Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Wszystko, co należy wiedzieć o programie Czyste Powietrze

3

Program Czyste Powietrze został uruchomiony we wrześniu 2018 roku. Jest to rządowy, ogólnopolski program priorytetowy, którego zakończenie jest planowane na 2029 rok. Jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza w naszym kraju poprzez zachęcenie mieszkańców do wymiany przestarzałych pieców na nowe, ekologiczne kotły.

Program Czyste Powietrze daje możliwość otrzymania dofinansowania do wymiany starych, nieefektywnych źródeł ciepła, w których spalane są najczęściej niskiej jakości węgiel oraz śmieci. Takie działania wpływają na powstawanie niskiej emisji, czyli uwalniania się do atmosfery szkodliwych substancji.

Sama wymiana pieca może się okazać niewystarczająca, szczególnie jeżeli budynek nie posiada termoizolacji, albo została ona nieprawidłowo wykonana. Wówczas uzyskane w ekologiczny sposób ciepło bardzo szybko opuszcza dom, co przekłada się na wysokie koszty ogrzewania. Wbrew pozorom jeszcze wiele budynków w Polsce nie posiada termoizolacji. Zazwyczaj są to stare domy, które zostały wzniesione w czasach, kiedy nie stosowano jeszcze takiego rozwiązania. Warto jednak rozważyć tę możliwość, ponieważ termoizolacja gwarantuje znaczne ograniczenie strat ciepła, dzięki czemu energia nie jest marnowana, co z kolei wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Program Czyste Powietrze finansuje również te inwestycje, które mają na celu poprawę zarządzania energią cieplną w budynku, bez względu na porę roku. Dlatego też oprócz termoizolacji dofinansowanie obejmuje też wymianę stolarki zewnętrznej, co w połączeniu z ociepleniem domu może zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie o nawet 40%.

Podstawowe informacje na temat programu Czyste Powietrze

Program Czyste powietrze ma na celu zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować emisję pyłów oraz innych zanieczyszczeń powietrza, które są wytwarzane przez mieszkańców domów jednorodzinnych, korzystających z przestarzałych źródeł ciepła. Oferowana dotacja ma pomóc inwestorom w wymianie pieca, a także poprawie termoizolacji budynków.

Program Czyste Powietrze jest skierowany do osób fizycznych, właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Dofinansowanie mogą uzyskać również osoby, które otrzymały zgodę na budowę budynku mieszkalnego i nie został on jeszcze przekazany ani zgłoszony do użytkowania.

Inwestorzy mogą wystąpić o przyznanie dotacji lub pożyczki, które zostaną przeznaczone na wymianę starego pieca, a także prace związaną z poprawą termoizolacji budynku. Warto zaznaczyć, że dofinansowanie na inny cel niż wymiana kotła, zostanie przyznane tylko wtedy, gdy w domu znajduje się już ekologiczne ogrzewanie.

Zależnie od miesięcznego dochodu na członka rodziny w gospodarstwie domowym, inwestorzy mogą otrzymać dotację pokrywającą nawet 90% kosztów kwalifikowanych podejmowanych działań.

Maksymalny koszt, od którego liczona jest dotacja wynosi 53 tysiące złotych. Minimalny koszt kwalifikowany to 7 tysięcy złotych.

Program przyjmuje formę dofinansowania lub pożyczki. Ostateczna forma pomocy zależy od zakresu podejmowanych prac, ich kosztów (na przykład jeżeli wartość inwestycji przekroczy 53 tysiące złotych, wówczas do tej kwoty może zostać przyznana dotacja, a do reszty przedsięwzięcia pożyczka) oraz miesięcznego dochodu na członka rodziny.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze można uzyskać na:

  • wymianę stolarki zewnętrznej – okien i drzwi,
  • wymianę przestarzałego źródła ciepła na nowy, ekologiczny piec,
  • zakup i montaż nowego sposobu ogrzewania, który spełnia założenia programu,
  • instalację OZE (Odnawialne Źródła Energii),
  • docieplenie przegród budynku,
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji.

Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. System ten znacznie różni się od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej i polecany jest szczególnie do nowoczesnych, szczelnych budynków, w których tradycyjna wentylacja bywa niewystarczająca. Rekuperacja umożliwia stałą wymianę powietrza w domu, którą można kontrolować według potrzeb domowników. Powietrze nawiewane zostaje przefiltrowane w rekuperatorze oraz wstępnie ogrzane. Takie rozwiązanie sprawia, że do budynku dostaje się świeże, ale nie zimne powietrze.

Strumień powietrza nawiewanego do wnętrza oraz powietrza wywiewanego na zewnątrz, mijają się w rekuperatorze, dzięki temu mogą sobie przekazać energię cieplną. Dlatego też powietrze nawiewane zostaje wstępnie ogrzane. Warto zaznaczyć, że oba te strumienie nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają. Sprawia to, że mieszkańcy oddychają jedynie świeżym, przefiltrowanym powietrzem.

Rekuperacja przyczynia się do znacznych oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Wstępnie podgrzane powietrze pozwala na zużycie mniejszej ilości paliwa do ogrzania pomieszczeń do pożądanej temperatury. Oszczędności te wynoszą nawet 40% w skali roku.

Program Czyste Powietrze – wnioski

Na początku bieżącego roku przyjmowanie wniosków zostało wstrzymane ze względu na konieczność aktualizacji systemów. Miało to związek z wejściem w życie ustawy, która wprowadzała termomodernizacyjną ulgę podatkową.

Od września do końca grudnia Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęły ponad 25 tysięcy wniosków. Pierwsze umowy zostały już podpisane z inwestorami.

Wnioski w ramach programu Czyste Powietrze można składać w formie elektronicznej do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, adekwatnego do miejsca zamieszkania. Jeżeli dokumenty zostaną wysłane do nieodpowiedniego oddziału, będą one odesłane bez rozpatrywania wraz ze wskazaniem funduszu, pod który podlega inwestor.

Nabór wniosków jest prowadzony w trybie ciągłym i są one oceniane na bieżąco przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej adekwatne do miejsca zamieszkania inwestora starającego się o dotację. Szczegółowe terminy oraz najważniejsze informacje dotyczące składania, rozpatrywania i wypełniania wniosków znajdują się na stronach internetowych funduszy właściwych terytorialnie.

Wysokość przyznanego dofinansowania jest zależna od miesięcznego dochodu na członka rodziny. Metodyka została opisana w instrukcji do wypełnienia wniosku, a zasady są podobne jak w programie 500+.

Program Czyste Powietrze a instalacje OZE

Instalacje OZE to Odnawialne Źródła Energii, które są niewyczerpalne. Każdy z nas ma do nich nieograniczony dostęp. Jest to ekologiczny sposób pozyskania energii, nie generujący zanieczyszczeń do atmosfery.

Instalacje OZE możemy podzielić na:

  • mikrobiogazownie,
  • elektrownie wiatrowe,
  • systemy fotowoltaiczne,
  • kolektory słoneczne,
  • kotły na biomasę,
  • pompy ciepła.

Mikrobiogazownie są instalacjami, które służą do wytwarzania biogazu z produkowanych w gospodarstwie odpadów organicznych, a także do przetwarzania go na energię. System ten zazwyczaj jest niewielki i dostosowany do wielkości gospodarstwa domowego. Posiada prostą budowę o charakterze modułowym, co ułatwia jego demontaż i instalację w innym miejscu. W jego skład wchodzi komora fermentacyjna, gdzie dochodzi do biochemicznego rozkładu biomasy, przeprowadzonego przez bakterie, wskutek czego wytworzony zostaje biogaz. Ponadto złożony jest ze zbiornika na biogaz, a także agregatu kogeneracyjnego, który służy do produkowania ciepła oraz energii elektrycznej.

Elektrownie wiatrowe przetwarzają ruch mas powietrza na energię kinetyczną ruchu obrotowego wirnika elektrowni. Energia z wirnika zostaje przekazana do generatora, który wytwarza energię elektryczną. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju użytych w urządzeniu podzespołów, a także jego parametrów. Wśród nich najistotniejsze są:

  • moc generatora,
  • efektywność systemów sterujących,
  • średnika wirnika.

Dlatego też rozwój energetyki wiatrowej opiera się przede wszystkim na udoskonalaniu generatorów i zwiększaniu średnicy skrzydeł. Na popularności zyskują małe elektrownie wiatrowe o niskiej mocy generatora, które pozyskują energię wiatru z przyziemnych warstw atmosfery.

Fotowoltaika jest zespołem połączonych paneli z urządzeniami pomocniczymi, takimi jak inwerter czy pozostałe akcesoria elektryczne. Jeden moduł składa się z wielu ogniw fotowoltaicznych, w których występuje konwersja energii promieniowania słonecznego na prąd stały.

Więcej informacji na temat fotowoltaiki przeczytasz tutaj.

Kolektory słoneczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego na ciepło. Wyglądają podobnie jak panele fotowoltaiczne, dlatego też oba systemy są często ze sobą mylone. Działają jednak zupełnie inaczej. Fotowoltaika wytwarza prąd, a kolektory podgrzewają wodę użytkową.

Kotły na biomasę wykorzystują biomasę w roli paliwa stałego w systemie ogrzewania. Jest ono stosunkowo niedrogie, ogólnodostępne oraz ekologiczne. Na system składa się kocioł oraz instalacja grzewcza, która odpowiada za rozprowadzenie ciepła po całym budynku.

Pompy ciepła mają za zadanie przetworzyć energię ze źródeł odnawialnych na ciepło użyteczne do ogrzania budynku lub wody użytkowej. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które może zastąpić tradycyjne systemy centralnego ogrzewania. Więcej na temat pomp ciepła przeczytasz tu.

Podsumowanie

Ogólnopolski program Czyste Powietrze jest skierowany do inwestorów, którzy chcą wymienić starego typu kocioł na nowy, ekologiczny piec. Oprócz tego dofinansowanie obejmuje również poprawę termoizolacji budynku poprzez ocieplenie go czy wymianę stolarki zewnętrznej.

Od chwili jego uruchomienia budzi kontrowersje, szczególnie, że znaczna część funduszy miała pochodzić z Unii Europejskiej, a jak wiadomo władze nie zgadzają się na dofinansowanie pieców na paliwa stałe, nawet tych nowoczesnych. Decyzja ta zagraża programowi Czyste Powietrze. Wielu inwestorów uważało, że nie zostanie on uruchomiony ponownie po styczniowej przerwie technicznej. Na szczęście stało się inaczej.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 14.03.2019, 17:35

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Jerzy
dnia 15.02.2021, 09:05 · Zgłoś
Jeżeli jest to program "czyste powietrze" , to skąd ten kuriozalny, pamiętający czasy wczesnego Gierka, dochód na jednego członka rodziny???
Niech mi ktoś wytłumaczy, jak niezamożną rodzinę będzie stać na comiesięczne wydatki rzędu 500 zł opłat za gaz ?.
W niektórych (biedniejszych od nas krajach) zimą gaz dla gospodarstw domowych jest za darmo, to jest dopiero PROGRAM CZYSTE POWIETRZE.
Odpowiedz
0
@ Bogusia
dnia 01.04.2019, 16:31 · Zgłoś
Taak ja złożyłam wniosek 16 grudnia 2018 r i do dnia dzisiejszego nikt się nim nawet nie zajął, a niby jest 90 dni na rozpatrzenie A minęło już ponad 90 i zero informacji
Odpowiedz
1
@ Boguś
dnia 02.04.2019, 11:23 · Zgłoś
90 dni roboczych, a nie kalendarzowych
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657