Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Wieczór z muzyką Mozarta w JDK

17

Dzieła Wofganga Amadeusza Mozarta rozbrzmiały w Jasielskim Domu Kultury podczas koncertu, który odbył się w ramach VIII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady Bez Granic”. Wystąpiła Lwowska Orkiestra Kameralna „Akademia”, pod batutą Igora Pylatyuka. Orkiestrze towarzyszyli młodzi pianiści z kraju i zagranicy przybyli na Forum do Sanoka. Imprezę poprowadził Adam Rozlach, dziennikarz Programu Pierwszego Polskiego Radia.

 

- Spotykamy się we wspaniałym dniu przepełnionym muzyką. Mozart, to nazwisko słusznie kojarzone ze słynnym kompozytorem, ale również całą rodziną o muzycznych tradycjach. Muzyka tego artysty wypełni dzisiejsze spotkanie – przywitał melomanów Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Muzyczną ucztę rozpoczęła cześć pierwsza II Koncertu B – dur z wirtuozerską partią fortepianową w wykonaniu 11 – letniej Sofiji Szochiny.

- Pierwsze koncerty Mozarta były pisane w stylu galant. To jest styl, który był pomiędzy epoką Baroku i Klasyczną. Był przeciwstawieniem tej bardzo wykwintnej, wyrafinowanej muzyki barokowej, czyli z muzyki polifonicznej powstawała muzyka homofoniczna. Muzyka Mozarta ma wdzięk, urok, bezpretensjonalność, a przede wszystkim swoisty klimat, który powodował, że ta muzyka dawała wielką przyjemność kiedyś i daje również dzisiaj – zwrócił się do zebranych, Adam Rozlach, dziennikarz radiowej Jedynki.

Publiczność mogła również wysłuchać części drugiej i trzeciej V koncertu fortepianowego D – dur, w wykonaniu Norberta Danisza ze Słowacji, 14 Koncertu S – Dur numer 449 w katalogu dzieł kompozytora – część pierwszą wykonał Rafał Mokrzycki, student III – go roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie profesora Jerzego Sterczyńskiego, cześć drugą i trzecią zagrał Władimir Zaodcew, pianista rosyjski, uczeń Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Moskwie w klasie profesor Wiery Nosiny.

- Koncert ten jest jednym z tych pierwszych wielkich koncertów Mozarta, które stanowiły szczytowe osiągnięcie w gatunku koncertu fortepianowego w twórczości Wolfganga Amadeusza. Ten koncert został napisany dla uczennicy Mozarta. Zwany jest też koncertem kameralnym dlatego, że ma skład, który może być zredukowany do mniejszego, jeżeli chodzi o ilość instrumentów. Tym niemniej instrumenty dęte są tutaj potrzebne. Świadczy to o tym, że Mozart bardzo elastycznie podchodził do problemu i dla dobra sprawy tak pisał te utwory, aby można je było wykonywać w alternatywnej postaci – podkreślił Adam Rozlach.

Na zakończenie publiczność mogła wysłuchać koncertu A – dur w wykonaniu dwóch trzynastolatek – pierwszą część koncertu wykonała Rosjanka, Arina Łazarczuk, a część drugą i trzecią polska pianistka Rozalia Kierc, uczennica Szkoły Muzycznej II Stopnia w Krakowie w klasie profesora Stefana Wojtasa.

Melomani bardzo gorąco oklaskiwali zarówno Lwowską Orkiestrę Kameralną jak i towarzyszących jej młodych pianistów.

pch (JDK)

Napisany dnia: 11.02.2013, 11:49 , Tagi: JDK, Jasło

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
4
@ ja bylam
dnia 12.02.2013, 12:50 · Zgłoś
Koncert naprawdę bardzo udany i co ważne nie trzeba było kupować biletu jak na inne imprezy w JDK. Jest to kontynuacja pomysłu z ubiegłego roku, gdzie słuchaliśmy koncertów Beethovena, ale wówczas fortepian był przywieziony, a tym razem niestety to był ten stary złom z JDK, na którym można sobie palce połamać. W XXI wieku w 40 tysięcznym mieście nie ma instrumentu na którym można by koncertować to wielki wstyd. A to właśnie Jasło posiada bardzo mocne tradycje muzyczne gdzie w ubiegłym wieku koncertowali tu m.jn. Stefania Wojtowicz, Bernard Ładysz i inni świetni polscy muzycy. Myślę, że organizując międzynarodowe spotkania muzyczne bo tak należy chyba rozumieć te formę koncertów konieczne jest wyposażenie sali koncertowej we właściwy instrument dający satysfakcję wykonawcy i słuchaczom. To bardzo dobrze, że do Jasła powraca tradycja organizowania koncertów muzyki klasycznej. Jak piszą poprzednicy brak szerokiej informacji w mediach znacznie ogranicza ilość melomanów na takich właśnie koncertach. Myślę, że nad promocją powinien zastanowić się nowy dyrektor JDK. A tak na marginesie to czy ktoś zauważył jakieś wielkie zmiany w funkcjonowaniu JDK? Wszystko jest jak dawniej zero nowych posłów, brak wyjścia do publiczności z nową ofertą repertuarową, brak rozwijania działalności własnej, a miało być tak dobrze i inaczej. Nie chwalę tu poprzedniej dyrekcji bo to była totalna pomyłka. Czekam na dalsze koncerty muzyki klasycznej, ale lepiej rozpropagowane.
Odpowiedz
0
@ pp
dnia 12.02.2013, 14:00 · Zgłoś
Czy coś się zmieniło? Nic.
Na bardzo dobrym koncercie New Bone może 50 osób.
Przed rokiem na Michał Fortuta Qaurtet na pewno nie więcej.
Obydwa zespoły to czołówka polskiego jazzu !!!
Przez cały ten czas poza występem Czerwi kompletna katastrofa.
Zaproszenie wartościowych zespołów teatralnych, muzycznych, które funkcjonują poza nurtem żenującej impresaryjnej papki to nie jest jakieś mistrzostwo świata.
Ale trzeba chcieć coś robić i trzeba tym żyć.
Czy dyrektor JDK to rozumie? Nie wiem. Chyba jednak nie..
Odpowiedz
2
@ wojtq
dnia 12.02.2013, 10:12 · Zgłoś
[...]
Odpowiedz
0
@ !!
dnia 12.02.2013, 02:47 · Zgłoś
Jak juz to Wolfgang a nie Wofgang !!!
Odpowiedz
2
@ gott
dnia 11.02.2013, 22:59 · Zgłoś
Ściślej: Meloman - bufon !!!
Odpowiedz
1
@ Meloman
dnia 11.02.2013, 23:50 · Zgłoś
Z twoich ust to jak komplement:) Möge Gott Sie in seiner Obhut.
Odpowiedz
3
@ Łukasz
dnia 11.02.2013, 20:55 · Zgłoś
Żałuje! I co mi z żałowania?! Życzyłbym sobie ,żeby JDK wysyłał ludziom mailing, wtedy wiedziałbym co i kiedy
Odpowiedz
0
@ Meloman
dnia 11.02.2013, 21:53 · Zgłoś
Zbyt duża wygoda Panie Łukaszu. Pokłosie i skutki pierwszej ery facebooka. Nie mamy do Pana pretensji, ale życzyć se Pan możesz zdrowia babci lub cioci na imieninach.
Odpowiedz
3
@ gott
dnia 11.02.2013, 22:58 · Zgłoś
Bufon !!!
Odpowiedz
2
@ golek
dnia 11.02.2013, 20:45 · Zgłoś
Na jakim fortepianie grali pianiści? Jeśli na tym gruchocie który posiada JDK to współczuję... To wstyd dla Jasła, że nie stać go na normalny fortepian :(
Odpowiedz
4
@ Meloman
dnia 11.02.2013, 21:49 · Zgłoś
Był to Pleyel wyprodukowany w południowej Francji w pierwszej dekadzie minionego wieku.
Odpowiedz
1
@ bazalt
dnia 11.02.2013, 20:11 · Zgłoś
W środę, o g.17.
A w czwartek w Sanoku w ramach tego samego Forum zagrał Gary Guthman. To był dopiero szał! Żałuj.
Odpowiedz
2
@ Łukasz
dnia 11.02.2013, 19:42 · Zgłoś
Kiedy to było?!
Czemu nie było zapowiedzi!?!!!
Odpowiedz
-1
@ Meloman
dnia 11.02.2013, 21:51 · Zgłoś
Nie dla psa kiełbasa.Gazetki z Kauflanda na pewno Ci dochodzą Łukaszu.I na tym proponuje sie skoncentrować. Każde przedsięwzięcie ma swój target więc informacja ominęła Cie nieprzypadkowo.
Odpowiedz
1
@ Bono
dnia 12.02.2013, 11:30 · Zgłoś
Ależ zapowiedź był na Jasło4u! Nie wiem, jak mozna było ją przeoczyć...http://www.jaslo4u.pl/viii-forum-pianistyczne-bieszczady-bez-granic-newsy-jaslo-14365
Odpowiedz
1
@ Meloman
dnia 12.02.2013, 13:46 · Zgłoś
Już nawet Bono z U2 wie, że była zapowiedź ale po co Łukasz ma czytać??? Łatwiej prezentować pozycje roszczeniową. Łukasz ma wiedzieć bo ma być informowany. Mamy przecież XXI wiek i są na pewno takie aplikacje na Iphona 9 co Ci mówią na jakie koncerty iść i to JDK zaniedbał.
Odpowiedz
-1
@ Łukasz
dnia 16.02.2013, 16:19 · Zgłoś
Nie mam iphona, Biblioteka wysyła mi info, które mnie interesuje, oczekuje więc maili również od JDK. To nie powinno być trudne dla tej wielkiej instytucji
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657