Strona główna

Wystawa pt.„Społeczność żydowska w Jaśle” w jasielskim muzeum

91
Napisany dnia: 02.02.2017, 08:49 , Tagi: Brak

Do końca marca w jasielskim muzeum zobaczyć można wystawę „Społeczność żydowska w Jaśle”. Pretekstem do jej przygotowania były IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wernisaż wystawy odbył się 25 stycznia. Obecni byli przedstawiciele magistratu z burmistrzem Ryszardem Pabianem oraz bardzo liczne grono mieszkańców miasta.

Społeczność żydowska, dziś właściwie nieobecna, stanowiła przed wojną liczną grupę, liczącą około 25 % mieszkańców Jasła. Centrum osadnictwa żydowskiego były ulice Szajnochy, Jagiełły, PCK i Tkaczowa (wtedy Wysoka i Nowa). Tam też na początku XX w. powstała imponująca synagoga zwana Wielką, zniszczona przez Niemców na początku wojny. Społeczność ta wywarła istotny wpływ na życie gospodarcze miasta. Żydzi zajmowali się głównie handlem; na 197 sklepów, w ich posiadaniu było 148. Prowadzili również restauracje i szynki (19). W ich posiadaniu były zakłady krawieckie, szewskie i fryzjerskie. Wśród inteligencji przeważali lekarze i adwokaci. W znacznym stopniu w rękach żydów znajdował się przemysł.

Były to młyny, tartaki i cegielnie, ale również rafineria, rafineria spirytusu, drukarnia, huta szkła. W czasach wojny społeczność ta była systematycznie mordowana przez Niemców, miejscem egzekucji był cmentarz żydowski i las warzycki. Na terenie miasta utworzono getto, po którego likwidacji wywieziono Żydów do obozu w Bełżcu. Jedyną materialną pamiątką po żydowskich mieszkańcach miasta jest cmentarz, zdewastowany podczas wojny, z którego pamiątkowe tablice zwane macewami posłużyły do wybrukowania ulic.

Celem wystawy, jak mówi kustosz Mariusz Świątek, było pokazanie sylwetek ludzi. Stąd liczne zdjęcia i krótkie biogramy kilkudziesięciu przedstawicieli jasielskiej społeczności żydowskiej dokumentujące koleje ich losu, osiągnięcia i dokonania, w tym tak znanych jej przedstawicieli jak Hugo Steinhaus. Zebrane i przedstawione dokumenty i artefakty przybliżają życie i działalność społeczną i zawodową tej grupy. Dowiadujemy się jakimi zawodami parali się w Jaśle żydzi, jaki nosili strój, poznajemy nawet zawodników klubu sportowego „Makkabi”, którego sekcja piłki nożnej stała się, według przekazów, zagorzałym rywalem „Czarnych”.

Wystawa przybliża też w wielkim skrócie kwestie wiary i obrządków, prezentuje historię wspaniałej jasielskiej synagogi. Najliczniej udokumentowana jest jednocześnie najtragiczniejsza część historii jasielskich żydów, czyli czasy wojny i zagłady. Oprócz zdjęć z tej epoki, dokumentujących życie codzienne oraz zdjęć z jasielskiego getta, na wystawie znalazły swoje miejsce również wypowiedzi artystyczne, a więc prace rzeźbiarskie, malarskie i drzeworytnicze komentujące tragiczną rzeczywistość. Nie pominięto świadectw bohaterskich postawy tych jaślan, jak Anna Bogdanowicz, Julian Ney, czy Eleonora Goleń, którzy ratując żydów i stając w obronie ich życia, płacili najwyższą cenę i sami tracili swoje.

MRJ

„Społeczność żydowska w Jaśle” Muzeum Regionalne w Jaśle. Od 25 stycznia do 31 marca 2017 r.

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ hmmm
dnia 02.02.2017, 10:59. Identyfikator użytkownika: 1KXpyIJO4ayf
Ocena
komentarza:
3
"sprzedajny naród"?
@ y
dnia 05.02.2017, 07:58. Identyfikator użytkownika: P4n7oDr3YSdG
Ocena
komentarza:
2
To teraz napiszcie o społeczności romskiej
@ zst
dnia 05.02.2017, 10:15. Identyfikator użytkownika: F0M9jxhQLPex
Ocena
komentarza:
8
Aktualnej, czy byłej?
@ CHORE PANSTWO!!!
dnia 02.02.2017, 12:07. Identyfikator użytkownika: mzhd2XLslKPl
Ocena
komentarza:
50
Jako pamięć historyczną o tamtych, lub powojennych czasach należałoby przedstawiać zarówno ciemne, jak i te jaśniejsze karty wzajemnych stosunków między narodami... Dlaczego młode pokolenie w Izraelu jest tak nastawiane przeciw innym - o czym wypowiadają się sami uczestnicy wycieczek do Polski i Oświęcimia...dlaczego istnieją roszczenia do ogółu Polaków za poniesione "straty"...a nie do tych którzy byli tego powodem...??? Przecież zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie: byli są i będą szubrawcy, których uczynki, czy zachowanie należałoby potępić i potępiać.. Kreowanie odpowiedzialności zbiorowej nie służy i nie będzie służyć wzajemnym relacjom...
@ Ak
dnia 02.02.2017, 13:32. Identyfikator użytkownika: IcSdwMq6SB0s
Ocena
komentarza:
28
Tak prawda
@ poinformowany
dnia 02.02.2017, 16:09. Identyfikator użytkownika: M0jZoRdviW6E
Ocena
komentarza:
-7
Zapraszam na wystawę. Jest zamieszczona informacja o odpowiedzialnych za likwidację tej społeczności
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 02.02.2017, 20:37. Identyfikator użytkownika: qZe2Pc0VboAp
Ocena
komentarza:
23
Jeżeli jesteś tak dobrze poinformowany, to z pewnością będziesz wiedział, czy i kiedy powstanie jakaś wystawa informująca o martyrologi Polaków - nie tylko w czasie wojny, ale i przez kolejne dekady reżimowej okupacji i zostanie tak jasno określony "tego skutek" dla Narodu, oraz przedstawieni winni tej sytuacji...
Żydom po wojnie dano możliwość wyboru i stworzono alternatywę wyjazdu i osiedlenia sie w wolnym kraju, czego nie można powiedzieć o Polakach pozostawionych pod dyktatem reżimu, niejednokrotnie mieszkańców naszej Ojczyzny - czyli zaprzedańców, lub wypierających się polskości...
Jeżeli ktoś mieszka na terenie innego kraju, korzysta z jego gościnności, praw i przywilejów, a jednocześnie swoim działaniem powoduje "osłabianie gospodarcze, ciemiężenie, czy oparte na fałszu insynuacje - działając wyłącznie na korzyść swojej nacji" - musi wiedzieć o tym że w końcu spotka się to z odpowiednią reakcją...
Tylko prawda może wymazać zaszłości...
@ Maria
dnia 02.02.2017, 21:36. Identyfikator użytkownika: bO8SuSnfpeFF
Ocena
komentarza:
-18
Prawda jest taka, że owszem, to Niemcy zniszczyli majątek (domy, sklepy, warsztaty itd.) będący własnością obywateli Polski narodowości żydowskiej, ale przecież ziemia, na której były one zlokalizowane pozostała i została przejęta i jest użytkowana przez państwo polskie i Polaków. Tak trudno zrozumieć, że potomkowie tamtych właścicieli chcieliby jednak uzyskać jakąś rekompensatę nawet tylko za tę ziemię po swoich przodkach? Przecież gdyby nie wojna, to dzisiaj potomkowie tamtych właścicieli prawdopodobnie zajmowaliby większą niż kiedyś ich przodkowie część miasta. Całkowicie legalnie i zgodnie z prawem.
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 02.02.2017, 22:20. Identyfikator użytkownika: qZe2Pc0VboAp
Ocena
komentarza:
15
Zapytam tylko, kto tworzył takie prawo i czy było to uzasadnione poparciem społecznym - a wzwiązku z tym czy Polacy mogli, lub mogą liczyć na podobne "rekompensaty"...w związku z "zabranym mieniem"...gdyż z dotychczasowej praktyki wynika co innego...Jedni porzucili ten kraj [można powiedzieć wyparli się polskości, nie zostali tutaj i nie walczyli wraz z innymi o swoje prawa], a teraz korzystając z wywalczonej zmiamy systemu - rządają dla siebie uprzywilejowanej pozycji - ale czyim kosztem...???
@ kasia
dnia 03.02.2017, 08:51. Identyfikator użytkownika: ZtmrvH3mS9Fj
Ocena
komentarza:
32
Niestety p. Mario nie ma Pani racji. Żydzi w czasie wojny zginęli, często bezpotomnie. Dziś o ich majątki upominają się nie ich spadkobiercy, tylko żydowscy biznesmeni, którzy żyją z tzw. przedsiębiorstwa holocaust. Nawiasem mówiąc to słowo też ukradli, bo kiedyś oznaczało ludobójstwo, a teraz oznacza tylko ludobójstwo żydów. No i żydzi wprowadzili do prawa tzw. dziedziczenie plemienne. Przejmują majątki bo są z tej samej nacji. Absurd niedziałający w żadnym cywilizowanym systemie prawnym. Nawiasem mówiąc wielkie podziękowania Autorowi artykułu za nieużycie w tekście ani raz debilnego słowa "naziści". niemcy wymyślili "nazistów" żeby zdjąć z siebie odium odpowiedzialności.
@ prawda
dnia 03.02.2017, 22:35. Identyfikator użytkownika: lulOyDrv28gK
Ocena
komentarza:
9
Jak żyd zajumie to OK, jak żydowi zajumią to nie ok.
"W pustyni i w puszczy".
.Kali
@ Stefan
dnia 08.02.2017, 19:36. Identyfikator użytkownika: ulNMpbF8CEGv
Ocena
komentarza:
10
Niestety droga Kasiu nie odrobiłaś lekcji. Nie wszyscy Niemcy byli w okresie Trzeciej Rzeszy nazistami (O. Schindler, niektórzy żołnierze Wehrmachtu w okupowanych krajach, w tym w Polsce, potrafili uratować od śmierci wielu Żydów - płk Battel) więc nie wszyscy Niemcy byli sprawcami zbrodni wojennych i zagłady Żydów. Natomiast naziści, narodowi socjaliści byli programowo antysemitami i pragnęli zagłady Żydów. Narodowość (Niemcy) to co innego niż ideologia (nazizm). Nie takie to wszystko proste, prawda?
@ kezio
dnia 08.02.2017, 19:44. Identyfikator użytkownika: Oi1Gddu3HE7V
Ocena
komentarza:
1
@ Stefan
dnia 08.02.2017, 19:47. Identyfikator użytkownika: ulNMpbF8CEGv
Ocena
komentarza:
-2
Najwyższy Czas!? Nie rozśmieszaj mnie.
@ kasia
dnia 09.02.2017, 00:32. Identyfikator użytkownika: GN9DlchCWe7w
Ocena
komentarza:
3
Niestety drogi Stefanie prawda jest jedna i wbrew temu, co piszesz prosta. Niemcy wybrali hitlera w demokratycznych wyborach. Spełnił ich germanskie przekonanie o tym, ze są rasą nadludzi. Oczywiście nie wszyscy niemcy byli nazistami ale za to wszyscy naziści byli niemcami. I to niemcy palili zydami w piecach, robili z nich mydlo. Przepraszam za dosłowność ale tak było. I pojedyncze przypadki uczciwych niemcow tego nie zmienią. Odrebny temat to cicha zgoda na holocaust zydow z Ameryki, ktorzy nie pomogli, choć mogli, swoim pobratymcom. Mało tego, zydowskie banki wspierały III rzesze w budowie jej potegi, bo państwo niemieckie było wtedy dość słabe. Ciekawa ta historia, choć nie czarno-biała jak niektorzy myślą.
@ dragoness
dnia 09.02.2017, 07:18. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-8
@ dragoness
dnia 09.02.2017, 07:26. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-8
@ zst
dnia 09.02.2017, 09:12. Identyfikator użytkownika: wrmKWpTL1Zin
Ocena
komentarza:
0
Oooo, uleczka trolliczka wstała.
@ Stefan
dnia 09.02.2017, 11:39. Identyfikator użytkownika: jflStcjXr7Uy
Ocena
komentarza:
2
Wiadomo, że nie był aniołem (kto był?) i nie splynał z nieba by uratować świat. Ale ludziom pomógł. Nic nie jest i nie było czarno-biale. Mozna się przerzucać życiorysami tylko co z tego, liczą się wymierne efekty.
@ kikut
dnia 09.02.2017, 11:46. Identyfikator użytkownika: BksZkdeMGvcl
Ocena
komentarza:
1
Sendlerowa była. Bez zastrzeżeń.
@ Stefan
dnia 09.02.2017, 11:51. Identyfikator użytkownika: jflStcjXr7Uy
Ocena
komentarza:
3
Czyli jednak byli to naziści narodowości niemieckiej a nie Niemcy jako cały naród. W Niemczech istniała opozycja antyhitlerowska także po dojściu Hitlera do władzy i nie były to pojedyńcze przypadki. Kilka prób zamachu na jego życie nie wzięło sie znikąd. Owszem, większość Niemców poparła Hitlera ale nie wszyscy, warto o tym pamiętać. Nie cały naród niemiecki winien jest Holocaustu. Co do "cichej zgody" czy pomocy która miała uratować Żydów w Europie. To tylko spekulacje.
@ kikut
dnia 09.02.2017, 12:16. Identyfikator użytkownika: BksZkdeMGvcl
Ocena
komentarza:
2
Irena Sendlerowa nie była Niemką! A Niemcy entuzjastycznie poparli Hitlera w wyborach. Nie było tajemniczych "nazistów", co nam aktualnie chętnie próbuje się wmówić.
@ kasia
dnia 09.02.2017, 14:42. Identyfikator użytkownika: lMRaeSr0x2Ak
Ocena
komentarza:
0
Po kolei. Zbrodniarza hitlera wybrali zwykli niemcy, nie naziści. Wszyscy niemcy odpowiadają za ten wybór. Polaków i żydów mordowali niemcy. Czy mówimy, że naziści mordowali piłsudczyków albo ludowców? Nie. Mówimy, że niemcy mordowali Polaków. Nie naziści piłsudczyków tylko niemcy Polaków. To po pierwsze.
Po drugie pisanie, że możliwa pomoc, która mogła uratować żydów to, jak piszesz Stefanie "spekulacje", no to trudno dyskutować. Polecam szeroko opisaną historię Kuriera z Warszawy, który poleciał do USA walczyć o żydów, tylko nikt go nie chciał słuchać. A powoływanie się na opozycję antyhitlerowską to już w ogóle brak słów. Najpopularniejszy zamachowiec Staufenberg, który chciał zabić hitlera o Polakach pisał "niewiarygodny motłoch który potrzebuje batoga".
@ Stefan
dnia 11.02.2017, 11:11. Identyfikator użytkownika: Jzzr50egVGKq
Ocena
komentarza:
-2
Trochę bełkotliwe to wszystko i naciągane pod przyjętą tezę, że żadni naziści (tak jakby to pojęcie nie istniało w ogóle) tylko Niemcy jako naród. Odpuszczam dalszą dyskusję bo to bez sensu. "Biała Róża" to też pewnie wymysł żydowskiej propagandy.
@ dragoness
dnia 12.02.2017, 11:02. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-1
Faktycznie, organizacja o zasięgu narodowym... PIĘCIU członków. Czyli wyjątek potwierdzający regułę.
@ kasia
dnia 12.02.2017, 15:25. Identyfikator użytkownika: AmTvytPN0Sw3
Ocena
komentarza:
1
Z ust mi to Pani wyjeła Pani Dragones. Pieciu członkow wielkiej antyfaszystowskiej organizacji w tym rodzeństwo ktoś stawia jako przeciwwage dla masowego poparcia jakim cieszył sie hitler. Ale jak ktos braki wiedzy maskuje ideologicznymi frazesami no to mamy taki popis ignorancji jak powyzej.
@ zst
dnia 12.02.2017, 17:53. Identyfikator użytkownika: EfD8EKp57j7i
Ocena
komentarza:
2
teraz taka moda zwalać wszystko na "nazistów".
@ Stefan
dnia 12.02.2017, 21:05. Identyfikator użytkownika: 2ubdvhXztkHX
Ocena
komentarza:
-2
Niektórzy tutaj (kasia, dragoness) mają poważne problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Byle kolanem przepchnąć swoją "rację".
@ Stefan
dnia 12.02.2017, 21:06. Identyfikator użytkownika: 2ubdvhXztkHX
Ocena
komentarza:
3
Ktoś twierdził, że o zasięgu ogólnonarodowym? W Polsce każdy należał do AK?
@ Stefan
dnia 12.02.2017, 21:14. Identyfikator użytkownika: 2ubdvhXztkHX
Ocena
komentarza:
1
Jaśniej dla niektórych - jeżeli w danym kraju (także w okupowanej Polsce) nie każdy jego mieszkaniec był aktywnym członkiem ruchu oporu to należy przyjąć że ten ruch oporu nie istniał wcale? Pogratulować logiki obu paniom:)
@ Stefan
dnia 12.02.2017, 21:18. Identyfikator użytkownika: 2ubdvhXztkHX
Ocena
komentarza:
0
Poproszę jeszcze o przykłady tych "ideologicznych frazesów" wg kasi bo odnoszę wrażenie, że ktoś tutaj posługuje się słowami których znaczenia nie rozumie.
@ kasia
dnia 12.02.2017, 22:57. Identyfikator użytkownika: L1hnEBC1Pt8D
Ocena
komentarza:
0
Jeśli zbyt trudnych słów używam to przepraszam i już tłumaczę. Frazes etymologicznie pochodzi od frazy i oznacza banał, komunał, ogólnik. Komunałem jest twierdzenie, że za wojnę odpowiedzialni są naziści a nie niemcy. To fałszywe uogólnienie wprowadzili, o czym nie wszyscy wiedzą, dawni funkcjonariusze propagandy III rzeszy, którzy, o ironio dziejowa, znaleźli zatrudnienie w aparacie propagandy państwa niemieckiego po wojnie. Coś Pan Stefan wspomniał o problemie z logicznym myśleniem, więc tu też mogę Panu pomóc zrozumieć to, przyznaj, trudne zagadnienie. Otóż odszkodowania za zbrodnie wojenne kto płacił? Naziści? Zła odpowiedź: niemcy płacili. Wszyscy niemieccy podatnicy. Ostatnio bodaj przed dwoma laty Grecja wystąpiła o odszkodowania za zniszczenie przez NIEMCÓW ich zabytków. Mają b. duże szanse na uzyskanie wielkich kwot od PAŃSTWA NIEMIECKIEGO. Czyli od każdego Helmuta i Helgi, którzy osobiście nikogo nie zabili ale muszą płacić za zbrodnie ojców. Dura lex sed leź. kurczę, znów trudne wyrazy piszę. Tak mam.
@ Stefan
dnia 13.02.2017, 00:09. Identyfikator użytkownika: TvmTH9Wp1y3J
Ocena
komentarza:
2
O czym właściwie jest ta dyskusja droga kasiu? Może uporządkujmy i wróćmy do początku. Twierdzisz, że jedynym poprawnym określeniem sprawców zbrodni wojennych, w tym Holocaustu (trochę boję się używać tego określenia bo znów coś zaczniesz radośnie tworzyć o polskim Holokauście) byli Niemcy a nie żadni naziści (określenie wg Ciebie fikcyjne, bez znaczenia). Ja natomiast twierdzę, że byli to niemieccy naziści , hitlerowcy i że nie wszyscy Niemcy byli nazistami a nawet pewna część z nich była wrogo nastawiona do nazizmu i polityki Hitlera. W którym miejscu napisałem nieprawdę?
Zawsze odszkodowania wojenne płaci dane PAŃSTWO jako pewna całość geopolityczna, a nie indywidualnie grupa polityków stojących na jego czele czy wyłącznie grupa zbrodniarzy wojennych (polecam również zapoznać się z właściwym znaczeniem terminów: państwo i naród, Bo zdaje się że to nie to samo). Tak również było po I wojnie światowej jak i po każdej innej. Popracuj nad konkretem, jasnością przekazu bo ciężko zrozumieć o co Ci właściwie chodzi.
@ gucio
dnia 13.02.2017, 07:13. Identyfikator użytkownika: DzXGsBJd80a0
Ocena
komentarza:
0
Ja tu tylko zrozumiałem, że pięc osób oznacza, że Niemcy aktywnie przeciwstawiali się nazizmowi. Padłem...
@ Stefan
dnia 13.02.2017, 08:26. Identyfikator użytkownika: x45FIBbyG7QR
Ocena
komentarza:
1
Czyli nic nie zrozumiałeś guciu, pszczółko kochana. Ludzie działali przeciwko reżimowi, ponieśli z tego tytułu smierć. A ze było ich niewielu w państwie terroru gdzie większość popierała władze lub po prostu sie bała..czemu sie tutaj dziwić. Czy to umniejsza ich role w historii? Odsyłam do lektur na ten temat.
@ kasia
dnia 13.02.2017, 11:40. Identyfikator użytkownika: VFmuW1AmE9uP
Ocena
komentarza:
2
O czym jest ta dyskusja? Powiem Ci Stefanie o czym. Podsumowujesz moje poglądy, oceniasz i potępiasz. Piszesz, że nie znam historii, coś radośnie tworzę i ogólnie bełkoczę. Dobrotliwie acz z wyższością stawiasz diagnozę: mam popracować nad przekazem. Z miną mędrca stawiasz pytania na poziomie testu gimnazjalnego typu: czym się różni państwo od narodu. Zacytuję Gucia: padłam. Pomijając fakt, że trochę niegrzecznie odnosisz się do mnie jako do kobiety pouczając mnie i oceniając, to istotniejsza jest inna sprawa. W dyskusji, na pewnym poziomie nie stosuje się argumentów ad personam tylko ad rem. Chyba że brakuje merytorycznych argumentów to wtedy przechodzimy do obrażania przeciwnika i udowadniania mu, że bełkocze i nie zna języka polskiego.
@ Stefan
dnia 13.02.2017, 12:27. Identyfikator użytkownika: c39MPMnjcIFu
Ocena
komentarza:
-2
Merytoryczne argumenty przedstawiłem w poprzednim poście zadając dodatkowo proste pytanie na które nie uzyskałem odpowiedzi za to widzę tupanie nóżkami ze złości. Wszystkiego dobrego życzę, bez złośliwości.
@ ken
dnia 13.02.2017, 14:13. Identyfikator użytkownika: V0C6Ykhod8v1
Ocena
komentarza:
1
Taaa... rozumiem, że dla pięciu sprawiedliwych miała być oszczędzona Sodoma, ale tam chyba było trochę mniej ludności, nie?
@ Nikki
dnia 13.02.2017, 14:24. Identyfikator użytkownika: xb785MOjXyPR
Ocena
komentarza:
6
Niestety, wydaje mi się, że nie masz racji. Od kilkudziesięciu lat historycy niemieccy i państwo niemieckie prowadzi dobrze zorganizowaną akcję przesuwania punktu ciężkości z odpowiedzialności za II wojnę światową i dokonane w jej czasie zbrodnie z "niemieckiej" na "nazistowską". Dzisiaj, upraszczając sprawę, narracja jest taka, że wszystko co złe zrobili nie Niemcy, tylko naziści. Pojawili się znikąd w 1933 roku i bezpowrotnie zniknęli w 1945 roku. Że jest to polityka wysoce skuteczna, świadczy choćby cytat z polskiej (!) wersji Wikipedii:
"III Rzesza prowadziła politykę ludobójczą na nieznaną wcześniej skalę. Z powodów ideologicznych (rasizm) głównie w latach 1942–1945 wymordowano prawie 6 milionów Żydów i kilkaset tysięcy Romów. Polityce wykluczenia i nieludzkiego traktowania, a w skrajnej sytuacji masowym mordom, byli poddawani Słowianie z podbitych i przeznaczonych do germanizacji terenów, głównie Polacy i Rosjanie."
Nic dodać, nic ująć.
Miliony zabitych Polaków, Rosjan, Ukraińców, Serbów, Chorwatów i wielu, wielu innych nacji - o tym się już nie mówi, nie pisze i nie pokazuje - nawet w Polsce. Oglądając chociazby słynny serial "Nasze matki, nasi ojcowie" czy ekranizację "Złodziejki książek" widzimy, że wg nich praktycznie jedynymi ofiarami wojny byli Żydzi i Niemcy. Ci ostatni dodatkowo opętani przez garstkę "nazistów", głodujący i bombardowani przez lotnictwo aliantów.
Owszem, w 1945 roku do partii NSDAP należało nieco ponad 8 milionów Niemców. Piszesz, że nie wszyscy Niemcy byli nazistami - i zapewne masz rację. Ale czy tylko naziści brali udział w wojnie? Tylko oni brali udział w masowych mordach i egzekucjach? Tylko oni stanowili załogi obozów koncentracyjnych? Tylko oni okradali całą zajętą przez siebie Europę? Tylko u nazistów pracowali robotnicy przymusowi, w tym w gospodarstwach rolnych? Tylko naziści zajadali smakołyki kradzione gdzie indziej? Tylko oni używali ubrań, sprzętów i majątku odebranego zabitym i prześladowanym?
To byli w głównej mierze Niemcy, Niemcy, którzy bronili swojego fuhrera i III Rzeszy do końca. Ktoś ich do tego zmuszał? Nie, oni naprawdę uwierzyli w to co mówił i popierali jego wszystkie działania, w ogromnej większości. I nic tego nie zmieni.
@ Stefan
dnia 13.02.2017, 16:28. Identyfikator użytkownika: HaRN9MPOWrKJ
Ocena
komentarza:
3
Oczywiście częściowo zgoda (poza tym że załogi obozów koncentracyjnych stanowili wyłącznie SS-mani a więc naziści, ewentualnie Ukraińcy w niektórych obozach jako strażnicy). Bezpośrednio dokonywali zbrodni (pod okiem nazistów) m.in. również Ukraińcy, Łotysze, Rosjanie. Jednak nadal nie zmienia to faktu że jak sam(a) przyznałeś NIE WSZYSCY Niemcy brali w tym udział - tak jak nie wszyscy Polacy byli kolaborantami, nie wszyscy sprzedawali Żydów Niemcom, nie wszyscy wzbogacili się po wojnie na pożydowskich majątkach itd. Dlatego określenie Niemiec = nazista wydaje się krzywdzące dla NIEKTÓRYCH Niemców. Tyle. Po prostu nie zakładam z góry, że nigdy nie istnieli ludzie którzy nie mieli nic wspólnego z faszystowskim reżimem, nie walczyli na froncie i w żaden inny świadomy sposób nie korzystałli z rozpętanej przez Hitlera wojny. Nie wrzucam ich do jednego worka z innymi.
@ Stefan
dnia 13.02.2017, 17:06. Identyfikator użytkownika: HaRN9MPOWrKJ
Ocena
komentarza:
-3
"Miliony zabitych Polaków, Rosjan, Ukraińców, Serbów, Chorwatów i wielu, wielu innych nacji - o tym się już nie mówi, nie pisze i nie pokazuje - nawet w Polsce. "

Ten fragment to zupełna nieprawda.
@ Nikki
dnia 13.02.2017, 19:01. Identyfikator użytkownika: sSwtyUSnjg0n
Ocena
komentarza:
5
Oczywiście, że prawda. Jeśli znasz jakiś zachodni język, to poczytaj chociażby podręczniki do historii. Jeśli nie znasz, a znajdziesz w internecie - przetłumacz choćby w google. W pojęciu przeciętnego zachodniego Europejczyka (a o Amerykanach nie wspomnę) w II wojnie światowej ginęli, oprócz żołnierzy oczywiście, Żydzi. O innych nacjach, słowiańskich głównie, czasami nie ma nawet wzmianki. Jeśli porozmawiasz np. z Amerykaninem, będzie zdziwiony, że Polacy ginęli w czasie wojny. Natomiast cała niemiecka narracja idzie w jednym kierunku - holokaust uczynili naziści i ci, którzy nazistom pomagali. Czyli głównie Polacy. Ponieważ "naziści" zniknęli bezpowrotnie w 1945 roku, jako winni pozostali przede wszystkim Polacy, z pomocą Ukraińców może jeszcze. Jak nadal będziemy na to pozwalać, i pozwalać na wmawianie nam winy - to się nie zdziwię, jak za jakieś 20 lat okaże się, że to my 1 września napadliśmy na miłujących pokój Niemców.
@ Stefan
dnia 14.02.2017, 09:39. Identyfikator użytkownika: YtgsguxtC1zv
Ocena
komentarza:
1
Świetny sposób prowadzenia dyskusji - "znajdż sobie sam, poszukaj i jeszcze przetłumacz". Jeżeli coś twierdzisz to sama, kasiu vel Nikki, podaj te źródła i dowody wtedy ocenię i się odniosę a nie zrzucaj na mnie obowiązku weryfikacji Twoich wyssanych z palca teorii.
@ Stefan
dnia 14.02.2017, 09:44. Identyfikator użytkownika: YtgsguxtC1zv
Ocena
komentarza:
1
Stan świadomośći niektórych na Zachodzie na temat historii jest wiadomy, tragiczny i nie musimy tutaj przywoływać "polskich obozów" itp. bo o tym wiadomo i nalezy to prostować zawsze i wszędzie. Odrębną sprawą natomiast jest stan świadomości Polaków czy innych narodów, które podobnie jak część Niemców stara się wypierać lub zaprzeczać niewygodnym faktom z historii własnego kraju. To działa w obie strony.
@ kasia
dnia 14.02.2017, 11:55. Identyfikator użytkownika: k5jCSqpQiujd
Ocena
komentarza:
0
Masz jakąś obsesję Stefanie na moim punkcie, że w każdym tu piszącym widzisz moją skromną osobę? Nikki to nie ja, choć myśli podobnie.
@ Stefan
dnia 14.02.2017, 13:48. Identyfikator użytkownika: KGR4zw84vmrh
Ocena
komentarza:
0
Oczywiście. A świstak siedzi i zawija..:)
@ Nikki
dnia 14.02.2017, 23:23. Identyfikator użytkownika: cbikwhjQzwQg
Ocena
komentarza:
5
Drogi Stefanie, dziwacznie nieco prowadzisz dyskusję - domagasz się źródeł i dowodów (może jeszcze tłumaczyć mam?), natomiast w swojej własnej narracji ich nie używasz, ani nie podajesz. No, ale czemu nie, w wolnej chwili zerknij na przykład do tego:
- John Cox, To Kill A People, Genocide in the Twentieth Century,
- R. A. C. Parker, The Second World War: A Short History,
- Frans Coetzee and Marilyn Shevin-Coetzee, The World in Flames, A World War II Sourcebook.
O tyle klasyczne, że są to podręczniki akademickie. Osobiście polecam to:
- Liddell Hart, History of the Second World War.
Z klasyki dostępnej po polsku polecam:
- Charles de Gaulle, Pamiętniki wojenne,
- Winston Churchill, II wojna światowa.
Moim zadaniem nie jest jednak pełnienie roli nauczyciela. Jeśli głosisz jakieś sądy i opinie, to powinieneś być w stanie samodzielnie je obronić, wychodząc poza wiedzę, dajmy na to, Gazety Wyborczej. Inaczej, jak większość ludzi, powielać będziesz mity i legendy historyczne z rzeczywistością nie mające nic wspólnego. A że są one trwałe świadczy chociażby święto narodowe Francji, upamiętniające zdobycie Bastylii. Napisano o tym setki książek, namalowano tysiące obrazów, nakręcono dziesiątki filmów, naucza się o tym w szkołach - także polskich. A każdy historyk wie, że jej nie zdobywano, tylko zajęto, a nieliczną załogę złożoną z inwalidów, która się nota bene nie broniła, wymordowano. Oczywiście wcześniej obiecując im bezpieczeństwo i wolność.
P.S. Nie jestem kasią.
@ Stefan
dnia 15.02.2017, 13:32. Identyfikator użytkownika: pxTBDOrYCep0
Ocena
komentarza:
0
Cześć kasiu. Wiedza z GW..wow, ale cios. Możemy tak bez końca się przerzucać ale i tak raczej nikogo to nie obchodzi. Pozostańmy zatem przy swoich zdaniach. Pozdrawiam.
@ kasia
dnia 15.02.2017, 13:49. Identyfikator użytkownika: XCNroExxjvtZ
Ocena
komentarza:
2
Cześć Stefanku. Biję się w mą kształtną pierś, że Nikki to nie ja, co zresztą gołym okiem widać po różnym sposobie konstruowania zdań i, w jego przypadku, mniej emocjonalnej niż u mnie argumentacji. Ale przekonanego nie przekonasz. Skoro uważasz, że podstępnie podszyłam się pod inny nick by z Tobą na dwa fronty dyskutować, no to pozostań przy tym. Miłego popołudnia.
@ ja@
dnia 08.05.2017, 21:03. Identyfikator użytkownika: XMlTzIiQgOHq
Ocena
komentarza:
0
Jest wystawa ,ktora garstka oglada w czterech scianach a na swiecie mowi sie o bestialstwie polakw.Zrobcie cos ,zeby swiat dowiedzial sie jak bylo naprawde.
@ ok
dnia 02.02.2017, 16:35. Identyfikator użytkownika: 396LtIsZqel4
Ocena
komentarza:
10
ciągle gdzieś coś żydowskiego, msza, pochód, upamiętnienie, coś tam...tak było dawniej czy tylko ja mam takie wrażenie ze jest jakieś nasilenie
@ do ok
dnia 02.02.2017, 18:28. Identyfikator użytkownika: F4qNDRSlHi0e
Ocena
komentarza:
3
a co ci człowieku wystawa w muzeum przeszkadza?? nie prowokuj ludzi dziwnymi insynuacjami. To przypomnienie o ludziach, którzy żyli w Jaśle przed wojną i którzy zostali zamordowani. To są fakty. A wystawa bardzo ciekawa. Może by się dzisiejsza młodzież dowiedziała jak to miasto wyglądało przed wojną i że kiedyś życie koncentrowało się na czymś innym niż na grach na smartfonach.
@ Stefan
dnia 08.02.2017, 20:05. Identyfikator użytkownika: ulNMpbF8CEGv
Ocena
komentarza:
7
Szkoda, że zaraz po wojnie niektórym Polakom żydowskie majątki i domy tak nie śmierdziały jak teraz im Żydzi wadzą. Miło się mieszka do dzisiaj i nikomu nie przeszkadzało, że na ludzkiej krzywdzie i śmierci się wzbogacili.
@ Cyryl
dnia 12.02.2017, 01:54. Identyfikator użytkownika: X9hNmDR7ji8h
Ocena
komentarza:
2
To po prostu prawda. Nie dotyczy zresztą tylko Jasła.Stefan ma rację, wiem co mówię, bo przez 40 lat mieszkałem w takim domu w Jaśle...
@ Stefan
dnia 12.02.2017, 21:21. Identyfikator użytkownika: 2ubdvhXztkHX
Ocena
komentarza:
0
Mądry człowiek zawsze rozumie a na głupotę nie ma rady.
@ Asia
dnia 02.02.2017, 19:45. Identyfikator użytkownika: pPZwg2dJUekx
Ocena
komentarza:
0
Proszę podać godziny zwiedzania, mama chętnie zobaczy, bo pamięta tamte lata...
@ poinformowany
dnia 02.02.2017, 20:08. Identyfikator użytkownika: md2AoexDgZ5A
Ocena
komentarza:
7
Muzeum czynne codziennie od 7 do 15, w sobotę i niedziele od 10 do 14
@ Maria
dnia 02.02.2017, 21:13. Identyfikator użytkownika: bO8SuSnfpeFF
Ocena
komentarza:
0
Czy wstęp na wystawę jest płatny? Jeśli tak, to ile kosztuje bilet?
@ uu
dnia 03.02.2017, 06:46. Identyfikator użytkownika: IOiFfUGA6Atc
Ocena
komentarza:
-1
Może przynieść bilet do domu?
@ Maria
dnia 03.02.2017, 19:00. Identyfikator użytkownika: foVf77pp8Hae
Ocena
komentarza:
2
Nie, dziękuję, kupię sobie sama, jeśli będzie mnie stać. :)
@ polka
dnia 03.02.2017, 15:01. Identyfikator użytkownika: Rp1NbkITnOw1
Ocena
komentarza:
-5
tu nikt nie uprawia kultu Żyda czy innej narodowości , tu upamiętnia się niewinnych, pomordowanych, cały narów w ciągu kilku chwil zniknął z Polski jak bo wybuchu bombmy, zamordowano bestialsko dzieci, starców , kobiety i mężczyzn za przynależność do innej religii!!
Żydzi budowali ten kraj jak i Polacy przez ponad 800 lat i to oni musieli wyjechać z kraju ale nigdy Polska z nich nie wyjechała! Zaczyna sie od stygmatyzacji a kończy sie komorami gazowymi-opamietania!!!
@ ja@
dnia 08.05.2017, 21:06. Identyfikator użytkownika: XMlTzIiQgOHq
Ocena
komentarza:
0
Teraz za przynaleznosc do religi katolickie gnebi sie I morduje na clym swiecie katolikow.Chcialabym obejrzec wystawe o wymordowanych patriotach polskich I waznych osobistosciach z Jasla .
@ kasia
dnia 03.02.2017, 15:56. Identyfikator użytkownika: DQOGVAOX2LY8
Ocena
komentarza:
14
To wzruszające co pisze polka, ale też trzeba pamiętać, że nie wszyscy żydzi zginęli w czasie wojny, a ogromna liczba z ocalonych ochoczo zrobiła holocaust Polakom po wojnie. Prawie 90% obsady Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego to byli żydzi. Taka gnida prokurator Wolińska, żydówka, o której inny żyd Pawlikowski zrobił oskarowy film "Ida", jak się dowiedziała, że szuka jej listem gończym prokurator z IPN powiedziała w wywiadzie, że jakby go dorwała to by mu łeb ukręciła. W to akurat nie wątpię.
@ Stefan
dnia 08.02.2017, 19:44. Identyfikator użytkownika: ulNMpbF8CEGv
Ocena
komentarza:
0
A ja kojarzę takich z obsady jasielskiego UB którzy Żydami nie byli tylko Polakami. Czyli Polacy Polakom urządzili holocaust?
@ kasia
dnia 09.02.2017, 00:42. Identyfikator użytkownika: GN9DlchCWe7w
Ocena
komentarza:
3
Odpowiem tak; najpierw holocaust urządxili Polakom niemcy, potem dołączyli do nich sowieci a kto przezył w lesie czy na emigracji to rozprawili sie z nim zydzi. Poczytaj Stefanie historie Ireny Sendlerowej, ktora ratowała źydowskie dzieci a potem torturowana podczas przesłuchań przez źydowskie w głownej mierze UB straciła własne dxiecko.
@ Maria
dnia 09.02.2017, 20:55. Identyfikator użytkownika: JzVvucay2fwu
Ocena
komentarza:
0
Myślę, że używanie terminu holocaust w stosunku do Polaków jest jednak pewnym nadużyciem. Holocaust to całkowita zagłada narodu żydowskiego zaplanowana przez hitlerowskie Niemcy i każdy Żyd był na nią skazany tylko z tego powodu, że był Żydem. Tak jednak nie było z Polakami, owszem w czasie wojny zginęło wielu Polaków, ale raczej rzadko (może z łapanek jako zakładnicy) tylko z tego powodu, że byli Polakami. A po wojnie mordowano wrogów nowego ustroju, którzy walczyli z nową władzą, a nie wszystkich Polaków jak leci!
@ kasia
dnia 10.02.2017, 12:04. Identyfikator użytkownika: Xi0cf897IKVd
Ocena
komentarza:
0
Polacy rzadko ginęli w czasie wojny? To jakiś ponury żart? Jak Pani nazwie wymordowanie przez niemiecką dzicz 60 tysięcy mieszkańców warszawskiej Woli w sierpniu 1944? Nie żołnierzy tylko mieszkańców.Kobiet, dzieci? Zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Jeśli to nie był to holocaust to co to było?
@ Maria
dnia 10.02.2017, 21:01. Identyfikator użytkownika: GUMhslFkF4HC
Ocena
komentarza:
0
Rzeź warszawskiej Woli to było jednak zdarzenie wyjątkowe, a nie zwyczajna codzienność w czasie wojny. Ludzie ci zginęli dlatego, że wybuchło powstanie, a więc była to akcja odwetowa. I pewnie by jej nie było, gdyby powstanie nie wybuchło. W końcu wojna trwała już kilka lat i podobnych zdarzeń nie było.
Więc proszę nie mieszajmy pojęć, bo to niepotrzebne.
Określenie holocaust nie jest polskim słowem i z niczym polskim się nie kojarzy, zostało powszechnie przyjęte na świecie dla określenia całkowitej zagłady narodu żydowskiego. I tak niech pozostanie. Myślę, że w języku polskim mamy wystarczające "polskie" określenia na bolesne zdarzenia z naszej historii.
@ Krzysztof
dnia 03.02.2017, 19:59. Identyfikator użytkownika: bmviAkjwUHfY
Ocena
komentarza:
1
Wielkie dzięki dla Panów Dyrektora Alfreda Sepioła oraz Pana Mariusza Świstaka za realizację muzealną prawdziwej historii Jasła!!
@ łojeju
dnia 03.02.2017, 20:54. Identyfikator użytkownika: ge6Q1lEAxKza
Ocena
komentarza:
11
Pan Mariusz ma inne nazwisko ;)
@ y
dnia 05.02.2017, 08:02. Identyfikator użytkownika: P4n7oDr3YSdG
Ocena
komentarza:
-4
Nie chciał bym dożyć czasów gdy w Jaśle
będzie przeważała społeczność żydowska
@ zst
dnia 05.02.2017, 10:15. Identyfikator użytkownika: F0M9jxhQLPex
Ocena
komentarza:
17
taaa... bo oni mają gwiazdę Dawida na czole. Żyjesz kolo nich i nawet nie wiesz.
@ kiri
dnia 06.02.2017, 07:12. Identyfikator użytkownika: Iyy62j5zBOiy
Ocena
komentarza:
-3
Tak znam takiego jednego super kolega był jak poszłam do niego do pracy to człowieka już nie zna i zjego strony wykorzystywanie było i oszustwo papierkowe a z kąd dorobili się takich majątków normalny człowiek uczciwą pracą niczego wiele sie nie dorobi cóż chyba lichwa byla chlebem powszednim.
@ żydek
dnia 06.02.2017, 08:22. Identyfikator użytkownika: bkjY6mxplAkW
Ocena
komentarza:
5
Dorobił się, bo znał interpunkcję i ortografię :-D
@ k
dnia 06.02.2017, 15:06. Identyfikator użytkownika: Eqtnedo1mqLj
Ocena
komentarza:
-4
Każdy inerpunkcje i ortografie zna uczą tego w szkole ale tego jak dorobić sie tak w kródkim czasie pieniędzy i majątku to nie pracuj to bedziesz miał coś chyba nie tak jest.
@ łojeju
dnia 06.02.2017, 16:00. Identyfikator użytkownika: C7lE3UBlQ5rQ
Ocena
komentarza:
7
,,,

Niech sobie Pan/Pani skopiuje i wklei!
@ konik
dnia 06.02.2017, 16:50. Identyfikator użytkownika: H1CNe80rH3Fi
Ocena
komentarza:
7
Albo słabo uczą, albo uczeń nie teges...
@ ok
dnia 06.02.2017, 18:39. Identyfikator użytkownika: T3eChLpw9Qlh
Ocena
komentarza:
4
Matematyka w tych czasach to podstawa i bardzo dobra dobra ksiegowa.
@ Pastone
dnia 07.02.2017, 23:35. Identyfikator użytkownika: CeX5oSXhSusG
Ocena
komentarza:
3
Świetna wystawa. Gratuluję pomysłu. Przy okazji-popytajcie Babć i Dziadków jakich w Jaśle mieli bratków...
@ Pastone
dnia 07.02.2017, 23:37. Identyfikator użytkownika: CeX5oSXhSusG
Ocena
komentarza:
6
Uświadamiać, czytać, mówić, krzyczeć i rozumieć. Nie bredzić-pracować, nad sobą również. Będzie nam lepiej. wszystkim. Pozdrawiam moje Jasło.
@ Pelaśka
dnia 08.02.2017, 19:28. Identyfikator użytkownika: oSeNdvYdj8Mn
Ocena
komentarza:
3
Tak ich potępiacie,ale wiele z Was nie zna ich historii od początku. Nie będę jej tu przytaczać dla wyjaśnienia...ale powiem ,że pomimo tego ,że żyją w diasporach na całym świecie bardzo szanuja sie wzajemnie czego nie można powiedzieć o nas Polakach,którzy uzurpują sobie prawa do wszystkiego,ale co z siebie dają?? Żydzi przeszli pieklo,ale są jednością,natomiast Polacy wspierają się tylko przy kieliszku.Dokąd będziemy narzekać?? Dokąd będziemy rasistami w każdym calu?? Oprócz praw i wolności, mamy jeszcze obowiązki zgodnie z konstytucją. Więc weżcie się w garsć i przestańcie widzieć wszędzie i we wszystkich zło a wejrzyjcie w siebie...ile jesteście warci??
@ a propo
dnia 09.02.2017, 18:36. Identyfikator użytkownika: uZnCGtvGJlwX
Ocena
komentarza:
2
Był ktoś na tej wystawie?
@ a propo
dnia 10.02.2017, 11:50. Identyfikator użytkownika: ylk4eQDL9FNj
Ocena
komentarza:
0
czyli nikt nie był!
@ mbv
dnia 10.02.2017, 14:19. Identyfikator użytkownika: sRTXjLcf9cIS
Ocena
komentarza:
7
Ja byłem. Ciekawa wystawa.
@ a propo
dnia 11.02.2017, 18:16. Identyfikator użytkownika: hp9Rvo7PA2B1
Ocena
komentarza:
1
Tylko na kirkucie w czasie okupacji według danych Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce zamordowano około 1500 osób. Zarówno Polaków jak i Żydów.
W Warzycach wobec zalewania zbiorowych mogił wapnem dane są niejednoznaczne szacuje się że zginęło od 4 do 5 tysięcy ludzi. Tylko w jednej egzekucji w Iwoniczu rozstrzelano 72 osoby przywiezione z więzienia w Jaśle. Byli to głównie mieszkańcy Brzostka. W pierwszej kolejności likwidowano społeczność żydowską ale każdy chyba słyszał o akcji AB.
@ av
dnia 12.02.2017, 12:24. Identyfikator użytkownika: 3c8gEYowqt5v
Ocena
komentarza:
0
A co nas Polaków obchodzą jakieś muzealne spotkania żydowskie?
@ a propo
dnia 12.02.2017, 12:33. Identyfikator użytkownika: NdlWWjU73LRC
Ocena
komentarza:
5
Nie wiem kogo sprawy żydowskie obchodzą ale większość dotyczą.
@ a propo
dnia 13.02.2017, 09:34. Identyfikator użytkownika: w8GqijVvLshm
Ocena
komentarza:
8
Już w latach 30-tych Żydzi emigrowali z Niemiec bo czuli się zagrożeni. Niektórzy z nich zamieszkali w 1939 r. w Jaśle. Wielu jasielskich Żydów przeżyło dzięki pomocy ludności polskiej. Polska była jedynym krajem w okupowanej Europie gdzie za jakąkolwiek pomoc groziła kara śmierci. Na cmentarzu żydowskim w jaśle rozstrzelano wiele osób za pomoc Żydom. Obecnie powszechnie używa się sformułowania "polskie obozy śmierci". Jakakolwiek próba sprostowania tego przekłamania spotyka się z oporem. Nawet instytut Yad Vashem stwierdził że karanie za to sformułowanie jest negowaniem holokaustu. Dziwne to tym bardziej, że najwięcej odznaczonych przez instytut to Polacy. Nikt nie zwraca uwagi na to, że Oświęcim został włączony do Rzeszy. Nie był wiec położony na terenach okupowanych gdzie obowiązywały inne przepisy prawa. Był w czasie wojny integralną częścią III Rzeszy.
Wśród Polaków były oczywiście osoby, które by wyrównać swe prywatne rachunki lub z chęci zysku współpracowały z władzami niemieckimi i wydawały ukrywających się Żydów.
Temu nikt myślący nie zaprzeczy.
@ a propo
dnia 13.02.2017, 20:00. Identyfikator użytkownika: IVoArmvEs8kX
Ocena
komentarza:
5
Kilka lat temu Jasło odwiedziła grupa nauczycieli z Niemiec. podczas spotkania wysłuchali wykładu na temat historii miasta i kontaktów z Niemcami i kulturą niemiecką. Kiedy omawiano zniszczenie miasta jako sprawców określono Niemców. Opiekun grupy (z Rzeszowa) zaprotestował, że to nie Niemcy a naziści. Wówczas wstał przedstawiciel delegacji z Niemiec i oświadczył, że społeczeństwo niemieckie doskonale zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności za II wojnę. Jeżeli już ktoś chce być delikatny powinien używać sformułowania naziści niemieccy.
@ kasia
dnia 14.02.2017, 09:12. Identyfikator użytkownika: l1FQj4NtOhxG
Ocena
komentarza:
4
Cóż za wrażliwy naród z tych niemców. Najpierw wymordowali pół Europy a teraz nie mogą o tym słuchać.
@ a propo
dnia 15.02.2017, 08:14. Identyfikator użytkownika: WIVYy3vwYKS6
Ocena
komentarza:
0
Może wreszcie dołączą do dyskusji osoby, które mają wiedzę o społeczności żydowskiej w Jaśle?
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Europosłanka PO o niespełnionych obietnicach PiS

   

  Miało być o Podkarpaciu i powiecie jasielskim. Tymczasem, spotkanie z eurodeputowaną Elżbietą Łukacijewską dotyczyło głównie polityki krajowej. Polityk platformy Obywatelskiej poddała miażdżącej krytyce dotychczasowe poczynania rządu PiS, przez niemal godzinę mówiąc o niezrealizowanych obietnicach partii Jarosława Kaczyńskiego.

 • To będzie mecz o życie. Kibicuj biało-czerwonym w strefie kibica!

   

  W niedzielę Polacy zagrają na mistrzostwach świata mecz o wszystko. Tym razem rywalem biało-czerwonych będzie Kolumbia. Kibicuj reprezentacji w strefie kibica „Na Kwiatowej”.

 •  

  Miło nam poinformować , iż na terenie naszego powiatu rozpoczyna się rekrutacja do nowego projektu dla osób, które ukończyły 30 rok życia , są chętne do wzięcia udziału w kompleksowym przygotowaniu do wejścia na rynek pracy, odbyciem  6 miesięcznego, płatnego stażu a w rezultacie podjęciem pracy.

 • „ Bijemy się w piersi”

  Radni miejscy długo dyskutowali na temat ustalenia zasad przyznawania stypendiów za wybitne osiągnięcia w nauce dla uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych oraz nagród rzeczowych. Największe obawy wśród radnych wzbudzały zapisy w regulaminie, które nie obejmowały klas VII. - Bijemy się w piersi, stało się jak się stało. Szukajmy rozwiązania – powiedział podczas sesji burmistrz Ryszard Pabian.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna czwartą edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Emocje w Trzcinicy wzięły górę!

  Mieszkańcy przysiółków Dąbrowy i Barzykówka domagają się ze strony władz gminy Jasło większego zaangażowania w poprawę nawierzchni dróg, które są w fatalnym stanie. Chociaż wielokrotnie zgłaszali ten problem, to jak podkreślają ich interwencje odbijają się jak groch o ścianę.

 • Bezpłatne badanie wzroku 27 czerwca!

   

  Salon Vision Optyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku. Nie zwlekaj, zadzwoń i zarejestruj się. Liczba miejsc ograniczona.

 • Uratowali niemowlę uwięzione w aucie

  Tuż przed godziną 11 na parkingu przy ul. Jana Pawła II w Jaśle policjanci podjęli natychmiastową interwencję w sprawie zatrzaśniętego w pojeździe kilkumiesięcznego dziecka. Funkcjonariusze bez chwili wahania widząc płaczące w rozgrzanym pojeździe niemowlę wybili szybę i wydostali je z samochodu.

 • Czy akty wandalizmu to ich sprawka?

  Po wielu miesiącach niepewności i skandalicznych zachowań, które niejednokrotnie miały miejsce w gminie Tarnowiec, policjanci ustalili trzy osoby, mające związek z chuligańskimi wybrykami, o których pisaliśmy na łamach naszego portalu.

 • Porozmawiajmy o Podkarpaciu!

   

  O niespełnionych obietnicach PiS, dopłatach dla rolnictwa i służbie zdrowia. O naszej przyszłości.

 • Jak radzić sobie z problemami?

  "Co druga osoba goniąca za sukcesem potrzebuje pomocy psychoterapeutycznej. Po pomoc, taka osoba powinna się zgłosić wówczas, kiedy zauważy u siebie, że jego gorszy stan zdrowia psychicznego nie jest już chwilowy". O tym, kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty, mówi w rozmowie z portalem dr Marek Janiak. 

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105