Strona główna

Wszystkie miejsca zajęte. PAW zapisuje już na 2020!

5
Napisany dnia: 29.10.2018, 09:32 , Tagi: Brak

Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle nie zdążyła ogłosić naboru na piąty rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa 2019. Lista chętnych pełna była już w sierpniu, a zainteresowani zapisują się już na rocznik 2020.

- Zajęcia rozpoczynają się u nas końcem stycznia, dlatego nabór na nowe roczniki ogłaszaliśmy zawsze w październiku. Tak też planowaliśmy w tym roku, ale lista z możliwą do przyjęcia liczbą słuchaczy pełna była już początkiem sierpnia – mówi Ewa Wawro, dyrektor Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. – Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób, przy większej prowadzenie zajęć praktycznych, na jakość których tak mocno stawiamy, byłoby bardzo utrudnione. Mimo, iż naboru nie zdążyliśmy nawet ogłosić, chętnych wciąż przybywa, wpisujemy ich na listę rezerwową. Niektórzy już się zapisali na rok 2020, inni liczą na to, że może zwolni się jeszcze jakieś miejsce na przyszły rok.

Przyjęcia do SPW oparte są głównie o kolejność zgłoszeń, wykształcenie czy wiek nie mają tu znaczenia. Co roku wśród akademików PAW znajdują się ludzie przeróżnych profesji, zainteresowani winiarstwem, zdobyciem nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej. Niektórzy już mają swoje gospodarstwa winiarskie, inni dopiero takie planują, jedni nastawieni na winiarski biznes, inni chcą robić dobre wino na własne potrzeby. Wszystkich łączy jedno – wspólna winiarska pasja.

- Winiarstwo wymaga poświęcenia i zaangażowania, trzeba być pasjonatem, by sprostać wymaganiom. To zawód trudny, ale jednocześnie niezwykle ciekawy i szlachetny. Cieszy mnie bardzo, że adeptów winiarskich wciąż przybywa, to świadczy niezbicie, że zmienia się nasze społeczeństwo. Od kraju kultury gorzałki zmierzamy w kierunku europejskiej kultury wina - mówi Roman Myśliwiec, pionier współczesnego winiarstwa w Polsce, założyciel Fundacji Galicja Vitis. – Z dumą i satysfakcją obserwuję rosnące wciąż zainteresowanie winiarstwem w Polsce. Na tym etapie nie możemy już sobie pozwolić na popełnianie błędów, dlatego edukacja winiarska jest taka ważna. Zainteresowanie naszą ofertą jest dla nas najlepszą rekomendacją, dowodem na to, że dobrze wypełniamy swoją edukacyjną misję.

PAW z roku na rok umacnia swoją pozycję czołowego ośrodka edukacji winiarskiej w Polsce. Wpisuje się także w promocję regionu.

- Podkarpacka Akademia Wina znakomicie sprawdziła się, jako forma promocji Jasła, miasta które postawiło na winiarstwo w swojej strategii wizerunkowej. Co roku do naszego miasta przyjeżdża nowa grupa ludzi, która pewnie nie trafiłaby do nas, gdyby nie to, że właśnie tutaj, w stolicy polskiego odrodzonego winiarstwa, może zdobywać wiedzę z tego zakresu – podkreśla burmistrz Jasła Ryszard Pabian. - Bardzo cieszę się z tego, że nasza jasielska akademia znakomicie odnalazła się na rynku potrzeb, dla tych dla których winiarstwo stało się nie tylko pasją, ale również sposobem na życie.

Studium Praktycznego Winiarstwa dedykowane jest posiadaczom winnic oraz osobom, które w najbliższym czasie zamierzają założyć taką uprawę i zająć się produkcją wina. Celem Studium jest wykształcenie winiarzy praktyków, którzy poradzą sobie samodzielnie z uprawą winorośli i wyrobem wina na profesjonalnym poziomie. Zajęcia trwają rok, w tym czasie słuchacze PAW zdobywają winiarską wiedzę na zajęciach teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez czołowych fachowców w swoich dziedzinach.

SPW obejmuje łącznie 320 godzin wykładów, podzielonych na 20 zjazdów weekendowych (po 16 godzin każdy), z czego około 120 godzin stanowią zajęcia praktyczne, odbywające się w winnicy i winiarni. Program zajęć przystosowany jest do cyklu wegetacyjnego winorośli i produkcji wina, aby jego uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć wszystkie zabiegi w winnicy i etapy wyrobu wina. Uczestnicy otrzymują także dodatkowe praktyki, szkolenia degustacyjne, z oceny wina, sommelierskie, wyjazdy studyjne, profesjonalnie przygotowane materiały szkoleniowe.

Poletkiem dydaktycznym dla słuchaczy SPW jest założona wiosną 2016 r. w Jaśle pierwsza w Polsce miejska winnica, którą na zlecenie miasta założyła i prowadzi Fundacja Galicja Vitis. Na 50 arach rośnie 1800 krzewów winorośli, m.in.: Regent, Rondo, Seyval Blanc, Solaris, Jutrzenka. Na potrzeby Studium udostępniona jest także profesjonalna przetwórnia o powierzchni 200 m2 z zapleczem socjalnym, sanitarnym oraz laboratorium. Część zajęć praktycznych odbywa się w laboratoriach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

O tym, jak przebiegają zajęcia tegorocznego SPW informujemy na bieżąco na naszej stronie w zakładce Aktualności http://akademiawina.org/.

Wszystkie działania szkoleniowe PAW, również Studium Praktycznego Winiarstwa, nie są nastawione na zysk, a opłaty uczestników pokrywają jedynie faktyczny koszt organizacji i obsługi administracyjnej szkoleń.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Fundacja Galicja Vitis

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Walec
dnia 29.10.2018, 12:50. Identyfikator użytkownika: 9YBDwYFTWz8Z
Ocena
komentarza:
-6
panie pabian tak trzymać. nalezy pomyslec nad powiekszeniem winnicy i przejęcie pustkowiu w polskie ręce
@ ksiądz Mateusz
dnia 29.10.2018, 14:09. Identyfikator użytkownika: ImZNz1URFq3g
Ocena
komentarza:
1
Ciekawe jaki odsetek osób kupuje jasielskie wina a jaki odsetek kupuje wina zagraniczne np. mołdawskie czy włoskie albo bułgarskie?
@ waw
dnia 29.10.2018, 14:18. Identyfikator użytkownika: zBoZ8jSEvMSh
Ocena
komentarza:
1
pewnie niewielki.. to tak jak niewiele osób kupuje zdrowy bieszczadzki ser kozi a większość wcina edam rycki...
@ łodyniec
dnia 29.10.2018, 17:54. Identyfikator użytkownika: aFmPxI65F5Sf
Ocena
komentarza:
-3
Se wino zrobic nie umiom to sie muszo uczyc

łohohohohohohohoho
@ kl.
dnia 29.10.2018, 23:21. Identyfikator użytkownika: lsVQd0JPI5NU
Ocena
komentarza:
-3
wina produkują co niektórzy i sprzedają po cichu --- a czy płacą podTKI ??? OJ TO - to chyba będą mieć poważny problem -Oj...………………………… będzie się działo.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Radni i burmistrz rozpoczęli swoją misję

   

  Dziś odbyła się sesja Rady Miejskiej Jasła, która zainaugurowała nową, pięcioletnią kadencję tego gremium. Radni złożyli uroczyste ślubowanie. Wybrano także przewodniczącego rady.

 • Dzisiaj pierwsza sesja Rady Miejskiej na żywo

  Dzisiaj o godzinie 16.00 w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Miejskiej VIII kadencji. Mieszkańcy Jasła od teraz będą mogli oglądać przebieg obrad online.

 • Aleksandra Tocka powaliła swym głosem na kolana!

  „Wielka Dama” Anny Jantar w wykonaniu wokalistki z Jasła – Aleksandry Tockiej zapewnił 21-letniej jaślance udział w drugim odcinku półfinału na żywo. W przyszłą sobotę odbędzie się kolejny etap, w którym widzowie wybiorą finalistów programu „The Voice of Poland”.

 • Zespół OMEGA Tomasza Berkowicza – Mistrzami Świata!

   

  Zespół OMEGA zdobył Mistrzostwo Świata! W tym roku wywalczyli oni Mistrzostwo Polski oraz pierwsze wicemistrzostwo Europy, wczoraj natomiast zdobyli Mistrzostwo Świata!

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Docenieni za pracę i zaangażowanie na rzecz jasielskiej społeczności

  W Jasielskim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia pośmiertnie tytułów „Honorowy Obywatel Miasta Jasła” na ręce rodziny Karola Głowy oraz Stanisława Zubla, a także tytuł „Zasłużony dla Miasta Jasła” przyznany Stanisławowi Zającowi.

 • Minęła siódma kadencja Rady Miejskiej Jasła

  Na ostatniej sesji radni oraz władze miasta podziękowali sobie za cztery lata wspólnej, ale niełatwej pracy. Mimo wielu różnic i poglądów potrafili niejednokrotnie podejmować jednomyślnie decyzje w ważnych dla miasta sprawach.

 • Sylwester w Jaśle!

  Po dwóch latach posuchy na jasielskim rynku odbędzie się skromny Sylwester. Pomysł na organizację imprezy wyszedł od grupy młodych ludzi. Wygląda na to, że będzie to dyskoteka pod gwiazdami.

 • Tak się bawi młodzież w Lublicy

   

  Porozbijane butelki po piwie, wódce, kartony po sokach, opakowania z papierosów – tak wygląda co weekend ogólnodostępna altana we wsi Lublica. Imprez organizowanych przez młodzież nie widać końca. Na to pobojowisko patrzą dzieci idące do szkoły, czy korzystające z pobliskiego placu zabaw.

 • TERAPIA NIETRZYMANIA MOCZU I TERAPIA BÓLU KRĘGOSŁUPA w Centrum Zdrowia dr Mastej

   

  Nietrzymanie moczu jest problemem społecznym, który dotyka głownie kobiety, a ryzyko jego występowania wzrasta z wiekiem.

 • Zabiegi laserowe – LIGHT SHEER

   

  LightSheer Desire to niekwestionowany lider polecany przez najlepszych w branży. Cechuje go zaawansowana technologia, najwyższa skuteczność i bezpieczeństwo.

 • Na chirurgii ma być jak w domu

   

  Oddział chirurgii w części żeńskiej zostaje poddany gruntownemu remontowi. Dzięki temu warunki dla pacjentów zmienią się diametralnie. Będzie bardziej intymnie i komfortowo. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. - Standard na oddziale podniesie się nie tylko dla pacjentów, ale również i dla personelu pracującego w szpitalu – podkreśla dr n. med. Szymon Niemiec, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej jasielskiego szpitala.

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105