Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

„Transplantacja- dar życia”

10

„Transplantacja- dar życia” to hasło konferencji zorganizowanej w związku z Ogólnopolskim Dniem Transplantacji. Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia, jako upamiętnienie pierwszego udanego przeszczepu nerki w naszym kraju, który miał miejsce w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

Konferencja została zorganizowana przez nauczycieli i uczniów Medyczno- Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, w celu zapoznania młodzieży szkół średnich oraz szkoły medycznej z ideą transplantacji narządów i honorowego dawstwa krwi.

Spotkanie zostało objęte patronatem przez Centrum Organizacyjno- Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Zagadnienia dotyczące transplantacji przedstawiły: dr nauk medycznych Irena Milaniak- koordynator pobierania i przeszczepiania narządów z Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II oraz dr nauk o zdrowiu Ewa Zawilińska- dyrektor regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Licznie przybyła młodzież wysłuchała wykładu dr Ewy Zawilińskiej: „Na czym polega przeszczepianie narządów i szpiku” oraz dwóch prelekcji dr Ireny Milaniak: „Jak rozmawiać z rodziną o swojej woli oddania narządów po śmierci” i „Sztuka przeszczepienia serca”.

Szczególne zainteresowanie wzbudziło wystąpienie biorcy narządu- pacjentki po przeszczepie nerki, która na swoim przykładzie przedstawiła jak wygląda życie z hemodializą, a jak po przeszczepie nerki. Jesteśmy wdzięczni za podzielenie się z nami doświadczeniem związanym ze zmaganiem się z ciężką chorobą.

Dla młodzieży szkoły medycznej bardzo wzruszające było świadectwo obecnej uczennicy szkoły, która jest córką zmarłego dawcy narządów. W swoim wystąpieniu „To była zwyczajna noc”, nasza koleżanka opowiedziała o przeżyciach po drugiej stronie procedury transplantacyjnej.

Dopełnieniem dawstwa narządów i szpiku jest dawstwo krwi. Ideę honorowego krwiodawstwa przybliżyła zebranym dr Ewa Zawilińska, przy tej okazji zachęcając do udziału w Pikniku Honorowego Dawstwa Krwi, który odbędzie się przy budynku szkoły medycznej, w dniu 17 maja bieżącego roku.

Uczestnicy Konferencji mieli możliwość zaopatrzyć się w materiały dotyczące przeszczepu narządów, a także oświadczenia woli.

Miłym akcentem spotkania było ufundowanie dwóm losowo wybranym uczestnikom pobytu w hotelu w Krynicy Zdroju. Fundatorem voucherów byli właściciele restauracji „U Schabińskiej”.

Podsumowując Konferencję dr Alicja Zając, nauczyciel szkoły medycznej i inicjator tego spotkania powiedziała m. in.: „Cieszę się, że mogliśmy przybliżyć ten trudny, ale bardzo ważny temat młodzieży jasielskich szkół. Ogromne znaczenie przeszczepiania narządów wewnętrznych w ratowaniu życia ludzkiego podkreśla hasło tegorocznego Dnia Transplantacji, które brzmi: „nie zabieram swoich organów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są na ziemi”.

Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle

Napisany dnia: 30.01.2019, 18:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ pytanie i odpowiedź
dnia 31.01.2019, 11:39 · Zgłoś
znam przypadek z wsi podjasielskiej, że chłopak z podstawówki czekał na przeszczep serca, stało się tak, że wypadkowi uległ jego brat i lekarze chcieli pobrać jego narządy, niestety nie zgodzili się, aby dać to serce choremu bratu, rodzice w krótkim czasie pochowali dwóch synów

podkreślam, że prof. T. Guz filozof, powołuje się na atorytety nauk medycznych z imienia i nazwiska z dorobkiem naukowym, badaniami itd. to są argumenty stricte naukowe,
"Mam za sobą długie dyskusje z największymi sławami medycyny ze Szwajcarii, Niemiec, Austrii i innych państw i ani jeden z tych zwolenników śmierci mózgu nie był w stanie nam, filozofom, zaprezentować dowodu na fakt, że jeżeli mózg ustaje w swoim funkcjonowaniu, to człowiek nie żyje, ponieważ prawdą jest, że jeżeli obecność duszy decyduje o żywym ciele, to o żywych organach można mówić li tylko w tym przypadku, w którym jest realna obecność duszy w tym człowieku – mówił",
odsyłam do źródeł
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 31.01.2019, 11:43 · Zgłoś
Tak jak już napisałam, interesują mnie dowody naukowe, nie rozważania filozoficzne, a na moje pytanie nie doczekałam się odpowiedzi. Niemniej dziękuję za dyskusję.
Odpowiedz
2
@ Jurny Stefan
dnia 01.02.2019, 16:44 · Zgłoś
Filozofia jest nauką!
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 01.02.2019, 17:21 · Zgłoś
Ale niestety nie nauką ścisłą.
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 31.01.2019, 11:03 · Zgłoś
Cudownie. Dominikanin-homeopata "dynamizujący" wodę. Ktoś kto zrównuje pacjenta w śpiączce, z takim sztucznie podtrzymywanym przy życiu. A Pan Guz, to przepraszam, gdzie studiował medycynę i jaką ma specjalizację?
Odpowiedz
3
@ ks prof Tadeusz Guz
dnia 31.01.2019, 10:49 · Zgłoś
cytaty pochodzą z wypowiedzi ks prof Tadeusza Guza m.in. wykładowcy KUL prosiłam przeczytać zanim się zdyskredytuje,
"Mam za sobą długie dyskusje z największymi sławami medycyny ze Szwajcarii, Niemiec, Austrii i innych państw i ani jeden z tych zwolenników śmierci mózgu nie był w stanie nam, filozofom, zaprezentować dowodu na fakt, że jeżeli mózg ustaje w swoim funkcjonowaniu, to człowiek nie żyje, ponieważ prawdą jest, że jeżeli obecność duszy decyduje o żywym ciele, to o żywych organach można mówić li tylko w tym przypadku, w którym jest realna obecność duszy w tym człowieku – mówił".
Odpowiedz
0
@ Dores
dnia 01.02.2019, 16:02 · Zgłoś
Mało kto wie, że w tej operacji brał też udział lekarz pochodzący z naszego powiatu ;)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657