Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

W walce o niepodległość

7

W Muzeum Regionalnym w Jaśle została zaprezentowana wystawa z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki licznym zdjęciom, uczestnicy wernisażu mogli odnaleźć na fotografiach swoich bliskich, którzy walczyli i umierali za swoją ojczyznę.

W ramach wystawy są eksponowane elementy wyposażenia i umundurowania armii austriackiej, formacji legionowych i Błękitnej Armii gen. Hallera, broń używana przez polską formację  w czasie I wojny światowej,  pamiątkowe fotografie a także odznaczenia wojskowe.

Szczególną uwagę według historyka mgr Mariusza Świątka należy zwrócić na mundur Franciszka Dubiela, który został wypożyczony z muzeum w Mielcu. – Franciszek Dubiel to człowiek, który jako dowódca oddziału jasielskiego pierwszy ruszył do walki w legionach. Nie przeżył wojny. Jego mundur jest jedyną pamiątką rodziny, która pozostała  po ich przodku – podkreślił historyk.

Dla niektórych zainteresowanych wernisażem, wystawa jest o tyle istotna, że dzięki niej dowiedzieli się o losach swoich bliskich. –  Były przypadki, że ludzie na tej wystawie na fotografiach odnaleźli swoich krewnych. Jedna z pań będących na wernisażu dowiedziała się o tym, gdzie  zginął jej wujek w czasie wojny w 1920 roku. Do tej pory rodzina nie miała żadnych pewnych informacji -  dodaje mgr M. Świątek.

Wystawa będzie dostępna do 31stycznia 2012 roku.

(icz)

Napisany dnia: 11.11.2011, 17:03 , Tagi: Jasło, Muzeum Regionalne w Jaśle

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ralf
dnia 14.11.2011, 17:17 · Zgłoś
dziękuje za obronę gorliczanko. ale moim skromnym zdaniem nie ma co indolencji i ignorancji dawać oporu gdyż ludzie zadufani w sobie krytyki nie przyjmują i zaczynają krzyczeć. A historia to dla nich jest tylko wspomnienie soboty lub brak takowego wspomnienia.
Odpowiedz
-2
@ k
dnia 14.11.2011, 09:33 · Zgłoś
Pytanie: A co mają Panowie (i nie tylko...) w Austro-Węgierskich mundurach (GRH Gorlice 1915) do 11 listopada 1918 roku ?
Odpowiedź: Nic.
PS. Pozdrawiam.
Odpowiedz
0
@ Gorliczanka
dnia 14.11.2011, 14:48 · Zgłoś
I tu widać właśnie brak wiedzy na temat losów naszej Polski!! Przecież podczas I wojny Polacy nie mieli własnego państwa , Gorlice należały do Austrii i dlatego Gorliczanie zobowiązani byli do służenia w cesarsko-królewskiej armii -w armii austro-węgierskiej właśnie stąd te mundury!
GRH Gorlice1915 rekonstruuje właśnie 20 ck pułk piechoty czyli tych żołnierzy którzy mieli swój udział w odbudowie niepodległej Polski w 1918r. Mało kto wie że Bitwa pod Gorlicami przyspieszyła upadek carskiej Rosji i zapoczątkowała serię klęsk wojsk rosyjskich co miały wpływ na powstanie niepodległej Polski!!! Zachęcam k do poczytania trochę o historii naszego kraju to może wówczas odpowiedź "nic" będzie bardziej wyczerpująca.
Odpowiedz
0
@ ralf
dnia 12.11.2011, 11:35 · Zgłoś
Dziwi mnie że nie zaproszono stowarzyszenia Gorlice 1915 ( grupa rekonstrukcji historycznej) z tego co wiem paru członków jest z Jasła. Dziwne miasto, Ułani zamiast11.11 być w Jaśle byli w Gorlicach. Są jeszcze inni rekonstruktorzy a ci przyciągaj dzieciaki i chyba o to chodzi a nie żeby paru oficjeli sobie pogratulowało.
Odpowiedz
0
@ Gorliczanka
dnia 12.11.2011, 15:16 · Zgłoś
GRH Gorlice 1915 brała udział w uroczystościach Święta Niepodległości w Gorlicach i w wieczornej biesiadzie z okazji tego Święta. Link z obchodów: http://www.halogorlice.pl/index.php/miasto/47-gorlice/1186-11-listopada
Odpowiedz
0
@ jftlk5
dnia 12.11.2011, 09:35 · Zgłoś
a wogóle będzię dostępna dla takich ludzi z niskiej sfery
Odpowiedz
0
@ zainteresowana
dnia 11.11.2011, 21:06 · Zgłoś
W jakich dniach i o której godz. będzie dostępna ta wystawa?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657