Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Wśród zapomnianych zawodów w Gogołowie

12

III Podkarpacki Festiwal Kultury Ludowej w Gogołowie odbył się pod znakiem starych zawodów, których nazw pewnie niewiele osób zna i pamięta. Na stadionie „Równie” przy wesołych występach kapel ludowych była okazja również do skosztowania swojskiego, prawdziwie polskiego jadła przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gogołowie.<<FOTOGALERIA>>

Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Słoneczna pogoda napawała wszystkich humorem i optymizmem. Jedni korzystali z przejażdżek zaprzęgami konnymi, inni jazdy na kucykach huculskich. Mieliśmy okazję do tego, aby posłuchać i zobaczyć cztery kapele ludowe ze Strzyżowa, Brzysk, Gogołowa i Twierdzy, które umilały czas wszystkim przybyłym mieszkańcom tego terenu oraz przyjezdnym.

W tym roku przygotowano dziesięć stoisk prezentujących stare zawody m.in. krawiec, masarz, szewc, kowal, stolarz, rymarz, cieśla, tracz, bednarz, kołodziej.

- Niektóre z nich wydają się dziwne z samej nazwy np. tracz, czyli ten, który robił z pni czy bali deski. Mamy stanowisko rymarza, czyli tego który ze skóry wyrabiał różnego rodzaju rzeczy. Tu akurat prezentowane jest homonto, które wymagało precyzji i siły, by dobrze przeciągnąć szwy a koń ich nie popuścił. Te eksponaty należały dawniej do licznych, natomiast od niedawna pan Edward Gurgacz jest właścicielem sklepu w budynku starej szkoły gogołowskiej z czasów carsko-królewskiej Austrii. W dwóch pomieszczeniach zaczął gromadzić przedmioty codziennego użytku, zarówno tego domowego czy zewnętrznego - opowiada Krzysztof Winiarski, historyk z Gogołowa zaangażowany w organizację festiwalu.

Koło Gospodyń Wiejskich serwowało gomółki, prozioki, chleb, ogórki, bułeczki z serem i różnego rodzaju tradycyjne ciasto.

A co na przyszły rok szykuje dla nas Stowarzyszenie „Gogołów bez granic?” - Na przyszły rok marzy mi się olimpiada wiejska. Mam pomysł, by jeszcze bardziej tę społeczność lokalną zintegrować np. poprzez rywalizację sportową z odrobiną humoru – zapowiada Andrzej Machowski, prezes stowarzyszenia.

III Podkarpacki Festiwal Kultury Ludowej zakończył się zabawą pod gwiazdami.

(Red.)

Napisany dnia: 19.08.2013, 14:56

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Ka-Ko
dnia 29.08.2013, 14:20 · Zgłoś
Boże chroń nas przed taką gawiedzią, która niczego nie czuje, niczego nie dostrzega, oprócz drobiazgów, których trzeba sie doczepic.Jak się ma tych kilka niefortunie zapisanych słów, do tak wielkiej rzeczy jaką jest organizacja tak pięknego przedsięwziecia jakim był Festiwal.Ile pracy, przygotowań po to by sprawić spoleczności ogrom radości i przy okazji edukować historycznie. Ale to takim typkom jak Amon-Ra nie da się wytłumaczyć, bo taki niczego nie zrozumie.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 20.08.2013, 23:23 · Zgłoś
Ciekawe kogo zabolała moja wypowiedź z cytatem ze słownika? Prawda boli, co? CHOMĄTO, my lady.
Odpowiedz
5
@ mucha
dnia 20.08.2013, 20:06 · Zgłoś
Zgadzam się z opinią powyżej trzeba pokazywać młodzieży i dzieciom jak to nasi dziadkowie pracowali żeby tacy jak Amon_Ra mieli co dzisiaj jeść!
Odpowiedz
-5
@ Amon_Ra
dnia 20.08.2013, 21:24 · Zgłoś
Przetłumacz to, proszę, na język polski: "CHOMONTO, które wymagało precyzji i siły, by dobrze przeciągnąć szwy a KOŃ ICH NIE POPUŚCIŁ ..." - "inteligentna inaczej", mucho. Widzę, że nick zobowiązuje (ministra sportu, "aktorka" - sama inteligencja).
Odpowiedz
4
@ aniaaaaaaaaa
dnia 20.08.2013, 17:04 · Zgłoś
bardzo ciekawy i dobrze napisany artykuł!! dobrze, że odbywają się takie spotkania i pokazywane sa tradycje i narzedzia, którymi nasi rodzice, dziadkowie kiedyś pracowali... a dla komentujacych wczesniej, jakos zbytnio nie tryskajacych inteligencja... taka droba informacja, że tekst, ktory jest pochylony nie pisała pani redaktor tylko ktos cytował... /zawód masarz inaczej wedliniarz/... pozdrawiam
Odpowiedz
-3
@ Amon_Ra
dnia 20.08.2013, 21:31 · Zgłoś
"taka droba informacja, że tekst, ktory jest pochylony nie pisała pani redaktor tylko ktoś cytował" - następna MĄDRA WYPOWIEDŹ !! Zdania po polsku, zgodnie z zasadami pisowni, jakże "SENSOWNE". (Red.) to jednak fenomen na skalę światową (ba, kosmiczną), "ktoś jej cytował", a ona ani me, ani be tylko przepisze, podpisze i ... samozadowolenie !! Gdzie wyście chodzili jak szkoła była otwarta dla takich ...
Odpowiedz
2
@ dragoness
dnia 20.08.2013, 23:26 · Zgłoś
Może i cytowane, ale pisać trzeba umieć. ORTOGRAFICZNIE! Noblesse oblige, p. red!!
Odpowiedz
-2
@ dragoness
dnia 20.08.2013, 00:03 · Zgłoś
[komentarz nie na temat.]
Odpowiedz
-3
@ Amon_Ra
dnia 19.08.2013, 19:50 · Zgłoś
"Tu akurat prezentowane jest homonto, które wymagało precyzji i siły, by dobrze przeciągnąć szwy a koń ich nie popuścił." - ha, ha, ha, ha. "CHOMONTO, które wymagało precyzji i siły, by dobrze przeciągnąć szwy a KOŃ ICH NIE POPUŚCIŁ ..." - ha, ha, ha. Może jednak da sobie "pani" spokój z REDAKTORZENIEM. Lepiej zajać się ... ... w nocy !!
Odpowiedz
-4
@ Amon_Ra
dnia 19.08.2013, 19:46 · Zgłoś
Ha, ha, ha - zawód "MASAŻ" - ha, ha, ha !!! "Koło Gospodyń Wiejskich serwowało gomółki, prozioki, chleb, ogórki, bułeczki z serem i różnego rodzaju tradycyjne ciasto." - podpis pod dwoma końskimi ZADAMI - bezcenne !!! icz (dodatkowy chromosom 21), jako (Red.) !!!
Odpowiedz
3
@ gogołowianka
dnia 26.08.2013, 19:37 · Zgłoś
ale jak nie byles i nie widziales to sie nie wypowiadaj na temat .na przykładzie kilku fotek...jezeli uwazasz ze zrobiłbys to lepiej to pokaz a nie wpieprzaj sie miedzy [...] a papier !!!
Odpowiedz
-3
@ obserwator
dnia 19.08.2013, 16:25 · Zgłoś
ludzie sie wywyższajom
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657