Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Winnica Jasło dwa razy większa!

30

Zakończyło się sadzenie pierwszej w Polsce miejskiej winnicy. Teraz jeszcze rusztowania, potem droga dojazdowa i oczekiwanie na przyszłe plony.

Winnica Jasło, bo taką oficjalnie już ma nazwę, to innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie, wpisujące się w przyjętą przez miasto kilka lat temu strategią wizerunkową opartą o hasło „Jasło - w(inne) klimaty”. Zakończył się właśnie drugi etap sadzenia winorośli, w przyszłym miesiącu stawiane będzie rusztowanie.

Jasielska winnica położona jest w dzielnicy Ulaszowice, na południowo-zachodnim stoku, w obrębie miejskich terenów zielonych. Wiosną ub. roku posadzone zostało pierwsze 900 krzewów, teraz drugie tyle. Winnica zajmuje obecnie 50 arów, ale w przyszłości istnieje możliwość powiększenia jej nawet do dwóch hektarów. Rosną tam: Solaris, Jutrzenka, Hibernal, Seyval Blanc, Swenson Red, Vidal Blanc, Saint Pepin na białe wina oraz Rondo i Regent na czerwone. Jest też kolekcja nowych odmian wyhodowanych w Winnicy Golesz.

- Winiarstwo i enoturystyka to elementy, które zajmują ważne miejsce w naszych działaniach promocyjnych. Obecnie realizujemy projekt „W Karpaty w inne klimaty”, w ramach którego zbudowana zostanie droga dojazdowa i parking do Winnicy Jasło. Chcemy by nasi mieszkańcy i turyści mieli jak najlepszy dostęp do naszej winnicy, z której roztaczają się wspaniałe widoki na Jasło – zaznacza Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Opiekę nad Winnicą Jasło sprawuje Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle.

- Winnica jest zapleczem dydaktycznym dla uczestników rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa. Część prac związanych z jej prowadzeniem nasi słuchacze wykonują sami, w ramach zajęć praktycznych – podkreśla Roman Myśliwiec, założyciel Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, prowadzącej PAW.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w zakładaniu i prowadzeniu Winnicy Jasło biorą udział ludzie z całej Polski. Wśród kursantów PAW przeważają mieszańcy województw małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Na weekendowe zjazdy co dwa tygodnie do Jasła przyjeżdżają także mieszkańcy dolnośląskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego.

Pionierskie Jasło

Jasło odegrało pionierską rolę w historii polskiego nowoczesnego winiarstwa. To z Jasła pochodzi prekursor polskiego winiarstwa Roman Myśliwiec, założyciel legendarnej winnicy Golesz. Samorządy miasta Jasła i Województwa Podkarpackiego, jako pierwsze w Polsce zauważyły ogromny potencjał promocyjny tkwiący w odradzającym się w Polsce winiarstwie. W konsekwencji uruchomiono programy edukacyjne, dzięki którym na Podkarpaciu zaczęły pojawiać się liczne winnice. Obecnie jest ich ponad 150, liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W powiecie jasielskim jest ich kilkanaście.

- Powodów, dla których Jasło nazywane jest stolicą polskiego winiarstwa jest wiele. To z Jasła pochodzi pierwsza polska odmiana Jutrzenka. Jasło słynie z największej w Polsce imprezy winiarskiej - Międzynarodowych Dni Wina, na które co roku zjeżdżają do Jasła ludzie nie tylko z kraju, ale i zagranicy. Już dwukrotnie w Jaśle odbywał się Konwent Polskich Winiarzy, największa w Polsce impreza branżowa. Od października 2014 r. w Jaśle działa Podkarpacka Akademia Wina, która ugruntowała pozycję miasta, jako centrum edukacji winiarskiej w Polsce – wylicza Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis. Założenie miejskiej winnicy to kolejne działanie władz miasta w stronę umocnienia pozycji Jasła, jako stolicy polskiego wina. Elementem wizerunkowym miasta jest już od kliku lat miniaturowa winnica posadzona na wjeździe do centrum miasta, na rondzie „Solidarności”.

Fundacja Galicja Vitis/UMJ

Napisany dnia: 26.04.2017, 12:26

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Maggi
dnia 07.05.2017, 21:32 · Zgłoś
A gdzie to w Jaśle można kupić ten cudowny napój z tych cudownych winorośli jakąś paranoja promowanie czegoś czego nie można kupic
Odpowiedz
3
@ Gonek
dnia 01.05.2017, 10:07 · Zgłoś
Niezadowolonym można być ze wszystkiego! Jast to jakiś pomysł, niezależnie od niego jeśli macie fantazję, to róbcie też inne projekty. Kto wam zabrania? Jest dosyć bogatych ludzi na podkarpaciu, żeby weprzeć je prywatną inicjatywą i nie czekać tylko na miastowe fundusze. Najłatwiej jest powiedzieć, że coś jest do [...], bo to podkreśla własną "mądrość i wartość"
Odpowiedz
3
@ Kenzo
dnia 01.05.2017, 10:58 · Zgłoś
Oni chyba chcieli powiedziec ze jest duzo ciekawszych i rozsądniejszych inicjatyw z segmentu rozwoju gospodarki miasta, wartych wsparcia z miejskiej kasy i ze dlatego miasto sie nie rozwija bo sponsoruje fanaberie paru gości.
Odpowiedz
-2
@ jehuda
dnia 01.05.2017, 16:54 · Zgłoś
Jakich na przykład? Budowa fabryki Mercedesa?
Odpowiedz
5
@ Pan z Krosna
dnia 30.04.2017, 13:42 · Zgłoś
A tu jak widać nadal uprawia się jabcokowe cebularstwo! Ciemnogród pełną gębą!
Odpowiedz
0
@ obcy
dnia 27.04.2017, 14:27 · Zgłoś
To bardzo dobry pomysł. Na pewno były i będą koszty, ale tam były nieużytki . Ktoś wpadł na dobry pomysł i zagospodarował. Brawo i jeszcze raz brawo.
Mój głos jest niezależny ponieważ nie jestem z Jasła.
Pozdrawiam WSZYSTKICH Jaślaków
Odpowiedz
-2
@ dragoness
dnia 27.04.2017, 17:31 · Zgłoś
A ja jestem, choć zara mi ktoś wypomni, że się tu nie urodziłam (podobnie jak polowa tu piszących) i również uważam, że to lepszy pomysł niż wypas dzików na nieużytkach.
Odpowiedz
1
@ Vera
dnia 28.04.2017, 15:35 · Zgłoś
Pyszne i zdrowe winogrona,popyt duży,z pestek super olej,w razie suszy rodzynki będą.Urodzaju życzę i niech te cudowne winorośla pną się do przychylnego Jasłu NIEBA.Przyjadę na choćby kistkę -GRATULACJE.
Odpowiedz
6
@ Vera
dnia 28.04.2017, 16:43 · Zgłoś
Najchętniej przyjechałabym do Jasła dawną ciuchcią,aby móc rozkoszować się tymi "niebiańskimi"winogronami/bywałych na królewskich stołach/pewnie miastu się uda i wróci do dawnej świetności,bo obecne nie dość,że mnie skrzywdziło, to traci swój dawny urok/Dom Kultury jak więzienie,betonowe pustki,mało zieleni i dużo smutnych Cieni.
Odpowiedz
0
@ Stefan cwaniak kąpany
dnia 30.04.2017, 12:16 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
4
@ kotna
dnia 30.04.2017, 13:35 · Zgłoś
A z ziemniaczków bimberek, tak?
Odpowiedz
2
@ demokryt...
dnia 01.05.2017, 10:21 · Zgłoś
Największe walory zdrowotne i smakowe mają winogrona rosnące na Rondzie Solidarności.Dają taki "bukiet",że nie trzeba dopalaczy.Problem tylko w tym,że jasielscy podatnicy finansują prywatne fanaberie kilku "pasjonatów" winiarstwa.Trudno trafić na materiały świadczące o promocji Jasła poprzez winne klimaty,pomijając obwódki tablic rejestracyjnych samochodów.Nie da się już wskrzesić czasów świetności Pektowinu...
Odpowiedz
6
@ czlowiek z lasu
dnia 01.05.2017, 11:26 · Zgłoś
Winorosle rosnace na rondzie, nie maja nic wspolnego z winiarstwem. Alwood nie nadaje sie na wino.
Odpowiedz
2
@ Msz
dnia 27.04.2017, 10:15 · Zgłoś
Ja [...] ale $&#&@*. Pracy nie ma. Dróg nie ma. Dzieci coraz mniej.
Pomysł totalnie oderwany od rzeczywistości. Aż się nie chce komentować, tak żeby nie kląć ...
Odpowiedz
9
@ Mieszkaniec
dnia 26.04.2017, 23:19 · Zgłoś
Od kiedy na Podkarpaciu jest klimat do uprawy nadajacych się
do czekolwiek winogron.
Odpowiedz
17
@ Rzeszowianin
dnia 27.04.2017, 10:46 · Zgłoś
Od kiedy wasi urzędnicy z Myśliwcem se tak wymyślili.
K..rwa to się nadaje na jakąś kumedie, to co w waszym mieście się wyczynia.
Nie wiem tylko skąd taka bierność mieszkańców? Czy zostali tu już tylko Ci co żyje im się wygodnie i Ci z IQ węzą ogrodowego?
Kiedyś jak już zarobie swoje i się w...rwie to wróce to tej pipidówki rozruszać to miasto bo ma ono ewidentnie łatwo zauważalny potencjał ale kto ma go wykorzystać? - te wszystkie żyjące jak pączki w maśle Pabiany, Erwiny, Elwiry, Czerneckie i inne?- dajta spokój-jedyne co oni mogą to wydrukawać dyplom na "Konkurs piosenki przedszkolnej"-podejrzewam ze Erwina i tak miałąby z tym nawet problemy.
Odpowiedz
8
@ czlowiek z lasu
dnia 01.05.2017, 11:32 · Zgłoś
Co ma wspolnego klimat z Mysliwcem? W Szampanii 100 procent strat przymrozkowych, w Jasle zero. Klimat jest spoko, szerokosc geograficzna, naslonecznienie, SAT rowniez. Tylko nie powinno sie finansowac z publicznej kasy marzen ludzi, ktorych stac na ich realizacje.
Odpowiedz
25
@ ...
dnia 26.04.2017, 19:36 · Zgłoś
Burmistrz daje się prywaciarzowi podpuścić i wydaje pieniądze WSZYSTKICH podatników, a korzyści z tej inwestycji będą mieć NIELICZNI (w tym burmistrz)...
Odpowiedz
-2
@ ixi
dnia 26.04.2017, 19:07 · Zgłoś
Produkcja wina to multimilionowy rynek! Ktoś musi to uprawiać, doglądać, produkować, stworzyć nalepki, butelki, korki, pudełka, zawieść, przewieźć , zareklamować, sprzedać itd itd. Otwórz mózg trochę ...
Odpowiedz
35
@ kasia
dnia 26.04.2017, 19:01 · Zgłoś
W mniejszych od Jasła Ropczycach, oficjalnie mają 10 tys mieszkańców mniej niż my, otwarto niedawno fabrykę podzespołów do silników Rolls Royca. A my sadzimy korzonki. Niedługo korzonkami będziemy się tu żywić, bo cywilizacja powoli wraz z drogami nas opuszcza.
Odpowiedz
32
@ krośnianin
dnia 26.04.2017, 14:01 · Zgłoś
Bawcie się dobrze, sadźcie winnice, pijcie wino i patrzcie jak Jasło upada. Jak młodzi ludzie wyjeżdżają, jak starsi tracą nadzieję jak wszystko co było już prawie nie jest :( A miała być DOBRA ZMIANA a miało być TAK DLA ZMIAN i co? Jest winnica, będzie wino (o ile zapłacony ksiądz wymodli dobrą pogodę) i tyle... a Jasła jakby mniej i mniej, niestety.
Odpowiedz
1
@ hutnik
dnia 26.04.2017, 23:00 · Zgłoś
huta 200 osób na bruk do tego nici ze spalarni śmieci. Znów krośnianie muszą emigrować tyle że do UK troche sie drzwi za ciasne zrobiły
Odpowiedz
-11
@ Stefan cwaniak
dnia 26.04.2017, 12:40 · Zgłoś
Liczby , proszę o liczby. Ile nas to kosztuje?
Odpowiedz
-16
@ havranek
dnia 26.04.2017, 14:59 · Zgłoś
..nas? ...Ciebie?? ;)
Odpowiedz
31
@ Gdzie to wino ?
dnia 26.04.2017, 15:08 · Zgłoś
To jakaś szopka! Powiedziałem znajomemu stolica wina, przyjechał chciał na początek kupić 1000 l. nie kupił. Reklamujemy coś czego nie mamy, a niektórzy chcą być dowartościowani na sierpniowej imprezie która największa w Polsce nie jest.
Odpowiedz
-10
@ dragoness
dnia 26.04.2017, 19:03 · Zgłoś
A jaka jest największa? Pewnie w Zielonej Górze, ale tam winnice i tradycja istnieją od lat.
Odpowiedz
-4
@ Andrzej
dnia 27.04.2017, 00:28 · Zgłoś
Liczby? Każdy pomysł jest dobry, nie rozumiem dlaczego ten jest krytykowany. Po pierwsze wreszcie zrobiono porządek na górce która od niepamiętnych czasów straszyła krzaczorami w których było pełno śmieci. Przecież to miejsce które ma potencjał wypoczynkowy widokowy i pewnie jeszcze inne;) przed uporządkowaniem odstraszało.
Dwa, skoro będzie wykorzystywane jako poligon dla szkolenia to będzie generowało zyski, bo przecież ludzie którzy przyjeżdzają na kursy muszą gdzieś mieszkac i coś zjeść, więc oczywistym że zostawią jakieś złotówki w Jaśle.
Odpowiedz
24
@ Smakosz
dnia 27.04.2017, 09:43 · Zgłoś
Miałem to samo. Chciałem sprawdzić i zakupić wasze wino do restauracji na cały sezon, stawiając na produkty regionalne...Nie da się. Macie winnice ale nie macie wina, reklamujecie się jako miasto winnych klimatów ale chodzi chyba o picie i festiwal nie produkcje.
Chciałbym tylko uprzejmie zauważyć, że Państwa miasto promuje produkt widmo, którego nie ma.
Serdecznie pozdrawiam.
Odpowiedz
8
@ Stefan cwaniak
dnia 27.04.2017, 10:10 · Zgłoś
Nikt nie zna kwot ? Więc z całą pewnością ktoś dobrze na tym "wyszedł"
Odpowiedz
0
@ smakosz
dnia 30.04.2017, 20:24 · Zgłoś
jasielskie winogrono dobre na sikacze!!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657