Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

„Wierzę, że mogę osiągnąć wszystko”

44

Cukiernictwo to wielka pasja Patrycji Janusz. Niedawno uczennica Zespołu Szkół Spożywczych i Usługowych w Jaśle wygrała ogólnopolski konkurs „Bake&Play”. Życie Patrycji i jej plany na przyszłość ściśle związane są ze sztuką cukierniczą. Nie boi się sięgać po swoje.

Patrycja Janusz

M.D.: Twój tort zdobył największe uznanie jury konkursowego. Okazałaś się lepsza od ponad siedemdziesięciu jego uczestników. Jak to jest, mieć świadomość, iż jest się najlepszym?

Patrycja Janusz: Można powiedzieć, że jestem mistrzynią, choć tak do końca się nią nie czuję. Przede mną jeszcze długa droga do tego, aby osiągnąć pożądany poziom w sztuce cukierniczej. Tak naprawdę jeszcze do końca nie dotarło do mnie to, że wygrałam. Przypominają mi o tym wywiady, których od kilku dni nieustannie udzielam. Patrząc na wygraną, z pewnością zaprocentowało dotychczasowe doświadczenie. Mam za sobą już kilka konkursów cukierniczych, w których odnosiłam mniejsze bądź większe sukcesy. W styczniu wraz z kolegą weźmiemy udział w ósmym już finale Mistrzostw Polski Uczniów Szkół Cukierniczych Expo Sweet 2018. Mam nadzieję, że damy radę.

M.D.: Co twoim zdaniem spodobało się jury w wykonanym prze ciebie torcie „Raj czekoladowo-gruszkowy”?

Patrycja Janusz: Sądzę, że spodobała im się moja wizja. Tematem przewodnim konkursu był „świat wodny”, co daje niemal nieograniczone pole do popisu. Mnie temat ten kojarzy się z motywami z filmu „Piraci z Karaibów”. Stąd pojawił się statek, fale, ośmiornica, skarb. Byłam przekonana, że zdecydowana większość uczestników konkursu wykorzysta motywy oparte na życiu morskich stworzeń a torty stylizowane będą na ryby, glony, rafy koralowe. Zdecydowałam się, więc postawić na projekt oryginalny. Wygląd zewnętrzny tortu to jednak nie wszystko. Liczy się również jego wnętrze, oraz smak, dzięki któremu można tak naprawdę ocenić cały wyrób. Jestem przekonana, że mój jest przepyszny.

M.D.: Dlaczego wybrałaś cukiernictwo? Od jak dawna interesujesz się akurat tą dziedziną?

Patrycja Janusz: Od kiedy pamiętam w domu lubiłam piec ciasta, czy też torty. W weekendy zdarza się, i to często, że ktoś z domowników prosi mnie o to, abym upiekła coś pysznego. Nie protestuję, chętnie zabierając się do pracy. Mam ogromną satysfakcję, kiedy moim bliskim smakują moje wypieki. Uwielbiają ciasteczka oraz oryginalne ciasta, jak np. „malinowa chmurka”. Kiedy dokonałam wyboru szkoły, nie byłam na sto procent pewna, czy profil technik technologii żywności będzie właściwy. Kiedy jednak w pierwszej klasie wygrałam międzyszkolny konkurs kulinarny, cukiernictwo zaczęło mnie coraz bardziej interesować. Chciałabym rozwijać tę pasję. Będzie to mój prawdziwy zawód, w którym w przyszłości chciałabym osiągać sukcesy zawodowe.

M.D.: Rodzina wspiera cię w realizacji twoich marzeń i motywuje do kontynuowania raz obranej ścieżki?

Patrycja Janusz: Cały czas czuję wsparcie rodziny. Kiedy przygotowuję się do konkursu rodzice często pytają o postępy w przygotowaniach. Teraz, kiedy wygrałam konkurs „Bake&Play” i niemal każdego dnia proszona jestem o komentarz lub wywiad, muszę zdawać im relację w tych spotkań. Są nie mniej podekscytowani niż ja sama. Zawsze mogę na nich liczyć. Kiedy rodzice dowiedzieli się, że planuję wybrać szkołę o profilu gastronomicznym, nie próbowali odwodzić mnie od powziętej decyzji. Wiedzieli, a co najważniejsze utwierdzali mnie w przekonaniu, że z pewnością sobie poradzę. Wsparcie i wiara ze strony rodziny mają naprawdę duże znaczenie. 

M.D.: Kształcenie praktyczne zdaje się odgrywać olbrzymią rolę w przygotowaniu do wykonywania zawodu cukiernika, co doskonale widać na twoim przykładzie. Czy droga do wymarzonego zawodu zawsze powinna przebiegać szkolnymi korytarzami?

Patrycja Janusz: Szkoła i całe środowisko odgrywa znaczącą rolę w kształceniu w danym zawodzie. Tak przynajmniej wygląda to w moim przypadku. Pamiętam, że to wicedyrektor Justyna Cyran namówiła mnie do udziału w konkursie „Bake&Play”. Swoje umiejętności podnosimy na zajęciach praktycznych oraz organizowanych przez szkołę warsztatach. Niedawno odbyły się u nas warsztaty z udziałem mistrza świata w cukiernictwie, pana Mieczysława Chojnowskiego. Przyznam, że były one pouczające i bardzo, ale to bardzo słodkie. Osobiście, wysoko cenię sobie również praktyki zawodowe. W tym roku w październiku miałam okazję pracować z Panią Elżbietą Jarecką, właścicielką słodkiej pracowni tortów artystycznych „Torcikowo”. To właśnie pod okiem Pani Elżbiety wykonałam konkursową pracę. Kosztowało nas to mnóstwo cierpliwości. Tort powstawał ponad tydzień. Dzięki niej uwierzyłam w to, że mogę osiągnąć, czego tylko zapragnę i nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Za tę lekcję szczególnie jestem jej wdzięczna.

M.D.: Często mówi się, że w takich miastach jak Jasło nie ma perspektyw dla młodych ludzi. Twoja historia zdaje się temu twierdzeniu przeczyć. Czy w Jaśle można z powodzeniem uczyć się, rozwijać i osiągać sukcesy?

Patrycja Janusz: Z całą pewnością. Mogę odnieść się do dziedziny, z którą wiążę swoją przyszłość. Mamy stojące na wysokim poziomie zakłady cukiernicze, oferujące praktyki. Jak najbardziej można w takich warunkach rozwijać swoje pasje i zainteresowania, bez względu na to, w jakim zawodzie chce się pracować. Chcieć to móc. Ja bardzo chcę i osiągam swoje cele. W przyszłym roku zamierzam przystąpić do matury. Zdobywanie wiedzy jest dla mnie równie istotne, co doskonalenie umiejętności w zawodzie cukiernika.

Z Patrycją Janusz rozmawiał Marcin Dziedzic.

Napisany dnia: 14.12.2017, 07:30

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ xtx
dnia 09.02.2023, 11:43 · Zgłoś
wszystkiego dobrego życzę
Odpowiedz
10
@ tak trzymaj
dnia 16.12.2017, 21:05 · Zgłoś
Gratulacje !!! Przyniosłaś szkole , a przede wszystkim sobie, duży sukces.
Odpowiedz
12
@ Odważna Bądź
dnia 16.12.2017, 23:19 · Zgłoś
Nie przejmuj się stawianymi minusami..takie życie..nie raz zmierzyć się trzeba z zawistnymi i złośliwymi,ale dobrzy ludzie też istnieją,warto pokornie znosić trudy życia i pokonywać rzucane pod stopy kłody.W ten sposób stajemy się silni i odporni na zło.Powodzenia.
Odpowiedz
11
@ ola
dnia 15.12.2017, 12:57 · Zgłoś
gratualcje świetnie że rozwijasz swoje pasje tylko tak dalej powodzenia trzymam kciuki
Odpowiedz
-30
@ łodyniec
dnia 15.12.2017, 11:28 · Zgłoś
Liwocz przyjmie cie pod swoje skrzydla za 13 zl brutto.
Odpowiedz
-10
@ Do Łodyńca
dnia 16.12.2017, 01:11 · Zgłoś
Racja,ale ta Dziewczyna dokona czegoś większego i rozsławi Jasło.Oby tylko złośliwi i zazdrośni nie stawali Jej na drodze.
Odpowiedz
-2
@ wiadomo kto
dnia 14.12.2017, 23:04 · Zgłoś
McGregor powiedział kiedyś "jeśli robisz w życiu to co kochasz to jesteś skazany na sukces..." Jak widać miał rację. Gratuluję Patrycji i rodzicom, że mają takie mądre i utalentowane dziecko.
Odpowiedz
-13
@ Miłośnik słodkości :]
dnia 14.12.2017, 21:28 · Zgłoś
Gratulacje sukcesu I ogromnego talentu oraz zapału do realizacji własnych marzeń. Tort wygląda wyśmienicie, ciekawe tylko jak smakuje :) Powod
zenia w realizacji dalszych planów.
Odpowiedz
-16
@ Vera
dnia 14.12.2017, 22:29 · Zgłoś
Dziękuję Ci Patrycjo,cieszę się Twoim szczęściem i uznaję,że redakcja słusznie zamieściła ten artykuł-wnosi on wiele słodyczy,refleksji nad realizacją marzeń,oraz pasji.Cenię Twoją mądrość i pamiętaj:ucz się od innych,czerp wiedzę z różnych źródeł,lecz postępuj zgodnie z własną intuicją,wsłuchując się w Swój wewnętrzny głos.Praca z zamiłowania przynosi wielkie efekty i ułatwia samorealizację.Również dobry cel:"Przez żołądek do serca"-uszczęśliwisz wielu ludzi.Słodkiego życia życzę Wszystkim.
Odpowiedz
-10
@ Patrycja
dnia 14.12.2017, 23:03 · Zgłoś
Dziękuję za tak miłe słowa. Owszem czerpie wiedzę od Pani Elżbiety Jareckiej której jestem bardzo wdzieczna. Stram się rozwijać swoją pasje i dążę do uzyskania celu. A słowa poparcia są dla mnie również ważne :)
Odpowiedz
-9
@ Patrycja
dnia 14.12.2017, 19:42 · Zgłoś
Dziękuję bardzo
Odpowiedz
-13
@ yar
dnia 14.12.2017, 17:52 · Zgłoś
.bardzo mi się podoba.
Odpowiedz
-9
@ Vera
dnia 14.12.2017, 18:26 · Zgłoś
Gratuluję Patrycjo.Zadziwiasz talentem cukierniczym,roztropnością,wiedzą i mądrością życiową.Twoje wypowiedzi są na wysokim poziomie i jesteś wzorem do naśladowania.Podziwiam i życzę dalszych sukcesów.Tort bardzo wymowny politycznie,można jeść i rozważać,analizując wymowność każdego elementu rarytasa-słodkiej wizji Świata.Polecam do wykorzystania marcepana,kardamonu,orzeszków pistacjowych i pini.Niebiański smak i zdrowie/ach na bazie cukru trzcinowego,oby klienci nie bali się o zęby/.Pozdrawiam.
Odpowiedz
-12
@ Patrycja
dnia 14.12.2017, 19:40 · Zgłoś
Dziękuję bardzo
Odpowiedz
-14
@ LJ
dnia 14.12.2017, 17:37 · Zgłoś
Gratulacje Patrysiu :)
Odpowiedz
-28
@ x
dnia 14.12.2017, 16:24 · Zgłoś
co ma na celu ten artukul?
Odpowiedz
-15
@ do@ x
dnia 14.12.2017, 16:43 · Zgłoś
.. a wysil się troszkę i pomyśl, może nawet wyciągniesz dobre wnioski .
Odpowiedz
-25
@ x
dnia 14.12.2017, 16:54 · Zgłoś
nie odpowiesz ba sam g...o wiesz mnostwo ludzi ma pasje i wygrywa konkursy i o tym nie pisza
Odpowiedz
-20
@ Tutaj wpisz swój pseudonim
dnia 14.12.2017, 15:58 · Zgłoś
Cukier to groźny narkotyk. Powoduje zakwaszenie organizmu czyli tworzy środowisko gnilne dokarmiając wszelkiej masci mikroby, wirusy, bakterie i grzyby. Komórki rakowe też się nim żywią. Zęby wypadaja i powoduje TYCIE. Czysty chemicznie cukier (rafinowany) powinien być zakazany a jego produkcja i dystrybucja powinna być ścigana z mocy prawa jak dzisiejsze mafie narkotykowe.
Odpowiedz
-21
@ haha
dnia 14.12.2017, 17:30 · Zgłoś
Ty zapewne słodzisz ksylitolem -haa
Odpowiedz
-21
@ Tutaj wpisz swój pseudonim
dnia 14.12.2017, 18:03 · Zgłoś
Niczym nie słodzę i węglowodanów staram się nie spożywać więcej niż 50 g dziennie
Odpowiedz
-19
@ zero cukru
dnia 14.12.2017, 18:55 · Zgłoś
arbie, ksylitol i inne ,,bio" ,,eko" cuda to tez w niczym nie ustępuja reszcie ,,chłamu". także z tym ksylitolem uważaj. Nalezy wyeliminowac cukier aby organizm ,,zaczął zdrowo funkcjonować" itd. itp.
Odpowiedz
-2
@ Grzegorz Schabinski
dnia 14.12.2017, 14:07 · Zgłoś
Gratulacje!
Odpowiedz
21
@ dragoness
dnia 14.12.2017, 11:01 · Zgłoś
Przepiękny tort. Gratulacje!! Kolejny dowód, że nie trzeba chodzić do "renomowanej" szkoły, aby osiągać sukcesy.
Odpowiedz
32
@ abc
dnia 14.12.2017, 19:56 · Zgłoś
Przecież nie ma lepszej szkoły w bliższej i dalszej okolicy, która miałaby większą renomę o profilu spożywczym niż Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Gratuluję uczennicy i nauczycielom.
Odpowiedz
-6
@ mm
dnia 14.12.2017, 22:02 · Zgłoś
Nawet najlepsza szkoła nie pomoże jak nie ma talentu.
Odpowiedz
19
@ Abc
dnia 14.12.2017, 10:18 · Zgłoś
Gratulacje !!! Wielki talent. Wielka pasja:-)
Odpowiedz
-3
@ Ja
dnia 14.12.2017, 09:52 · Zgłoś
Tort jako dzieło to piękny,ale apetycznie to on nie wygląda!
Odpowiedz
-28
@ Tutaj wpisz swój pseudonim
dnia 14.12.2017, 09:40 · Zgłoś
Wy lepiej przestańcie być wierzący, a bądzie MYŚLĄCY.
Odpowiedz
25
@ zzz
dnia 14.12.2017, 09:21 · Zgłoś
Gratulacje .
Odpowiedz
84
@ Cukienik
dnia 14.12.2017, 09:00 · Zgłoś
Wielkie gratulacje za sukces i za mądrość. Jedna rada: trzymaj się z daleka od złych, zazdrosnych nauczycieli, to bardzo trudne, bo ich jest większość.
Odpowiedz
3
@ 9980
dnia 14.12.2017, 09:20 · Zgłoś
Chyba bardziej zazdrośni są koledzy i koleżanki. Nauczyciel powinien motywować i traktować to też po cześci jako własny sukces jeśli miał jakiś wpływ na to.
Odpowiedz
-6
@ belfer
dnia 14.12.2017, 09:38 · Zgłoś
Bzdury gadasz, cukierniku.
Odpowiedz
-26
@ Belfer3
dnia 14.12.2017, 14:16 · Zgłoś
i trzymaj się z daleka od PiS.
Odpowiedz
-23
@ Mega
dnia 14.12.2017, 20:10 · Zgłoś
Widzisz Patrycja musisz się zapisać do PiSu bo tu w zadupiu większość jest za nimi.
Odpowiedz
-22
@ do Cukiernika
dnia 14.12.2017, 23:24 · Zgłoś
Jakaś frustracja z ciebie wychodzi. Twój komentarz wskazuje, że się trzymałeś z daleka od nauczycieli bo z gramatyką języka polskiego jesteś na bakier.
Odpowiedz
14
@ do@do Cukiernika
dnia 15.12.2017, 07:59 · Zgłoś
Pouczać potrafisz nauczycielu, a czytać nie. Komentujący podpisał się "Cukienik". Wstyd i śmiech nauczycielu. Dalszy komentarz zbyteczny.
Odpowiedz
-20
@ belfer
dnia 15.12.2017, 08:47 · Zgłoś
Nie mamy wpływu na dysgrafie i inne liczne dysfunkcje CUKIENIKA. Możemy tylko współczuć.
Odpowiedz
12
@ do@belfer
dnia 15.12.2017, 09:07 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
-17
@ belfer
dnia 15.12.2017, 09:24 · Zgłoś
A gdzie napisane, że to nazwisko, wzorze kultury i taktu? Każdy twój wpis potwierdza, że slusznie w szkole pod górkę miałeś.
Odpowiedz
-16
@ Do do cukiernika i belfra
dnia 16.12.2017, 01:01 · Zgłoś
Krytykować umiecie za brak literki?Brak taktu i kultury,snobizm.
Odpowiedz
-17
@ Do belfer
dnia 16.12.2017, 01:21 · Zgłoś
Pewnie wstyd Panu,że nie umiał napisać mądrego zdania.Brak literki mógł sprawić słownik,a nie piszący.Często zauważam zamianę napisanych wyrazów.
Odpowiedz
-12
@ belfer
dnia 16.12.2017, 06:47 · Zgłoś
Inteligentny czlowiek czyta, co napisał. Nie. Nie jest mi wstyd.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657