Strona główna

Uczcili pamięć uczestników akcji „Pensjonat”

6
Napisany dnia: 05.08.2017, 13:59 , Tagi: Brak

Wczoraj wieczorem harcerze wespół z kilkudziesięcioosobową grupą jaślan uczcili pamięć bohaterów brawurowej akcji pod kryptonimem „Pensjonat”. 74 lata temu oddział dywersyjny AK działając pod nosem wroga uwolnił 66 więźniów politycznych
z jasielskiego więzienia.

Tradycyjnie już w godzinach wieczornych w sierpniu, kiedy zbliża się rocznica akcji „Pensjonat” harcerze, jaślanie, samorządowcy gromadzą się przed pomnikiem Armii Krajowej w Jaśle przy ul. Staszica, aby oddać hołd bohaterom i ofiarom wydarzeń, które miały miejsce przed ponad siedemdziesięcioma laty.

Uczestnicy V Jasielskiego Marszu Wolności ku czci Bohaterów i Ofiar akcji „Pensjonat” na wstępie wysłuchali hymnu Armii Krajowej. Jak co roku harcerze odczytali okolicznościowy list autorstwa kpr. pchor. Stanisława Dąbrowy ps. „Kostka”, jedynego żyjącego jeszcze członka oddziału dywersyjnego dowodzonego przez oficera Kedywu ppor. Zenona Sobotę ps. „Korczak”. Uczestnicy marszu mieli również okazję do obejrzenia filmu dokumentalnego będącego zapisem wywiadu ze Stanisławem Dąbrową oraz Marią Magura-Witkowską, siostrą braci Magurów, którzy zginęli wraz członkami rodziny Madejewskich „Łukaszów”
z rąk hitlerowskich oprawców już po akcji. Młodzi wykonawcy zaprezentowali również swój niebanalny talent muzyczny i wokalny wykonując piosenki patriotyczne oraz recytując wiersze swą treścią nawiązujące do wydarzeń, jakie miały miejsce w nocy z 5/6 sierpnia 1943 r.

Tak jak w latach poprzednich, również i w tym roku w marszu udział wzięła przede wszystkim młodzież, nie stroniąc od uzewnętrzniania postawy patriotycznej. Wartością dodaną w przypadku organizowania corocznego marszu jest bez wątpienia poszerzanie wiedzy wśród członków lokalnej społeczności na temat historii Jasła i regionu.

W krzewieniu patriotyzmu wśród młodych ludzi ogromną rolę odgrywany my, rodzice, opiekunowie, nauczyciele. Staramy się pokazać historię w sposób interesujący. Ważne, aby młodego człowieka zachęcić do nauki poprzez przeżywanie historii na żywo. Często z uczniami realizujemy zajęcia w terenie. Z harcerzami natomiast organizujemy gry historyczne. Młodzi ludzie powinni mieć okazję do dotknięcia historii. Poznania bohaterów minionych wydarzeń. Dzięki temu mogą poszerzać zakres swoich zainteresowań. – mówi Wiesław Hap, nauczyciel, regionalista, prezes zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.  

Po zakończeniu pierwszej części uroczystości uczestnicy marszu z pochodniami
i transparentami wyruszyli trasą tak zwanego „odskoku”. Celem był plac przed kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
w Jaśle przy ul. Świętego Jana z Dukli. Jest to ta sama droga, którą „Korczak” i członkowie jego oddziału wraz z ponad sześćdziesięcioma uwolnionymi więźniami w nocy z 5/6 sierpnia 1943 odskoczyli po zakończonej akcji.

Na placu przed kościołem rozpalono ognisko pamięci. Tradycyjnie odmówiono modlitwę
w intencji ofiar akcji oraz odczytano apel wzywający do zachowania pokoju i kultywowania historii. Przy ognisku uczestnicy marszu śpiewali piosenki patriotyczne, żołnierskie i partyzanckie.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ zyzio
dnia 06.08.2017, 00:43. Identyfikator użytkownika: 5jIrq5mrzxUS
Ocena
komentarza:
5
A gdzie zdjęcia tej patriotycznej mlodzieży?
@ karyna
dnia 06.08.2017, 09:58. Identyfikator użytkownika: zZXAr6rdZcr3
Ocena
komentarza:
-5
pewnie mlodzież patriotyczna, dość specyficzna.
@ Anna
dnia 06.08.2017, 11:23. Identyfikator użytkownika: dwg4Ilac2IXc
Ocena
komentarza:
26
Świetna inicjatywa. Już w poprzednich latach wybierałam się, ale wreszcie w tym roku byłam. Fajna atmosfera patriotyczna, nie było przemówień, tylko trochę poezji i śpiewu, fragment wspomnień Pana "Dąbrowy", potem przejście do Żółkowa i wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych. Było ze sto osób, takich, które nie musiały, a po prostu chciały uczcić to wydarzenie razem. Dziękuję organizatorom - do zobaczenia za rok, warto przyjść.
@ pol
dnia 06.08.2017, 17:49. Identyfikator użytkownika: HC5cUUsrEKts
Ocena
komentarza:
-9
Ile Niemcy w odwecie rozstrzelali Polaków ?
@ Stefan
dnia 07.08.2017, 15:40. Identyfikator użytkownika: YOndZbMXxuEH
Ocena
komentarza:
10
Jak poznasz to wydarzenie, to się dowiesz. Może warto...
@ malkontent
dnia 10.08.2017, 22:39. Identyfikator użytkownika: 8S4k8xLdoz6q
Ocena
komentarza:
-2
Nie tylko rozstrzelali ale w odwecie spalili także miasto
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Salon Optyczny "Twój Optyk" zaprasza na promocyjne zakończenie wakacji 2017r.

 • „Munduru nie zdejmę, broni nie złożę…”

   

  W tym roku przypada 120 rocznica urodzin majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Na tak zwanych łąkach hubalowych już po raz kolejny oddano hołd urodzonemu w Jaśle bohaterowi. Tłumy jaślan mogły zobaczyć zapierające dech w piersiach widowisko historyczne.

 • Pojedziemy pociągiem do Krakowa

   

  Od października jaślanie będą mogli podróżować koleją z Jasła do Krakowa i odwrotnie. To dobra wiadomość przede wszystkim dla studentów, którzy uczą się na krakowskich uczelniach. Podróżni za przejazd pociągiem z Krakowa do Jasła zapłacą 16 zł. W taryfie obowiązywać będą  wszystkie ulgi.

 • Policjant wjechał motocyklem w znak drogowy

   Dwaj policjanci poruszający się na motocyklach patrolowali rejon osiedla Gamrat. W pewnym momencie jeden z funkcjonariuszy stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w znak drogowy. 

 • Jazda na hulajnodze? Jest szybka, tania i ekologiczna mówią urzędnicy

  Jasło jest pierwszym miastem w Polsce, w którym urzędnicy wykorzystują hulajnogi z napędem elektrycznym do poruszania się w celach służbowych. Pracownicy jasielskiego magistratu wyliczają same zalety tego ekologicznego środka transportu. 

 • Zadbamy o Twój dom i ogród

   

  Piękny dom i ogród to prawdziwa wizytówka. Na ścianach budynków mieszkalnych jednak często osadza się kurz, sadza oraz różnego typu zabrudzenia. Jak się ich pozbyć? Najlepiej postawić na doświadczonych fachowców.

 • Bezpłatne kursy komputerowe w Jaśle

   

  Poszukujesz bezpłatnych kursów? Uważasz, że dzięki szkoleniom poprawisz swoją sytuację na rynku pracy? A może potrzebujesz podnieść swoje umiejętności w posługiwaniu się komputerem? Jeśli poszukujesz informacji na temat dofinansowanych szkoleń zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu – tu znajdziesz odpowiedź gdzie się udać.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105