Strona główna

Zabawa z czekoladą po mistrzowsku

8
Napisany dnia: 25.10.2017, 14:17 , Tagi: Brak

Cukiernictwo to tylko rzemiosło, czy już sztuka? Dla Mieczysława Chojnowskiego, Mistrza Świata w Cukiernictwie to przede wszystkim pasja, którą z chęcią zaraża innych. Ma ku temu wiele okazji. Wczoraj mistrz zgłębiał tajniki warsztatu wraz
z uczniami Zespołu Szkół Spożywczych i Usługowych w Jaśle. 

Dla jasielskiej szkoły kształcącej między innymi przyszłych cukierników wizyta mistrza świata to duże wyróżnienie. Mieczysław Chojnowski swoją przygodę z cukiernictwem rozpoczął na początku lat dziewięćdziesiątych. Jest uznanym trenerem młodych cukierników. W swojej bogatej karierze wyszkolił aż sześciu mistrzów Polski. Jego największym sukcesem było zwycięstwo w Światowych Mistrzostwach Cukierniczych w Wiesbaden w 2001 r. Do szkolenia pełnych energii oraz pasji młodych adeptów sztuki cukierniczej ze swoim bogatym bagażem doświadczeń nadaje się więc jak ulał.

Za takich z pewnością uznać można uczniów Zespołu Szkół Spożywczych i Usługowych
w Jaśle. Od wielu lat biorą, bowiem udział w wielu konkursach cukierniczych organizowanych na terenie całej Polski. W 2014 r. uczniowie zostali finalistami prestiżowego konkursu Expo Sweet. Sukces sprawił, iż szkoła została zgłoszona do programu Akademia Mistrza. Tym samym znalazła się w wąskim gronie szkół, które mogą poszczycić się współpracą w ramach akademii. ZSUiS to jedna z dwunastu placówek o praktycznym profilu kształcenia, do których w tym roku zawitał bądź zawita Mieczysław Chojnowski.

Mistrz cukiernictwa odwiedził Jasło wczoraj. Przez kilka godzin dzielił się swoją szeroką wiedzą na temat cukiernictwa z uczniami szkoły w ramach specjalnie przygotowanych warsztatów pod wymownym hasłem „Zabawa z czekoladą” udowadniając jednocześnie, że to, czym chcą zajmować się zawodowo w przyszłości jest czymś więcej niż tylko rzemiosłem.

Dzisiaj cukiernictwo można bez przesady nazwać sztuką. Przykładem mogą być torty. Każdy klient ma swoje wymagania, również estetyczne. Torty nie są zwyczajne. Do ich przygotowania należy podejść z artystycznego punktu widzenia. Trzeba posiadać odpowiednią wiedzę na temat wykorzystania materiału cukierniczego oraz inwencję twórczą. – przekonuje Mieczysław Chojnowski.

Uczniowie ZSUiS pod okiem Mieczysława Chojnowskiego przygotowali tabliczki czekolady, praliny, trufle oraz lizaki, które następnie, co nie powinno dziwić znikały z pater w wyjątkowo szybkim tempie. Pałaszowanie słodkości stanowiło kulminacyjny punkt warsztatów, które można potraktować jako zderzenie się dwóch pokoleń. Na jednej szali stanął nauczyciel, na drugiej zaś jego uczniowie. W tym całym zamieszaniu widoczny był jednak wspólny mianownik, który utożsamiać możemy z tradycją i wspólnie dzielonym zamiłowaniem do sztuki cukierniczej.

Wydaje się, że mistrz nie zawiódł się na uczniach szkoły a zarazem przyszłych cukiernikach. - Praca z młodzieżą daje mistrzowi wiele satysfakcji. – Lubię pracować z uzdolnioną młodzieżą. Dziś po raz pierwszy uczniowie szkoły zobaczyli, jak robi się tabliczki czekolady i praliny. W ich poczynaniach widać było zapał i chęć do pracy. Dziś zobaczyli jak wygląda przysłowiowe wyższe cukiernictwo. Praca z czekoladą zawsze wiąże się z dodatkową porcją emocji.
Te udzieliły się młodym cukiernikom.
– mówi Mieczysław Chojnowski.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ 1t
dnia 25.10.2017, 15:09. Identyfikator użytkownika: ZUKOFLkRe3pJ
Ocena
komentarza:
20
brawo jaslo
@ ala
dnia 25.10.2017, 22:16. Identyfikator użytkownika: TMSx1ezNLZYa
Ocena
komentarza:
20
bardzo fajne, można? można
@ uczennica
dnia 25.10.2017, 22:59. Identyfikator użytkownika: ftaTZx10tBdG
Ocena
komentarza:
6
Bardzo fajne warsztaty :) uczestniczyłam w nich :)warto było :)
@ Harcerz
dnia 26.10.2017, 15:48. Identyfikator użytkownika: JGT0tKIkeuoN
Ocena
komentarza:
35
W czekoladę zabawa po mistrzowsku wspaniała rzecz. Dobrze, że w szkołach o tym uczą.
@ TF
dnia 25.10.2017, 23:02. Identyfikator użytkownika: WkgfTGusnxWw
Ocena
komentarza:
16
Takie rzeczy tylko w Jaśle i tylko w ZSUIS
zwykła szkoła która kształci niezwykłych ludzi
BRAWO
@ ixi
dnia 26.10.2017, 09:37. Identyfikator użytkownika: Dn5nUzi3VnWF
Ocena
komentarza:
4
Fantastycznie, pamietajcie ze dobry fach to furtka do kariery! Mozecie otwierac wlasny biznes
@ Maggi
dnia 01.11.2017, 11:57. Identyfikator użytkownika: UrUx0AGPQkEw
Ocena
komentarza:
-17
A później wykorzystają to w Anglii bo w Polsce będą bezrobotni szkoda
@ trollingstone
dnia 07.11.2017, 07:29. Identyfikator użytkownika: AxjkTWQMB8Zj
Ocena
komentarza:
1
A czy to takie ważne? Ważne, że z korzyścią dla ucznia
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kisiel i czekoladka mogą być niebezpieczne

  Do 21 komend na Podkarpaciu trafiły edukacyjne walizki narkotykowe. Policjanci z Jasła od września przeprowadzają szkolenia wśród rodziców, nauczycieli i pedagogów, aby wzbudzić u dorosłych czujność i wspólnie przeciwdziałać uzależnieniom, a także zapobiegać przestępczości nieletnich.

 • Jasło: W lokalach wyborczych trwa głosowanie

  Dzisiaj od rana trwają wybory uzupełniającego do Rady Miejskiej w Jaśle w okręgu wyborczym nr 19. O mandat radnego ubiega się pięciu kandydatów. Osoby uprawnione do głosowania będą mogły oddać głos do godz. 21.00.

 • Budżetowy impas

  Wczoraj Rada Powiatu w Jaśle miała podjąć uchwałę w sprawie budżetu na 2018 r., do głosowania jednak nie doszło. Na wniosek radnego Janusza Przetacznika została zarządzona przerwa w obradach. To efekt wielu wątpliwości i obaw radnych względem propozycji, które pojawiły się w projekcie budżetu.

 • Soboty nie dla „Hubala”

   

  Jaślanie, przynajmniej na razie mogą zapomnieć o sobotnich podróżach pociągiem do Krakowa. Powodem, dla którego sobotnie połączenie nie wejdzie w najbliższym czasie do rozkładu jazdy, mają być względy techniczne i organizacyjne. Strona małopolska jednak zapewnia, iż będzie przyglądać się sprawie.

 • Nowy dom pod Jasłem w atrakcyjnej cenie!

   

  Do sprzedania dom wolnostojący jednorodzinny, położony w atrakcyjnej lokalizacji, niedaleko Jasła. Dom ma powierzchnię 100m2, składa się z kuchni, pokoju dziennego, trzech sypialni, łazienki i wc.

 • „Wierzę, że mogę osiągnąć wszystko”

   

  Cukiernictwo to wielka pasja Patrycji Janusz. Niedawno uczennica Zespołu Szkół Spożywczych i Usługowych w Jaśle wygrała ogólnopolski konkurs „Bake&Play”. Życie Patrycji i jej plany na przyszłość ściśle związane są ze sztuką cukierniczą. Nie boi się sięgać po swoje. 

 • Wojna o śmietnik

  Kontener, który od wielu lat mieścił się na działce miejskiej stał się kością niezgody między mieszkańcami wspólnot przy ul. Kościuszki w Jaśle a jasielskim magistratem. - Nie zgadzamy się na to, aby przenosić ten śmietnik w inne miejsce. Stoi on tutaj od 60 lat i nikomu do tej pory nie przeszkadzał...

 • Oferta świąteczna sklepu Leddo.pl Jasło

   

  Miło nam Państwa poinformować o nowej ofercie oświetleniowej sklepu Leddo.pl. Na nadchodzące święta przygotowaliśmy wyjątkową ofertę gadżetów i dekoracji, dzięki którym można pięknie przystroić ogród, dom lub mieszkanie, nadając im magicznego klimatu i tworząc niezapomniany nastrój. Gorąco zapraszamy!

 • Wypadek z udziałem TIR-a w Żółkowie

   

  Około godziny 23. na drodze wojewódzkiej nr 992 w miejscowości Żołków doszło do poważnego zdarzenia drogowego. Fiat Seicento zderzył się  z samochodem ciężarowym. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105