Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Uroczysty odbiór Karpackiej Troi w Trzcinicy

40
Karpacka Troja, inwestycja za blisko 12 mln zł  została przekazana inwestorowi, czyli Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie. Oficjalnie otwarcie dla zwiedzających zaplanowano na drugą połowę maja 2010 roku. Projekt dofinansowany został przez Komitet Norweski Mechanizmu Finansowego w 85%. Skansen wraz z kompleksem turystycznym zajmuje powierzchnię 8 hektarów. Szacuje się, że rocznie to miejsce zwiedzi około 250 tys. osób.






Prace przy budowie grodziska rozpoczęły się w październiku 2007 roku. W ciągu dwóch lat odtworzono wioskę słowiańską z IX wieku oraz osadę ludności sprzed 3,5 tysiąca lat. Trudno dostępne, częściowo zalesione nieużytki przekształciły się w nowoczesny obiekt muzealny o standardzie dorównującym najlepszym, światowym przedstawicielom branży skansenów archeologicznych.


Do rekonstrukcji wioski sprzed 3,5 tysiąca lat zużyto ok. 400 m sześciennych drzewa dębowego i iglastego oraz dziesiątki ton trzciny i słomy na pokrycie dachów. - Posłużyła do tego słoma wyhodowana ze specjalnego gatunku żyta. Musieliśmy zakontraktować parę hektarów żyta w okolicach Jasła, żeby później to skosić i wymłócić cepami, bo młócone kombajnami nie nadawałoby się do naszych potrzeb. Na rekonstrukcję wałów na górze zużyliśmy ponad 100 ton stali i 300 ton otoczaków na kocie łby – mówi Bogdan Idzik, prezes Przedsiębiorstwa Budownictwa Komunalnego w Jaśle.


Pomysł  budowy grodziska zrodził się w 1998 roku, kiedy badania archeologiczne w Trzcinicy były już zaawansowane. Potrzeba ochrony tego dziedzictwa archeologicznego oraz udostępnienie go zwiedzającym ma na celu nie tylko promocję skansenu w jak najszerszym zakresie, ale także przekazanie ludziom współczesnym wiedzy historycznej. – Chcemy przekazać tę wiedzę nie tylko mieszkańcom Trzcinicy, Podkarpacia, ale również i Europy – podkreśla Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.


O tym, jak ważna dla gminy jest ta inwestycja przekonywał także  Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło. - Jest to wydarzenie historyczne, które bardzo  przeżywam. Od samego początku towarzyszyłem dyrektorowi Janowi Gancarskiemu, który odkrył to miejsce i wybudował skansen. Przejdzie do historii Polski i światowej archeologii jako odkrywca i budowniczy tak przepięknego obiektu, jakim jest skansen archeologiczny.

Aby definitywnie zakończyć wszystkie prace związane z tą inwestycją, trzeba jeszcze wyposażyć obiekt oraz przygotować wystawę. W planach jest także budowa platformy widokowej za ok. 1 mln 600 tys. zł i nowej drogi dojazdowej. Prace przy niej ruszą prawdopodobnie już niebawem. Przygotowane są już wszystkie dokumenty, pozostało jeszcze tylko ogłoszenie przetargu, który wyłoni wykonawcę na budowę nowej drogi.




Skansen archeologiczny i kompleks turystyczny znajdują się na obszarze ponad 8 hektarów. Ponad połowę zajmują „Wały Królewskie”, wpisane do rejestru zabytków oraz teren położony u ich podnóża o powierzchni 3,75 ha zwany parkiem archeologicznym. W ramach projektu zrekonstruowano 9 odcinków wałów obronnych o łącznej długości 152 m, fragment drogi, bramę, dwa domy i wóz z początków epoki brązu oraz bramę wczesnośredniowieczną, 4 chaty słowiańskie, czynne źródło z X wieku i miejsce ukrycia skarbu. Wybudowane zostały także ścieżki (1527 m) i drogi dla zwiedzających (530 m). Zrekonstruowana wioska kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tys. lat składa się z 5 domów, a wioska słowiańska z IX wieku z 6 chat. Wszystkie wybudowane zostały wg technologii stosowanej w pradziejach. Podstawowymi materiałami używanymi do wznoszenia domów w kulturze Otomani-Füzesabony były: drewno, trzcina, słoma i glina. - Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji wydawało się nam, że rekonstrukcje nie będą takie trudne. W trakcie prac okazało się, że to „wyższa szkoła jazdy”, bo technologie stosowane przez naszych przodków sprzed 2-4 tysięcy lat były dosyć wyrafinowane, o których współcześni inżynierowie nie uczą się – mówi Idzik.

W parku archeologicznym wybudowany został pawilon wystawowy o powierzchni ok. 1800 m2 z salą wystawową, konferencyjną, pomieszczeniem na lekcje muzealne i zajęcia oświatowe. Obiekt został wyposażony w zaplecze administracyjne, techniczne i obsługujące zwiedzających, pracownie, magazyn i portiernię, a na potrzeby zwiedzających powstanie także lokal gastronomiczny. - Mamy nadzieję, że lokalna ludność zmobilizuje się i będzie zarabiać na tym skansenie. Rozwinie się agroturystyka, powstaną hotele, nowe miejsca noclegowe, restauracje, kawiarnie, aby odwiedzający mogli zostawić tu jak najwięcej pieniędzy – dodaje Jan Gancarski.

Na placu przed pawilonem organizowane będą festyny archeologiczne i turnieje rycerskie. Ważnym zadaniem skansenu będzie działalność edukacyjna, poprzez możliwość prowadzenia na tym terenie lekcji, prelekcji i odczytów.
 

Katarzyna Pacwa-Wilk
Napisany dnia: 08.12.2009, 18:47

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ xxx1234
dnia 13.12.2009, 21:34 · Zgłoś
12 mln. Pewnie większa połowa z tego poszła na kierowników
Odpowiedz
0
@ koro
dnia 12.12.2009, 12:11 · Zgłoś
Najsmutniejsze jest nie to, że wywalono parę milionów na neolityczny bieda-disneyland, cel przymusowych wycieczek szkolnych. Szkoda przede wszystkim pięknego starodawnego grodziska, które poszło pod nóż, bo jacyś "rozumni inaczej" postanowili szukać rozgłosu szpecąc je i niszcząc. Patronem tego dzieła Herostrates, a z Troją ma tyle wspólnego, co Pogórze Strzyżowskie z Himalajami
Odpowiedz
0
@ Jaślanin
dnia 12.12.2009, 10:36 · Zgłoś
Zresztą nie wiem po co te ujadania: Karpacka Troja jest przecież własnością Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, jest oddziałem zamiejscowym, wiec o co tyle krzyku?? I tak większość krytykantów nigdy w żadnym muzeum nie było i nie będzie...
Odpowiedz
0
@ Jaślanin
dnia 12.12.2009, 10:31 · Zgłoś
Nie wiem jakim zadufanym w sobie malkontentem trzeba być, aby pisać takie komentarze!! Zamiast cieszyć się, że coś takiego powstało i komuś chciało się podjąć wyzwanie stworzenia Muzeum, to widać tu tylko jad płynący strumieniami...Oj maluczcy, maluczcy. Lepiej przecież centrum handlowe było tam postawić albo kino albo basen.
Ktoś napisał, że Sanok ma piękny skansen i odwiedza go tylko 100tys ludzi - owszem, jest piękny lecz nieumiejętnie zarządzany, jak typowy państwowy moloch - bez pomysłu, bez marketingu, bez managera, tak, bo dziś nawet muzeum powinno mieć dobrego managera!
A to czy Karpacką Troję będzie odwiedzać 250 tys ludzi, okaże się pewnie po paru latach, skąd dziś ktoś może wiedzieć co będzie?
Z pewnych źródeł wiem, że będzie fajnie. Ale to rozrywka nie dla "dzieci neostrady" niestety...
Odpowiedz
0
@ Pankracy
dnia 11.12.2009, 10:39 · Zgłoś
Większość tych komentarzy świadczy o tym, że ich autorzy nie znają się na niczym poza uprawą ziemniaków i wypasem krów. O tym projekcie wypowiadali się z podziwem archeologowie z całej Polski, może to przynieść regionowi spore fundusze, a przy okazji stanowi świetną oprawę historii tego miejsca. Ale skąd niby macie to wiedzieć, skoro nie czytacie niczego bardziej ambitnego niż gazetka reklamowa Rossmana.
Odpowiedz
0
@ łopservatore
dnia 09.12.2009, 23:00 · Zgłoś
Do wszystkich krakaczy i pseudo znawców.Za kilka lat wytkną wam na forum wasze "objawione"ujadania.Gdy będziecie się golili nie patrzcie w lusterka byście się nie musieli wstydzić za te wasze niezwykle "przemyślane"enuncjacje.No chyba że ci od których będzie zależał dalszy rozwój tego pomysłu będą reprezentować wasz geniusz naukowo-ekonomiczny.Mali człowieczkowie pokrzywdzeni przez brak chęci do nauki.
Odpowiedz
0
@ Goscinna
dnia 09.12.2009, 21:41 · Zgłoś
A mnie się podoba! I zobaczycie niedowiarki, że będzie ciekawie!
Odpowiedz
0
@ ja:)
dnia 09.12.2009, 20:38 · Zgłoś
do re: jak tam będą domki na sylwestra to w pierwszym roku furkną z dymem!!!!!!!:P
Odpowiedz
0
@ .
dnia 09.12.2009, 18:13 · Zgłoś
ccinica zakwinie
Odpowiedz
0
@ Prof. dr hab. AGH
dnia 09.12.2009, 17:33 · Zgłoś
Niestety mając tak głupich rządzących, którzy dążą do marginalizacji naszego kraju pod względem ekonomicznym i społecznym budujemy skanseny i muzea. Cel jest jeden zrobić z Polski największy skansen w Europie.
Odpowiedz
0
@ Olena
dnia 09.12.2009, 16:37 · Zgłoś
ja piernicze ;p 12 mln zł na takie coś,podstawówki będą miały gdzie na wycieczki jezdzic,dość że wiocha to jeszcze większą robią,mogli by coś współczesnego,o jakiejś rozbudowanej technologii,jakieś centrum sportu zbudować a nie chaty! dżizysss :/
Odpowiedz
0
@ historyk
dnia 09.12.2009, 16:21 · Zgłoś
jakoś nie widać tych 12 milionów które tu podobno wydano
Odpowiedz
0
@ Koszałek Opałek
dnia 09.12.2009, 16:12 · Zgłoś
A tego nie dało się już zamaskować?????

http://www.galeria.jaslo4u.pl/displayimage.php?album=326&pos=29

Wygląda jak schron przeciwatomowy

Masakra!!!!
A była nadzieja by to pokazać światu.
Dobrze, że mało kto wie o tym skansenie.
12 melonów!!!!
Masakra!
Odpowiedz
0
@ LUDZIE
dnia 09.12.2009, 16:02 · Zgłoś
NIE OD RAZU RZYM ZBUDOWANO-NARAZIE PARE CHATEK ZA 5 LATEK MOŻE BEDZIE WIECEJ ATRAKCJI-NO ALE TEN BUDYNEK RZECZYWISCIE PRZESADZONY...
Odpowiedz
0
@ gosc
dnia 09.12.2009, 14:13 · Zgłoś
Polacy to jednak glupi ludzie
zrobia coś źle
nie zrobia jeszcze gorzej
ehhhhhhhh
Odpowiedz
0
@ FAN
dnia 09.12.2009, 14:09 · Zgłoś
Bogdan to co tobie sprawiało największe trudności w tych starych technologiach- konstrukcja strzechy, czy uszczelnianie gliną belek?
Odpowiedz
0
@ Pablo Aimar
dnia 09.12.2009, 13:34 · Zgłoś
Zalosne -tu chatki a tam piekny budynek administracyjny...to sa tylko tępe strzały.wybudujcie tam jeszcze kryty basen i solarium buahaha
Odpowiedz
0
@ tubylec
dnia 09.12.2009, 11:05 · Zgłoś
Jak się dobrze przyjrzeć to widać z daleka że połączenia krokwi na tych "prastarych" chatach są zrobione z plastikowych zacisków, wykonawca mógł się bardziej postarać. Wszechobecne niechlujstwo....żal.
Odpowiedz
0
@ **Nadia**
dnia 09.12.2009, 10:25 · Zgłoś
Szkoda tylko że piękne cmentarze z niedalekiej przeszłości ( I wojna światowa) popadają w ruinę bo nikt na to nie ma kasy , a buduje się takie komercyjne molosy za grube miliony.
No cóż na cmentarzach nikt nie zarobi tyle co na Troi ale czy naprawdę o to chodzi by zarabiać na historii...
Odpowiedz
0
@ sceptyk
dnia 09.12.2009, 10:25 · Zgłoś
Coś mi się wydaje, że będzie to wielki niewypał i turyści nie zjadą się z całej Polski. Poprostu nie widać tam nic ciekawego co mogłoby przyciągnąć ludzi. Parę słomianych hatek i jakieś drewniane konstrukcje jak w "wioskach dziecięcych" to zbyt mało jak na dzisiejsze czasy.
Odpowiedz
0
@ lolka
dnia 09.12.2009, 10:24 · Zgłoś
A ja uważam , że to bardzo dobra inwestycja . Kwestia czasu i dobrej reklamy i bedzie głośno o Jasełku naszym . Oby tylko wandale tego nie poniszczyły !!!!!!!
Odpowiedz
0
@ ixi - esteta
dnia 09.12.2009, 09:58 · Zgłoś
dzieki znawca za link - Jezu zmiluj sie.. bo to jest po prostu TRAGEDIA - dziecko z przedszkola by to ciekawiej zaprojektowalo - toz to KASZALOT - KICZ - TANDETA - NIKT tam nie bedzie jezdzil oprocz "wymuszanych" wycieczek szkolnych - zawsze to lepsze niz siedzenie w klasie!
Nikt nie bedzie na tym zarabial - NIKT

A MOGLO BYC TAK DOBRZE ZA 12MLN PLN
Odpowiedz
0
@ ixi - esteta
dnia 09.12.2009, 09:45 · Zgłoś
Ten BETONOWY MOLOCH w srodku, to pewnie 80% calej tej paranoi!
Odpowiedz
0
@ Topola
dnia 09.12.2009, 09:10 · Zgłoś
Oby tylko "nasza jasielska władza" trzymała z daleka łapska od tej inwestycji a myślę że będzie to super sprawa !
Odpowiedz
0
@ ciekawy
dnia 09.12.2009, 09:08 · Zgłoś
piękna i ciekawa inwestycja
Odpowiedz
0
@ extreme_situation
dnia 09.12.2009, 08:34 · Zgłoś
żenada, powtarzam żenada. Ten kto prognozował liczbę turystów mających jakoby odwiedzać to dziadostwo w ilości 250 tys. rocznie powinien się konkretnie stuknąć w czółko (najlepiej rozpędzając się i robiąc "barana" na ścianie jednej z chat). Skansen sanocki odwiedza rocznie ok. 100 tys. osób. Ma on 40 ha i nie cztery chałupy na krzyż ale ponad sto pięćdziesiąt obiektów (kościółki, zagrody, itp.). "W zasobach magazynowych skansenu sanockiego znajduje się ponad 31 tys. eksponatów z zakresu kultury ludowej regionu, kultury mieszczańskiej, sakralnej, dworskiej i judaika.Muzeum sanockie w czasie 50 lat swojego istnienia zgromadziło ogromny zbiór archiwalny. Liczy on ponad 170 tys. jednostek katalogowych oraz prawie 80 tys. zdjęć. Ważną częścią archiwum jest specjalistyczna biblioteka naukowa licząca 21 tys. woluminów.(...)Przez 50 lat odwiedziło skansen 2,5 mln ludzi". A tu jakiś "specjalista" i "znawca" mówi o 250 tys. rocznie. To pobożne życzenia. Z czym do ludzi. Dlatego powtarzam: ŻENADA. A o drodze dojazdowej toście "specjaliści" całkowicie zapomnieli. Ha, ha.
Odpowiedz
0
@ delifikcja
dnia 09.12.2009, 02:52 · Zgłoś
super pomysl a wykonanie....hm jak zwykle. Skoro profesjonalni architekci nie umieja to trzeba bylo plany poddac publicznej konsultacji i nawet czytelnicy Jaslo4U by mogli im podpowiedziec ze ten koszmarny budynek administracji powinni jakos zakamuflowac i odsunac gdzies z boku. Albo co najmniej podstylizowac pod te drewniane chatki zeby tak nie rozwalal atmosfery mozolnie wykreowanej za pomoca 12 milionow.
Odpowiedz
0
@ znawca
dnia 08.12.2009, 23:11 · Zgłoś
0
@ re
dnia 08.12.2009, 23:08 · Zgłoś
domki na sylwestra
Odpowiedz
0
@ znawca
dnia 08.12.2009, 23:07 · Zgłoś
a co z wierzą widokową? wiadomo czy wogóle powstanie bo widziałem na randerach że takowa jest w planach
Odpowiedz
0
@ SIE NIE BOJE MÓWIC
dnia 08.12.2009, 22:53 · Zgłoś
I KOLEJNE MILIONY POSZŁY W BŁOTO OBY TAK DALEJ!!!
I DZIWIĆ SIĘ ZE POLSKA BIEDNY KRAJ
Odpowiedz
0
@ ace
dnia 08.12.2009, 22:30 · Zgłoś
konieczny jest płot - siatka oddzielająca od strony drogi ze starorzeczem ropy, za rok bedzie do rzeki wyrzucone fura smieci. KONIECZNIE.
Odpowiedz
-1
@ <ona>
dnia 08.12.2009, 21:20 · Zgłoś
buduja jakies gowna do niczego potrzebne zamista wybudowac swietnie kino czy np. lodowisko..
Odpowiedz
0
@ ciekawy
dnia 08.12.2009, 20:41 · Zgłoś
TO MOGĄ TE PUSTOSTANY ZAMIESZKAĆ BEZDOMNI ? JAKO ŻYWA ATRAKCJA IV RP I BĘDĄ SMIERDZIEĆ JAK CI Z PRZED 5000 LAT
Odpowiedz
0
@ zdziwiony
dnia 08.12.2009, 20:40 · Zgłoś
Zdziwił mnie ten budynek administracyjny wlepiony w pradawne wioski...? Zamiast oddzielić go od reszty wiosek, choćby pasem drzew, wyglądałoby to znacznie realistyczniej.

W tym wypadku jest to trochę śmieszne i nie pokazuje klimatu jaki można by było osiągnąć.
Nie wiem co za architekt to zaplanował ale, widać , że u nas nawet z prostą rzeczą jest problem. Przemyślcie to urzędasy na przyszłość.
Odpowiedz
0
@ XYZ
dnia 08.12.2009, 20:12 · Zgłoś
12 MLN Zł !!! KTOś MA NIERóWNO POD CZAPKą !!!
Odpowiedz
0
@ x
dnia 08.12.2009, 19:30 · Zgłoś
szkoda tylko , ze te domki sa dodatkiem do budynku administracji , a nie odwrotnie..
Odpowiedz
0
@ rolnik
dnia 08.12.2009, 19:26 · Zgłoś
"WYMŁÓCIĆ CEPAMI" CIEKAWY JESTEM KTO TO MŁÓCIŁ. CHCIAŁBYM ZOBACZYĆ ZDJĘCIA JAK W TYCH GARNITURKACH WALICIE CEPAMI.
Odpowiedz
0
@ krynio19
dnia 08.12.2009, 19:06 · Zgłoś
a moze by tak zasiedlic te chatki?np.tymi co nie placa czynszow???????w koncu wrocili by do korzeni i zamieszkali by jak ich protoplasci!!!!!!!
Odpowiedz
0
@ jo
dnia 08.12.2009, 19:06 · Zgłoś
jacie
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657