Strona główna

Więcej pożarów i miejscowych zagrożeń

15
Napisany dnia: 05.06.2018, 13:05 , Tagi: Brak

Na terenie powiatu jasielskiego odnotowano w 2017 r. wzrost liczby pożarów, szczególnie w miesiącach wiosennych oraz miejscowych zagrożeń w lipcu i sierpniu, głównie związanych z gwałtownymi opadami atmosferycznymi oraz rosnącym poziomem wód w rzekach.

Na terenie powiatu jasielskiego w 2017 r. odnotowano 1361 zdarzeń, w tym 526 pożarów( o 111 więcej niż w 2016 r.) oraz 791 miejscowych zagrożeń takich jak np. wypadki drogowe, powodzie ( wzrost o 214 zdarzeń). W miesiącach marzec oraz kwiecień w ubiegłym roku zaobserwowano znaczący wzrost ilości pożarów związanym z wypalanie traw i nieużytków rolnych, zaś w okresie jesienno-zimowym z roku na rok strażacy wyjeżdżają do zdarzeń związanych z zatruciem tlenku węgla.

Szczelnie plastikowe okna, niedrożne przewody wentylacyjne, brak ich regularnych kontroli to podstawowe przyczyny tych zdarzeń, których ilość w 2017 r. zamknęła się liczbą 14 interwencji – podkreśla st. bryg. Marek Górniak, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Dużo interwencji KP PSP w Jaśle odnotowała przy zdarzeniach komunikacyjnych. Jak podkreślają, wzrost pojazdów poruszających się po drogach powoduje trudności w poruszaniu się, a niesprzyjające warunku atmosferyczne przyczyniają się występowania wypadków i kolizji. Najwięcej zdarzeń drogowych miało miejsce na drodze krajowej nr 28 relacji Gorlice-Krosno (28 zdarzeń), drodze wojewódzkiej nr 992 Jasło-Krempna (26 zdarzeń) oraz na krajowej nr 73 relacji Jasło-Kluczowa (24 zdarzenia).

Dużą uwagę komendant KP PSP w Jaśle przykładał na wzmocnienie funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu. Udało się tego dokonać dzięki dotacji, jaką otrzymują jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w ramach KSRG oraz ze środków pozyskanych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednostka OSP Bączal Dolny zakupiły lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. - Dobrze wyposażone jednostki ochrony przeciwpożarowej z wyszkoloną kadrą to gwarancja sprawnego funkcjonowania KSRG. W 2018 r. planowane jest jego wzmocnienie poprzez organizację szkoleń, doposażenie w specjalistyczny sprzęt do działań ratowniczo-gaśniczych – dodaje komendant Górniak.

Zatrudnienie na koniec 2017 r. wynosiło 76 strażaków oraz 4 pracowników cywilnych. W ubiegłym roku cztery osoby przeszły na emeryturę, a sześć osób zostało przyjętych do służby.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Bhp
dnia 05.06.2018, 16:30. Identyfikator użytkownika: NgM0VAYnZ1BW
Ocena
komentarza:
3
Czytając wypowiedzi tego Pana dot.zatruc,przytruc tlenkiem węgla odnieść można wrażenie,że kilkakrotnie powtarza stare informacje o wadliwej produkcji okien z tworzyw sztucznych.Mianowicie chodzi o ich zbytnia szczelność i brak w nich kanałów wentylacyjnych.Komu jak komu przystoi mówić brednie.To kto ,jak nie Główna Straż Pożarna zatwierdziła cała technologiczna dokumentacje producentom okien taką mikro wentylację .Jeśli okna drewniane ze Wschowej na lincencji USA od nowosci mają taką wentylację,to dlaczego z tworzywa maja nie mieć ?
@ tryt
dnia 05.06.2018, 21:45. Identyfikator użytkownika: 7kIGs1cF6j06
Ocena
komentarza:
-1
Czytanie ze zrozumieniem to twój myślę nie jeden mankament. W wypowiedzi komendanta nie ma że przyczyną zatruć są szczelne okna A NIEDROŻNA INSTSLACJA WENTYLACYJNA. Z własnego doświadczenia jako biorącego udział w tego typu akcjach dodam że przy szczrlnych oknach i nieprzemyślanej instalacji wentylacyjnej zdarza się podczas szczególnych układów ciśnienia atmosferycznego i temp.zewnętrznej oraz umiejscowienia kanału dymnego względem kanałów wentylacyjnych zasysanie przez kanały wwntylacyjne spalin do wnętrza domu. O nie czyszczonych przewodach kominowych nie wspominam. Ileż to razy po ugaszeniu pożaru sadzy z przewodu kominowego wygarniano żarzącą się sadzę liczoną wiaderkami. Rekord który gasiłem to pięć wiader żarzącej się sadzy.
@ xxtt
dnia 05.06.2018, 17:25. Identyfikator użytkownika: YwgzcettQQ3Y
Ocena
komentarza:
-7
A jak nieudolna akcja jasielskich strazakow na wisłoce 50 minut czekania na przyjazd nurkow z sanoka
@ Student
dnia 05.06.2018, 17:54. Identyfikator użytkownika: 7Lutw31scGmt
Ocena
komentarza:
5
Tak, tylko jesteś kiepsko poinformowany, bo to jasielski nurek wyciągnął tego człowieka, zanim przyjechali z Sanoka
@ do student
dnia 05.06.2018, 21:12. Identyfikator użytkownika: EUh5k35fvgkB
Ocena
komentarza:
0
co sie przejmujesz ujadaczem, cienki bolek mocny tylko w gębie
@ nick
dnia 05.06.2018, 17:33. Identyfikator użytkownika: oey3Zs3r7rNH
Ocena
komentarza:
3
Rzeczywiście tlenkowi węgla (czadowi)grozi przytrucie. Gdyby nie dzielna straż, zatruł by się ze skutkiem śmiertelnym.
Kto pisze takie bzdury?
@ Do nick
dnia 05.06.2018, 20:13. Identyfikator użytkownika: hwEcuApcAZrQ
Ocena
komentarza:
1
Brawo za spostrzegawczość,bo ja czytam jak myślę,a nie widzę.Może słownik zmienił wyraz "tlenkiem",na "tlenku".Trzeba tak pilnować,gdyż słownik wstawia swoje i cyrki wychodzą.W sumie humor:tlenek węgla się zatruł,a przyzwyczajony człowiek żyje.
@ PL
dnia 05.06.2018, 18:12. Identyfikator użytkownika: MUHe0JfrTBUe
Ocena
komentarza:
-9
Jasielski nurek bez uprawnień
@ do PL
dnia 05.06.2018, 20:11. Identyfikator użytkownika: iBnJNqBDWwRh
Ocena
komentarza:
18
Nie ważne czy z uprawnieniami czy nie ale pospieszył natychmiast z pomocą chcąc ratować życie i chwała mu za to. Życie ludzkie jest najcenniejsze.
@ Do PL..
dnia 05.06.2018, 20:22. Identyfikator użytkownika: hwEcuApcAZrQ
Ocena
komentarza:
11
Wielkie uznanie dla nieuprawnionego nurka,wykazał odwagę i człowieczeństwo.Dzięki,że Pan przytoczył ten fakt.W takich sytuacjach ważniejsza pomoc,niż "papierek".Przecież nawet dzieci ratują,zanim przyjedzie karetka/dużo takich przypadków/
@ do PL
dnia 05.06.2018, 21:13. Identyfikator użytkownika: EUh5k35fvgkB
Ocena
komentarza:
-1
pochwal sie co w zyciu zrobiłes dobrego, pusty internetowy ujadaczu i oceniaczu ekspercie
@ Do do PL
dnia 05.06.2018, 22:07. Identyfikator użytkownika: hwEcuApcAZrQ
Ocena
komentarza:
5
Rozumiem inaczej,PL nie krytykował,lecz podkreślił,że nurek (zapewne amator)wykazał się doświadczeniem i odwagą.Nie czekał,spieszył z pomocą.Wiele osób bez uprawnień udziela pomocy medycznej i skutecznie,ratując ludzkie życie.Nawet ratownicy podczas jazdy do potrzebującej pomocy,instruuje zgłaszającego,jak udzielać pomocy.PL docenił jasielskiego płetwonurka.To jest heroizm.
@ Teść
dnia 06.06.2018, 02:32. Identyfikator użytkownika: i9i7eQccsuY8
Ocena
komentarza:
-1
Perdolita panowie. Nurek bez uprawnień, strażak amator, policjant społecznik, pilot, co na drzwiach od stodoły poleci, itd. To właśnie jest polska rzeczywistość.
Jak nie masz uprawnień do ratowania, na przykład reanimacji, to się nie bierz za to, bo najczęściej bardziej zaszkodzisz niż pomożesz. A potem jeszcze czeka cię odpowiedzialność karna.
@ mezo
dnia 06.06.2018, 06:24. Identyfikator użytkownika: h5HACoqJlrRq
Ocena
komentarza:
1
a pożary sadzy w kominach ,obowiązkowe czyszczenie i kontrole okresowe zgodnie z prawem.gdzie jest straż pożarna gdzie jest nadzór budowlany???/
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • To będzie mecz o życie. Kibicuj biało-czerwonym w strefie kibica!

   

  W niedzielę Polacy zagrają na mistrzostwach świata mecz o wszystko. Tym razem rywalem biało-czerwonych będzie Kolumbia. Kibicuj reprezentacji w strefie kibica „Na Kwiatowej”.

 •  

  Miło nam poinformować , iż na terenie naszego powiatu rozpoczyna się rekrutacja do nowego projektu dla osób, które ukończyły 30 rok życia , są chętne do wzięcia udziału w kompleksowym przygotowaniu do wejścia na rynek pracy, odbyciem  6 miesięcznego, płatnego stażu a w rezultacie podjęciem pracy.

 • „ Bijemy się w piersi”

  Radni miejscy długo dyskutowali na temat ustalenia zasad przyznawania stypendiów za wybitne osiągnięcia w nauce dla uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych oraz nagród rzeczowych. Największe obawy wśród radnych wzbudzały zapisy w regulaminie, które nie obejmowały klas VII. - Bijemy się w piersi, stało się jak się stało. Szukajmy rozwiązania – powiedział podczas sesji burmistrz Ryszard Pabian.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna czwartą edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Emocje w Trzcinicy wzięły górę!

  Mieszkańcy przysiółków Dąbrowy i Barzykówka domagają się ze strony władz gminy Jasło większego zaangażowania w poprawę nawierzchni dróg, które są w fatalnym stanie. Chociaż wielokrotnie zgłaszali ten problem, to jak podkreślają ich interwencje odbijają się jak groch o ścianę.

 • Bezpłatne badanie wzroku 27 czerwca!

   

  Salon Vision Optyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku. Nie zwlekaj, zadzwoń i zarejestruj się. Liczba miejsc ograniczona.

 • Uratowali niemowlę uwięzione w aucie

  Tuż przed godziną 11 na parkingu przy ul. Jana Pawła II w Jaśle policjanci podjęli natychmiastową interwencję w sprawie zatrzaśniętego w pojeździe kilkumiesięcznego dziecka. Funkcjonariusze bez chwili wahania widząc płaczące w rozgrzanym pojeździe niemowlę wybili szybę i wydostali je z samochodu.

 • Czy akty wandalizmu to ich sprawka?

  Po wielu miesiącach niepewności i skandalicznych zachowań, które niejednokrotnie miały miejsce w gminie Tarnowiec, policjanci ustalili trzy osoby, mające związek z chuligańskimi wybrykami, o których pisaliśmy na łamach naszego portalu.

 • Porozmawiajmy o Podkarpaciu!

   

  O niespełnionych obietnicach PiS, dopłatach dla rolnictwa i służbie zdrowia. O naszej przyszłości.

 • Jak radzić sobie z problemami?

  "Co druga osoba goniąca za sukcesem potrzebuje pomocy psychoterapeutycznej. Po pomoc, taka osoba powinna się zgłosić wówczas, kiedy zauważy u siebie, że jego gorszy stan zdrowia psychicznego nie jest już chwilowy". O tym, kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty, mówi w rozmowie z portalem dr Marek Janiak. 

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105