Strona główna

W hołdzie zwykłym ludziom – cichym bohaterom

6
Napisany dnia: 08.01.2018, 09:09 , Tagi: Brak

W czasie okupacji niemieckiej wielu mieszkańców naszego rejonu poniosło śmierć oraz narażało na nią swoich bliskich, pomagając innym bez względu na wyznanie czy narodowość. Ci zwykli ludzie - cisi bohaterowie do tej pory nie doczekali się godnego upamiętnienia, a o wielu z nich historycy nie posiadają informacji, więc na zawsze pozostaną anonimowi. Przygotowana uroczystość przez Starostwo Powiatowe i Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle jest uzupełnieniem tej luki i hołdem dla bohaterów niosących bezinteresowną pomoc.   

Podniosła uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy, rozpoczęła się w miejscu, gdzie przed 75 laty, 5 stycznia 1943 r. pani Eleonora Goleń poniosła w okrutny sposób śmierć z rąk gestapowskich oprawców – przed budynkiem obecnego Sądu Rejonowego
w Jaśle. W ceremonii uczestniczyli lokalni parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, przedstawiciele IPN, rodzina Eleonory Goleń oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych wraz z uczniami. Ceremonię prowadził harcmistrz Wiesław Hap, wartę honorową pełnili harcerze z 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” oraz uczniowie z klas mundurowych z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy. Tę podniosłą chwilę uświetnił występ Chóru „Soli Deo” z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Po poświęceniu tablicy przez księdza dziekana Zbigniewa Irzyka przedstawiciele poszczególnych instytucji i szkół złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów oraz zapalono znicz.

W Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, który był współorganizatorem uroczystości przygotowano i przeprowadzono konferencję poświęconą tematyce pomocy Żydom niesionej przez Polaków z rejonu  jasielskiego w czasie II wojny światowej. Spotkanie rozpoczęła pani Renata Skórka - Dyrektor Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych,
a następnie głos zabrali: pan Adam Pawluś - Starosta Jasielski, pan Bogdan Rzońca - Poseł na sejm RP, pani Maria Kurowska - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, pan dr Piotr Szopa z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. W imieniu wojewody podkarpackiego pani Irena Kozimala - Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich
i Cudzoziemców Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przeczytała list gratulacyjny dla organizatorów zawierający podziękowanie za cenną inicjatywę zrealizowaną w Jaśle, podejmującą trudny temat dotyczący relacji polsko-żydowskich. Za przygotowanie uroczystości dziękował jej organizatorom również pan Adam Goleń. Wszyscy mówcy podkreślali ważność tego wydarzenia, nie pozwalającego na to, aby bohaterstwo
i człowieczeństwo tych ludzi odeszło w zapomnienie. 

Jednym z głównych punktów konferencji były przedstawione przez uczniów
z poszczególnych szkół ponadgimnazjalnych ciekawe prezentacje multimedialne poświęcone następującym osobom, które w czasie okupacji niemieckiej na terenach jasielszczyzny niosły pomoc Żydom:

Anna Kopeć z Sowiny - I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle i Zespół Szkół Technicznych
w Jaśle.

Dr Julian Ney i Anna Bogdanowicz -  II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

Jan i Helena Kosiba - Zespół Szkół nr 3 w Jaśle.  

Rodzina Borutów z Huty Polańskiej - Zespół Szkół nr 4 w Jaśle.

Rodzina Twardzickich z Bieździadki - Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach i Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle.

Eleonora i Stanisław  Goleń  - Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.

Spotkanie uświetniła część artystyczna wykonana przez uczniów ZSUiS, dedykowana pamięci tym, dla których heroizm wiązał się z niesieniem pomocy każdemu potrzebującemu oraz prześladowanym Żydom, którzy nie uniknęli tragicznego losu.

Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z wystawą okolicznościową przygotowaną przez uczniów i nauczycieli ZSUiS, poświęconą życiu państwa Eleonory
i Stanisława Goleniów oraz innych rodzin ukrywających Żydów. Na wystawie znalazły się również historie jaślan, którzy otrzymali medal - „Sprawiedliwych wśród narodów świata” byli to: dr Julian Ney, Anna Bogdanowicz oraz Bronisława i Józef Wydro. Ekspozycja zawierała liczne fotografie judaików przedstawiające kulturę, religię i życie społeczności żydowskiej
w czasach, kiedy zamieszkiwali nasze tereny. Zwiedzający mogli również dowiedzieć się
z zebranej dokumentacji i zdjęć o rzeczywistości wojennej, w jakiej żyli mieszkańcy Jasła
i powiatu jasielskiego.

To międzypokoleniowe spotkanie było zwłaszcza dla jej młodych uczestników wspaniałą lekcją historii, rozbudziło zainteresowanie lokalnymi dziejami z okresu II wojny światowej oraz natchnęło do refleksji nad wspólnymi relacjami narodu polskiego
i żydowskiego. Uświadomiło młodzieży, jakimi zasadami kierowali się ludzie zdolni do poświęcenia i odwagi. 

Uroczystość była upamiętnieniem aktu heroizmu i poświęcenia się osób z rejonu jasielskiego, którzy żyjąc w traumatycznych, okupacyjnych warunkach zdali egzamin z człowieczeństwa i dali piękne świadectwo bezinteresownej miłości bliźniego.

Społeczność ZSUiS dziękuje wszystkim zaproszonym gościom za udział w wydarzeniu oraz tym osobom i instytucjom, które przyczyniły się do jego realizacji. 

ZSUiS

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ polka
dnia 08.01.2018, 13:20. Identyfikator użytkownika: Pb2g0gbPmp99
Ocena
komentarza:
3
Tak jest.
Bez historii kraju nie ma narodu.
@ anonimowa
dnia 08.01.2018, 15:16. Identyfikator użytkownika: jmRIgMkchaZx
Ocena
komentarza:
-1
Rodzina Twardzickich nie z Bieździadki tylko z BIERÓWKI..
@ Bhp
dnia 09.01.2018, 11:12. Identyfikator użytkownika: tiV24YXQPUZB
Ocena
komentarza:
-4
Może tym razem nie bedzie kasowanego zgloszenia,ale odpowiedzialni lub Ci,którzy zostawił wiązanki i wieńce zainteresują się nimi i ich usuna Na obecną chwilę są wyrzucone do betonowego koryta obok tablicy przy ścianie Sądu Rejonowego.Powtarza się żałosny widok i żałosna reakcja.
@ do BHP
dnia 09.01.2018, 11:57. Identyfikator użytkownika: nWK91EuIM4vR
Ocena
komentarza:
4
Wiązanki kwiatów zostały umieszczone na gazonie, a nie betonowym korycie.
Ogólnie gazony służą jako kwietniki. Trudno byłoby złożyć wiązankę na podejściu lub ścianie budynku.
@ Kierowca
dnia 09.01.2018, 11:46. Identyfikator użytkownika: U98h2kUgyrgL
Ocena
komentarza:
2
Pomoc żydom udzielali nie tylko indywidualni mieszkańcy lecz całe społeczności.
Na przykład mieszkańcy Nowego Żmigrodu dla miejscowego getta.
Wiele wiadomości na ten temat nie jest opisanych.
A tych co je znają jest coraz mniej.
@ do kierowca
dnia 09.01.2018, 18:06. Identyfikator użytkownika: xGUqQUMY8lRd
Ocena
komentarza:
3
Proszę podjąć działania i pokazać na światło dzienne te wiadomości
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Europosłanka PO o niespełnionych obietnicach PiS

   

  Miało być o Podkarpaciu i powiecie jasielskim. Tymczasem, spotkanie z eurodeputowaną Elżbietą Łukacijewską dotyczyło głównie polityki krajowej. Polityk platformy Obywatelskiej poddała miażdżącej krytyce dotychczasowe poczynania rządu PiS, przez niemal godzinę mówiąc o niezrealizowanych obietnicach partii Jarosława Kaczyńskiego.

 • To będzie mecz o życie. Kibicuj biało-czerwonym w strefie kibica!

   

  W niedzielę Polacy zagrają na mistrzostwach świata mecz o wszystko. Tym razem rywalem biało-czerwonych będzie Kolumbia. Kibicuj reprezentacji w strefie kibica „Na Kwiatowej”.

 •  

  Miło nam poinformować , iż na terenie naszego powiatu rozpoczyna się rekrutacja do nowego projektu dla osób, które ukończyły 30 rok życia , są chętne do wzięcia udziału w kompleksowym przygotowaniu do wejścia na rynek pracy, odbyciem  6 miesięcznego, płatnego stażu a w rezultacie podjęciem pracy.

 • „ Bijemy się w piersi”

  Radni miejscy długo dyskutowali na temat ustalenia zasad przyznawania stypendiów za wybitne osiągnięcia w nauce dla uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych oraz nagród rzeczowych. Największe obawy wśród radnych wzbudzały zapisy w regulaminie, które nie obejmowały klas VII. - Bijemy się w piersi, stało się jak się stało. Szukajmy rozwiązania – powiedział podczas sesji burmistrz Ryszard Pabian.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna czwartą edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Emocje w Trzcinicy wzięły górę!

  Mieszkańcy przysiółków Dąbrowy i Barzykówka domagają się ze strony władz gminy Jasło większego zaangażowania w poprawę nawierzchni dróg, które są w fatalnym stanie. Chociaż wielokrotnie zgłaszali ten problem, to jak podkreślają ich interwencje odbijają się jak groch o ścianę.

 • Bezpłatne badanie wzroku 27 czerwca!

   

  Salon Vision Optyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku. Nie zwlekaj, zadzwoń i zarejestruj się. Liczba miejsc ograniczona.

 • Uratowali niemowlę uwięzione w aucie

  Tuż przed godziną 11 na parkingu przy ul. Jana Pawła II w Jaśle policjanci podjęli natychmiastową interwencję w sprawie zatrzaśniętego w pojeździe kilkumiesięcznego dziecka. Funkcjonariusze bez chwili wahania widząc płaczące w rozgrzanym pojeździe niemowlę wybili szybę i wydostali je z samochodu.

 • Czy akty wandalizmu to ich sprawka?

  Po wielu miesiącach niepewności i skandalicznych zachowań, które niejednokrotnie miały miejsce w gminie Tarnowiec, policjanci ustalili trzy osoby, mające związek z chuligańskimi wybrykami, o których pisaliśmy na łamach naszego portalu.

 • Porozmawiajmy o Podkarpaciu!

   

  O niespełnionych obietnicach PiS, dopłatach dla rolnictwa i służbie zdrowia. O naszej przyszłości.

 • Jak radzić sobie z problemami?

  "Co druga osoba goniąca za sukcesem potrzebuje pomocy psychoterapeutycznej. Po pomoc, taka osoba powinna się zgłosić wówczas, kiedy zauważy u siebie, że jego gorszy stan zdrowia psychicznego nie jest już chwilowy". O tym, kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty, mówi w rozmowie z portalem dr Marek Janiak. 

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105