Strona główna

W Jaśle uczczono kolejną rocznicę akcji „Pensjonat”

34
Napisany dnia: 05.08.2018, 13:45 , Tagi: Brak

Dziś, w Jaśle odbyły się uroczystości związane z obchodami 75. Rocznicy Zdobycia Więzienia w Jaśle. Przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, służb oraz instytucji w geście hołdu złożyli kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej.

Dokładnie 75 lat temu oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” dokonał uwolnienia z jasielskiego więzienia gestapo 66 więźniów politycznych. Wolność odzyskało również ponad stu więźniów pospolitych. Łącznie, liczba oswobodzonych sięgnęła blisko 180 osób. Akcja pod kryptonimem „Pensjonat” odbiła się szerokim echem, nie tylko na obszarach Polski okupowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę, lecz również na emigracji.

Celem upamiętnienia wydarzeń sprzed ponad siedmiu dekad, w Jaśle każdego roku organizowane są uroczyste obchody rocznicy zdobycia przez sześcioosobowy oddział żołnierzy podziemia, więzienia gestapo. Wzorem lat poprzednich, rozpoczęły się one Mszą Świętą w kościele O.O. Franciszkanów w Jaśle. Liturgię odprawił o. Artur Zajchowski. W wygłoszonej homilii, szeroko odniósł się do wydarzeń z nocy 5/6 sierpnia 1943 r. – Każdego roku, 5 sierpnia, w naszym mieście, przeżywamy uroczystości oswobodzenia więzienia w 1943 r. Dziś obchodzimy 75. rocznicę brawurowej akcji Armii Krajowej, w wyniku, której wolność uzyskało 66 więźniów politycznych. Obchody rozpoczynamy Mszą Świętą we franciszkańskiej świątyni, gdzie modlimy się w intencji Armii Krajowej, w intencji uczestników akcji „Pensjonat”. Uroczystości w tym roku mają szczególną wymowę. Przeżywamy w tym roku, bowiem setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomimo tego, że w 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, to jednak pokolenie, które wtedy przyszło na świat, musiało ponownie stanąć w obronie jej wolności podczas II wojny światowej. Oddajemy cześć i hołd bohaterom tamtych dni, żołnierzom Armii Krajowej.

Po uroczystej Mszy Świętej, przed świątynią uformował się pochód, który następnie przy akompaniamencie Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej w Jaśle przemaszerował pod pomnik Armii Krajowej przy ul. Staszica. Należy nadmienić, że asystę honorową podczas dzisiejszych uroczystości stanowiła kompania honorowa wystawiona przez I Szczep „Orląt” im. Janka Bytnara „Rudego” w Jaśle z Komendy Hufca Jasło im. Rodziny Madejewskich.

Po odegraniu hymnu państwowego, odczytany został apel pamięci. Następnie, kwiaty pod pomnikiem, złożyły delegacje na czele z przedstawicielami władz samorządowych, jasielskich instytucji, służb mundurowych oraz organizacji harcerskich i pozarządowych. Szczególny wymiar, miało podczas dzisiejszych uroczystości złożenie w geście hołdu, kwiatów, przez przedstawicieli jasielskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Ryszard Pabian

Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień. Pierwsze wygłosił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. – Spotykamy się dzisiaj w miejscu, gdzie siedemdziesiąt pięć lat temu żołnierze „Kedywu” Podokręgu Rzeszów AK przeprowadzili brawurową akcję uwolnienia 66 więźniów, członków ruchu oporu, więzionych przez hitlerowców. Dziś stajemy tutaj, aby oddać hołd bohaterom tamtego pokolenia. Wspominamy ludzi, którzy słowa „jeszcze Polska nie zginęła” wyznawali jako wartość fundamentalną. Nie zawahali się, gdy w walce o wolną ojczyznę, trzeba było zaryzykować życie. Akcja „Pensjonat” była naszym lokalnym, jasielskim elementem działań Armii Krajowej, znanych szerzej jako akcja „Burza”. Niestety po jej zakończeniu, żołnierzy podziemia spotkała straszliwa tragedia aresztowań, szykan, inwigilacji ze strony NKWD oraz tworzącej się pod auspicjami ZSRR, Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Niedane im było żyć w czasach pokoju. – mówił.

Witold Świdrak

Głos zabrał również Witold Świdrak, prezes Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle. – Drodzy przyjaciele akowskiej organizacji kombatanckiej w Jaśle, witamy was na uroczystości przypominającej przeprowadzenie przez Armię Krajową rozkazu zdobyć więzienie. Opanowanie dużego kryminału niemieckiego w 1943 r. dokonało się w akcji, której nadano tak niewinnie brzmiący kryptonim. Dziś uczestnicy tego czynu, są Honorowymi Obywatelami Miasta Jasła. Witam was, młodzi przyjaciele, którzy wspomagacie działania weteranów w krzewieniu ojczyźnianego patriotyzmu, dbają o pamięć i pamiętać będą, by honor i patriotyzm, nie zawieruszyły się w zgiełku różnych informacji. Liczymy, że nie będzie wam obcy etos akowski, do zrywów wolnościowych i patriotyzmu, że będziecie kustoszami pamięci. – mówił z nadzieją w głosie.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ mo26
dnia 05.08.2018, 14:01. Identyfikator użytkownika: 3Hkg1Wgr7t9S
Ocena
komentarza:
24
kto z was mi odpowie dlaczego skwer z pomnikiem zmienił nazwę dlaczego nie nosi nazwy dowódcy akcji PENSJONAT czyżby nowej władzy nazwisko się nie podobało>
@ JasMen
dnia 05.08.2018, 21:10. Identyfikator użytkownika: tLKpAgPEoPHV
Ocena
komentarza:
2
Mamy teraz ochronę danych osobowych
Dlatego jest tylko pomnik A>K>
@ derkacz
dnia 05.08.2018, 21:24. Identyfikator użytkownika: zU5RyuROybbD
Ocena
komentarza:
4
Pomnik jest Armii Krajowej, skwer Zenona Soboty. Matko...
@ do mo 26
dnia 05.08.2018, 14:06. Identyfikator użytkownika: HQv3BFomNCIb
Ocena
komentarza:
12
Dowódca akcji miał skomplikowany życiorys.
@ cytryna kwasna
dnia 05.08.2018, 14:22. Identyfikator użytkownika: Savnn0zmC0yP
Ocena
komentarza:
22
ci u koryta zawsze manipulowali HISTORIA i wciskali co chcieli! ot cała prawda.
@ słoik jaslanin
dnia 05.08.2018, 14:32. Identyfikator użytkownika: VDM43dONWD32
Ocena
komentarza:
7
To w końcu jak z tym Sobotą było?
Konfident?
@ Człowiek z lasu
dnia 05.08.2018, 16:23. Identyfikator użytkownika: PVGaat1J3ML3
Ocena
komentarza:
15
Za mało badań w tym temacie zostało przeprowadzonych, by uczciwie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Życiorysy wojenne i powojenne były skomplikowane.
@ stary
dnia 07.08.2018, 11:58. Identyfikator użytkownika: Nwimw2EuZYsl
Ocena
komentarza:
3
tak jak i tego byłego milicjanta co idzie w tym pochodzie ???
@ xyz
dnia 05.08.2018, 16:24. Identyfikator użytkownika: XsovDkw09cno
Ocena
komentarza:
-1
@ Człowiek z lasu
dnia 05.08.2018, 16:35. Identyfikator użytkownika: PVGaat1J3ML3
Ocena
komentarza:
13
Zanim ludzie nieprzygotowani zaczną wyciągać wnioski z tego materiału, trzeba zaznaczyć, że Kierownictwo Dywersji nie zajmowało się plecieniem wianków i animacją zabaw w ochronce, tylko pracą, która brudzi.
@ kasia
dnia 06.08.2018, 11:38. Identyfikator użytkownika: T3SRZBiWrDH7
Ocena
komentarza:
8
Nie wierzę, że można było być po wojnie prezydentem wielkiego miasta i jednocześnie uczciwym człowiekiem o czystych rękach. Nie było takiej opcji. Mój dziadek, przedwojenny oficer po wojnie był obywatelem ostatniej kategorii. Pospolici przestępcy mieli wyższy status społeczny. Dzieci mojego dziadka mimo wielu zdolności miały zamknięty wstęp na studia. Nie dało się siedzieć okrakiem na barykadzie, być i z jednymi i z drugimi.
@ do kasia
dnia 06.08.2018, 19:06. Identyfikator użytkownika: 7Z9gpoaGMNPk
Ocena
komentarza:
-3
Pomijając okres stalinowski do 1956 r. nikt nikomu nie zamykał wstępu na studia z powodu "niewłaściwego" pochodzenia. Chociaż i wtedy były dość liczne wyjątki. Sam znalem kilka osób /znałem bo już nie żyją/ które w czasach stalinowskich studiowały, w tym syna przedwojennego sanacyjnego posła, syna przedwojennego pułkownika i córkę granatowego policjanta. A na temat Soboty to się nie wymądrzaj bo to znacznie powyżej górnego pułapu twoich możliwości intelektualnych.
@ kasia
dnia 06.08.2018, 22:59. Identyfikator użytkownika: BExdnBcaA2lU
Ocena
komentarza:
2
Właśnie o okresie stalinowskim piszę ignorancie, a gdybyś znał historię to byś wiedział, że ostatni partyzant ukrywał się w podlubelskich Piaskach do 1963 roku. On pewnie też mógł studiować, tylko jakoś tak mu się nie chciało.
@ Człowiek z lasu
dnia 06.08.2018, 23:19. Identyfikator użytkownika: PVGaat1J3ML3
Ocena
komentarza:
0
Szanuję Pani tok rozumowania Pani Kasiu, ale pozostanę przy zdaniu, że to za mało, by użyć słowa konfident. Do tego potrzebne są dowody. Ludzie, tacy jak Sobota dużo wiedzieli, a wiedza to władza. Późniejsze wydarzenia stawiają kolejne znaki zapytania.
@ do kasia
dnia 07.08.2018, 07:02. Identyfikator użytkownika: 7Z9gpoaGMNPk
Ocena
komentarza:
1
A skąd mam wiedzieć o jaki okres ci chodzi skoro tego nie piszesz? Ukrywających się japońskich żołnierzy odnajdywano w Indonezji jeszcze w l. 70. Swoją "wiedzą" historyczną wystarczająco poPiSałaś się w komentarzach o Powstaniu Warszawskim, więc kończ waść wstydu oszczędź. Ciekawe gdzie takich kształcą? Za PRLu o takich mawiano "akademicy" /od Akademii Pierwszomajowej/.
@ kasia
dnia 07.08.2018, 08:57. Identyfikator użytkownika: T3SRZBiWrDH7
Ocena
komentarza:
2
Ja też z zaciekawieniem czytam Pańskie komentarze z lasu, gdyż odróżniają się one od reszty wysokim poziomem tak wiedzy jak kultury. Nie użyłam słowa "konfident", bo i nie mam tyle danych, by to stwierdzić. Jednakowoż największym szacunkiem darzę tych, którzy po wojnie konsekwentnie nie poszli na żadną współpracę z reżimem. Za te decyzje zapłacili nie tylko oni, ale płaci już kolejne pokolenie. Jak to mówią: dziś trzecie pokolenie UB walczy z trzecim pokoleniem AK.
@ do kasia
dnia 07.08.2018, 15:55. Identyfikator użytkownika: 7Z9gpoaGMNPk
Ocena
komentarza:
2
Z tymi pokoleniami to niedawno bym nie uwierzył ale gdy widzę jak ubecki wnusio Cenckiewicz lustruje AKowców a prokurator stanu wojennego /nazwiska nie wymienię bo moderator kasuje wulgarne epitety/ bezczelnie śmieje się swoim ofiarom w twarz to coś w tym jest.
@ xyz
dnia 05.08.2018, 16:28. Identyfikator użytkownika: XsovDkw09cno
Ocena
komentarza:
1
ipn bu 01175/394 sobota zenon
@ cool
dnia 05.08.2018, 17:49. Identyfikator użytkownika: JNBL5pUXayfr
Ocena
komentarza:
0
Akcja trudna, znany jest jej początek i koniec, mniej znany "środek". Ważne,że udana.
@ kizior
dnia 06.08.2018, 07:36. Identyfikator użytkownika: RkirJloVO9aS
Ocena
komentarza:
-5
Serio udana? A co było jej celem?
@ Znający temat
dnia 05.08.2018, 21:37. Identyfikator użytkownika: UF0yc4FpuPj0
Ocena
komentarza:
0
Ilu było jaślan poza funkcyjnymi i harcerzami i przedstawicielami służb mundurowych, wie kto niech pisze ?
@ socjolog
dnia 06.08.2018, 12:52. Identyfikator użytkownika: rBBmBhPFnrso
Ocena
komentarza:
-1
No właśnie. Dlaczego Jaślanie tak nielicznie uczestniczą w patriotycznych rocznicach. Może maja już "przesyt" bo ich jest za dużo, albo czują się patriotami europejskimi i święta Narodowe uważają za anachroniczne. Skądinąd z prawie każdego domu ktoś pracuje za granicą i zarabia kilkukrotnie więcej jak w kraju, więc patrząc z ekonomicznego punktu widzenia bardziej jest wdzięczny UE niż Polsce, która nie potrafi mu zapewnić odpowiedniego poziomu życia.
@ Znający temat
dnia 05.08.2018, 21:38. Identyfikator użytkownika: UF0yc4FpuPj0
Ocena
komentarza:
-3
Ten orzeł z tablicy to podobny do "kuricy"
@ Orangutan
dnia 05.08.2018, 23:10. Identyfikator użytkownika: EHRi1XkuDBmg
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ tak pytam
dnia 06.08.2018, 07:54. Identyfikator użytkownika: rBBmBhPFnrso
Ocena
komentarza:
8
Jak to tak świętować bez Posła, Senatora, Starosty i kandydata Peca !!! Chyba że to bojkot uroczystości ze strony PiS-u, bo niby że A.K. nie była niezłomna ?
@ Listonoszka
dnia 06.08.2018, 09:07. Identyfikator użytkownika: w6zuI8LoKvhc
Ocena
komentarza:
0
Sołtys i Szańca byli, może nie dostali wiadomości...
@ kasia
dnia 06.08.2018, 11:41. Identyfikator użytkownika: T3SRZBiWrDH7
Ocena
komentarza:
3
Może dostali ale nie zrozumieli.
@ olo
dnia 06.08.2018, 21:29. Identyfikator użytkownika: 78tWsBBmhxry
Ocena
komentarza:
-1
dzieki tym akcja miasto jaslo zostalo zbuzone w 96 procentach chwala bochaterom hehe
@ dragoness
dnia 07.08.2018, 11:52. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-1
Jakieś dowody na te "rewelacje", czy po prostu to wpływ temperatury?
@ fresh
dnia 07.08.2018, 07:19. Identyfikator użytkownika: JNBL5pUXayfr
Ocena
komentarza:
0
W Krośnie k/Jasła, siedzieli cicho, to mają "mały Kraków".
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Warto pójść do wyborów – Twój głos jest ważny

   

  Wybory, szczególnie te samorządowe, dają nam możliwość decydowania o tym, kto będzie reprezentował nas w organach samorządowych – tych najbliższych „naszego podwórka” i będzie miał przecież niemały wpływ, na jakość naszego życia. Każdy głos ma znaczenie, jest ważny, bo jest symbolem prawdziwej wolności.

 • Rozbudowa jasielskiego szpitala dobiegła końca

   

  Dziś zaprezentowano nowopowstałą część Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Inwestycja o wartości 22 mln zł pozwoli jasielskiej lecznicy podnieść jakość świadczonych przez placówkę usług medycznych. Pierwsze zabiegi operacyjne mogą odbyć się na nowym bloku operacyjnym już za niespełna miesiąc.

 • Szanowni mieszkańcy Gminy Jasło

   

  Już w niedzielę wspólnie podejmiemy decyzję, kto przez najbliższe pięć lat będzie sprawował zaszczytny, ale i niezwykle zobowiązujący urząd Wójta Gminy Jasło.

 • PZD z nowym sprzętem i zapleczem socjalnym

  Pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle przez wiele lat nie mieli odpowiedniego zaplecza socjalnego. W ostatnim jednak czasie wybudowany został budynek wraz z siedmiostanowiskowym garażem, który poprawi komfort i warunki ich pracy. Inwestycja ma się zakończyć wiosną przyszłego roku.

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w czwartek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Szanowni Mieszkańcy Jasła!

   

  Podjąłem decyzję o kandydowaniu na burmistrza Jasła ponieważ - podobnie ja Państwo - pragnę, aby nasze piękne Miasto znów stanęło w rzędzie dynamicznie rozwijających się miejscowości Podkarpacia. - Andrzej Czernecki.

 • W szpitalu powstał oddział diabetologiczny

  Jasielski szpital poszerzył działalność medyczną o oddział diabetologiczny, jedyny taki na terenie województwa podkarpackiego. W Polsce liczba pacjentów chorych na cukrzycę wzrasta w niepokojącym tempie. Dzięki powstaniu nowego oddziału specjaliści będą mogli sprawować najlepszą opiekę nad chorymi.

 • Społeczeństwo Jasła pamięta o zapomnianych Rodakach

   

  W listopadzie 2018 r., w rocznicę stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, groby rodaków, imiennych i bezimiennych bohaterów walk o polskość i wolność, powinny oświetlić płonące biało-czerwone znicze.

 • Czas na dobrego gospodarza, nie polityka

   

  Zapraszamy do lektury wywiadu ze Stanisławem Pawlusiem, kandydatem na wójta Gminy Skołyszyn. 

 • Zgodnie dla przyszłości Jasła – list Ryszarda Pabiana

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105