Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

W Gimnazjum nr 2 obchodzono Dni Podziemnego Państwa Polskiego

1

Przez cztery dni uczniowie jasielskiego Gimnazjum nr 2 oraz harcerze działającej przy ZSM nr 3 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” obchodzili przypadającą na dzień 27 września 75. rocznicę powstania podziemnych struktur naszego państwa pod okupacją niemiecką i sowiecką. Zorganizowano wieczornicę, wystawę, odwiedzono miejsca pamięci. Odbyły się również trzy okolicznościowe prelekcje. 

W piątek 26 września harcerze przeprowadzili uroczystą wieczornicę poświęconą tematyce zawiązania Podziemnego Państwa Polskiego oraz założenia konspiracyjnego harcerstwa, czyli Szarych Szeregów – do obydwu jakże ważnych z punktu widzenia dziejów naszego kraju wydarzeń doszło 27 września 1939 roku. W harcerskim kręgu przypomniano wielu bohaterów tamtych chwil oraz zaśpiewano kilka pieśni patriotycznych i harcerskich.

Następnego dnia reprezentacja „Lisów” dotarła do miejsc pamięci związanych z ruchem oporu i Armią Krajową, znajdujących się na terenie Jasła. Minutą ciszy i zapaleniem symbolicznego znicza druhny i druhowie na czele z drużynowym uczcili m.in. uczestników akcji „Gamrat” – przed ich pomnikiem na tamtejszym osiedlu – a także akowców i kedywiaków z akcji „Pensjonat”, pod pomnikiem Armii Krajowej. Odwiedzili również celę pogestapowską w „Bursie”, Grób Nieznanego Żołnierza w jasielskim parku, grób dowódcy Obwodu ZWZ-AK Jasło ppłk. Józefa Modrzejewskiego „Lisa” oraz udali się pod tablicę poświęconą związanej z AK bohaterskiej rodzinie Madejewskich, patronującej miejscowemu Hufcowi ZHP.

W poniedziałek w auli szkolnej ZSM nr 3 zorganizowano wystawę fotografii, dokumentów, gazet z lat 1939-1945 i publikacji poświęconych funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego na terenie całej okupowanej Polski oraz w naszym mieście i regionie. Z kolei dzień później odbyły się w tym samym miejscu trzy odnoszące się do tej tematyki prelekcje, które wygłosił historyk i regionalista z tej szkoły Wiesław Hap. Zaznajomił on młodzież z wieloma faktami, osobami, wydarzeniami, ciekawostkami i obrazami z tamtych lat – dotyczącymi również ziemi jasielskiej. Uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas gimnazjalnych w pozycji na baczność wysłuchali również hymnu Podziemnego Państwa Polskiego. W drugiej części prelekcji, skierowanej do młodzieży z klas pierwszych, szczegóły działalności Szarych Szeregów i samą ideę harcerstwa przybliżyli harcerze 139. DH „Lisy”  na czele z przyboczną Gabrielą Czerwińską i instruktorem-przewodnikiem Damianem Stasiowskim.

Podczas oficjalnego zakończenia całego cyklu patriotycznych przedsięwzięć wicedyrektor ZSM nr 3 w Jaśle Renata Goleń podziękowała jego organizatorom, podkreślając wagę pamięci historycznej w wychowywaniu młodego pokolenia. Również zdaniem uczniów tego typu żywe lekcje historii są potrzebne, także i z tego powodu, że zagadnień odnoszących się do drugiej wojny światowej nie obejmuje program nauczania historii w kształceniu na poziomie gimnazjalnym.

Jakub Hap
fot. ZSM nr 3 i 139. DH "Lisy"

Napisany dnia: 01.10.2014, 17:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-2
@ dyrektorka z wąsami :D
dnia 03.10.2014, 15:57 · Zgłoś
ciekawe czy dalej zamykają tą szkołę na klucz? najgorsze więzienie w którym spędziłęm a raczej zmarnowałem 9 lat życia... najlepsza dyrektorka z wąsem i pedagog :D damulki zachowania niczym tusk i kaczyński... żenada... na stołówce pilnowali jak jak fix zeby ktoś głodny co nie opłacał dań zeby sobie czasem zupy nie zjadł bo afera wybuchała jak fix :D Garstka nauczycieli ok reszta to szkoda się wypowiadać...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657