Strona główna

Uczcili pamięć uczestników akcji „Pensjonat”

6
Napisany dnia: 05.08.2017, 13:59 , Tagi: Brak

Wczoraj wieczorem harcerze wespół z kilkudziesięcioosobową grupą jaślan uczcili pamięć bohaterów brawurowej akcji pod kryptonimem „Pensjonat”. 74 lata temu oddział dywersyjny AK działając pod nosem wroga uwolnił 66 więźniów politycznych
z jasielskiego więzienia.

Tradycyjnie już w godzinach wieczornych w sierpniu, kiedy zbliża się rocznica akcji „Pensjonat” harcerze, jaślanie, samorządowcy gromadzą się przed pomnikiem Armii Krajowej w Jaśle przy ul. Staszica, aby oddać hołd bohaterom i ofiarom wydarzeń, które miały miejsce przed ponad siedemdziesięcioma laty.

Uczestnicy V Jasielskiego Marszu Wolności ku czci Bohaterów i Ofiar akcji „Pensjonat” na wstępie wysłuchali hymnu Armii Krajowej. Jak co roku harcerze odczytali okolicznościowy list autorstwa kpr. pchor. Stanisława Dąbrowy ps. „Kostka”, jedynego żyjącego jeszcze członka oddziału dywersyjnego dowodzonego przez oficera Kedywu ppor. Zenona Sobotę ps. „Korczak”. Uczestnicy marszu mieli również okazję do obejrzenia filmu dokumentalnego będącego zapisem wywiadu ze Stanisławem Dąbrową oraz Marią Magura-Witkowską, siostrą braci Magurów, którzy zginęli wraz członkami rodziny Madejewskich „Łukaszów”
z rąk hitlerowskich oprawców już po akcji. Młodzi wykonawcy zaprezentowali również swój niebanalny talent muzyczny i wokalny wykonując piosenki patriotyczne oraz recytując wiersze swą treścią nawiązujące do wydarzeń, jakie miały miejsce w nocy z 5/6 sierpnia 1943 r.

Tak jak w latach poprzednich, również i w tym roku w marszu udział wzięła przede wszystkim młodzież, nie stroniąc od uzewnętrzniania postawy patriotycznej. Wartością dodaną w przypadku organizowania corocznego marszu jest bez wątpienia poszerzanie wiedzy wśród członków lokalnej społeczności na temat historii Jasła i regionu.

W krzewieniu patriotyzmu wśród młodych ludzi ogromną rolę odgrywany my, rodzice, opiekunowie, nauczyciele. Staramy się pokazać historię w sposób interesujący. Ważne, aby młodego człowieka zachęcić do nauki poprzez przeżywanie historii na żywo. Często z uczniami realizujemy zajęcia w terenie. Z harcerzami natomiast organizujemy gry historyczne. Młodzi ludzie powinni mieć okazję do dotknięcia historii. Poznania bohaterów minionych wydarzeń. Dzięki temu mogą poszerzać zakres swoich zainteresowań. – mówi Wiesław Hap, nauczyciel, regionalista, prezes zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.  

Po zakończeniu pierwszej części uroczystości uczestnicy marszu z pochodniami
i transparentami wyruszyli trasą tak zwanego „odskoku”. Celem był plac przed kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
w Jaśle przy ul. Świętego Jana z Dukli. Jest to ta sama droga, którą „Korczak” i członkowie jego oddziału wraz z ponad sześćdziesięcioma uwolnionymi więźniami w nocy z 5/6 sierpnia 1943 odskoczyli po zakończonej akcji.

Na placu przed kościołem rozpalono ognisko pamięci. Tradycyjnie odmówiono modlitwę
w intencji ofiar akcji oraz odczytano apel wzywający do zachowania pokoju i kultywowania historii. Przy ognisku uczestnicy marszu śpiewali piosenki patriotyczne, żołnierskie i partyzanckie.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ zyzio
dnia 06.08.2017, 00:43. Identyfikator użytkownika: 5jIrq5mrzxUS
Ocena
komentarza:
5
A gdzie zdjęcia tej patriotycznej mlodzieży?
@ karyna
dnia 06.08.2017, 09:58. Identyfikator użytkownika: zZXAr6rdZcr3
Ocena
komentarza:
-5
pewnie mlodzież patriotyczna, dość specyficzna.
@ Anna
dnia 06.08.2017, 11:23. Identyfikator użytkownika: dwg4Ilac2IXc
Ocena
komentarza:
29
Świetna inicjatywa. Już w poprzednich latach wybierałam się, ale wreszcie w tym roku byłam. Fajna atmosfera patriotyczna, nie było przemówień, tylko trochę poezji i śpiewu, fragment wspomnień Pana "Dąbrowy", potem przejście do Żółkowa i wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych. Było ze sto osób, takich, które nie musiały, a po prostu chciały uczcić to wydarzenie razem. Dziękuję organizatorom - do zobaczenia za rok, warto przyjść.
@ pol
dnia 06.08.2017, 17:49. Identyfikator użytkownika: HC5cUUsrEKts
Ocena
komentarza:
-9
Ile Niemcy w odwecie rozstrzelali Polaków ?
@ Stefan
dnia 07.08.2017, 15:40. Identyfikator użytkownika: YOndZbMXxuEH
Ocena
komentarza:
11
Jak poznasz to wydarzenie, to się dowiesz. Może warto...
@ malkontent
dnia 10.08.2017, 22:39. Identyfikator użytkownika: 8S4k8xLdoz6q
Ocena
komentarza:
-2
Nie tylko rozstrzelali ale w odwecie spalili także miasto
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Błażkowa na celowniku chuliganów

  Mieszkańcy boją się, bo coraz częściej dochodzi do aktów wandalizmu. Pomalowane znaki, przystanki, a na nich wulgarne słowa to nie wszystko. Zniszczono murawę stadionu, czy elewację budynku gospodarczego...

 • ARiMR promuje bezpieczeństwo na wsi

  W 21 powiatach na Podkarpaciu odbyły się Dni Otwarte Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tym także w Jaśle pod hasłem " Razem wPROWadzajmy zmiany na wsi, żyjmy bezpieczniej".<FOTORELACJA>

 • Seat uderzył w kię. Kierowcy trafili do szpitala

  Do wypadku drogowego doszło przed godziną 11-tą w Trzcinicy. Na drodze krajowej nr 28 Seat Cordoba zderzył się czołowo z Kią Sportage. Poszkodowani w tym zdarzeniu zostali kierowcy obu pojazdów.

 • Pamiętajmy o swoich bliskich zmarłych. Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w środę. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Jest to niezwykły czas zadumy i refleksji, pamiętajmy więc o bliskich, pochowanych na cmentarzach.

 • Mieszkańcy mówią o problemach na osiedlach

  Osiedla Górka Klasztorna czeka na odwodnienie ulic Pelczara i Prusa, Sobniów ma problem z piratami drogowymi a Brzyszczki i Hankówka zwracają uwagę na zły stan dróg i chodników...

 • Żegnaj Wiesiu, będzie Cię nam brakowało…

  16 października zmarł dr Wiesław Krajewski, długoletni zastępca ordynatora i starszy asystent Oddziału Ortopedii, Traumatologii, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

 • Szpital i powiat triumfują!

  Szpital Specjalistyczny w Jaśle otrzymał największą w historii powiatu dotację w kwocie 10 mln zł. Dzisiaj w siedzibie starostwa nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie z RPO WP przez marszałka Władysława Ortyla i dyrektora szpitala Michała Burbelkę.

 • Największy wybór płaszczy i kurtek w Jaśle

   

  Zapraszamy do sklepu Cotton Club na nową jesienno-zimową kolekcję odzieży. Znajdziesz u nas największy w Jaśle wybór płaszczy i kurtek w rozmiarach 34-54 uznanych polskich marek.

 • „Dni porad” - wybierz odpowiedni materac pod okiem lekarza ortopedy w salonie meblowym Relax

   

  Dlaczego tak bardzo ważne jest odpowiednie dobranie materaca? Jakie tak naprawdę powinniśmy wybrać podłoże aby mieć 100% gwarancję na nocny relaks i regenerację ciała?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105