Otwórz drzwi Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105