Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

W Gimnazjum Nr 2 i Integracyjnej SP Nr 12 pamiętali o Wrześniu

4

Najpierw był duży sukces. W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie uczennice jasielskiego Gimnazjum Nr 2: Aleksandra Krupa, Paulina Stach, Gabriela Tomasik i Dominika Forystek z opiekunem – nauczycielem historii Wiesławem Hapem odebrali nagrody prestiżowego ogólnopolskiego konkursu "Historia Bliska".

Gimnazjalistki z Jasła wraz z opiekunem na finałowej gali ogólnopolskiego konkursu historycznego w Warszawie.

Ich nagrodzona praca była poświęcona II wojnie światowej i nosiła tytuł "Początek i koniec tej straszliwej wojny zapisany w pamięci mieszkańców Jasła i okolic". Była swoistym ukłonem szacunku w stronę ludzi – świadków i uczestników wydarzeń tego dramatycznego okresu w naszych dziejach.

W trakcie uroczystości szkolnych przed Obeliskiem Katyńskim

Później problematyce wojny i okupacji poświęcili wieczornicę harcerze działającej w Szkole 139. Drużyny Harcerskiej "Lisy". Przy melodiach "zakazanych piosenek" z lat 1939 – 1945 przypomniano wiele wątków życia okupacyjnego, służby Ojczyźnie i walki o jej niepodległość. Następnie cała społeczność Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle – Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Integracyjnej SP Nr 12 spotkała się na uroczystości patriotycznej przed Obeliskiem Katyńskim w trakcie apelu upamiętniającego ofiary i bohaterów II wojny światowej. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnięto flagę państwową a przed Obeliskiem złożono kwiaty. Były harcerskie warty honorowe, poczty sztandarowe Szkoły i 139. Drużyny Harcerskiej, odbył się Apel Pamięci. W obecności wzruszonych przedstawicieli Rodzin Katyńskich padło sporo słów i strof poezji o tragedii wojny i jej obliczach utrwalonych w pamięci lokalnego społeczeństwa i na stronach przytoczonych publikacji.

Uczniowie klas I Gimnazjum Nr 2 na cmentarzu w Lesie Warzyckim

Tematyka pamięci o mrocznych czasach II wojny światowej znalazła również mocne odbicie w trakcie "Dnia Żaka" w Gimnazjum Nr 2, w ramach którego uczniowie klas pierwszych odwiedzili grób Patrona Szkoły Ignacego Łukasiewicza w Zręcinie i Skansen – Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, a w drodze powrotnej udali się na cmentarz ofiar faszyzmu w Lesie Warzyckim. Tam zostali zapoznani z historią tego Miejsca Pamięci Narodowej, zapalili symboliczny znicz, pochylili głowy i w ciszy pomodlili się w intencji Tych, którzy złożyli swoje życie w ofierze - byśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce.

/ DR/

Napisany dnia: 01.10.2012, 10:23 , Tagi: Szkoła, Jasło

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ maślanka
dnia 09.11.2012, 12:08 · Zgłoś
tu mnie niema a tam jestem ;d
Odpowiedz
0
@ gołobek
dnia 07.11.2012, 15:18 · Zgłoś
ja też jestem tu i się nie chwalę ;D
Odpowiedz
3
@ Misiek
dnia 07.10.2012, 16:25 · Zgłoś
Hahaha ! Jestem tu ;D
Odpowiedz
-8
@ LIZODROPULOS
dnia 01.10.2012, 10:33 · Zgłoś
Pamięć rzecz święta,tyle że wniosków -brak!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657