Strona główna

Zabawa z czekoladą po mistrzowsku

8
Napisany dnia: 25.10.2017, 14:17 , Tagi: Brak

Cukiernictwo to tylko rzemiosło, czy już sztuka? Dla Mieczysława Chojnowskiego, Mistrza Świata w Cukiernictwie to przede wszystkim pasja, którą z chęcią zaraża innych. Ma ku temu wiele okazji. Wczoraj mistrz zgłębiał tajniki warsztatu wraz
z uczniami Zespołu Szkół Spożywczych i Usługowych w Jaśle. 

Dla jasielskiej szkoły kształcącej między innymi przyszłych cukierników wizyta mistrza świata to duże wyróżnienie. Mieczysław Chojnowski swoją przygodę z cukiernictwem rozpoczął na początku lat dziewięćdziesiątych. Jest uznanym trenerem młodych cukierników. W swojej bogatej karierze wyszkolił aż sześciu mistrzów Polski. Jego największym sukcesem było zwycięstwo w Światowych Mistrzostwach Cukierniczych w Wiesbaden w 2001 r. Do szkolenia pełnych energii oraz pasji młodych adeptów sztuki cukierniczej ze swoim bogatym bagażem doświadczeń nadaje się więc jak ulał.

Za takich z pewnością uznać można uczniów Zespołu Szkół Spożywczych i Usługowych
w Jaśle. Od wielu lat biorą, bowiem udział w wielu konkursach cukierniczych organizowanych na terenie całej Polski. W 2014 r. uczniowie zostali finalistami prestiżowego konkursu Expo Sweet. Sukces sprawił, iż szkoła została zgłoszona do programu Akademia Mistrza. Tym samym znalazła się w wąskim gronie szkół, które mogą poszczycić się współpracą w ramach akademii. ZSUiS to jedna z dwunastu placówek o praktycznym profilu kształcenia, do których w tym roku zawitał bądź zawita Mieczysław Chojnowski.

Mistrz cukiernictwa odwiedził Jasło wczoraj. Przez kilka godzin dzielił się swoją szeroką wiedzą na temat cukiernictwa z uczniami szkoły w ramach specjalnie przygotowanych warsztatów pod wymownym hasłem „Zabawa z czekoladą” udowadniając jednocześnie, że to, czym chcą zajmować się zawodowo w przyszłości jest czymś więcej niż tylko rzemiosłem.

Dzisiaj cukiernictwo można bez przesady nazwać sztuką. Przykładem mogą być torty. Każdy klient ma swoje wymagania, również estetyczne. Torty nie są zwyczajne. Do ich przygotowania należy podejść z artystycznego punktu widzenia. Trzeba posiadać odpowiednią wiedzę na temat wykorzystania materiału cukierniczego oraz inwencję twórczą. – przekonuje Mieczysław Chojnowski.

Uczniowie ZSUiS pod okiem Mieczysława Chojnowskiego przygotowali tabliczki czekolady, praliny, trufle oraz lizaki, które następnie, co nie powinno dziwić znikały z pater w wyjątkowo szybkim tempie. Pałaszowanie słodkości stanowiło kulminacyjny punkt warsztatów, które można potraktować jako zderzenie się dwóch pokoleń. Na jednej szali stanął nauczyciel, na drugiej zaś jego uczniowie. W tym całym zamieszaniu widoczny był jednak wspólny mianownik, który utożsamiać możemy z tradycją i wspólnie dzielonym zamiłowaniem do sztuki cukierniczej.

Wydaje się, że mistrz nie zawiódł się na uczniach szkoły a zarazem przyszłych cukiernikach. - Praca z młodzieżą daje mistrzowi wiele satysfakcji. – Lubię pracować z uzdolnioną młodzieżą. Dziś po raz pierwszy uczniowie szkoły zobaczyli, jak robi się tabliczki czekolady i praliny. W ich poczynaniach widać było zapał i chęć do pracy. Dziś zobaczyli jak wygląda przysłowiowe wyższe cukiernictwo. Praca z czekoladą zawsze wiąże się z dodatkową porcją emocji.
Te udzieliły się młodym cukiernikom.
– mówi Mieczysław Chojnowski.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ 1t
dnia 25.10.2017, 15:09. Identyfikator użytkownika: ZUKOFLkRe3pJ
Ocena
komentarza:
20
brawo jaslo
@ ala
dnia 25.10.2017, 22:16. Identyfikator użytkownika: TMSx1ezNLZYa
Ocena
komentarza:
20
bardzo fajne, można? można
@ uczennica
dnia 25.10.2017, 22:59. Identyfikator użytkownika: ftaTZx10tBdG
Ocena
komentarza:
6
Bardzo fajne warsztaty :) uczestniczyłam w nich :)warto było :)
@ Harcerz
dnia 26.10.2017, 15:48. Identyfikator użytkownika: JGT0tKIkeuoN
Ocena
komentarza:
35
W czekoladę zabawa po mistrzowsku wspaniała rzecz. Dobrze, że w szkołach o tym uczą.
@ TF
dnia 25.10.2017, 23:02. Identyfikator użytkownika: WkgfTGusnxWw
Ocena
komentarza:
16
Takie rzeczy tylko w Jaśle i tylko w ZSUIS
zwykła szkoła która kształci niezwykłych ludzi
BRAWO
@ ixi
dnia 26.10.2017, 09:37. Identyfikator użytkownika: Dn5nUzi3VnWF
Ocena
komentarza:
4
Fantastycznie, pamietajcie ze dobry fach to furtka do kariery! Mozecie otwierac wlasny biznes
@ Maggi
dnia 01.11.2017, 11:57. Identyfikator użytkownika: UrUx0AGPQkEw
Ocena
komentarza:
-17
A później wykorzystają to w Anglii bo w Polsce będą bezrobotni szkoda
@ trollingstone
dnia 07.11.2017, 07:29. Identyfikator użytkownika: AxjkTWQMB8Zj
Ocena
komentarza:
1
A czy to takie ważne? Ważne, że z korzyścią dla ucznia
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strach tutaj mieszkać - mówią pogorzelcy z Dąbrówki

  Los nie rozpieszcza rodziny Zwolińskich. Jeszcze do niedawna ich strapieniem był zalany dom po ubiegłorocznej ulewie, a dzisiaj ich jedyny dach nad głową stanął w płomieniach. To drugi w ostatnim czasie dramat rodziny z powiatu jasielskiego, której z pomocą przychodzą władze gminy.

 • Większość rady nie chce ośrodka w Ożennej

  Burzliwą dyskusję stoczyli dzisiaj radni powiatowi. Duże kontrowersje budziła inwestycja związana z powstaniem Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej, o której od dawna marzył starosta Adam Pawluś. Radni podzieli się na za i przeciw realizacji tego przedsięwzięcia...

 • Nie żyje kierowca nissana, który zderzył się z cysterną

   

  Na drodze krajowej nr 73 w Kołaczycach doszło do zderzenia się osobowego nissana z samochodem ciężarowym. Kierowcy osobówki mimo reanimacji nie udało się uratować. Droga jest zablokowana. AKTUALIZACJA.

 • Salon Optyczny "Twój Optyk" zaprasza na wiosenne promocje

   

  Zapraszamy Państwa serdecznie do skorzystania z najnowszych promocji które aktualnie są dostępne w Salonie Optycznym "Twój Optyk"

 • Z Żakiem ku lepszej przyszłości

   

  Martwisz się o swoją przyszłość? Szukasz fachu z perspektywą na dobre zarobki? Pragniesz się przekwalifikować? A może zamiast pójść na studia, wolisz w tym czasie zdobyć dwa zawody? Z jasielskim oddziałem szkoły ŻAK wszystko jest możliwe!

 • Janusz G. nie przyznał się do zabójstwa byłej żony

  Przed Sądem Okręgowym w Krośnie rozpoczął się proces w sprawie pozbawienia życia Haliny G. z Jasła. Oskarżony, były mąż kobiety nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. Zdaniem prokuratury motywem działania Janusza G. były pieniądze.

 • 6 sposobów na zwiększenie swojej motywacji, czyli jak wytrwać na diecie

 • Pojedziemy pociągiem z Jasła do Zagórza

   

  Od dziś obowiązuje nowy rozkład pociągów. PKP Intercity S.A. uruchamia połączenie z Jasła do Zagórza jako łącznik do pociągów dalekobieżnych z Gdyni. Tym samym podróżni otrzymają możliwość łatwiejszego dotarcia do Bieszczadów  i odwrotnie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105