Strona główna

Zabawa z czekoladą po mistrzowsku

8
Napisany dnia: 25.10.2017, 14:17 , Tagi: Brak

Cukiernictwo to tylko rzemiosło, czy już sztuka? Dla Mieczysława Chojnowskiego, Mistrza Świata w Cukiernictwie to przede wszystkim pasja, którą z chęcią zaraża innych. Ma ku temu wiele okazji. Wczoraj mistrz zgłębiał tajniki warsztatu wraz
z uczniami Zespołu Szkół Spożywczych i Usługowych w Jaśle. 

Dla jasielskiej szkoły kształcącej między innymi przyszłych cukierników wizyta mistrza świata to duże wyróżnienie. Mieczysław Chojnowski swoją przygodę z cukiernictwem rozpoczął na początku lat dziewięćdziesiątych. Jest uznanym trenerem młodych cukierników. W swojej bogatej karierze wyszkolił aż sześciu mistrzów Polski. Jego największym sukcesem było zwycięstwo w Światowych Mistrzostwach Cukierniczych w Wiesbaden w 2001 r. Do szkolenia pełnych energii oraz pasji młodych adeptów sztuki cukierniczej ze swoim bogatym bagażem doświadczeń nadaje się więc jak ulał.

Za takich z pewnością uznać można uczniów Zespołu Szkół Spożywczych i Usługowych
w Jaśle. Od wielu lat biorą, bowiem udział w wielu konkursach cukierniczych organizowanych na terenie całej Polski. W 2014 r. uczniowie zostali finalistami prestiżowego konkursu Expo Sweet. Sukces sprawił, iż szkoła została zgłoszona do programu Akademia Mistrza. Tym samym znalazła się w wąskim gronie szkół, które mogą poszczycić się współpracą w ramach akademii. ZSUiS to jedna z dwunastu placówek o praktycznym profilu kształcenia, do których w tym roku zawitał bądź zawita Mieczysław Chojnowski.

Mistrz cukiernictwa odwiedził Jasło wczoraj. Przez kilka godzin dzielił się swoją szeroką wiedzą na temat cukiernictwa z uczniami szkoły w ramach specjalnie przygotowanych warsztatów pod wymownym hasłem „Zabawa z czekoladą” udowadniając jednocześnie, że to, czym chcą zajmować się zawodowo w przyszłości jest czymś więcej niż tylko rzemiosłem.

Dzisiaj cukiernictwo można bez przesady nazwać sztuką. Przykładem mogą być torty. Każdy klient ma swoje wymagania, również estetyczne. Torty nie są zwyczajne. Do ich przygotowania należy podejść z artystycznego punktu widzenia. Trzeba posiadać odpowiednią wiedzę na temat wykorzystania materiału cukierniczego oraz inwencję twórczą. – przekonuje Mieczysław Chojnowski.

Uczniowie ZSUiS pod okiem Mieczysława Chojnowskiego przygotowali tabliczki czekolady, praliny, trufle oraz lizaki, które następnie, co nie powinno dziwić znikały z pater w wyjątkowo szybkim tempie. Pałaszowanie słodkości stanowiło kulminacyjny punkt warsztatów, które można potraktować jako zderzenie się dwóch pokoleń. Na jednej szali stanął nauczyciel, na drugiej zaś jego uczniowie. W tym całym zamieszaniu widoczny był jednak wspólny mianownik, który utożsamiać możemy z tradycją i wspólnie dzielonym zamiłowaniem do sztuki cukierniczej.

Wydaje się, że mistrz nie zawiódł się na uczniach szkoły a zarazem przyszłych cukiernikach. - Praca z młodzieżą daje mistrzowi wiele satysfakcji. – Lubię pracować z uzdolnioną młodzieżą. Dziś po raz pierwszy uczniowie szkoły zobaczyli, jak robi się tabliczki czekolady i praliny. W ich poczynaniach widać było zapał i chęć do pracy. Dziś zobaczyli jak wygląda przysłowiowe wyższe cukiernictwo. Praca z czekoladą zawsze wiąże się z dodatkową porcją emocji.
Te udzieliły się młodym cukiernikom.
– mówi Mieczysław Chojnowski.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ 1t
dnia 25.10.2017, 15:09. Identyfikator użytkownika: ZUKOFLkRe3pJ
Ocena
komentarza:
20
brawo jaslo
@ ala
dnia 25.10.2017, 22:16. Identyfikator użytkownika: TMSx1ezNLZYa
Ocena
komentarza:
20
bardzo fajne, można? można
@ uczennica
dnia 25.10.2017, 22:59. Identyfikator użytkownika: ftaTZx10tBdG
Ocena
komentarza:
6
Bardzo fajne warsztaty :) uczestniczyłam w nich :)warto było :)
@ Harcerz
dnia 26.10.2017, 15:48. Identyfikator użytkownika: JGT0tKIkeuoN
Ocena
komentarza:
35
W czekoladę zabawa po mistrzowsku wspaniała rzecz. Dobrze, że w szkołach o tym uczą.
@ TF
dnia 25.10.2017, 23:02. Identyfikator użytkownika: WkgfTGusnxWw
Ocena
komentarza:
16
Takie rzeczy tylko w Jaśle i tylko w ZSUIS
zwykła szkoła która kształci niezwykłych ludzi
BRAWO
@ ixi
dnia 26.10.2017, 09:37. Identyfikator użytkownika: Dn5nUzi3VnWF
Ocena
komentarza:
4
Fantastycznie, pamietajcie ze dobry fach to furtka do kariery! Mozecie otwierac wlasny biznes
@ Maggi
dnia 01.11.2017, 11:57. Identyfikator użytkownika: UrUx0AGPQkEw
Ocena
komentarza:
-17
A później wykorzystają to w Anglii bo w Polsce będą bezrobotni szkoda
@ trollingstone
dnia 07.11.2017, 07:29. Identyfikator użytkownika: AxjkTWQMB8Zj
Ocena
komentarza:
1
A czy to takie ważne? Ważne, że z korzyścią dla ucznia
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Warto pójść do wyborów – Twój głos jest ważny

   

  Wybory, szczególnie te samorządowe, dają nam możliwość decydowania o tym, kto będzie reprezentował nas w organach samorządowych – tych najbliższych „naszego podwórka” i będzie miał przecież niemały wpływ, na jakość naszego życia. Każdy głos ma znaczenie, jest ważny, bo jest symbolem prawdziwej wolności.

 • Rozbudowa jasielskiego szpitala dobiegła końca

   

  Dziś zaprezentowano nowopowstałą część Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Inwestycja o wartości 22 mln zł pozwoli jasielskiej lecznicy podnieść jakość świadczonych przez placówkę usług medycznych. Pierwsze zabiegi operacyjne mogą odbyć się na nowym bloku operacyjnym już za niespełna miesiąc.

 • Szanowni mieszkańcy Gminy Jasło

   

  Już w niedzielę wspólnie podejmiemy decyzję, kto przez najbliższe pięć lat będzie sprawował zaszczytny, ale i niezwykle zobowiązujący urząd Wójta Gminy Jasło.

 • PZD z nowym sprzętem i zapleczem socjalnym

  Pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle przez wiele lat nie mieli odpowiedniego zaplecza socjalnego. W ostatnim jednak czasie wybudowany został budynek wraz z siedmiostanowiskowym garażem, który poprawi komfort i warunki ich pracy. Inwestycja ma się zakończyć wiosną przyszłego roku.

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w czwartek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Szanowni Mieszkańcy Jasła!

   

  Podjąłem decyzję o kandydowaniu na burmistrza Jasła ponieważ - podobnie ja Państwo - pragnę, aby nasze piękne Miasto znów stanęło w rzędzie dynamicznie rozwijających się miejscowości Podkarpacia. - Andrzej Czernecki.

 • W szpitalu powstał oddział diabetologiczny

  Jasielski szpital poszerzył działalność medyczną o oddział diabetologiczny, jedyny taki na terenie województwa podkarpackiego. W Polsce liczba pacjentów chorych na cukrzycę wzrasta w niepokojącym tempie. Dzięki powstaniu nowego oddziału specjaliści będą mogli sprawować najlepszą opiekę nad chorymi.

 • Społeczeństwo Jasła pamięta o zapomnianych Rodakach

   

  W listopadzie 2018 r., w rocznicę stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, groby rodaków, imiennych i bezimiennych bohaterów walk o polskość i wolność, powinny oświetlić płonące biało-czerwone znicze.

 • Czas na dobrego gospodarza, nie polityka

   

  Zapraszamy do lektury wywiadu ze Stanisławem Pawlusiem, kandydatem na wójta Gminy Skołyszyn. 

 • Zgodnie dla przyszłości Jasła – list Ryszarda Pabiana

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105