Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Tutaj można dotknąć i poczuć przeszłość

6

Trzcinica już po raz szósty stała się świadkiem wyjątkowego festiwalu archeologicznego. Gościom Karpackiej Troi znów dane było zobaczyć widowiskowe pokazy walk średniowiecznych wojów czy też umiejętności rzemieślników. Po raz pierwszy muzeum zaprezentowało unikatowe znalezisko – miecze wykonane z brązu pochodzące z XI w. przed narodzeniem Chrystusa.

Najbardziej widowiskowymi podczas organizowanych od kilku lat przez Skansen Archeologiczny Karpacka Troja są bez wątpienia pokazy walk rycerskich oraz inscenizacje bitew. Jaślanie mogli usłyszeć szczęk oręża średniowiecznych wojów już w piątek, kiedy to na płycie jasielskiego rynku zaprezentowane zostało uzbrojenie oraz umiejętności bojowe rekonstruktorów.

Wówczas do Karpackiej Troi wciąż jeszcze ściągały liczne grupy rekonstrukcyjne nie tylko z całej Polski, lecz również z zagranicy. Organizatorzy spodziewali się, że przybędą oni w liczbie nawet tysiąca. Dzisiaj w piątek trudno jest nam oszacować ilu gości rekonstruktorów odwiedzi skansen. Wciąż, bowiem zjeżdżają oni do Karpackiej Troi. Liczymy, że będzie to od sześciuset do nawet tysiąca osób. Mamy gości z Rosji, Słowacji, Czech, Litwy oraz najlepsze grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. – mówił w miniony piątek Paweł Madej, kierownik Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy.

W tym roku organizatorzy postanowili zwiększyć ilość konkursów oraz różnego rodzaju warsztatów dla gości festiwalu. Wiele z nich dedykowanych było dla najmłodszych, aby dzieci przez zabawę mogły poznawać dawne dzieje. Podczas festiwalu nie brakowało atrakcji, wśród których każdy, kto zdecydował się odwiedzić Karpacką Troję z pewnością znalazł coś dla siebie. Przede wszystkim można było zwiedzać obóz wojów. Do dyspozycji zwiedzających pozostawał Park Archeologiczny, grodzisko i platforma widokowa. W trakcie całego weekendu odbywały się pokazy walk, uzbrojenia i rzemiosł historycznych, koncerty muzyki dawnej oraz inscenizacje obrzędów słowiańskich. Wisienką na torcie była rekonstrukcja wielkiej bitwy o panowanie nad grodem w Trzcinicy.

Podczas Festiwalu po raz pierwszy zostało zaprezentowane wyjątkowe znalezisko mieczy wykonanych z brązu. Pochodzą one z okresu między 1200 r. p.n.Ch. a 1050 r. p.n.Ch. Należały one prawdopodobnie do wojowników tzw. kultury Gava. O wyjątkowości znaleziska mówił Paweł Madej. Znalezisko jest wielką archeologiczną sensacją ostatnich kilku miesięcy. Przygotowaliśmy specjalną ekspozycję w gablotach. Miecze wykonane z brązu to zupełnie wyjątkowe odkrycie z okolic Jasła. – przekonywał.

VI Karpacki Festiwal Archeologiczny zorganizowany jak zwykle z wielkim rozmachem nie był ostatnią w tym roku dużą imprezą w Karpackiej Troi. We wrześniu w Trzcinicy będziemy mieć do czynienia z ogólnopolskim otwarciem Europejskich Dni Dziedzictwa. O zbliżającym się wydarzeniu mówi kierownik Karpackiej Troi. Za trzy tygodnie, w dniach 10 i 11 września mamy otwarcie ogólnopolskie Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku przypada 1050 rocznica Chrztu Polski. Dlatego też tytuł imprezy brzmi: Karpacka Troja, świadek czasów Chrztu Polski. Będą inscenizację, pokazy walk i wiele innych. Spodziewamy się gości z całej Polski. Zapraszamy serdecznie, szczególnie dlatego, że wówczas będzie wstęp wolny. – mówił Paweł Madej.

Patronem medialnym wydarzeń organizowanych przez Skansen Archeologiczny Karpacka Troja jest portal informacyjny jaslo4u.pl

PP

Napisany dnia: 22.08.2016, 10:10

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
4
@ 1111111111111111111111111111111111111111
dnia 23.08.2016, 18:10 · Zgłoś
mnie to bardziej interesuje dlaczego nie przyznano jeszcze nagród dla znalazców tak cennego zabytku może trzeba zbiórkę zorganizować albo skarbonkę z datkami żeby innych zachęcić do przekazywania muzeum takich artefaktów
Odpowiedz
5
@ Jaślak
dnia 23.08.2016, 17:06 · Zgłoś
Tragiczna drożyzna. Ktoś przesadził. Maleńkie porcje wszystkiego, a ceny z kosmosu. Kilka pierogów dla dwojga dzieci prawie 40 złotych!
Odpowiedz
-7
@ dragoness
dnia 23.08.2016, 17:43 · Zgłoś
A ja myślałam, że to był festiwal archeologiczny.
Odpowiedz
4
@ JaślanKA
dnia 22.08.2016, 20:24 · Zgłoś
Impreza super
ale...
...w sobotę 20 sierpnia 2016 w godzinach szczytu dojazdu do Skansenu w Trzcinicy zarządca drogi zgotował nam remont mostu na łuku.
Gratuluję wyobraźni!
Korkowało się ze wszystkich stron; od Trzcinicy, Brzyścia, Dębowca, Jasła.
Masakra...
Odpowiedz
1
@ jasiu
dnia 23.08.2016, 08:41 · Zgłoś
Ten remont trwa stanowczo za długo
Odpowiedz
-5
@ Liga BBVA
dnia 22.08.2016, 11:03 · Zgłoś
aaaaaa może być :) XDD
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657