Strona główna

XXX Certamen Ciceronianum Arpinas

11
Napisany dnia: 12.05.2010, 23:15 , Tagi: Brak
Uczennica naszej szkoły Aneta Lepucka uczestniczyła w dniach 7-9 maja 2010 r.  w Międzynarodowym Konkursie „Certamen Ciceronianum” w Arpino we Włoszech.

Aneta - laureatka Centralnej Olimpiady Języka Łacińskiego (7 miejsce) została zakwalifikowana do udziału w tych zawodach, decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Języka Łacińskiego. Grupa polska wytypowana przez komitet olimpiady liczyła 7 osób. Opiekunem uczniów była nauczycielka naszej szkoły Maria Prucnal. W konkursie uczestniczyło 617 osób z 256 szkół z 18 państw (Anglii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Macedonii, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii, Szwajcarii, Węgier, Włoch).

Komitet Główny Olimpiady Języka Łacińskiego do udziału w Konkursie oddelegował 7 uczniów: Marta Piekarska i Barbara Kaczyńska z XV LO w Warszawie, Damian Miszczyński z IV LO w Krakowie, Filip Sobczuk z I LO w Olsztynie, Katarzyna Wiśniewska z XI LO w Warszawie, Aneta Lepucka z ILO w Jaśle oraz Mateusz Stańczyk z ILO w Tarnowie. Opiekę nad grupa sprawowała nauczycielka j. łacińskiego w ILO w Jaśle Maria Prucnal.

Polskę reprezentowali jeszcze 2 uczniowie zaproszeni przez organizatorów konkursu: Halida Łukasz i Łukasz Sobiecki z ILO w Chełmie wraz z opiekunką Moniką Skrzypczak.

Uczniowie przez 5 godzin tłumaczyli tekst Cycerona Ad Verrem, II, 5, 1-4 (Druga mowa przeciwko Werresowi) oraz pisali komentarz do niego.

Uczestnicy konkursu mogli również zwiedzić Arpino, miejsce urodzenia Cycerona, jak również sąsiednie miejscowości. W Rzymie Koloseum, Łuk Konstantyna, Fora Cesarskie, Ołtarz Ojczyzny, Kościół del Gesu, Fontannę di Trevi, Schody Hiszpańskie, Bazylikę św. Piotra i odwiedzić grób Jana Pawła II.


Red.
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ uczeń
dnia 13.05.2010, 07:52. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Pani opiekun to najgorsze co mi się przydarzyło w I LO, brrrr:/
@ uou
dnia 13.05.2010, 09:48. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
pozdrawiam tych którzy zaraz napiszą : 'jak zwykle I LO'. :)

Aneta najlepsza na świecie ;*
@ absolwentka ILO
dnia 13.05.2010, 12:05. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Gratulacje dla uczennicy i Pani Profesor
@ Laura Diaz
dnia 13.05.2010, 13:22. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Podziwiam, "oryginalne" łacińskie teksty są trudne w tłumaczeniu, i pozdro dla pani Marii Prucnal:) była uczennica:)
@ Lisek Chytrusek
dnia 13.05.2010, 15:19. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
GRATULACJE! ;)
@ ?!
dnia 13.05.2010, 15:46. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
"nasza szkoła" czyli kogo?
@ PAti
dnia 13.05.2010, 15:51. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
świetnie Anetko:) zawsze byłaś zdolna i jesteś:)
@ uczennica
dnia 14.05.2010, 10:46. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Pani opiekun to NAJLEPSZE co mi się przydarzyło w I LO.
@ xyz
dnia 15.05.2010, 11:40. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
najlepsza Aneta!
@ tomek
dnia 11.07.2010, 17:06. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Buhahaha żal.pl ^^ tak Anetko siedzenie z nosem w książkach 24h na dobę przyniosło rezultaty! A pani opiekun to brrr łeee fuj! O zgrozooo!
@ sowica
dnia 10.04.2011, 19:04. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
aneta najlepsza
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Minęła siódma kadencja Rady Miejskiej Jasła

  Na ostatniej sesji radni oraz władze miasta podziękowali sobie za cztery lata wspólnej, ale niełatwej pracy. Mimo wielu różnic i poglądów potrafili niejednokrotnie podejmować jednomyślnie decyzje w ważnych dla miasta sprawach.

 • Sylwester w Jaśle!

  Po dwóch latach posuchy na jasielskim rynku odbędzie się skromny Sylwester. Pomysł na organizację imprezy wyszedł od grupy młodych ludzi. Wygląda na to, że będzie to dyskoteka pod gwiazdami.

 • Tak się bawi młodzież w Lublicy

   

  Porozbijane butelki po piwie, wódce, kartony po sokach, opakowania z papierosów – tak wygląda co weekend ogólnodostępna altana we wsi Lublica. Imprez organizowanych przez młodzież nie widać końca. Na to pobojowisko patrzą dzieci idące do szkoły, czy korzystające z pobliskiego placu zabaw.

 • TERAPIA NIETRZYMANIA MOCZU I TERAPIA BÓLU KRĘGOSŁUPA w Centrum Zdrowia dr Mastej

   

  Nietrzymanie moczu jest problemem społecznym, który dotyka głownie kobiety, a ryzyko jego występowania wzrasta z wiekiem.

 • Zabiegi laserowe – LIGHT SHEER

   

  LightSheer Desire to niekwestionowany lider polecany przez najlepszych w branży. Cechuje go zaawansowana technologia, najwyższa skuteczność i bezpieczeństwo.

 • Jaślanie uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

   

  Tłumy jaślan odśpiewały dziś na płycie miejskiego rynku hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. W ten sposób uczczono jubileusz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 • Patriotyczna wyprawa jaślan na ziemię lwowską

   

  W sobotę i niedzielę 3 - 4 listopada harcerki i harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle - Hufiec ZHP  w Jaśle im. Rodziny Madejewskich - odbyli wycieczkę patriotyczną do Lwowa i Zadwórza.  

 • Jasielska młodzież dla Niepodległej

   

  Młodzi jaślanie i mieszkańcy powiatu jasielskiego pokazali dziś jak wspaniale można obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odwołując się do polskiego dorobku kulturowego godnie uczcili pamięć o wydarzeniach sprzed wieku, kiedy to Rzeczpospolita rodziła się na nowo, powstając niczym mityczny feniks z popiołów po wojennej zawierusze oraz ponad stu latach zaborczej niewoli.

 • Od 20 lat w służbie lokalnej społeczności

   

  W tym roku mija dwadzieścia lat od powstania Samodzielnego Publicznego Miejsko-Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jaśle. Dwie dekady działalności to doskonała okazja do dokonania podsumowań.

 • Na chirurgii ma być jak w domu

   

  Oddział chirurgii w części żeńskiej zostaje poddany gruntownemu remontowi. Dzięki temu warunki dla pacjentów zmienią się diametralnie. Będzie bardziej intymnie i komfortowo. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. - Standard na oddziale podniesie się nie tylko dla pacjentów, ale również i dla personelu pracującego w szpitalu – podkreśla dr n. med. Szymon Niemiec, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej jasielskiego szpitala.

 • Tak Jasło wybijało się na niepodległość

   

  Sto lat temu na oczach tłumu jaślan oraz mieszkańców okolicznych wsi, Karol Polak usunął z fasady budynku ówczesnego starostwa dwugłowego austriackiego orła. Na gmachu zawiesił orła białego w koronie na czerwonym polu. Dziś podczas widowiska plenerowego na jasielskim rynku przypomniano symboliczne wydarzenia z 1 listopada 1918 r.

 • Spłonęły kontenery na osiedlu Gamrat

  W minioną niedzielę przy ul. Mickiewicza w Jaśle spaleniu uległy dwadzieścia dwa pojemniki na odpady. Pożar wybuchł przed godziną drugą w nocy. Nagranie z monitoringu wskazuje jednak na to, że mogło to być celowe podpalenie. Sprawę wyjaśniają policjanci z jasielskiej komendy.

 • Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w rękach specjalistów

   

  Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Jaśle pełni funkcję wiodącego ośrodka koordynacyjno – rehabilitacyjno – opiekuńczego na terenie powiatu jasielskiego.

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105