Strona główna

Ucząc dzieci zapobiegają wypadkom

1
Napisany dnia: 13.12.2018, 12:35 , Tagi: Brak

Tylko w tym roku na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych w całej Polsce doszło do 180 wypadków i kolizji. W ich wyniku śmierć poniosły 44 osoby. Pomimo zatrważających statystyk oraz licznych kampanii edukacyjnych, mających na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników dróg publicznych i kolei świadomość społeczna w tej materii pozostawia wiele do życzenia. Tę starają się kształtować instruktorzy zaangażowani w kampanię Bezpieczny Przejazd.

Warsztaty w Przedszkolu Miejskim nr 6 "Pluszowego Misia"

Kampania społeczna Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” prowadzona jest od ponad dekady. Jej zasadniczym celem jest kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych oraz podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez kierowców jest brak reakcji na znak STOP, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami bądź też ich ominięcie. Twórcy kampanii liczą na to, że efektem jej realizacji będzie zmniejszenie zdarzeń, przede wszystkim tych, w których giną ludzie.

W Jaśle i okolicach, aktywnie w realizację kampanii od kilku już lat zaangażowany jest Adam Filar, wieloletni pracownik kolei i społecznik. Swoje wysiłki skupia głównie na prowadzeniu akcji edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży. W tym roku szkolnym odwiedził przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle – „Pluszowego Misia, Niepublicznego Przedszkola „Mali Odkrywcy” oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle. – Dzieci i młodzież szkolna to doskonały materiał, który można z powodzeniem modelować, kształtując pożądane postawy. Prezentując materiały staram się przedstawić dzieciom konsekwencje nierozważnego zachowania w obrębie przejazdów i przejść kolejowo-drogowych. Ma to kapitalne znaczenie, bowiem to właśnie te dzieci, z którymi się spotykam są nośnikami wiedzy, którą potem przekazują swoim rodzicom i opiekunom. Między innymi, dlatego otrzymują podczas takich spotkań gadżety, które już w domach przypominają im o tym, czego dowiedziały się w przedszkolu bądź tez szkole – przekonuje Adam Filar.

Warsztaty w Przedszkolu Miejskim nr 6 "Pluszowego Misia"

Spotkania edukacyjne nie są nudnym wykładem o charakterze moralizatorskim. W ramach warsztatów dzieci poznają atrybuty kolejarza. Mają okazję do obejrzenia krótkiego filmu edukacyjnego, z elementami humorystycznymi, który stanowi zestawienie dwóch zachowań w obrębie niestrzeżonego przejazdu kolejowego, prawidłowego, oraz tego, które zasługuje na napiętnowanie. Co więcej otrzymują materiały edukacyjne w postaci broszur z łamigłówkami, książeczki oraz inne materiały promocyjne.

 Film edukacyjny kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Znający temat
dnia 13.12.2018, 16:27. Identyfikator użytkownika: oCdd1YtadxHc
Ocena
komentarza:
-3
On dzieciom naopowiadal o bezpieczeństwie na przejazdach, rodzice majom to gdzieś jak wiozą dzieci do szkoły czy przedszkola. Ot taka sprawa trzeba wymalować przejście dla pieszych , jak wymalowali to mamuśki ciągną dzieciska przez środek skrzyżowania bo bliżej do przedszkola
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Konkurs na dyrektora szpitala coraz bliżej

  Rada Powiatu w Jaśle wybrała dziś skład komisji, której zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nie Zarząd Powiatu zatem, jak liczyły na to władze powiatowe zdecyduje o tym, kto zasiądzie w komisji. Wojewoda podkarpacki uchyliła uchwałę w tej materii podjętą przez radę w lutym.

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105