Strona główna

Wszystkie miejsca zajęte. PAW zapisuje już na 2020!

5
Napisany dnia: 29.10.2018, 09:32 , Tagi: Brak

Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle nie zdążyła ogłosić naboru na piąty rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa 2019. Lista chętnych pełna była już w sierpniu, a zainteresowani zapisują się już na rocznik 2020.

- Zajęcia rozpoczynają się u nas końcem stycznia, dlatego nabór na nowe roczniki ogłaszaliśmy zawsze w październiku. Tak też planowaliśmy w tym roku, ale lista z możliwą do przyjęcia liczbą słuchaczy pełna była już początkiem sierpnia – mówi Ewa Wawro, dyrektor Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. – Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób, przy większej prowadzenie zajęć praktycznych, na jakość których tak mocno stawiamy, byłoby bardzo utrudnione. Mimo, iż naboru nie zdążyliśmy nawet ogłosić, chętnych wciąż przybywa, wpisujemy ich na listę rezerwową. Niektórzy już się zapisali na rok 2020, inni liczą na to, że może zwolni się jeszcze jakieś miejsce na przyszły rok.

Przyjęcia do SPW oparte są głównie o kolejność zgłoszeń, wykształcenie czy wiek nie mają tu znaczenia. Co roku wśród akademików PAW znajdują się ludzie przeróżnych profesji, zainteresowani winiarstwem, zdobyciem nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej. Niektórzy już mają swoje gospodarstwa winiarskie, inni dopiero takie planują, jedni nastawieni na winiarski biznes, inni chcą robić dobre wino na własne potrzeby. Wszystkich łączy jedno – wspólna winiarska pasja.

- Winiarstwo wymaga poświęcenia i zaangażowania, trzeba być pasjonatem, by sprostać wymaganiom. To zawód trudny, ale jednocześnie niezwykle ciekawy i szlachetny. Cieszy mnie bardzo, że adeptów winiarskich wciąż przybywa, to świadczy niezbicie, że zmienia się nasze społeczeństwo. Od kraju kultury gorzałki zmierzamy w kierunku europejskiej kultury wina - mówi Roman Myśliwiec, pionier współczesnego winiarstwa w Polsce, założyciel Fundacji Galicja Vitis. – Z dumą i satysfakcją obserwuję rosnące wciąż zainteresowanie winiarstwem w Polsce. Na tym etapie nie możemy już sobie pozwolić na popełnianie błędów, dlatego edukacja winiarska jest taka ważna. Zainteresowanie naszą ofertą jest dla nas najlepszą rekomendacją, dowodem na to, że dobrze wypełniamy swoją edukacyjną misję.

PAW z roku na rok umacnia swoją pozycję czołowego ośrodka edukacji winiarskiej w Polsce. Wpisuje się także w promocję regionu.

- Podkarpacka Akademia Wina znakomicie sprawdziła się, jako forma promocji Jasła, miasta które postawiło na winiarstwo w swojej strategii wizerunkowej. Co roku do naszego miasta przyjeżdża nowa grupa ludzi, która pewnie nie trafiłaby do nas, gdyby nie to, że właśnie tutaj, w stolicy polskiego odrodzonego winiarstwa, może zdobywać wiedzę z tego zakresu – podkreśla burmistrz Jasła Ryszard Pabian. - Bardzo cieszę się z tego, że nasza jasielska akademia znakomicie odnalazła się na rynku potrzeb, dla tych dla których winiarstwo stało się nie tylko pasją, ale również sposobem na życie.

Studium Praktycznego Winiarstwa dedykowane jest posiadaczom winnic oraz osobom, które w najbliższym czasie zamierzają założyć taką uprawę i zająć się produkcją wina. Celem Studium jest wykształcenie winiarzy praktyków, którzy poradzą sobie samodzielnie z uprawą winorośli i wyrobem wina na profesjonalnym poziomie. Zajęcia trwają rok, w tym czasie słuchacze PAW zdobywają winiarską wiedzę na zajęciach teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez czołowych fachowców w swoich dziedzinach.

SPW obejmuje łącznie 320 godzin wykładów, podzielonych na 20 zjazdów weekendowych (po 16 godzin każdy), z czego około 120 godzin stanowią zajęcia praktyczne, odbywające się w winnicy i winiarni. Program zajęć przystosowany jest do cyklu wegetacyjnego winorośli i produkcji wina, aby jego uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć wszystkie zabiegi w winnicy i etapy wyrobu wina. Uczestnicy otrzymują także dodatkowe praktyki, szkolenia degustacyjne, z oceny wina, sommelierskie, wyjazdy studyjne, profesjonalnie przygotowane materiały szkoleniowe.

Poletkiem dydaktycznym dla słuchaczy SPW jest założona wiosną 2016 r. w Jaśle pierwsza w Polsce miejska winnica, którą na zlecenie miasta założyła i prowadzi Fundacja Galicja Vitis. Na 50 arach rośnie 1800 krzewów winorośli, m.in.: Regent, Rondo, Seyval Blanc, Solaris, Jutrzenka. Na potrzeby Studium udostępniona jest także profesjonalna przetwórnia o powierzchni 200 m2 z zapleczem socjalnym, sanitarnym oraz laboratorium. Część zajęć praktycznych odbywa się w laboratoriach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

O tym, jak przebiegają zajęcia tegorocznego SPW informujemy na bieżąco na naszej stronie w zakładce Aktualności http://akademiawina.org/.

Wszystkie działania szkoleniowe PAW, również Studium Praktycznego Winiarstwa, nie są nastawione na zysk, a opłaty uczestników pokrywają jedynie faktyczny koszt organizacji i obsługi administracyjnej szkoleń.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Fundacja Galicja Vitis

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Walec
dnia 29.10.2018, 12:50. Identyfikator użytkownika: 9YBDwYFTWz8Z
Ocena
komentarza:
-6
panie pabian tak trzymać. nalezy pomyslec nad powiekszeniem winnicy i przejęcie pustkowiu w polskie ręce
@ ksiądz Mateusz
dnia 29.10.2018, 14:09. Identyfikator użytkownika: ImZNz1URFq3g
Ocena
komentarza:
1
Ciekawe jaki odsetek osób kupuje jasielskie wina a jaki odsetek kupuje wina zagraniczne np. mołdawskie czy włoskie albo bułgarskie?
@ waw
dnia 29.10.2018, 14:18. Identyfikator użytkownika: zBoZ8jSEvMSh
Ocena
komentarza:
1
pewnie niewielki.. to tak jak niewiele osób kupuje zdrowy bieszczadzki ser kozi a większość wcina edam rycki...
@ łodyniec
dnia 29.10.2018, 17:54. Identyfikator użytkownika: aFmPxI65F5Sf
Ocena
komentarza:
-3
Se wino zrobic nie umiom to sie muszo uczyc

łohohohohohohohoho
@ kl.
dnia 29.10.2018, 23:21. Identyfikator użytkownika: lsVQd0JPI5NU
Ocena
komentarza:
-3
wina produkują co niektórzy i sprzedają po cichu --- a czy płacą podTKI ??? OJ TO - to chyba będą mieć poważny problem -Oj...………………………… będzie się działo.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kolejny jasielski talent w „The Voice Kids”!

   

  W sobotę, 19 stycznia 2019 r., w TVP 2, w drugiej edycji programu  „The Voice Kids” zobaczyliśmy 15-letniego jaślanina, Adriana Bałuckiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle. Adrian wykonał utwór „Im not the only one” i otrzymał nominację do dalszego udziału w programie. Młody wykonawca wybrał drużynę prowadzoną przez Cleo.

 • Czy wyłonią wykonawcę budowy łącznika pomiędzy rondami?

  W tym roku planowana jest budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. W ubiegłym roku Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na realizację tego zadania inwestycyjnego. Sęk w tym, że oferty firm przekraczają zaplanowany budżet dwu a nawet trzykrotnie.

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105