Strona główna

Więcej pożarów i miejscowych zagrożeń

15
Napisany dnia: 05.06.2018, 13:05 , Tagi: Brak

Na terenie powiatu jasielskiego odnotowano w 2017 r. wzrost liczby pożarów, szczególnie w miesiącach wiosennych oraz miejscowych zagrożeń w lipcu i sierpniu, głównie związanych z gwałtownymi opadami atmosferycznymi oraz rosnącym poziomem wód w rzekach.

Na terenie powiatu jasielskiego w 2017 r. odnotowano 1361 zdarzeń, w tym 526 pożarów( o 111 więcej niż w 2016 r.) oraz 791 miejscowych zagrożeń takich jak np. wypadki drogowe, powodzie ( wzrost o 214 zdarzeń). W miesiącach marzec oraz kwiecień w ubiegłym roku zaobserwowano znaczący wzrost ilości pożarów związanym z wypalanie traw i nieużytków rolnych, zaś w okresie jesienno-zimowym z roku na rok strażacy wyjeżdżają do zdarzeń związanych z zatruciem tlenku węgla.

Szczelnie plastikowe okna, niedrożne przewody wentylacyjne, brak ich regularnych kontroli to podstawowe przyczyny tych zdarzeń, których ilość w 2017 r. zamknęła się liczbą 14 interwencji – podkreśla st. bryg. Marek Górniak, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Dużo interwencji KP PSP w Jaśle odnotowała przy zdarzeniach komunikacyjnych. Jak podkreślają, wzrost pojazdów poruszających się po drogach powoduje trudności w poruszaniu się, a niesprzyjające warunku atmosferyczne przyczyniają się występowania wypadków i kolizji. Najwięcej zdarzeń drogowych miało miejsce na drodze krajowej nr 28 relacji Gorlice-Krosno (28 zdarzeń), drodze wojewódzkiej nr 992 Jasło-Krempna (26 zdarzeń) oraz na krajowej nr 73 relacji Jasło-Kluczowa (24 zdarzenia).

Dużą uwagę komendant KP PSP w Jaśle przykładał na wzmocnienie funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu. Udało się tego dokonać dzięki dotacji, jaką otrzymują jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w ramach KSRG oraz ze środków pozyskanych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednostka OSP Bączal Dolny zakupiły lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. - Dobrze wyposażone jednostki ochrony przeciwpożarowej z wyszkoloną kadrą to gwarancja sprawnego funkcjonowania KSRG. W 2018 r. planowane jest jego wzmocnienie poprzez organizację szkoleń, doposażenie w specjalistyczny sprzęt do działań ratowniczo-gaśniczych – dodaje komendant Górniak.

Zatrudnienie na koniec 2017 r. wynosiło 76 strażaków oraz 4 pracowników cywilnych. W ubiegłym roku cztery osoby przeszły na emeryturę, a sześć osób zostało przyjętych do służby.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Bhp
dnia 05.06.2018, 16:30. Identyfikator użytkownika: NgM0VAYnZ1BW
Ocena
komentarza:
3
Czytając wypowiedzi tego Pana dot.zatruc,przytruc tlenkiem węgla odnieść można wrażenie,że kilkakrotnie powtarza stare informacje o wadliwej produkcji okien z tworzyw sztucznych.Mianowicie chodzi o ich zbytnia szczelność i brak w nich kanałów wentylacyjnych.Komu jak komu przystoi mówić brednie.To kto ,jak nie Główna Straż Pożarna zatwierdziła cała technologiczna dokumentacje producentom okien taką mikro wentylację .Jeśli okna drewniane ze Wschowej na lincencji USA od nowosci mają taką wentylację,to dlaczego z tworzywa maja nie mieć ?
@ tryt
dnia 05.06.2018, 21:45. Identyfikator użytkownika: 7kIGs1cF6j06
Ocena
komentarza:
-1
Czytanie ze zrozumieniem to twój myślę nie jeden mankament. W wypowiedzi komendanta nie ma że przyczyną zatruć są szczelne okna A NIEDROŻNA INSTSLACJA WENTYLACYJNA. Z własnego doświadczenia jako biorącego udział w tego typu akcjach dodam że przy szczrlnych oknach i nieprzemyślanej instalacji wentylacyjnej zdarza się podczas szczególnych układów ciśnienia atmosferycznego i temp.zewnętrznej oraz umiejscowienia kanału dymnego względem kanałów wentylacyjnych zasysanie przez kanały wwntylacyjne spalin do wnętrza domu. O nie czyszczonych przewodach kominowych nie wspominam. Ileż to razy po ugaszeniu pożaru sadzy z przewodu kominowego wygarniano żarzącą się sadzę liczoną wiaderkami. Rekord który gasiłem to pięć wiader żarzącej się sadzy.
@ xxtt
dnia 05.06.2018, 17:25. Identyfikator użytkownika: YwgzcettQQ3Y
Ocena
komentarza:
-7
A jak nieudolna akcja jasielskich strazakow na wisłoce 50 minut czekania na przyjazd nurkow z sanoka
@ Student
dnia 05.06.2018, 17:54. Identyfikator użytkownika: 7Lutw31scGmt
Ocena
komentarza:
5
Tak, tylko jesteś kiepsko poinformowany, bo to jasielski nurek wyciągnął tego człowieka, zanim przyjechali z Sanoka
@ do student
dnia 05.06.2018, 21:12. Identyfikator użytkownika: EUh5k35fvgkB
Ocena
komentarza:
0
co sie przejmujesz ujadaczem, cienki bolek mocny tylko w gębie
@ nick
dnia 05.06.2018, 17:33. Identyfikator użytkownika: oey3Zs3r7rNH
Ocena
komentarza:
3
Rzeczywiście tlenkowi węgla (czadowi)grozi przytrucie. Gdyby nie dzielna straż, zatruł by się ze skutkiem śmiertelnym.
Kto pisze takie bzdury?
@ Do nick
dnia 05.06.2018, 20:13. Identyfikator użytkownika: hwEcuApcAZrQ
Ocena
komentarza:
1
Brawo za spostrzegawczość,bo ja czytam jak myślę,a nie widzę.Może słownik zmienił wyraz "tlenkiem",na "tlenku".Trzeba tak pilnować,gdyż słownik wstawia swoje i cyrki wychodzą.W sumie humor:tlenek węgla się zatruł,a przyzwyczajony człowiek żyje.
@ PL
dnia 05.06.2018, 18:12. Identyfikator użytkownika: MUHe0JfrTBUe
Ocena
komentarza:
-9
Jasielski nurek bez uprawnień
@ do PL
dnia 05.06.2018, 20:11. Identyfikator użytkownika: iBnJNqBDWwRh
Ocena
komentarza:
18
Nie ważne czy z uprawnieniami czy nie ale pospieszył natychmiast z pomocą chcąc ratować życie i chwała mu za to. Życie ludzkie jest najcenniejsze.
@ Do PL..
dnia 05.06.2018, 20:22. Identyfikator użytkownika: hwEcuApcAZrQ
Ocena
komentarza:
11
Wielkie uznanie dla nieuprawnionego nurka,wykazał odwagę i człowieczeństwo.Dzięki,że Pan przytoczył ten fakt.W takich sytuacjach ważniejsza pomoc,niż "papierek".Przecież nawet dzieci ratują,zanim przyjedzie karetka/dużo takich przypadków/
@ do PL
dnia 05.06.2018, 21:13. Identyfikator użytkownika: EUh5k35fvgkB
Ocena
komentarza:
-1
pochwal sie co w zyciu zrobiłes dobrego, pusty internetowy ujadaczu i oceniaczu ekspercie
@ Do do PL
dnia 05.06.2018, 22:07. Identyfikator użytkownika: hwEcuApcAZrQ
Ocena
komentarza:
5
Rozumiem inaczej,PL nie krytykował,lecz podkreślił,że nurek (zapewne amator)wykazał się doświadczeniem i odwagą.Nie czekał,spieszył z pomocą.Wiele osób bez uprawnień udziela pomocy medycznej i skutecznie,ratując ludzkie życie.Nawet ratownicy podczas jazdy do potrzebującej pomocy,instruuje zgłaszającego,jak udzielać pomocy.PL docenił jasielskiego płetwonurka.To jest heroizm.
@ Teść
dnia 06.06.2018, 02:32. Identyfikator użytkownika: i9i7eQccsuY8
Ocena
komentarza:
-1
Perdolita panowie. Nurek bez uprawnień, strażak amator, policjant społecznik, pilot, co na drzwiach od stodoły poleci, itd. To właśnie jest polska rzeczywistość.
Jak nie masz uprawnień do ratowania, na przykład reanimacji, to się nie bierz za to, bo najczęściej bardziej zaszkodzisz niż pomożesz. A potem jeszcze czeka cię odpowiedzialność karna.
@ mezo
dnia 06.06.2018, 06:24. Identyfikator użytkownika: h5HACoqJlrRq
Ocena
komentarza:
1
a pożary sadzy w kominach ,obowiązkowe czyszczenie i kontrole okresowe zgodnie z prawem.gdzie jest straż pożarna gdzie jest nadzór budowlany???/
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kolejny jasielski talent w „The Voice Kids”!

   

  W sobotę, 19 stycznia 2019 r., w TVP 2, w drugiej edycji programu  „The Voice Kids” zobaczyliśmy 15-letniego jaślanina, Adriana Bałuckiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle. Adrian wykonał utwór „Im not the only one” i otrzymał nominację do dalszego udziału w programie. Młody wykonawca wybrał drużynę prowadzoną przez Cleo.

 • Czy wyłonią wykonawcę budowy łącznika pomiędzy rondami?

  W tym roku planowana jest budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. W ubiegłym roku Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na realizację tego zadania inwestycyjnego. Sęk w tym, że oferty firm przekraczają zaplanowany budżet dwu a nawet trzykrotnie.

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105