Strona główna

Z nowym sprzętem na ratunek życia i mienia

10
Napisany dnia: 10.10.2018, 08:30 , Tagi: Brak

Strażacy ochotnicy z Trzcinicy otrzymali nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy, którego łączna wartość przekracza 100 tys. zł. Teraz będą mogli skuteczniej i bardziej profesjonalnie ratować życie i mienie mieszkańców.

W minioną sobotę, w Trzcinicy, przekazano miejscowej jednostce OSP sprzęt służący ratowaniu ludzkiego życia i mienia. Jego przekazania na ręce Jerzego Urbanika, prezesa OSP Trzcinica dokonali: dyrektor Biura Logistyki Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Edward Pruski, zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego  mł. bryg. Andrzej Marczenia oraz Stanisław Pankiewicz, Wójt Gminy Jasło.

Do OSP Trzcinica trafiły:

 • ciężki zestaw narzędzi hydraulicznych Lukas o wartości 84 tys. zł (środki pochodziły z Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie, WORD Krosno, Gminy Jasło, OSP Trzcinica);
 • przyczepka ostrzegawcza U28 do zabezpieczenia miejsca wypadku o wartości 23 tys. zł (środki pochodziły z WORD Krosno i OSP Trzcinica);
 • garaż z blachy warstwowej o wartości 34 tys. zł (środki pochodziły z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Gminy Jasło);
 • samochód VW Passat (przekazany przez MSWiA);
 • umundurowanie koszarowe - 11 szt. buty bojowe - 7 szt. o wartości 6,5 tys. zł (środki pochodziły z OSP Trzcinica, w znacznej mierze w ramach 1% podatku przekazanego z rozliczeń podatkowych).

Poświęcenia sprzętu ratowniczo-gaśniczego dokonał ks. Proboszcz miejscowej parafii, Andrzej Turoń. Następnie swoje przemówienia wygłosili zaproszeni goście. St. bryg. Edward Pruski przekonywał, że jednostka OSP Trzcinica może liczyć na kolejne doposażenia. – Na wstępie chciałbym podziękować w imieniu własnym oraz w imieniu Komendanta Głównego i Komendantów Wojewódzkich małopolskiego i podkarpackiego za życzliwość, która spotyka mnie na ziemi jasielskiej. Pamiętam, jak całkiem niedawno będąc na innym stanowisku wspólnie staraliśmy się wprowadzić jednostkę do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To się udało. Prezes mówił wówczas, że to dopiero początek. Zwracał uwagę na to, że potrzebny będzie też sprzęt. Tak udało nam się wybudować tutaj między innymi nowy garaż. Przyznaję, że nie dotrzymałem słowa, ale zapewniam, że do końca bieżącego miesiąca trafią do was aparaty powietrzne. Obietnica sprawia, że będę musiał tutaj jeszcze raz przyjechać. – mówił z nadzieją.

st. bryg. Edward Pruski

Strażacy ochotnicy z OSP Trzcinica złożyli podziękowania dla Tadeusza Gorgosza za bezinteresowną pomoc i wsparcie idei Ochotniczych Straży Pożarnych oraz działalność na rzecz jednostki w Trzcinicy. Wicestarosta jasielski, w krótkim wystąpieniu podziękował druhom za owocną współpracę dziękując jednocześnie za pełną poświęcenia służbę. – Drogie druhny i drodzy druhowie, patrząc na was, serce się raduje. Cieszę się, że w jednostce służy młodzież, co należy bardzo docenić. To ważne, aby zadbać o następców dla doświadczonych druhów. Ten sprzęt i ten garaż to ważny zakup, który służyć będzie do ratowania życia i zdrowia. W połączeniu z oddaniem strażaków ochotników stanowić będzie wartość nie do przecenienia. Przekonałem się o tym osobiście, kiedy kilka lat temu doświadczyłem powodzi. – wspominał.

Tadeusz Gorgosz

Wicemarszałek województwa podkarpackiego, Maria Kurowska podkreśliła z kolei niebagatelny wpływ strażaków ochotników na proces odzyskania prze Polskę niepodległości. – Strażacy ochotnicy byli od początku sprawczym ogniwem w odzyskaniu niepodległości. Nie było tak, że stali obok, że niepodległość otrzymali na przysłowiowej tacy. To na strażakach ochotnikach opierały się różnego rodzaju formacje wojskowe. To oni wreszcie intensywnie włączyli się w starania o odzyskanie niepodległości. Pamiętajmy o tym. Dzisiaj druhny i druhowie macie odpowiedzialność za to, aby ten patriotyzm szerzyć w swoich środowiskach. – mówiła.

Maria Kurowska

Olbrzymie zaangażowanie strażaków ochotników z Trzcinicy w starania o doposażenie jednostki podkreślił w krótkim wystąpieniu Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło. – Warto podkreślić, że ten moment jest zasługą prezesa i druhów OSP Trzcinica. Stale zabiegają oni o to, aby mieli dobre wyposażenie. Trudno nie wesprzeć takiej inicjatywy. My też wspieramy takie inicjatywy. Podziwiam strażaków ochotników. Posługiwanie się dzisiejszym sprzętem pożarniczym dla druhów strażaków jest wielkim wyzwaniem. Radzą sobie oni z tym doskonale, za co jestem im szczególnie wdzięczny. – mówił.

Stanisław Pankiewicz

Przekazanie sprzętu ratowniczo-gaśniczego stanowiło również okazję do odznaczenia druhów. Odznaką św. Floriana Mazovia odznaczeni zostali zasłużeni członkowie OSP Trzcinica: Kazimierz Kopacz, Czesław Czajka, Piotr Janas, Grzegorz Gotfryd, Antoni Dziedzic oraz Paweł Stachacz. Odznaką z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości  uhonorowani zostali z kolei: dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie Ryszard Siepietowski oraz druch Jan Janiga.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Jaślanin
dnia 10.10.2018, 09:23. Identyfikator użytkownika: Dc10BL9k2jsI
Ocena
komentarza:
11
A gdzie zdjęcia tego podarowanego Volskwagena Passata?
@ #radny
dnia 10.10.2018, 10:55. Identyfikator użytkownika: 7rzvqWwn2vko
Ocena
komentarza:
14
Co za przypadek !tyle się ostatnio wszędzie dzieje!a potem przez pięć lat cisza...
@ Gmina Jasło
dnia 10.10.2018, 10:58. Identyfikator użytkownika: NaCr3UKKL5Wb
Ocena
komentarza:
5
Patrząc na kwestie zw. z OSP zawarte w ulotkach kandydujących na urząd Wójta Gminy Jasło panów Gorgosza i Piękosia, widać, że obaj kandydaci zauważają strażaków-ochotników. Przy czym Gorgosz zakłada „Bliższą współpracę z OSP dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Gminy” .Piękoś pisze, że „Otoczy OSP szczególnym wsparciem”.
Z zamieszczonego powyżej artykułu na portalu ‘jaslo4u’ wynika nie tylko to, że Gorgosz nie zwleka z realizacją obietnic wyborczych, ale i to, że cechuje go lokalny trzcinicki patriotyzm.
Takiego patriotyzmu nie zakłada Piękoś. Świadczy o tym fragment jego ulotki, w którym pisze m.in., że doprowadzi do Domu Kultury w Osobnicy. Jest zastanawiającym, że Piękoś zamierza wybudować kolejny nowy obiekt społeczny w tej miejscowości.
Dzieje się tak w sytuacji, gdy Piękoś mieszka i codziennie przechodzi on obok zaniedbanego prawie 100-letniego Dom Ludowego w Szebniach. Gdzie widać wilgoć rozsypujących się fundamentów, stary zimny cementowy tynk, brak nie tylko parkingu ale i dojazdu do drzwi i dostosowania wejścia dla ludzi starych i schorowanych. Gdzie ciasnota pomieszczeń, a nawet brak wody zdatnej do celów spożywczych.
Rozumiejąc obowiązek przyszłego Wójta troski o całą Gminę, trudno jednak zrozumieć brak troski o Szebnie, gdzie zaniedbano nie tylko budowy nowoczesnego Domu Ludowego, ale i rozbudowy cmentarza. Obecnie by dojść do odwiedzanego grobu trzeba chodzić po innych, a i niebawem mogą być widoczne wieka trumien na ciasno zapychanych grobach.
@ moria
dnia 10.10.2018, 09:34. Identyfikator użytkownika: zuAYpO4qJVu7
Ocena
komentarza:
16
Zamiast tych paszcz powinny być zdjęcia uhonorowanych strażaków.
@ zeniu
dnia 10.10.2018, 09:48. Identyfikator użytkownika: 9Kh7N8MmrQmT
Ocena
komentarza:
5
A musiał go poświęcać proboszcz?
@ Asda
dnia 10.10.2018, 10:17. Identyfikator użytkownika: 4qkZoSSzKgTB
Ocena
komentarza:
2
Teraz i strażacy będą jeździć Passatem :)) pewnie b5 :D
@ jaślanin
dnia 10.10.2018, 15:18. Identyfikator użytkownika: WjKo2dd9enw7
Ocena
komentarza:
3
przyczepka to już jest od dawna tylko dlaczego teraz przy okazji wyborów się nią pochwalono
przyczepka ostrzegawcza U28 do zabezpieczenia miejsca wypadku o wartości 23 tys. zł (środki pochodziły z WORD Krosno i OSP Trzcinica);
@ Asda
dnia 10.10.2018, 16:55. Identyfikator użytkownika: 4qkZoSSzKgTB
Ocena
komentarza:
0
I teraz z tą przyczepa jeżdżą po całym powiecie. Taka przyczepa powinna być na wyposażeniu PSP Jasło!!!
@ Asda
dnia 10.10.2018, 19:22. Identyfikator użytkownika: 4qkZoSSzKgTB
Ocena
komentarza:
2
Ja nie mówię. Strażacy z OSP robią bardzo dobrą robotę,
ale po co w jednostce OSP taki samochód jak Passat?
@ dYmokracja - niekończąca się historia
dnia 10.10.2018, 21:15. Identyfikator użytkownika: ApzKC2MSCEVh
Ocena
komentarza:
1
Te "artykóły" pomału zaczynają przypominać listę płac.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Pabian i Czernecki idą łeb w łeb

   

  Trwa liczenie głosów w wyborach samorządowych. W rywalizacji wyborczej o urząd burmistrza Jasła walka jest wyjątkowo zacięta. 

 • Czas decyzji! Dziś wybory samorządowe

   

  Trwa pierwsza tura wyborów samorządowych. Mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego wybierają radnych, wójtów oraz burmistrzów. Lokale wyborcze otwarte będą do 21:00 wieczorem. Frekwencję oraz wyniki głosowania śledźcie z portalem jaslo4u.pl.

 • Jak głosować w wyborach samorządowych

   

  Już w najbliższą niedzielę w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego wybiorą w nich radnych miejskich, gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich. W głosowaniu zdecydują również, kto przez kolejne pięć lat sprawował będzie urząd burmistrza Jasła oraz wójtów we wszystkich gminach powiatu jasielskiego.

 • Rozbudowa jasielskiego szpitala dobiegła końca

   

  Dziś zaprezentowano nowopowstałą część Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Inwestycja o wartości 22 mln zł pozwoli jasielskiej lecznicy podnieść jakość świadczonych przez placówkę usług medycznych. Pierwsze zabiegi operacyjne mogą odbyć się na nowym bloku operacyjnym już za niespełna miesiąc.

 • PZD z nowym sprzętem i zapleczem socjalnym

  Pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle przez wiele lat nie mieli odpowiedniego zaplecza socjalnego. W ostatnim jednak czasie wybudowany został budynek wraz z siedmiostanowiskowym garażem, który poprawi komfort i warunki ich pracy. Inwestycja ma się zakończyć wiosną przyszłego roku.

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w czwartek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • W szpitalu powstał oddział diabetologiczny

  Jasielski szpital poszerzył działalność medyczną o oddział diabetologiczny, jedyny taki na terenie województwa podkarpackiego. W Polsce liczba pacjentów chorych na cukrzycę wzrasta w niepokojącym tempie. Dzięki powstaniu nowego oddziału specjaliści będą mogli sprawować najlepszą opiekę nad chorymi.

 • Społeczeństwo Jasła pamięta o zapomnianych Rodakach

   

  W listopadzie 2018 r., w rocznicę stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, groby rodaków, imiennych i bezimiennych bohaterów walk o polskość i wolność, powinny oświetlić płonące biało-czerwone znicze.

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105