Strona główna

Wiklina papierowa, czyli jak ozdobić wnętrze starymi gazetami?

1
Napisany dnia: 01.03.2019, 12:29 , Tagi: Brak

Wiklina papierowa jest idealnym materiałem do stworzenia dekoracji DIY – makulatura gromadzi się niemal w każdym domu. Jak ją wykorzystać, by zyskać niepowtarzalną ozdobę? Podpowiadamy, czym jest wiklina papierowa i co powinien o niej wiedzieć początkujący dekorator!

Wiklina papierowa na każdą okazję?

Ozdoby z wikliny papierowej wykonuje się zazwyczaj z szarych i kolorowych gazet zwijanych w rurki. Można z nich wykonać wiele przedmiotów – koszyki, pojemniki, osłonki na doniczki lub osłonki pod kubki. Po materiał sięga się jednak najczęściej z okazji zbliżających się świątwiklina papierowa może przeobrazić się bowiem w wielkie, walentynkowe serce, choinkę bożonarodzeniową, a także zdobione jajka, kurczaki i zajączki na Wielkanoc.

Wiklina papierowa, jak ją właściwie wykonać?

W pierwszej kolejności należy wyrobić długie rureczki, które będą podstawą do tworzenia wzorów. Aby tego dokonać należy pociąć wzdłuż kartki tak, by każdy z pasków miał ok. 5 cm szerokości. Następnie każdy z tych pasków zawijaj na patyczku do szaszłyków. Rób to pod lekkim skosem, dzięki czemu papier powinien się dobrze trzymać. Używaj kleju jedynie na końcu takiego zawijasa, poprzez nałożenie kleju na róg papieru i wyciągnięcie wykałaczki. Tak przygotowany papier nadaje się do dalszej obróbki.

Czy wiklinę papierową można malować?

Jak najbardziej. Zaleca się robić to już na koniec na przykład przy pomocy sprayu, farby akrylowej lub naturalnych barwników, jak sok z buraka lub wywar z łupin cebuli. Malowanie jest możliwe na każdym etapie tworzenia papierowej ozdoby – można barwić nienaruszoną jeszcze gazetę, gotowe rurki lub stworzone już dzieło. Wszystko zależy od efektu, na jakim nam zależy. Warto jednak pamiętać, że malowanie gazety jeszcze przed zawinięciem, może skończyć się jej nadmierną sztywnością, przez co nie będzie ona zdatna do użytku.

Ozdoby DIY – dlaczego warto?

Ozdoby wykonane z domowych odpadów idealnie wpisują się w nadchodzący do nas trend na zero waste. Dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadków, zbędne staną się kupne dodatki. Jest to spora oszczędność dla portfela domowników. Wykonywanie ręcznych ozdób DIY może stać się również ciekawym, odstresowującym hobby.

Kilka rad dla początkujących

Wszystko tak naprawdę zależy od wyobraźni osoby tworzącej ozdoby. Na początku drogi wyplatacza polecamy śledzić liczne poradniki dostępne w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć pewne wzory działań. Swoje pierwsze projekty warto zaczynać od prostych wyplatanek, np. prostokątnego kosza. Przy wyplataniu z papieru najważniejsza jest cierpliwość i precyzja. Z czasem przyjdzie również zręczność.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 04.03.2019, 00:16. Identyfikator użytkownika: EExHQg0sCTVk
Ocena
komentarza:
-1
Tu nawet nie opłaca się uprawiać wikliny i trzeba ją sztucznie wytwarzać z banerów powyborczych samo-mianowanych przedstawicieli ludu...
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Konkurs na dyrektora szpitala coraz bliżej

  Rada Powiatu w Jaśle wybrała dziś skład komisji, której zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nie Zarząd Powiatu zatem, jak liczyły na to władze powiatowe zdecyduje o tym, kto zasiądzie w komisji. Wojewoda podkarpacki uchyliła uchwałę w tej materii podjętą przez radę w lutym.

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105