Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Ukażą przeszłość regionu w filmie, by „ocalić od zapomnienia”

20

Na terenie powiatu jasielskiego trwają zdjęcia do projektu filmowego pt. „Opowieści Magurskie z okresu 1930-1960” – współfinansowanego przez Muzeum Historii Polski. Prekursorska produkcja przyjmie formę zbioru krótkich etiud, stanowiących ilustrację wspomnień najstarszych mieszkańców Beskidu Niskiego. Przedsięwzięcie objęliśmy naszym patronatem medialnym. 

fot. A. Wietecha

Projekt realizowany jest przez funkcjonujące na terenie Majscowej Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych im. Władysława Świstaka KULTINI – przy nieocenionym wsparciu licznej grupy mieszkańców regionu, jak podkreślają jego członkowie.

Chcemy w przystępnej formie przedstawić szerokiemu gronu odbiorców szereg opowieści o tym, jak przed laty wyglądało życie na bliskich nam terenach. Historie, jakie pojawią się w filmie, dotyczą różnych zdarzeń, zarówno tych tragicznych – np. związanych z wysiedleniami – jak i z pozoru błahych, ale w dobitny sposób ukazujących specyfikę tamtego czasu oraz znaczenie postępujących przemian cywilizacyjnych. Czy dziś można pojąć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu człowiek widząc motor, z przerażenia klękał? Obecnie żyjemy w innym świecie, niewiele może nas zdziwić – mówi nam Piotr Czyżowicz, założyciel i prezes stowarzyszenia. To on przez kilkanaście lat dokumentował wspomnienia najstarszych mieszkańców różnych miejscowości położonych na Jasielszczyźnie, m.in. Krempnej, Kotani, Desznicy, Dębowca i Majscowej. Mimo, iż część z jego rozmówców już nie żyje, ich opowieści zostały zachowane i dzięki realizowanemu projektowi będą mogły trafić do potomnych.

fot. K. Korpiela

fot. K. Korpiela

Ocalić od zapomnienia

Jak zauważa mocno zaangażowana w prace nad filmem Agata Wietecha, członkini KULTINI, podjęte przez stowarzyszenie przedsięwzięcie realizowane jest w celu kultywowania pamięci o przeszłości Ziemi Jasielskiej oraz zainteresowania nią szerokiego odbiorcy. Nasz projekt ma służyć temu, by te zatarte przez czas opowieści trafiły do jak największej liczby ludzi, zwłaszcza młodzieży. Zdecydowaliśmy się utrwalić je w postaci filmu, gdyż w dzisiejszych czasach do młodego człowieka najprościej  jest dotrzeć poprzez formy wizualne. Za pomocą obrazu łatwiej i szybciej można wzbudzić w nim zainteresowanie jakimś zagadnieniem, aniżeli z wykorzystaniem słowa pisanego – twierdzi nasza rozmówczyni. Zdaniem pomysłodawców i twórców powstającej produkcji przedstawione w niej opowieści mają charakter odkrywczy – większość z nich dotyczy tych zdarzeń z przeszłości, które nigdy nie zostały w żadnej formie utrwalone, na skutek czego zachowały się jedynie w pamięci ich naocznych świadków.

Wspólnymi siłami

W realizację projektu zaangażowanych jest kilkudziesięciu wolontariuszy – członków stowarzyszenia KULTINI i ich przyjaciół. Część z nich udziela się na rzecz przedsięwzięcia pełniąc rolę filmowych statystów, pozostali odpowiadają za kwestie logistyczne, gromadzenie rekwizytów, pomoc na planie. Nad techniczną stroną produkcji czuwa zawodowy filmowiec Jacek Burban, odpowiadający również za reżyserię. W roku 2005 na Wrocławskiej Szkole Artystycznej Mastershot młody twórca zdobył dyplom pod opieką artystyczną Jana Jakuba Kolskiego – znanego reżysera, scenarzysty, operatora i producenta filmowego. Studiował również na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz słynnej łódzkiej „filmówce”. Zdecydowałem się włączyć w tę inicjatywę, gdyż uznałem, że jest wartościowa. Praca nad tym projektem jest dla mnie ciekawą przygodą. Dotychczas realizowałem głównie dokumenty, reklamy, teledyski, pracowałem też przy fabułach teatralnych. Teraz nastał idealny moment, by wszystkie wcześniejsze doświadczenia wykorzystać na rzecz niezwykle ciekawej produkcji – powiedział nam na co dzień mieszkający w Warszawie twórca. Warto dodać, iż fotografem, który dokumentuje całą akcję jest Krzysztof Korpiela z Lublina, który również pracuje na rzecz projektu jako wolontariusz.

fot. A. Wietecha

fot. A. Wietecha

Owocem wspólnej pracy grupy będzie kilkanaście krótkich niezależnych od siebie etiud, zgrabnie połączonych w jedną całość. Zasadnicza część zdjęć do nich została już ukończona – sceny kręcone były na terenie gmin Jasło, Dębowiec, Osiek Jasielski, Nowy Żmigród oraz Krempna od 7 do 11 sierpnia. Zakończenie tego etapu przedsięwzięcia powinno nastąpić za kilka dni. Następnie ruszą prace nad montażem nagrań. Film powinien być gotowy późną jesienią – z jego efektem finalnym będzie można zapoznać się m.in. na serwisie YouTube.

Smaczkiem produkcji będą sceny z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Othala z Rzeszowa.

Piotr Czyżowicz, Agata Wietecha i Jacek Burban

Mimo, iż twórcom projektu na rzecz jego realizacji udało się otrzymać dofinansowanie od Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2014”, wciąż poszukują oni chętnych do finansowego wsparcia tego kosztownego w wykonaniu przedsięwzięcia. Instytucje, firmy czy osoby prywatne, które chciałyby wspomóc wartościową społeczną inicjatywę proszone są o kontakt ze Stowarzyszeniem KULTINI. Wszyscy sponsorzy projektu, jak i osoby na wszelkie inne sposoby zaangażowane w jego realizację otrzymają oficjalne podziękowania w materiale filmowym, który zostanie opublikowany w internecie. Znajdą się w nim również sceny z planu zdjęciowego produkcji.

Jakub Hap
[email protected]

Napisany dnia: 14.08.2014, 16:04

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Historyk
dnia 23.03.2021, 16:49 · Zgłoś
0
@ Historyk
dnia 23.03.2021, 16:41 · Zgłoś
Ktoś ma już może linki do tych opowieści na YT ? może by dopisać do artykułu ?
Odpowiedz
2
@ Grzegorz
dnia 19.12.2014, 13:57 · Zgłoś
Jesteście mądrymi i wrażliwymi ludźmi, i robicie coś naprawdę unikalnego i szlachetnego. Pochodzę z Tarnowa, ale przynajmniej raz w roku jestem na wędrówkach w Beskidzie Niskim. Zawsze tęsknię.
Odpowiedz
-1
@ mnuyfy
dnia 29.08.2014, 17:42 · Zgłoś
i [...] mnie to obhodzi
Odpowiedz
0
@ kiki
dnia 29.08.2014, 13:15 · Zgłoś
byli u mojego wujka
Odpowiedz
3
@ Kasia
dnia 20.08.2014, 20:42 · Zgłoś
Super inicjatywa, popieram
Odpowiedz
3
@ x
dnia 16.08.2014, 00:12 · Zgłoś
gratulacje Piotrek
Odpowiedz
11
@ 344
dnia 15.08.2014, 13:23 · Zgłoś
Jak było wysiedlenie to ludzie swój majątek w jednym worku zmieścili a teraz na same ubrania trzeba by było tira nająć:)
Odpowiedz
16
@ słuchacz
dnia 15.08.2014, 14:59 · Zgłoś
tak, czasy się zmieniły/dużo mamy teraz konsumpcjonizmu i materializmu a CZŁOWIEKA w tym wszystkim najmniej. Kiedyś ważny był człowiek, teraz mamy tendencje mieć" każdy chce posiadać a paradoksalnie w tym wszystkim w konsekwencji powoli giniemy". Dlatego ważne może aby poprzez takie wspomnienia uświadomić sobie obecną rzeczywistość dokąd zmierzamy jako ludzie i starać się wybierać człowieka i nie skupiać zbytnio na ulotnym materialiźmie- on może być tylko narzędziem, a nie celem. Wspieram!
Odpowiedz
2
@ jikarus
dnia 15.08.2014, 12:07 · Zgłoś
LŁadnie należy pamiętać
Odpowiedz
0
@ marca
dnia 15.08.2014, 11:09 · Zgłoś
ciociu ładnie wyglądasz
Odpowiedz
6
@ Wiol
dnia 14.08.2014, 22:06 · Zgłoś
OOO To jest coś pięknego ,,, i będzie jeszcze piękniejsze czekamy na fil Świetni jestescie !!!
Odpowiedz
-22
@ polaczek
dnia 14.08.2014, 19:36 · Zgłoś
Chińczcy nagrywają filmy o lotach w kosmos a polaczki o dziadach w stodole.
Odpowiedz
10
@ Jasielski Hipster
dnia 14.08.2014, 18:29 · Zgłoś
Dobre bede oglądał :)
Odpowiedz
34
@ Marek
dnia 14.08.2014, 17:37 · Zgłoś
Genialna inicjatywa.Popieram w całej rozciągłości. Czekamy na efekt finałowy. Brawo dla pozytywnie zakręconych!
Odpowiedz
57
@ onb
dnia 14.08.2014, 16:50 · Zgłoś
proponuje zrobic film o bylych zakladach w Jasle i okolicach co w nich produkowano itp
Odpowiedz
9
@ jak zawsze
dnia 14.08.2014, 18:04 · Zgłoś
A głównym sponsorem powinien być "Rząd" i nasi pseudo urzędnicy. na końcu powinni wyświetlić nazwiska wszystkich "sponsorów" dzięki którym powstał by film "Wymierające miasto Jasło" . Jeśli chodzi o artykuł to gratuluje pomysłu trzymam kciuki za realizacje.
Odpowiedz
-6
@ 008
dnia 14.08.2014, 18:24 · Zgłoś
G prawda. Głównym sponsorem powinni być polaczki kupujące u chińczyków albo wszystko z napisem w języku angielskim.
Odpowiedz
1
@ jaś
dnia 17.08.2014, 14:53 · Zgłoś
to musiał by być serial i każdy odcinek o jednym byłym zakładzie i tak można zacząć od zakładu płyt wiórowych i fabryki domów,pbr,jpb,tranzbud,dzwig,rejon dróg,okręgówka,pektowin, liwocz,rafineria,naftobudowa i wiele innych na gamracie kończąc
Odpowiedz
13
@ PIERWSZY
dnia 14.08.2014, 16:12 · Zgłoś
hurrrrrrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaaaaa
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657