Strona główna

Terytorialsi odwiedzili AHE

17
Napisany dnia: 18.12.2018, 08:26 , Tagi: Brak

Jasielska filia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi gościła w niedzielę żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Studenci uczelni mieli okazję poznać organizację i zadania WOT. Ich szczególną uwagę przykuło prezentowane tego dnia uzbrojenie pozostające na wyposażeniu żołnierzy.

Niedzielna wizyta żołnierzy 33. dębickiego batalionu lekkiej piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w siedzibie jasielskiej filii AHE nie była przypadkowa. W ofercie edukacyjnej uczelni znajduje się, bowiem kierunek politologia, w ramach, którego studenci kształcą się mając do wyboru dwie specjalności, w tym „bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe”. Nie powinien, więc dziwić fakt, iż aulę wypełnili w przeważającej części studenci wspomnianego wyżej kierunku studiów, którzy przez blisko godzinę z uwagą wsłuchiwali się w prezentację przygotowaną przez płk. Rolanda Waszkowiaka.

Dowódca dębickiego batalionu ze szczegółami omówił strukturę organizacyjną WOT jako piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Wiele miejsca poświęcił on specyfice funkcjonowania formacji o stosunkowo młodym rodowodzie. Omówił także jej zadania, zarówno w czasie pokoju, jak też wojny, w kontekście komplementarnego charakteru WOT w odniesieniu do całości potencjału obronnego państwa polskiego. Płk Roland Waszkowiak drobiazgowo odpowiadał na wszystkie nurtujące studentów pytania.

Najbardziej interesującym elementem niedzielnego wydarzenia była prezentacja uzbrojenia i ekwipunku, jaki na swoim wyposażeniu posiadają żołnierze 33. dębickiego batalionu lekkiej piechoty WOT. Z pomocą terytorialsów każdy mógł przymierzyć wcale nielekką kamizelkę kuloodporną, która towarzyszy żołnierzom podczas szkoleń. Studenci mogli usłyszeć również o zaletach różnego rodzaju broni odpowiedniej do zadań lekkiej piechoty. Zaprezentowano m.in. karabinek modułowy MSBS kalibru 5,56 mm, czy też karabin wyborowy BOR kalibru 7,62 mm.

Niedzielne wydarzenie wpisuje się w cykl spotkań organizowanych przez jasielską filię AHE, w ramach, których jej studenci poznają specyfikę funkcjonowania różnego rodzaju instytucji działających w przestrzeni publicznej, służb oraz formacji, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Mają one niebagatelne znaczenie w kontekście wdrożenia przez uczelnię praktycznego profilu studiów, a co za tym idzie rozwoju współpracy z podmiotami, w których studenci mają okazję do zdobywania nieocenionego doświadczenia w ramach praktyk zawodowych.

MD/Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi Filia Jasło

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Kiero
dnia 18.12.2018, 15:17. Identyfikator użytkownika: IonEeLruRe8T
Ocena
komentarza:
14
Pozdrowienia dla kompanii jasielskiej
@ beka
dnia 18.12.2018, 19:13. Identyfikator użytkownika: bxr0OmbnheaO
Ocena
komentarza:
-6
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Franz
dnia 19.12.2018, 09:29. Identyfikator użytkownika: GQZMj1OuCB3V
Ocena
komentarza:
8
Zapisz się i bierz kasę za nic w czym problem?
@ sasza
dnia 19.12.2018, 07:25. Identyfikator użytkownika: LyZcY3pDX0tB
Ocena
komentarza:
-9
współcześni Rambo ha ha
@ qqq
dnia 19.12.2018, 11:19. Identyfikator użytkownika: iaP08aKoBtHU
Ocena
komentarza:
-7
Tam było tak zimno , ze musieli kominiarkami twarze zasłaniać czy to wstyd poprostu?
@ Marcin Michalski
dnia 21.12.2018, 21:04. Identyfikator użytkownika: L5AULOB2kHem
Ocena
komentarza:
9
taki był rozkaz to tak zrobiliśmy (rozkazy wojskowe to temat na inną rozmowę). Sam to wybrałem. Polecił mi to jeden zawodowy wojskowy - poszedłem z ciekawości i okazało się bardzo fajne. Oderwanie się od wszystkiego, np. spędzenie całego weekendu w lesie na ćwiczeniach.

Ostatnie zdjęcie, pozdrawiam :)

ps. piszesz pod pseudonimem żeby zasłonić twarz czy to wstyd poprostu?
@ Bogu_Dzięki_Cywil_(nie_pies)
dnia 24.12.2018, 13:21. Identyfikator użytkownika: ESZYnT37YVri
Ocena
komentarza:
-2
Na razie weekend w lesie a w razie wojny którą mogą rozpętać pajace z sejmu pierwsza linia drogie mięsko armatnie. I po co to komu - bronić Lidla,Kauflanda, Biedronki czy może "ojczystego" Nowego Stylu ? XD Ja nawet szkolenia nie mam,więc pomimo A jestem na szczęście bezużyteczny dla armii w razie czego :P

A co do gotowości bojowej - sprzęt po staremu w magazynie ? Dojedziecie po niego w półtorej godziny czy krótki bojowy kij bambusowy i perspektywa rozstrzelania z rodziną ? (w przypadku takiej Ukrainy 150 km od granicy mamy max)
@ Darko
dnia 19.12.2018, 13:07. Identyfikator użytkownika: 4zkpGXeevpmb
Ocena
komentarza:
-1
Dziecinada za nasze pieniądze
@ łodyniec
dnia 19.12.2018, 19:25. Identyfikator użytkownika: aFmPxI65F5Sf
Ocena
komentarza:
1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Kpr. Darek
dnia 19.12.2018, 16:52. Identyfikator użytkownika: 5L3mvB1zOOS1
Ocena
komentarza:
3
Strzel sobie raz z broni palnej to poczujesz jaką masz władze przez kilka sekund do Darko
@ Bogu_Dzięki_Cywil_(nie_pies)
dnia 24.12.2018, 13:35. Identyfikator użytkownika: ESZYnT37YVri
Ocena
komentarza:
-2
A w d... sobie strzel - poza wojskiem to o pozwolenie ciężko (no chyba,że chodzi o średniowieczne repliki dla cowboy'ów),a strzelać poza strzelnicami nie wolno.No chyba,że jest się członkiem najbardziej znienawidzonej grupy wśród lewackich mieszczuchów - myśliwym. A "władza"... Nie,broń w twojej ręce to przede wszystkim odpowiedzialność domniemany żołnierzyku.Odpowiedzialność za błędy w celowaniu,błędy w czyszczeniu i konserwacji,błędną decyzję - i za cudze życie.Odebrać życie nie sztuka: Broń narzędzie jak każde inne,życia pozbawić kogoś można równie dobrze śrubokrętem albo łopatką - i to nie tylko saperką (choć na odległość tym akurat trudniej ;) - ale gdyby nie groźba kryminału, zrobić np. kuszę to nie problem)
@ goo
dnia 19.12.2018, 17:38. Identyfikator użytkownika: MxPy8h0Lby9n
Ocena
komentarza:
1
po pierwsze to należałoby dozbroić wojsko, które już było a później myśleć o tworzeniu nowych struktur armii
@ Bogu_Dzięki_Cywil_(nie_pies)
dnia 24.12.2018, 13:24. Identyfikator użytkownika: ESZYnT37YVri
Ocena
komentarza:
-1
Po pierwsze,to należało by zrobić czystki w administracji która zarządza tym dozbrajaniem. Takie czystki jakie robili sowieci,bo jak się czyta o rzeczywistym stanie armii, o "gawronie/ślązaku" czy innych cudownych porażkach to się nóż w kieszeni otwiera. Armia na defiladę i na "misje", właściwie powinno się rzec "Polaku broń się sam" - tylko,że zakazali.Dlatego,że są zdrajcami lub dlatego,że boją się,że bronibylibyśmy się przed tymi PO-PiSowymi i komunistycznymi szmaciarzami.Najpewniej oba powody są poprawne.
@ Darko
dnia 20.12.2018, 10:25. Identyfikator użytkownika: 4zkpGXeevpmb
Ocena
komentarza:
-1
Strzelałem z kalibru 100mm 126 razy amunicja bojowa
@ zeniu
dnia 20.12.2018, 11:41. Identyfikator użytkownika: O1UfV4X3Akr5
Ocena
komentarza:
-2
Jasielska filia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi ma pokój Biuro robienia Karier.Pytam się gdzie można zapisać się aby zrobić karierę
@ dragoness
dnia 20.12.2018, 12:07. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-7
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ zeniu
dnia 21.12.2018, 15:23. Identyfikator użytkownika: O1UfV4X3Akr5
Ocena
komentarza:
3
Ja mimo tego chcę zrobić karierę i gitara
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Paraliż w pracowni RTG. Pracownicy na L4

  Technicy elektroradiologii jasielskiego szpitala są na zwolnieniach lekarskich. Sytuacja jest bardzo trudna. Z jednej strony dyrekcja zachęcała pracowników do powrotu do pracy, z drugiej zaś strony będąc pod ścianą podpisała umowy z ościennymi szpitalami oraz technikami w celu zapewnienia pacjentom możliwości wykonywania badań.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

 • Nowoczesny bank spółdzielczy. NASZ, PODKARPACKI!

   

  Rozmowa z  RAFAELEM LELITO, wiceprezesem Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku.

 • Zadbaj o wygląd i zdrowie z dietetykiem

   

  Efektywne odchudzanie, które niesie ze sobą poprawę zdrowia i samopoczucia to prawdziwe sztuka. Większość z nas ma za sobą wiele diet i prób zrzucenia zbędnych kilogramów. Nawet jeśli udawało się nam schudnąć, to zazwyczaj po jakimś czasie pojawiał się efekt jo-jo. Co więc zrobić, by utrata wagi okazała się długotrwała?

 • Alma Harmony Dye-VL – laserowe zamykanie naczynek

   

  Alma Harmony Dye-VL™ to nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • Zmiany w okresie przechowywania akt pracowniczych

   

  Od 1 stycznia 2019 r. będzie Ci łatwiej przechowywać akta pracownicze pracowników i zleceniobiorców.

 • Niepokoi cię zachowanie twojego dziecka?

   

  Jest nadwrażliwe na dotyk, dźwięk, nie reaguje na ból, nie mówi, jest nadpobudliwe, impulsywne, nie bawi się z rówieśnikami, a jego twarz nie wyraża emocji?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105