Strona główna

Utrudnienia w ruchu pociągów na linii Kraków - Jasło

19
Napisany dnia: 12.03.2019, 12:00 , Tagi: Brak

Podróżni, którzy korzystają z oferty połączeń kolejowych Kraków – Jasło – Kraków wkrótce mogą spodziewać się utrudnień w ruchu pociągów. Ich powodem są planowane prace modernizacyjne na linii 108, które mają rozpocząć się już niebawem.

Połączenie kolejowe relacji Kraków – Jasło – Kraków, które w rozkładzie jazdy pojawiło się jesienią 2017 r. okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Zainteresowanie podróżnych weekendowym pociągiem, który połączył południowo-zachodnią część województwa podkarpackiego ze stolicą Małopolski przeszło najśmielsze oczekiwania nie tylko Kolei Małopolskich sp. z o. o. realizujących przewozy na tej linii, lecz również samorządów obydwu województw, które finansują połączenie. Nie powinien, więc dziwić fakt, iż wszystkie podmioty zaangażowane w jego uruchomienie zainteresowane są kontynuowaniem jego funkcjonowania.

Podróżni z Jasła, którzy korzystają z połączenia Kraków – Jasło – Kraków, w tym przede wszystkim studenci krakowskich uczelni, wkrótce będą musieli uzbroić się w cierpliwość, w związku z utrudnieniami, spowodowanymi zamknięciami torowymi na odcinku linii nr 108 Stróże – Gorlice Zagórzany. Będą one związane z realizowaną przez spółkę PKP PLK S.A. inwestycją w ramach kontraktu „Prace na linii kolejowej nr 108 mające na celu utrzymanie przejezdności wraz z przywróceniem parametrów eksploatacyjnych”. Jej wartość opiewa na kwotę 30 mln zł. Inwestycja realizowana będzie ze środków krajowych.

Zaplanowane prace budowlane wymagają jak już wspomniano całkowitego zamknięcia torowego na odcinku Stróże – Gorlice Zagórzany w terminie od 14 marca do 28 czerwca bieżącego roku. Początkowo, sądzono, że prace modernizacyjne uda się przeprowadzić w okresie wakacyjnym, kiedy „Hubal” nie kursuje. Jak przekonuje jednak Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, starania wojewódzkich władz samorządowych oraz Kolei Małopolskich sp. z o. o. mające na celu przesunięcie zamknięcia na okres wakacyjny z góry skazane były na niepowodzenie. Okazało się, że ze względu na zawarte umowy pomiędzy generalnym wykonawcą robót a podwykonawcami na zakup materiałów i wynajem maszyn torowych, nie było to możliwe.

Za pociągi relacji Kraków Główny – Jasło zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Stróże – Jasło. Część autobusów będzie obsługiwała centrum Gorlic. Dodatkowo celem zapewnienia skomunikowania dla podróżnych z Gorlic w kierunku Rzeszowa, w miejsce pociągu relacji Nowy Sącz – Jasło uruchomiony zostanie autobus zapewniający w niedziele dojazd do Jasła i możliwość przesiadki na pociąg do Rzeszowa. Utrudnienia dla podróżnych rozpoczną się 15 marca i potrwają do końca czerwca.

Spółka PKP PLK S.A. deklaruje, że modernizacja infrastruktury kolejowej, na odcinku, o którym mowa, pozwoli skrócić czas przejazdu pociągów na trasie Jasło – Kraków o kilka minut. Po zakończeniu prac modernizacyjnych odcinka Stróże – Gorlice Zagórzany, podniesiona zostanie prędkość rozkładowa do 100 km/h (obecnie wynosi ona 50-60 km/h).

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Tutejszy
dnia 12.03.2019, 12:15. Identyfikator użytkownika: YTeVVzbrAuyy
Ocena
komentarza:
28
Niech zrobią ten remont a potem nich śmigaja co najmniej 2 razy dziennie codziennie do Krakowa
@ Woytazzz
dnia 12.03.2019, 13:41. Identyfikator użytkownika: FRMHbeef9Sfp
Ocena
komentarza:
29
W normalnym województwie tak by to funkcjonowało już od dawna. U nas dostaniesz co najwyżej Zająca z Kurowską przekonujących, że jeden pociąg na tydzień to wielki sukces okupiony tygodniami ciężkich starań.
@ A ja myślę, że...
dnia 12.03.2019, 14:30. Identyfikator użytkownika: kSclzGirRbEx
Ocena
komentarza:
13
Ten pociąg to tylko sposób na udzielanie niedozwolonej pomocy publicznej koleją małopolskim przez najbardziej skorumpowany samorząd w promieniu tysiąca km, włączając w to Ukrainę.
Dziękuję za uwagę.
@ A ja myślę, że...
dnia 12.03.2019, 14:32. Identyfikator użytkownika: kSclzGirRbEx
Ocena
komentarza:
10
Mowa oczywiście o samorządzie z Jasła, który (tak myślę) za drobny procencik naszych podatków pod stołem, sprzeda wszystkich, i roztwoni wszystko.
@ Jozin z Bazin
dnia 12.03.2019, 16:13. Identyfikator użytkownika: gClfYGKWMuV2
Ocena
komentarza:
6
Do @ a ja myślę. Widać że się nie znasz im opłacałoby się by nikt tym nie jeździł tak jak ZMKS Jaslo który wozi fikcyjne 0rowki i dostaje za to Ci roku 4mln od miasta za pokrycie strat. Więc jest odwrotnie do tego co piszesz
@ Hahahahaha
dnia 12.03.2019, 12:35. Identyfikator użytkownika: kSclzGirRbEx
Ocena
komentarza:
3
Ja raz widziałem jak 1 osoba wychodzi z tego pociągu w piątek wieczorem. Lepiej odwrócić go pod studentów zaocznych, dorosłych ludzi podnoszących kwalifikacje.
@ Cypisek
dnia 14.03.2019, 12:24. Identyfikator użytkownika: 8aYrMWtGOKSO
Ocena
komentarza:
0
A ja jeżdżę regularnie. Nie licząc szczytów przedświątecznych, w piątki z Tarnowa w stronę Jasła wyjeżdża zwykle około 130-180 osób, za Gorlicacmi pozostaje zwykle 40-70 osób. Jak na długi czas jazdy i marną ofertę, to taki wynik jest świetny.
@ Cypisek
dnia 14.03.2019, 12:37. Identyfikator użytkownika: 8aYrMWtGOKSO
Ocena
komentarza:
0
Proszę poczytać na FB kochamkolejpl albo reaktywacja.pociagow.Gorlice.Krakow
Są tam czasem dane o frekwencji w tym pociągu. Do Jasła przyjeżdżało czasem i 80 pasażerów. O ile to mniej samochodów na drogach?
@ Omen
dnia 12.03.2019, 12:45. Identyfikator użytkownika: h79DEw76TNNh
Ocena
komentarza:
4
Świetnie! Cieszę się bardzo. Oby tak dalej. Już nie mogę się doczekać jak będę smigał. Samych sukcesów dla małopolskich kolei.
@ Turysta wakacyjny
dnia 12.03.2019, 14:42. Identyfikator użytkownika: xqROo5oUhFga
Ocena
komentarza:
4
Pociąg niech też pędzi w wakacje, ludzie poznajom Kraków, odwiedzom Wadowice
@ Pan Bimber
dnia 12.03.2019, 16:05. Identyfikator użytkownika: 5wj8pGMmUgRP
Ocena
komentarza:
7
No i dobrze niech sie cosik dzieje , nie tylko Baśka do Krakowa jedzie ...
@ Jaślanin
dnia 12.03.2019, 16:52. Identyfikator użytkownika: FouzWLJWwGiR
Ocena
komentarza:
13
Niemcy w wojnę w 1944r wywiezli pociąg ze zrabowanymi kosztownościami z Jasła do Niemiec długości 10KM,było to złe ale pokazuje jak dało się zarządzać koleją i gdzie dało się dojechać , a 2019r sensacja że jedzie pociąg z Jasła do Krakowa i to znowu remont i utrudnienia.
@ Waldemar
dnia 12.03.2019, 18:50. Identyfikator użytkownika: ILZ6wvodqTKb
Ocena
komentarza:
8
Całe Jasło jest
do remontu
@ uuu
dnia 12.03.2019, 21:58. Identyfikator użytkownika: 774357d3RZVa
Ocena
komentarza:
-3
Jasło w ruinie. Nowe hasło wyborcze pisu.
@ ksiądz Mateusz
dnia 12.03.2019, 18:55. Identyfikator użytkownika: G86GhvEopGVk
Ocena
komentarza:
-2
A ja sobie pomykam do Rzeszowa Nowexem na studenckim.
@ Jarek
dnia 12.03.2019, 19:40. Identyfikator użytkownika: BXICjXud9WP9
Ocena
komentarza:
6
No to żeście się pocieszyli i pojeździli. Parę kursów tam i nazad i starczy. a taka feta była, że och i ach. Ale ciemny lud dalej ciemny i łyka jak pelikan.
@ Uj
dnia 13.03.2019, 10:38. Identyfikator użytkownika: rqGgqo5qXbZV
Ocena
komentarza:
1
Cała stacja była pełna od zajaców i peców!balony, smycze a że gości nie zlicze
@ Hy.
dnia 13.03.2019, 00:23. Identyfikator użytkownika: 3MTXV6S9RJxj
Ocena
komentarza:
-4
A ilu jest tych podróżnych. Kilka dni temu widziałem pociąg jadący z Jasła w stronę Krakowa - BYŁ ZUPEŁNIE PUSTY - kierowcy bombowca musiało się strasznie nudzić.
@ Cypisek
dnia 14.03.2019, 12:17. Identyfikator użytkownika: 8aYrMWtGOKSO
Ocena
komentarza:
1
Ze względu na wysoką frekwencję w tych pociągach, Koleje Małopolskie wnioskowały do PLK (zarządca sieci kolejowej) o przesunięcie remontu na okres wakacyjny, kiedy i tak od Stróż do Jasła nic nie jeździ. Nie wiedzieć czemu, nie dało się. Szkoda. Teraz pozostaje tylko życzyć cierpliwości pasażerom gniotącym się w zastępczych autobusach. Szczególnie ciekaw jestem widoków przed Wielkanocą albo po majówce. Wtedy pociąg kursował w podwójnym zestawieniu, bo jeden skład był pełny już w Jaśle.

Poza tym, remont dotyczy 10 km odcinka Wola Łużańska - Gorlice Zagórzany, a nie całego 21 km Stróże - Gorlice Zagórzany.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Zmarł Józef Biernacki wieloletni prezes JKMiRJ

  We wtorek 12 marca br. zmarł w wieku 70 lat Józef Biernacki, współzałożyciel Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego w Jaśle oraz jego wieloletni prezes. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • Podróżnicy z Jasła wyróżnieni na festiwalu "Kolosy"

  Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki, którzy w minionym roku zakończyli zimowy trawers Karpat, otrzymali wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU na 21. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy" w Gdyni...

 • Utrudnienia w ruchu pociągów na linii Kraków - Jasło

   

  Podróżni, którzy korzystają z oferty połączeń kolejowych Kraków – Jasło – Kraków wkrótce mogą spodziewać się utrudnień w ruchu pociągów. Ich powodem są planowane prace modernizacyjne na linii 108, które mają rozpocząć się już niebawem.

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105