Strona główna

XXX Certamen Ciceronianum Arpinas

11
Napisany dnia: 12.05.2010, 23:15 , Tagi: Brak
Uczennica naszej szkoły Aneta Lepucka uczestniczyła w dniach 7-9 maja 2010 r.  w Międzynarodowym Konkursie „Certamen Ciceronianum” w Arpino we Włoszech.

Aneta - laureatka Centralnej Olimpiady Języka Łacińskiego (7 miejsce) została zakwalifikowana do udziału w tych zawodach, decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Języka Łacińskiego. Grupa polska wytypowana przez komitet olimpiady liczyła 7 osób. Opiekunem uczniów była nauczycielka naszej szkoły Maria Prucnal. W konkursie uczestniczyło 617 osób z 256 szkół z 18 państw (Anglii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Macedonii, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii, Szwajcarii, Węgier, Włoch).

Komitet Główny Olimpiady Języka Łacińskiego do udziału w Konkursie oddelegował 7 uczniów: Marta Piekarska i Barbara Kaczyńska z XV LO w Warszawie, Damian Miszczyński z IV LO w Krakowie, Filip Sobczuk z I LO w Olsztynie, Katarzyna Wiśniewska z XI LO w Warszawie, Aneta Lepucka z ILO w Jaśle oraz Mateusz Stańczyk z ILO w Tarnowie. Opiekę nad grupa sprawowała nauczycielka j. łacińskiego w ILO w Jaśle Maria Prucnal.

Polskę reprezentowali jeszcze 2 uczniowie zaproszeni przez organizatorów konkursu: Halida Łukasz i Łukasz Sobiecki z ILO w Chełmie wraz z opiekunką Moniką Skrzypczak.

Uczniowie przez 5 godzin tłumaczyli tekst Cycerona Ad Verrem, II, 5, 1-4 (Druga mowa przeciwko Werresowi) oraz pisali komentarz do niego.

Uczestnicy konkursu mogli również zwiedzić Arpino, miejsce urodzenia Cycerona, jak również sąsiednie miejscowości. W Rzymie Koloseum, Łuk Konstantyna, Fora Cesarskie, Ołtarz Ojczyzny, Kościół del Gesu, Fontannę di Trevi, Schody Hiszpańskie, Bazylikę św. Piotra i odwiedzić grób Jana Pawła II.


Red.
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ uczeń
dnia 13.05.2010, 07:52. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Pani opiekun to najgorsze co mi się przydarzyło w I LO, brrrr:/
@ uou
dnia 13.05.2010, 09:48. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
pozdrawiam tych którzy zaraz napiszą : 'jak zwykle I LO'. :)

Aneta najlepsza na świecie ;*
@ absolwentka ILO
dnia 13.05.2010, 12:05. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Gratulacje dla uczennicy i Pani Profesor
@ Laura Diaz
dnia 13.05.2010, 13:22. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Podziwiam, "oryginalne" łacińskie teksty są trudne w tłumaczeniu, i pozdro dla pani Marii Prucnal:) była uczennica:)
@ Lisek Chytrusek
dnia 13.05.2010, 15:19. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
GRATULACJE! ;)
@ ?!
dnia 13.05.2010, 15:46. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
"nasza szkoła" czyli kogo?
@ PAti
dnia 13.05.2010, 15:51. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
świetnie Anetko:) zawsze byłaś zdolna i jesteś:)
@ uczennica
dnia 14.05.2010, 10:46. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Pani opiekun to NAJLEPSZE co mi się przydarzyło w I LO.
@ xyz
dnia 15.05.2010, 11:40. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
najlepsza Aneta!
@ tomek
dnia 11.07.2010, 17:06. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Buhahaha żal.pl ^^ tak Anetko siedzenie z nosem w książkach 24h na dobę przyniosło rezultaty! A pani opiekun to brrr łeee fuj! O zgrozooo!
@ sowica
dnia 10.04.2011, 19:04. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
aneta najlepsza
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Praca, doradztwo zawodowe, szkolenia i staże w Młodzieżowym Centrum Kariery w Jaśle

 • Walka o władze bez PiS?

  Wczoraj do godziny 24.00 komitety wyborcze miały czas na zgłaszanie list kandydatów na radnych. Choć protokół z posiedzenia miejskiej komisji nie trafił jeszcze do komisarza w Krośnie, to pojawiły się nieoficjalne informacje, że PiS nie uzyskał poparcia określonej liczby głosów wyborców.

 • Jasielski budżet obywatelski – zakończył się nabór wniosków

   

  33 projekty mieszkańców zostały zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Ich łączna wartość wynosi 2 mln 893 tys. zł. Wnioski, które spełnią wymagane kryteria, zostaną poddane głosowaniu. Te, które otrzymają największe poparcie i zmieszczą się w wyznaczonej kwocie 300 tys. zł, będą realizowane w przyszłym roku.

 • Darmowe uprawnienia UDT i SEP dla wszystkich mieszkańców województwa podkarpackiego

   

  Firma szkoleniowa INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projekcie „Twoje nowe kwalifikacje zawodowe”.

 • Konrad! Obudź się

   

  Wczoraj mogliśmy przekonać się, że powiedzenie, iż prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie nie jest jedynie pustym sloganem. Dowiedli tego organizatorzy charytatywnego koncertu, który odbył się na przystanku „Kwiatowa”. Wszystko po to, aby pomóc Konradowi, przebywającemu w śpiączce.

 • Studia podyplomowe

 • Buziak i w drogę tylko przy „Czwórce”

  Pod koniec wakacji przy trzech jasielskich szkołach podstawowych miały powstać miejsca postojowe „kiss and ride”. Okazuje się jednak, że w tym roku strefa ta powstanie tylko przy Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle.

 • Ponowne kłopoty ze śmieciami

   

  Już w lipcu br. na Podkarpaciu pojawił się problem z odbiorem śmieci przez kilka wyznaczonych do tego celu zakładów, tzw. instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Z tego powodu w trudnej sytuacji znalazły się, nie tylko Jasło i inne miejscowości powiatu jasielskiego, ale także te z dalszych regionów Podkarpacia. Teraz sytuacja zaczyna się powtarzać. W najbliższych dniach w Jaśle i okolicznych gminach mogą wystąpić problemy z odbieraniem śmieci.

 • Laser Light sheer na stałe usunie niechciane owłosienie

   

  Laser diodowy Light Sheer Duet w Gabinecie Medycyny Estetycznej w Jaśle na stałe usuwa niechciane owłosienie.

 • Kierowcy uciekają przed muldami

  Kierowcy nie mają warunków do poruszania się po drodze powiatowej przy ul. Mickiewicza w Jaśle. Najgorsze jej odcinki są popękane i pofałdowane. Ten tragiczny stan drogi, szczególnie na zakręcie w kierunku Dąbrówki sprawia, że kierowcy uciekają na drugą stronę jezdni...

 • Gabinet Psychoterapeutyczny dr Marek Janiak

   

  Drugiego lipca w miejscowości Cieklin -Józefów otworzyłem dla Państwa gabinet psychoterapii. Wielkie jest moje zaskoczenie olbrzymią liczbą pacjentów.

 • Wracają pociągi do Krakowa

   

  Po wakacyjnej przerwie, wkrótce do rozkładu jazdy powrócą pociągi Jasło – Kraków – Jasło. Połączenie uruchomione w ubiegłym roku głównie z myślą o studentach biło rekordy popularności. W zbliżającym się roku akademickim może być podobnie, choć ze względu na prace modernizacyjnie zmianie ulegnie trasa przejazdu pociągu.

 • Bezpłatne badanie wzroku 11 i 25 września w VISION OPTYK!

   

  Rozpoczął się nowy rok szkolny. To dobry moment aby zbadać wzrok swojego dziecka i sprawdzić czy przypadkiem nie potrzebuje okularów.

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105