Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Tarnowiec: odrestaurowany cmentarz wojenny poświęcony i na nowo otwarty

27

Konsul honorowy RP w Grazu dr Gerold Ortner oraz prezydent Austriackiego Czarnego Krzyża Peter Rieser byli gośćmi specjalnymi uroczystości poświęcenia odnowionego cmentarza wojennego nr 19 w Tarnowcu, miejsca spoczynku 48 żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich. Symboliczne ponowne otwarcie zabytkowego obiektu odbyło się w ostatni piątek.

<<FOTORELACJA>>

Wydzielona w południowo-zachodniej części tarnowieckiego cmentarza parafialnego kwatera wojenna z czasów I wojny światowej od dawien dawna domagała się gruntownej renowacji. Idea jej przeprowadzenia narodziła się jednak dopiero w listopadzie 2011 roku. Kilkanaście miesięcy później na zlecenie miejscowego samorządu Jerzy J. P. Drogomir – specjalizujący się w nadawaniu nowego blasku tego typu obiektom – sporządził dokumentację przedsięwzięcia. Prace stanowiące realizację zawartego w niej projektu odtworzenia architektonicznego wystroju cmentarza według stanu z około 1917 roku – z zachowaniem w jego granicach, ale w miejscu wolnym od mogił z I wojny światowej postawionego w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku pomnika, upamiętniającego członków ruchu oporu i ofiary faszyzmu z lat 1939-1945 – zakończone zostały we wrześniu roku obecnego. Ich zakres obejmował m.in. rozbiórkę dotychczasowego ogrodzenia i odtworzenie jego pierwotnej formy, odtworzenie pomnika głównego wraz z drewnianym krzyżem, rozbiórkę i przemieszczenie pomnika z lat 70. ubiegłego wieku w miejsce wolne od grobów z I wojny światowej, odtworzenie i utrwalenie zarysów mogił, odtworzenie brakujących nagrobków i krzyżów nagrobnych, tablic nagrobnych oraz ustawienie nagrobków.

W uroczystości poświęcenia na nowo otwartego cmentarza, która odbyła się w zeszłopiątkowe popołudnie uczestniczyli przedstawiciele władz miejscowych i okolicznych samorządów, liczne poczty sztandarowe – m.in. jasielskiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz lokalnych placówek oświatowych i jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej – rodziny ofiar I wojny światowej oraz przybyli z Austrii goście specjalni wydarzenia, na czele z konsulem honorowym RP w Grazu doktorem Geroldem Ortnerem oraz prezydentem Austriackiego Czarnego Krzyża Peterem Rieserem. Główna część uroczystości została poprzedzona okolicznościową akademią w murach miejscowego Zespołu Szkół, przygotowaną przez jego uczniów, oraz mszą świętą w tarnowieckim Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia.  

Hołd dla bohaterów 

Jaka idea przyświecała odbudowie cmentarza? Chcieliśmy w ten sposób uszanować wszystkich spoczywających w tym miejscu bohaterów, którzy przelali krew w obronie naszej ojczyzny. Zostawili swoją ojczyznę i przyszli ratować naszą Matkę Polskę – powiedział nam ks. kanonik Jerzy Uchman, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu i proboszcz tamtejszej parafii. To on przewodniczył w piątek okolicznościowej Eucharystii, wygłosił na niej kazanie oraz dokonał uroczystego poświęcenia odrestaurowanego cmentarza.

W trakcie uroczystości pięć osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do odbudowy miejsca spoczynku 48 żołnierzy wojsk austro-węgierskich i rosyjskich zostało wyróżnionych przez wspomnianego wyżej konsula honorowego RP w Grazu okolicznościowymi odznaczeniami. Trafiły one w ręce wójta gminy Tarnowiec Bogusława Wójcika, jego zastępcy Piotra Sikory, kustosza tarnowieckiego sanktuarium ks. kanonika Jerzego Uchmana, kierownika Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy w Tarnowcu Wiktora Barańskiego oraz sołtysa Tarnowca, a zarazem prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Podkarpackiego oraz radnego Rady Powiatu Jasielskiego Stanisława Lawery.

"To również nasza historia"

Bezpośrednio po zakończeniu oficjalnej części uroczystości odbyliśmy krótką rozmowę z wspomnianym prezydentem Austriackiego Czarnego Krzyża – organizacji powołanej do istnienia w 1919 roku celem budowy oraz utrzymywania cmentarzy i grobowców dla ofiar cywilnych, prześladowań politycznych oraz żołnierzy. Obecnie zajmuje się ona m.in. opieką nad cmentarzami wojskowymi z okresu I wojny światowej, dzięki jej wsparciu odbudowanych zostało w naszym kraju wiele tego typu obiektów, zwłaszcza na terenie dawnej Galicji Zachodniej. Ta uroczystość to okazja, żeby wyciągnąć wnioski z przeszłości naszych przodków – powiedział nam Peter Rieser. Jego zdaniem troska o cmentarze wojenne jest niezwykle ważna, gdyż wszyscy polegli na wojennych frontach żołnierze mają prawo do godnego miejsca spoczynku. Nasz rozmówca podkreśla, że stanowi ona również swoisty obowiązek wszystkich krajów uczestniczących w I wojnie światowej, wynikający z traktatu pokojowego, jaki podpisały po jej zakończeniu.

Cmentarze wojenne zlokalizowane w różnych częściach Polski są regularnie odwiedzane przez członków Austriackiego Czarnego Krzyża. Sam Rieser czynił to wielokrotnie – w samym roku 2014 już kilkanaście razy. Mimo, że miejsca te znajdują się w Polsce, są częścią również naszej historii – wyznaje z przekonaniem. Przy okazji wspomina ekscytujące przeżycie, jakiego doświadczył nie tak dawno podczas otwarcia jednego z cmentarzy znajdujących się na północy Włoch, osobiście witając na tej uroczystości samego papieża Franciszka.

Peter Rieser podkreśla, iż niezłomność, z jaką zabiega on o pielęgnowanie pamięci historycznej wśród potomnych wynika ze świadomości poczucia długu wobec bliskich mu osób – dziadka, który podczas I wojny światowej brał udział w walkach na froncie wschodnim, oraz ojca, uczestnika drugiej z największych wojen, walczącego na froncie francuskim. Obydwu udało się przetrwać ciężkie próby, jakiem zostali poddani. 


Odbudowa cmentarza wojennego nr 19 w Tarnowcu sfinansowana została z funduszy Województwa Podkarpackiego, Austriackiego Czarnego Krzyża oraz Gminy Tarnowiec.

Jakub Hap
[email protected]

Napisany dnia: 12.10.2014, 06:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ miko
dnia 16.10.2014, 10:51 · Zgłoś
bardzo cenna i wazna inicjatywa- tylko po co ten belkot ksiedza o matce Polsce?- to byli zonierze monarchii habsburgów- i o nia walczyli z rosyjskimi poddanymi cara. Na pewno przyczynili sie do odzyskania niepodleglosci Polski-posrednio Starsi panowie w zielonych kapeluszch z opaskami AK tez sa tu nie na miejscu Sam cmentarz troche "przecukrowany"... Oby jak najwiecej odnawiano takich obiektow!
Odpowiedz
0
@ Pedro
dnia 14.10.2014, 14:59 · Zgłoś
uwaga do komentujących. nauczcie się pisać po polsku.
Odpowiedz
0
@ Maurycy
dnia 13.10.2014, 22:20 · Zgłoś
O ruskich agresorach pamięta gmina i odnawia cmentarz ( za nasze pieniądze) a dla kamuflarzu zaprasza Austriaków- tak dla ściemy- 50 lat temu chodziłam na groby żołnierzy polskich do lasu a teraz o nich cisza- pan Lawera z rządcami gminy urządza wystawę o pięknej ziemi izraelskiej i odnawia ruskie groby a o Polakach to co !!!
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 14.10.2014, 12:59 · Zgłoś
"kwatera wojenna z czasów I wojny światowej" jacy ruscy agresorzy? Obsesję masz?
Odpowiedz
0
@ robenn
dnia 13.10.2014, 21:08 · Zgłoś
To juz drugie albo nawet 3 otwarcie tego cmentarza w ostatnim czasie. Ale wiadomo trzeba się pokazać. Zmiany zmiany zmiany juz nie długo!
Odpowiedz
-3
@ sprawiedliwy
dnia 13.10.2014, 19:16 · Zgłoś
czas.najwyzszy.wymienic cala zaloge urzedu gminy bo to sa kpiny co oni robia biora kase nic nie robia i z nas mieszkancow sie smieja zblizaja sie wybory nie glosojcie na nich jest duzo mlodych preznych ludzi co moga cos zrobic
Odpowiedz
-6
@ obserwator
dnia 13.10.2014, 13:46 · Zgłoś
żałujcie ludzie że nie macie takich objawień jak ja mam matki boskiej pana jezusa i pana boga
Odpowiedz
2
@ niki
dnia 13.10.2014, 10:13 · Zgłoś
moze wreszcie ktos przejrzy na oczy i wybierze normalna wladze a nie tylko dla stolkow kasy i kolesiostwa wybrac fachowcow ktorych chyba w gminie nie brakuje a darmozjadom podziekowac raz na zawsze
Odpowiedz
1
@ Emily.
dnia 13.10.2014, 12:37 · Zgłoś
Wystarczy popatrzeć na wójta i rodzinę pracującą w Urzędzie Gminy :)
Odpowiedz
4
@ wolin
dnia 13.10.2014, 08:36 · Zgłoś
w tej gminie brak reformy najwyższy czas na zmiany wybierzmy nową radę !!! dość kłamstw i oczerniania ludzi przez pana przewodniczącego ...
Odpowiedz
4
@ ciekawy
dnia 12.10.2014, 19:13 · Zgłoś
Wójt dołożył kasy do cmentarza, ciekawe kiedy dołoży do orlika.
Odpowiedz
-2
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 12.10.2014, 23:27 · Zgłoś
Zobowiązał się że jeszcze swoje kości położy na tym cmentarzu , a na tablicy dopiszą jeszcze rycerzy Sobieskiego jak walczył z Turkami pod Wiedniem, a może i Mieszka I jak dbał o jedność państwa Polan przed najazdami hordy niewiernych...
Odpowiedz
4
@ grek
dnia 12.10.2014, 16:36 · Zgłoś
Rozumie, że wójt po niemiecku powiedział swoje przemówienie.Inaczej by nie mogło być. Chyba że po angielski.
Odpowiedz
9
@ xy
dnia 12.10.2014, 16:47 · Zgłoś
wójt to z biedą po "polskiemu" gada... . braki w wykształceniu, gafa za gafą
Odpowiedz
3
@ Ostatni
dnia 12.10.2014, 16:11 · Zgłoś
Cmentarze i księża , wieje optymizmem i rozwojem
Odpowiedz
2
@ Aloha w sensie witaj
dnia 12.10.2014, 14:56 · Zgłoś
Wszystko pięknie. Tylko dlaczego tyle przemówień i powitań? Nie można było po prostu powiedzieć " Witam wszystkich ". Jestem na zdjęciu :D hahahahah
Odpowiedz
3
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 12.10.2014, 14:54 · Zgłoś
"Kraj pięknieje "- ludzie ubożeją teraz czekamy na poprawę ich bytu przez "jaśnie wysokie urzędy" w których mamy sam "kwiat patriotów" - nie z przymusu, ale z własnej woli się tam zgłosili służyć Narodowi...
Odpowiedz
-2
@ aloha w sensie żegnaj
dnia 12.10.2014, 14:52 · Zgłoś
widać mnie tam,ajić :D (pełne skupienie)
Odpowiedz
13
@ ee
dnia 12.10.2014, 13:55 · Zgłoś
No właśnie i jest znowu kandydat do sejmiku... żeby coś wygrać nie wystarczy zapraszać ludzi na fb, pokazywać się na wszelkich imprezach i wieszać plakatów nad biurem żony ;). Mówię NIE...nie zagłosuje na pewno.
Odpowiedz
9
@ Emily.
dnia 12.10.2014, 15:01 · Zgłoś
Jak wszędzie w ostatnim czasie. Wybory się zbliżają. Będzie po wyborach i nikt nie będzie pokazywał się wszędzie, bo i po co :)
Odpowiedz
8
@ ee
dnia 12.10.2014, 15:19 · Zgłoś
Masz racje, jasne. Ale denerwujące jest to mydlenie ludziom oczu, robienie z siebie kogoś dobrego i szlachetnego a prawda jaka jest to każdy widzi...
Odpowiedz
9
@ Emily.
dnia 12.10.2014, 16:07 · Zgłoś
Problem leży w tym, że nie każdy widzi. Niektórzy nadal mają różowe okulary na oczach.
Odpowiedz
27
@ fgfgf
dnia 12.10.2014, 11:34 · Zgłoś
Cmentarz poświęcony wspaniale. Poświęcić jeszcze wójta żeby więcej nie kandydował.
Odpowiedz
16
@ fgfgf
dnia 12.10.2014, 12:27 · Zgłoś
Na zdjęciu jest młodzież z jedynej szkoły która została- bo 4 lata temu wójt zlikwidował 7 (słownie siedem) szkół w gminie. Cała Polska się wtedy śmiała.
Odpowiedz
-4
@ Emily.
dnia 12.10.2014, 15:00 · Zgłoś
Z jedynej szkoły? Radziłabym DOBRZE POLICZYĆ wszystkie szkoły w gminie. I nie tylko w parafii, gdzie są DWA Zespoły Szkół Publicznych.
Odpowiedz
1
@ jaslanka
dnia 12.10.2014, 11:00 · Zgłoś
-do chwała że mamy internet - ty jesteś JUDASZ nie pisaty tylko ,chcesz się kimś posłużyc a na głupotę nie ma lekarstwa
Odpowiedz
-10
@ GIS
dnia 12.10.2014, 09:15 · Zgłoś
Daaaaaaarek!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657