Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Winne klimaty Święto wina i winiarzy

33

W ostatni weekend wakacji (29 - 30 sierpnia br.) Jasło - już po raz dziesiąty - stanie się królestwem wina i winiarstwa. Do miasta zawitają właściciele winnic z całej Polski ze swoimi najznamienitszymi wyrobami oraz rzesze miłośników tego szlachetnego trunku. W tym roku z X Międzynarodowymi Dniami Wina zazębi się - także dziesiąty - Konwent Polskich Winiarzy (28 - 29 sierpnia br.).

Tym samym, w roku obchodów jubileuszu 650-lecia otrzymania praw miejskich, Jasło będzie gospodarzem dwóch świętujących małe jubileusze imprez winiarskich: organizowanych tu od 10 lat Międzynarodowych Dni Wina, wzbogaconych - jak co roku - o liczne inne atrakcje rekreacyjno - kulturalne oraz X Konwentu Polskich Winiarzy, najbardziej prestiżowej imprezy tego typu w Polsce, co roku organizowanej w innym, zasługującym na to w kontekście osiągnięć winiarzy z danego regionu, mieście.

X Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Jasielskie dni wina będą, jak zwykle, okazją do degustacji najlepszych rodzimych win oraz rozmowy z winiarzami, którzy zawsze chętnie opowiadają o swojej pasji, dzielą się doświadczeniami i udzielają rad początkującym hodowcom winorośli. Ci, którzy będą mieli ochotę skosztować win, znajdą je w „Ogrodach winnych”, zaaranżowanych na płycie rynku w Jaśle. Na blisko 40 stoiskach prezentowane będą nie tylko wina, ale również wszelkie akcesoria niezbędne do ich wytwarzania, przechowywania i konsumpcji, a także materiały informacyjne na temat wina, winiarstwa i winorośli. Wstęp do strefy degustacyjnej będzie bezpłatny, niektóre z win będą podawane do degustacji bezpłatnie, za inne trzeba będzie zapłacić. To tegoroczne novum.

Zmiany organizacyjne, dotyczące sektora, w którym znajdują się stoiska winiarskie, w ciągu minionych 9 lat były wprowadzane kilkakrotnie. Dni wina organizowane już były na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w namiocie na rynku; przez ostatnie 2 lata – na targowisku „Mój rynek” (Plac Bartłomieja), a w tym roku wracają na płytę rynku, ale bez namiotu. Najczęściej też obowiązywały bilety wstępu na obszar ekspozycji winiarskich. W tym roku organizatorzy MDW w Jaśle zaproponowali rozwiązanie, które w tym mieście jeszcze nie było stosowane, ale w innych organizujących podobne imprezy sprawdziło się nieźle.

Rozstrzygnięcie II Konkursu Polskich Win

Podczas dni wina odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród II Konkursu Polskich Win w Jaśle, zorganizowanego 23 – 24 sierpnia br. przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Win nagrodzonych przez jury w składzie: Piotr Kamecki, Adam Pawłowski, Andrzej Strzelczyk, Paweł Demianiuk i Kamil Wojtasik pod przewodnictwem Tomasza Koleckiego – Majewicza, można będzie (bezpłatnie) skosztować na stoisku Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Warsztaty degustacyjne

Jedną z atrakcji tegorocznego święta winiarstwa w Jaśle będą degustacyjne warsztaty winiarskie, zorganizowane w sobotę (29 sierpnia) przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” w budynku przy ul. PCK 2. Poprowadzi je Tomasz Kolecki - Majewicz, wielokrotny mistrz Polski sommelierów, uczestnik finałów Mistrzostw Europy i Świata Sommelierów. Na warsztaty złożą się dwa spotkania tematyczne: „Stary Świat vs Nowy Świat”, podczas których omówione zostaną klasyczne odmiany winorośli i porównane wytwarzane z nich wina pochodzące z krajów europejskich i odpowiednio, powstałe w gorących klimatach innych kontynentów oraz pojedynek winny pod hasłem „Polska kontra reszta świata”. Będą to warsztaty polegające na degustacji porównawczej win polskich i win tzw. światowych. Wina o podobnej stylistyce będ łączone w pary i degustowane „w ciemno” przez uczestników, którzy dokonują ich oceny i przyznają punkty. Po ich podliczeniu wyłoniony zostanie zwycięzca pojedynku. Podobne warsztaty odbyły się już w ubiegłym roku. Wtedy 3-0 zwyciężyły wina polskich producentów.

Warsztaty, których partnerem jest Miasto Jasło są odpłatne, a liczba miejsc ograniczona.

X Konwent Polskich Winiarzy

W jubileuszowym - X Konwencie Polskich Winiarzy w Jaśle weźmie udział 180 osób, reprezentujących 70 polskich winnic oraz zainteresowanych polskim rynkiem winiarskim firm branżowych. W trakcie konwentu zaprezentowanych zostanie 90 win, które oceni ośmioosobowy, profesjonalny panel degustatorów.

Zainteresowanie imprezą przerosło oczekiwania organizatorów, którzy ze względów logistycznych, a także biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzednich lat, nie mogli przyjąć wszystkich zgłoszeń. O tym, kto będzie w kongresie uczestniczył zadecydowała kolejność zgłoszeń.

Konwent odbędzie się w wyremontowanej niedawno hali MOSiR w Jaśle. Głównym punktem programu pierwszego dnia (piątek) będzie - jak zawsze - degustacja panelowa, ale w nieco zmienionej formule spotkania. W panelu degustacyjnym zasiądą enolodzy (dwóch zagranicznych i jeden polski), trzech krytyków winiarskich, sommelier oraz przedstawiciel polskiego środowiska winiarzy. Drugiego dnia (sobota) odbędą się trzy seminaria tematyczne: pierwsze poświęcone winom z odmiany Jutrzenka i kupażom z jej udziałem, drugie - Marechal Foch i Leon Millot, trzecie - na temat opłacalności winiarstwa w Polsce.

Z okazji jubileuszowej edycji konwentu, wydany zostanie liczący 110 stron okolicznościowy katalog, który trafi nie tylko do uczestników Konwentu, ale także do zainteresowanych polskim winiarstwem środowisk.

- Konwent z jednej strony jest forum wymiany doświadczeń i miejscem spotkań winiarzy, z drugiej, to wspaniała okazja do zinwentaryzowania polskich winnic – mówi Ewa Wawro, prezes Fundacji „Galicja Vitis”.

X Konwent Polskich Winiarzy w Jaśle zorganizowała Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, jego partnerami są: Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia i Miasto Jasło, a patronem honorowym - Marszałek Województwa Podkarpackiego.

***

Organizatorami jubileuszowych X Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle są: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Wino i Przyjaciele, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” i Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia; partnerem – Gmina Jasło; patronami medialnymi – Vinisfera.pl, CzasWina.pl, Przegląd Gastronomiczny, Nasze Winnice, Magazyn Wino oraz Magazyn Food Service.

 UMJ

Napisany dnia: 28.08.2015, 21:09

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-1
@ Przystojny
dnia 01.09.2015, 20:34 · Zgłoś
A gdzie Pani vice burmistrz była na wakacjach? Ma kto jakie fotki?
Odpowiedz
2
@ Radek
dnia 31.08.2015, 12:04 · Zgłoś
Przypominam,że kultura picia wina jest od dawna mocno zakorzeniona
w naszej polskiej historii a także w naszej kulturze i religii chrześcijańskiej.
Nie można sprowadzać picie wina tylko do chlania, gdyż to pokazuje
taką osobę tylko wyłącznie jako alkoholika. Ale taki osobnik jako
uzależniony powinien się poddać leczeniu a nie ogłaszać wszystkim
w jakim on jest stanie fizycznym i psychicznym.
Odpowiedz
-9
@ edi
dnia 31.08.2015, 06:28 · Zgłoś
to chlejcie te winska do bólu , a ja przypominam że sierpień to miesiąć trezwośi
Odpowiedz
4
@ max
dnia 31.08.2015, 11:04 · Zgłoś
Czy ktoś wlewa ci na siłę ? Nie chcesz , nie pij ... piłeś nie pisz .
Odpowiedz
2
@ kuper
dnia 31.08.2015, 14:54 · Zgłoś
przyklad idzie z gory a ci na stanowiskach i nie chce mowic kto jeszcze tez za kolniez nie wylewaja
Odpowiedz
3
@ Radek
dnia 30.08.2015, 21:13 · Zgłoś
Jedynie na Dniach Wina był tak szeroko dostępny duży wybór i mogłem
zapoznać się z różnego rodzaju winami zagranicznymi oraz mogłem
porównać je z winami polskimi.
Uważam, że polskie wina dorównują tym zagranicznym.
Interesujące jest to, że tak jak z każdego pieca jest inny chleb tak też i z każdej
winnicy jest inne wino. Każdy znajdzie takie wino, które jemu smakuje.
A było w czym wybierać, zdobyć wiedzę a także czegoś się nauczyć.
Z powyższych wpisów wyraźnie można się dowiedzieć, że są też takie osoby,
które nie chcą nic wiedzieć ani widzieć i niczego nie chcą się nauczyć.
Jeżeli ty chcesz żeby ciebie szanowali więc i ty też szanuj innych.
Odpowiedz
3
@ dragoness
dnia 31.08.2015, 08:52 · Zgłoś
Nadeszły takie czasy, że bycie ignorantem jest modne. Niestety.
Odpowiedz
4
@ Minnesota
dnia 30.08.2015, 21:05 · Zgłoś
Po co komu te dni wina , ile osób zatrudnia przemysł winiarski w Jaśle ?? Kogo miasto sponsoruje? Potem nie dziwne że ludziska jeżdzą po Tarnowcach czy Dębowcach na imprezy jak Jasło wydaje na jakieś nikomu nie potrzebne Dni Wina ... ludzie to nie Zielona Góra
Odpowiedz
-1
@ Ralph Fienes
dnia 30.08.2015, 20:22 · Zgłoś
Dziekan
Najpierw zapoznaj sie z etymologią słowa hołota a później ucz mnie jak mam zyc.
Odpowiedz
14
@ truskawkowe wino
dnia 30.08.2015, 11:55 · Zgłoś
Ile Jasło wydało na Dni wina przez kilka lat ? Ile miasto zyskuje z winnic? Ile winnice zatrudniają ludzi legalnie do pracy i jakie przynoszą korzyści?
Odpowiedz
3
@ Ralph Fienes
dnia 30.08.2015, 12:20 · Zgłoś
Nie każdy profit, zysk, korzyść, pożytek i plon można wyrazić przyrostem PKB i obrotem nakładów.
Dla ludzi kultury ważne jest tworzenie poczucia wspólnoty, pokazanie swojej pasji, tworzenie tożsamości regionalnej i kodu kulturowego, który zatraciliśmy trochę w latach ciężkich i straconych dla naszego kraju.
Pragnę zauważyć nieśmiało, że społeczny plankton również może przebierać w imprezach finansowanych z publicznych pieniędzy, gdzie hołota w rytm disco polo mierzy atrakcyjność imprezy ceną piwa w plastiku.
Odpowiedz
17
@ MONINGER
dnia 30.08.2015, 14:37 · Zgłoś
Jeśli maja swoją pasje to niech organizują za swoje pieniądze .
Odpowiedz
3
@ Ralph Fienes
dnia 30.08.2015, 15:00 · Zgłoś
A hołota dalej swoje...
Odpowiedz
12
@ Syn Albionu
dnia 30.08.2015, 15:09 · Zgłoś
A ile miasto zyskuje na organizacji Dnii Jasła?
Ludzie użyjcie czasem mózgów zanim zamienicie to miasto w kulturalną i społeczną pustynie.
Odpowiedz
1
@ Little nigger
dnia 30.08.2015, 16:07 · Zgłoś
Jasło to powinno organizować "Dni cebuli" albo "Dni malkontenta"
Odpowiedz
-2
@ DZIEKAN
dnia 30.08.2015, 20:04 · Zgłoś
Do Ralph Fienes ty piszesz o kulturze a tobie jej brakuje i wychowania bo obrażasz ludzi słowem (HOLOTA)
Odpowiedz
2
@ beta
dnia 31.08.2015, 17:32 · Zgłoś
A od kiedy prawda jest obraźliwa?
Odpowiedz
-1
@ bogdan
dnia 31.08.2015, 22:49 · Zgłoś
No właśnie odpowiedz ile miasto zyskuje skoro wiesz bo to raczej rzecz niepoliczalna. Wiadomym jest, że odbywa się to z naszych pieniędzy wpłaconych w formie podatków I SĄ TO PIENIĄDZW CIĘŻKO ZAPRACOWANE!
Odpowiedz
14
@ keller
dnia 29.08.2015, 22:59 · Zgłoś
fajnie i b.dobrze ze jest taka impreza promująca Jasło, popieram wszystko w 100 %,tylko ci ludzie z tymi kieliszkami udający że sie znają na winach,zobaczyli gdzies w tv ze trzeba machac tym szkłem i udaja znawców kwasnych win itp. dobre czy ocyga wypij i idz dalej -aby prosto.
Odpowiedz
2
@ ixi
dnia 30.08.2015, 11:49 · Zgłoś
Zgadzam sie..superimpra wczoraj...Polskie wino tez kupilem. Wspierajmy polskich producentow
Odpowiedz
15
@ babadok
dnia 29.08.2015, 14:48 · Zgłoś
A na koniec lans jasielskich ,,elit'' na fb
Odpowiedz
6
@ truskawkowe wino
dnia 29.08.2015, 14:41 · Zgłoś
Święto pijących wino ,powinno się tak nazywać bez owijania w bawełne.
Odpowiedz
22
@ jabol
dnia 29.08.2015, 13:01 · Zgłoś
dobre wino to robł pektowin
Odpowiedz
0
@ Oogr
dnia 29.08.2015, 12:57 · Zgłoś
Wino z Jasła odmładza !
Odpowiedz
0
@ Zender
dnia 29.08.2015, 08:56 · Zgłoś
Wstęp do strefy degustacyjnej będzie bezpłatny, niektóre z win będą podawane do degustacji bezpłatnie, ZACNIE NIEPRAWDAŻ
Odpowiedz
7
@ sierpień
dnia 30.08.2015, 09:53 · Zgłoś
Impreza jak najbardziej na czasie - sierpień miesiącem trzeźwości ...
Odpowiedz
-5
@ MONINGER
dnia 30.08.2015, 12:02 · Zgłoś
Alkohol to zguba narodu ,prawdziwy katolik,chrześcijanin nie pije w SIERPNIU alkoholu bo to miesiąc bez alkoholu .
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 31.08.2015, 09:28 · Zgłoś
Sierpień miesiącem trzeźwości, nie abstynencji. Wszystko jest dla ludzi, a abstynencję powinni zachowywać jedynie alkoholicy :-P
Odpowiedz
1
@ Mietek murarz
dnia 31.08.2015, 11:06 · Zgłoś
Ja na ten przyklad w sierpniu piję najwięcej , bo mam duzo roboty a po kazdej ktoś stawia , no i gorąco jest to i pić sie wiecej chce .
Odpowiedz
0
@ Ja
dnia 31.08.2015, 12:26 · Zgłoś
Według czego??? Tego kościoła w którym chowają się księża pedofile? Nie idący służyć Bogu tylko zarobić ?!
Odpowiedz
1
@ beta
dnia 31.08.2015, 17:31 · Zgłoś
Taaa, a prawdziwy katolik nie pije tylko w sierpniu, w pozostałych miesiącach nadrabia zaległości :-P
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657