Strona główna

Zagłada „Karpackiej Troi”

16
Napisany dnia: 10.11.2009, 11:47 , Tagi: Brak
W sobotę  7 listopada 2009 r. od wczesnych godzin porannych nad „Wałami Królewskimi” w Trzcinicy unosiły się  kłęby gęstego dymu. Trzcinicki Gród po niemal 1000 lat ponownie stał się areną zaciekłych walk wojów, w wyniku których został on zdobyty, ograbiony i doszczętnie zniszczony. Zginął również bohatersko broniący podwładnych i dobytku Książę „Karpackiej Troi”… 
Na szczęście zarówno dymy jak i zniszczenie grodu stanowiły wyłącznie inscenizację prawdziwego dramatu, który rozegrał się w Trzcinicy blisko 10 wieków temu, i były elementem  planu zdjęciowego do aktualnie powstającego filmu o grodzisku „Wały Królewskie” zatytułowanego „Trzcinica – Karpacka Troja”. 

Film dokumentalny w reżyserii Zdzisława Cozaca, znanego twórcy filmów dokumentalnych, edukacyjnych i promocyjnych (m.in. „Przestrzeń wokół nas”, „Krzeszowska Pani” czy „Święty Krzyż”) przedstawiać będzie dzieje grodziska, historię odkrywania jego tajemnic, narodziny koncepcji budowy Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy oraz jej konsekwentne urzeczywistnianie. Pierwsze klapsy filmu padły kilka tygodni temu. Dotychczas zdjęcia realizowane były w Trzcinicy,  w Krośnie oraz w Nižnej Myšli na Słowacji, a animacje komputerowe w studiu w Warszawie.  Produkcja gotowa będzie wiosną przyszłego roku, zaś jej premiera zbiegnie się z uroczystym otwarciem „Karpackiej Troi” w maju 2010 r.W sobotę ekipa filmowa zarejestrowała atak na wioskę oraz gród wczesnośredniowieczny, na który złożyły się sceny podejścia i wkroczenia napastników do osady, szturm na gród, walkę na wałach obronnych oraz zagładę grodu uwieńczoną śmiercią księcia. Poszczególne sekwencje odegrane zostały przez niemal 40-osobową ekipę członków Bractw Rycerskich z Sanoka, Krakowa, Nowego Sącza, Rzeszowa i Lublina. Niezwykle istotną rolę w przedsięwzięciu odegrały także 3 specjalnie na ten cel wypożyczone wierzchowce, których jeźdźcy stali na czele zgubnego natarcia.

Dzień wcześniej wykonano zdjęcia prezentujące życie codzienne ludności kultury Otomani-Füzesabony, która zamieszkiwała „Wały Królewskie” w początkach epoki brązu (1650 – 1350 p.n.e.). Tym razem w rolę odtwórców pradziejowej rzeczywistości wcielili się pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz Witold Migal – pracownik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, światowej sławy eksperymentator krzemieniarz, jeden z nielicznych w Europie odtwórców dawnych technik obróbki narzędzi kamiennych.
 
Efekty piątkowo-sobotnich wydarzeń – a także pozostałych kilkunastu dni pracy na planie zdjęciowym do „Trzcinicy – Karpackiej Troi” – można będzie zobaczyć zarówno w Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy (od maja 2010 r.) oraz na srebrnym ekranie (przypuszczalnie latem 2010 r.).
 
 
Dawid Iwaniec
Dział Oświatowo-Promocyjny
Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ mariusz
dnia 10.11.2009, 12:15. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
żeby nie doszło do zakłady jasła
@ gryszu
dnia 10.11.2009, 13:04. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
dlaczego piszecie ze juz to było a nie było info ze cos takiego sie odbedzie....
@ kay
dnia 10.11.2009, 13:49. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Słowiański płomień rozgrzewa me serce
Jestem tam, sam, a przede mną tylko niebo
Tacy jak ja podarowani Bogom
Nikt nie złamie naszej tarczy woli
Symbole moich przodków
Są ostrzami przeciw wrogom
@ do mariusza
dnia 10.11.2009, 14:33. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
chłopie pisz po Polsku skoro już musisz jakieś pierdoły wypisywać!!!
@ MIEJSCOWY
dnia 10.11.2009, 14:41. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
SAM CHĘTNIE WZIĄŁBYM UDZIAŁ W TAKIM PRZEDSIĘWŹIĘCIU ZA FREE-DLA FANU OT CO!
@ sce
dnia 10.11.2009, 14:43. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
a dalej atakujcie na rafinerię i bloki:)
@ mariusz
dnia 10.11.2009, 14:45. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
żeby nie doszło do zagłady jasła pisze pierdoły tak jak i wy wszyscy,ty gryszu bo oni robiom wszystko z opużnieniem no właśnie czemu nie piszecie że sie coś odbędzie tylko że sie odbyło
@ olo
dnia 10.11.2009, 15:07. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Do:kay, nie masz co pisać??
@ bab
dnia 10.11.2009, 20:12. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
do:kay,Piękne strofy...Lekceważ uwagi tych co " są podarowani ciemności".
@ do sce
dnia 10.11.2009, 22:15. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
chlopie rafinerii nie ma juz od dawna jest juz lotos :P
@ do KAY
dnia 10.11.2009, 22:46. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
daj namiary na swojego dealera bo masz niezły towar, sądząc po tym co naskrobałeś!!!
@ do kay
dnia 10.11.2009, 23:19. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Witam kolegę z Black Emule.Czyżby Lisowska podstawówka aż tak ci sprała beretkę?Daniel co jest?
@ bisan
dnia 11.11.2009, 08:07. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
"Zagłada Karpackiej Troi", ja bym powiedział zagłada zdrowego rozsądku. Zabawa dużych dzieci za ogromne pieniądze. Jeżeli już chcecie się bawić to jest pintball, też durny, ale znacznie tańszy.
@ jaan
dnia 11.11.2009, 12:17. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
co do w ogole jest, to ma być historia? to jakas hucpa jest, cyrk jakis, ksiaze karpackiej troi???!!!
z historia ta maskarada nie ma nic wspolnego
@ nightshadow
dnia 11.11.2009, 18:31. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
a kim jest ta piekna niewiasta w bialo-bordowej sukni na ostatnim zdjeciu? chcialbym ja poznac...
@ do bisan / do jaan
dnia 11.11.2009, 21:45. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
1. bisan - ile zapłaciłeś z tych pieniędzy? na chleb ci brakło? ograbiono Cię?
2. jaan - w każdym grodzie o tej skali jak w Trzcinicy był przywódca, zapewne właśnie książe (co nie oznacza władca całej Małopolski). Czekam na rzetelną wersję zapewne szalenie wykształconego w dziedzinie archeologii wczesnego średniowiecza prof. dr hab. jaana... (czy czasem bez klawiatury i wikipedii nie jesteś już taki elokwentny???)
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Pierogi rządzą w Tarnowcu

   

  W tym roku, odbył się dziesiąty, jubileuszowy Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” w Tarnowcu. Tym razem Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla gości ponad 100 tys. pierogów, które w ciągu kilku godzin rozeszły się niczym przysłowiowe ciepłe bułeczki.

 • Nie chcą masztu sieci Play. Boją się promieniowania

  Mieszkańcy przysiółka Barzykówka w Trzcinicy są zaniepokojeni planowaną inwestycją sieci Play. W pobliskim sąsiedztwie ich domów ma zostać postawiony maszt sieci komórkowej o wysokości 50 metrów...

 • Pierwszy dzwonek tuż tuż…

   

  Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Już czas, aby zaopatrzyć się w zeszyty, tornistry oraz inne artykuły szkolne. Wybór nie jest łatwy. Warto jednak postawić na dobrą jakość w atrakcyjnej cenie, które zapewnia nowa hurtownia papiernicza Duo Creative Papier, Wojciecha Warywody.

 • Tylko obiecują, a my dalej jeździmy po dziurach

   

  Mieszkańcy przysiółka Podłazie w Żółkowie mają dość obietnic bez pokrycia. Jak twierdzą, od dziesięciu lat czekają na remont trzykilometrowego odcinka drogi. I choć inwestycja miała już być w trakcie realizacji, wciąż wszystko tkwi w martwym punkcie. Wójt gminy uspokaja i zapewnia, że jeszcze w tym roku nowy asfalt zostanie położony w tym newralgicznym miejscu, na który z niecierpliwością czekają mieszkańcy.

 • Święto plonów w powiecie jasielskim

   

  Wczoraj, w Kołaczycach na miejscowym stadionie sportowym odbyły się dożynki powiatowe. W ramach obchodów święta wszystkich rolników, ukoronowano ich całoroczną, ciężką pracę na roli. Zaprezentowano tradycyjne wieńce dożynkowe. Wieczorem zaś, na scenie wystąpili, Mateusz Mijal oraz Czadoman.

 • Wspominamy wielką wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Towarzyszyło im odsłonięcie tablicy upamiętniającej jaślan, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914-1922. Tradycyjnie, w Parku Miejskim złożono kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.  

 • 300 tysięcy złotych do wykorzystania – złóż projekt w ramach jasielskiego budżetu obywatelskiego

 • Stadion z infrastrukturą lekkoatletyczną

  Miasto ubiega się o dofinansowanie na budowę bieżni przy ulicy Sportowej w Jaśle na osiedlu Rafineria. Inwestycja opiewa na blisko pół miliona złotych. W listopadzie rozstrzygnie się, czy władze miasta przystąpią do realizacji zadania.

 • Przedszkole za darmo!

   

  Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na DNI OTWARTE przedszkola "Chatka Puchatka” (oddział przy ul. Towarowej 29 w Jaśle) 18 sierpnia 2018 r.  (sobota)  w godzinach 09.00 - 13.00 oraz 21 sierpnia 2018 r.  (wtorek)  w godzinach 15.00 - 19.00.

 • Czarni rozpoczynają walkę o IV ligę

   

  W najbliższą sobotę drużyna Czarnych powalczy na własnym stadionie o pierwsze punkty w sezonie 2018/2019. Zespół dowodzony przez Ryszarda Skubę, ma już za sobą intensywny okres przygotowawczy. Efekty zaangażowania i pracy zawodników na treningach wkrótce zweryfikuje beniaminek z Ustrzyk Dolnych.

 • Zbierają pieniądze na pomnik żołnierzy niezłomnych

  Przy placu Żwirki i Wigury w Jaśle trwa budowa pomnika poświęconego żołnierzom niezłomnym oraz działaczom antykomunistycznego podziemia. Obecnie odbywa się zbiórka społeczna na jego wykonanie.

 • Trwa rekrutacja do pracy w nowym przedsiębiorstwie społecznym branży edukacyjnej

 • Darmowe szkolenia zawodowe z zapewnieniem 6-cio miesięcznego stażu

   

  Zapraszamy osoby, które ukończyły 30 rok życia,  należące do różnych grup, niezależnie od wykształcenia, bezrobotne, zarejestrowane lub nie w Urzędzie Pracy, również osoby po 50 roku życia, opłacających KRUS do 2h , niepełnosprawnych, kobiety i mężczyzn , wszystkich chętnych do aktywizacji zawodowej.

 • Wyjątkowy i nowoczesny dom w atrakcyjnej lokalizacji w Jaśle

   

  Mamy do sprzedania nowoczesny dom wolnostojący położony w Jaśle, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Dom wybudowany wg projektu "Dom przy Słonecznej 5" - jest to budynek parterowy z wbudowanym jednostanowiskowym garażem.

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105