Strona główna

XXX Certamen Ciceronianum Arpinas

11
Napisany dnia: 12.05.2010, 23:15 , Tagi: Brak
Uczennica naszej szkoły Aneta Lepucka uczestniczyła w dniach 7-9 maja 2010 r.  w Międzynarodowym Konkursie „Certamen Ciceronianum” w Arpino we Włoszech.

Aneta - laureatka Centralnej Olimpiady Języka Łacińskiego (7 miejsce) została zakwalifikowana do udziału w tych zawodach, decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Języka Łacińskiego. Grupa polska wytypowana przez komitet olimpiady liczyła 7 osób. Opiekunem uczniów była nauczycielka naszej szkoły Maria Prucnal. W konkursie uczestniczyło 617 osób z 256 szkół z 18 państw (Anglii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Macedonii, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii, Szwajcarii, Węgier, Włoch).

Komitet Główny Olimpiady Języka Łacińskiego do udziału w Konkursie oddelegował 7 uczniów: Marta Piekarska i Barbara Kaczyńska z XV LO w Warszawie, Damian Miszczyński z IV LO w Krakowie, Filip Sobczuk z I LO w Olsztynie, Katarzyna Wiśniewska z XI LO w Warszawie, Aneta Lepucka z ILO w Jaśle oraz Mateusz Stańczyk z ILO w Tarnowie. Opiekę nad grupa sprawowała nauczycielka j. łacińskiego w ILO w Jaśle Maria Prucnal.

Polskę reprezentowali jeszcze 2 uczniowie zaproszeni przez organizatorów konkursu: Halida Łukasz i Łukasz Sobiecki z ILO w Chełmie wraz z opiekunką Moniką Skrzypczak.

Uczniowie przez 5 godzin tłumaczyli tekst Cycerona Ad Verrem, II, 5, 1-4 (Druga mowa przeciwko Werresowi) oraz pisali komentarz do niego.

Uczestnicy konkursu mogli również zwiedzić Arpino, miejsce urodzenia Cycerona, jak również sąsiednie miejscowości. W Rzymie Koloseum, Łuk Konstantyna, Fora Cesarskie, Ołtarz Ojczyzny, Kościół del Gesu, Fontannę di Trevi, Schody Hiszpańskie, Bazylikę św. Piotra i odwiedzić grób Jana Pawła II.


Red.
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ uczeń
dnia 13.05.2010, 07:52. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Pani opiekun to najgorsze co mi się przydarzyło w I LO, brrrr:/
@ uou
dnia 13.05.2010, 09:48. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
pozdrawiam tych którzy zaraz napiszą : 'jak zwykle I LO'. :)

Aneta najlepsza na świecie ;*
@ absolwentka ILO
dnia 13.05.2010, 12:05. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Gratulacje dla uczennicy i Pani Profesor
@ Laura Diaz
dnia 13.05.2010, 13:22. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Podziwiam, "oryginalne" łacińskie teksty są trudne w tłumaczeniu, i pozdro dla pani Marii Prucnal:) była uczennica:)
@ Lisek Chytrusek
dnia 13.05.2010, 15:19. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
GRATULACJE! ;)
@ ?!
dnia 13.05.2010, 15:46. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
"nasza szkoła" czyli kogo?
@ PAti
dnia 13.05.2010, 15:51. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
świetnie Anetko:) zawsze byłaś zdolna i jesteś:)
@ uczennica
dnia 14.05.2010, 10:46. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Pani opiekun to NAJLEPSZE co mi się przydarzyło w I LO.
@ xyz
dnia 15.05.2010, 11:40. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
najlepsza Aneta!
@ tomek
dnia 11.07.2010, 17:06. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Buhahaha żal.pl ^^ tak Anetko siedzenie z nosem w książkach 24h na dobę przyniosło rezultaty! A pani opiekun to brrr łeee fuj! O zgrozooo!
@ sowica
dnia 10.04.2011, 19:04. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
aneta najlepsza
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Miasto ubiega się o Otwarte Strefy Aktywności

  Resort sportu i turystyki ogłosił 11 lutego nabór wniosków o dofinansowanie na budowę ogólnodostępnych bezpłatnych stref sportowo-rekreacyjny tzw. Otwartych Stref Aktywności. Władze miasta również zgłosi swój akces w ubieganiu się o środki na powstanie pięciu siłowni w Jaśle.

 • Nowe ceny za śmieci już od kwietnia!

  Rada Miejska wyraziła zgodę na podniesienie stawek za odbiór i zagospodarowanie śmieci z terenu miasta Jasła, które będą obowiązywać mieszkańców od 1 kwietnia br. Podjęcie tej decyzji nie było łatwe zwłaszcza, że od sześciu lat stawki znajdowały się na tym samym poziomie. Niemniej jednak nieustalenie nowych cen skutkowałoby...

 • Ponad pół miliona złotych trafi do klubów sportowych

   

  Burmistrz Jasła zdecydował, które z klubów sportowych i zgłoszonych przez nie przedsięwzięć otrzymają dotację celową z budżetu miasta. Do podziału było ponad pół miliona złotych.

 • Stawki za śmieci mocno w górę!

  W wielu polskich miasta wzrosły już opłaty za odbiór i gospodarowanie odpadami. Nie ominie to również Jasła. Śmieci jest coraz więcej, a regionalne instalacje podnoszą radykalnie ceny, co uderzy w nasze kieszenie. Szykuje się dwukrotna podwyżka opłat za odpady zmieszane.

 • W Błażkowej spłonął budynek gospodarczy

  W miniony piątek w Błażkowej po godzinie 22.00 na jednej z prywatnych posesji pojawiła się ogromna łuna ognia. W płomieniach stanął budynek gospodarczy. Niewiele rzeczy udało się z niego uratować. Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny.

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Cleo zachwycona talentem Adriana!

  Adrian Bałucki, uczestnik programu The Voice Kids po raz kolejny zachwycił swym talentem wokalnym. W Bitwie na Głosy okazał się najlepszy w swojej grupie zdobywając uznanie Cleo.

 • Opowiedzieli o ludziach i psach ratujących życie

   

  Wczoraj, w Jasielskim Domu Kultury, odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Fuks”. Głównymi bohaterami produkcji są jaślanin Jacek Dubiel i jego czworonożny kompan, tytułowy Fuks. Film opowiada o pełnej pasji i poświęcenia pracy ratowników rzeszowskiego STORAT-u.

 • Opozycja pyta o wniosek w sprawie odwołania starosty Pawlusia

  Grupa dziesięciu radnych opozycji w grudniu ubiegłego roku złożyła wniosek o odwołanie Adama Pawlusia z funkcji starosty jasielskiego. Minął już ponad miesiąc, a sprawa ta nadal nie została przegłosowana przez radnych powiatowych.

 • Jaślanin walczy o Oskara branży mobile!

   

  Młodzi i utalentowani jaślanie to bez wątpienia najlepszy towar eksportowy miasta. Do tego grona z pewnością zaliczyć można Krzysztofa Wróblewskiego, jaślanina, którego specjalna rękawica może już niedługo zrewolucjonizować korzystanie z technologii wirtualnej rzeczywistości. Projekt został nominowany do prestiżowej nagrody i ma szansę na Oskara branży mobile.

 • Giganci Programowania – nowa szkoła programowania w Jaśle

   

  Wystartowały zapisy na kursy programowania dla dzieci i młodzieży w semestrze letnim.

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105