Strona główna

Zagłada „Karpackiej Troi”

16
Napisany dnia: 10.11.2009, 11:47 , Tagi: Brak
W sobotę  7 listopada 2009 r. od wczesnych godzin porannych nad „Wałami Królewskimi” w Trzcinicy unosiły się  kłęby gęstego dymu. Trzcinicki Gród po niemal 1000 lat ponownie stał się areną zaciekłych walk wojów, w wyniku których został on zdobyty, ograbiony i doszczętnie zniszczony. Zginął również bohatersko broniący podwładnych i dobytku Książę „Karpackiej Troi”… 
Na szczęście zarówno dymy jak i zniszczenie grodu stanowiły wyłącznie inscenizację prawdziwego dramatu, który rozegrał się w Trzcinicy blisko 10 wieków temu, i były elementem  planu zdjęciowego do aktualnie powstającego filmu o grodzisku „Wały Królewskie” zatytułowanego „Trzcinica – Karpacka Troja”. 

Film dokumentalny w reżyserii Zdzisława Cozaca, znanego twórcy filmów dokumentalnych, edukacyjnych i promocyjnych (m.in. „Przestrzeń wokół nas”, „Krzeszowska Pani” czy „Święty Krzyż”) przedstawiać będzie dzieje grodziska, historię odkrywania jego tajemnic, narodziny koncepcji budowy Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy oraz jej konsekwentne urzeczywistnianie. Pierwsze klapsy filmu padły kilka tygodni temu. Dotychczas zdjęcia realizowane były w Trzcinicy,  w Krośnie oraz w Nižnej Myšli na Słowacji, a animacje komputerowe w studiu w Warszawie.  Produkcja gotowa będzie wiosną przyszłego roku, zaś jej premiera zbiegnie się z uroczystym otwarciem „Karpackiej Troi” w maju 2010 r.W sobotę ekipa filmowa zarejestrowała atak na wioskę oraz gród wczesnośredniowieczny, na który złożyły się sceny podejścia i wkroczenia napastników do osady, szturm na gród, walkę na wałach obronnych oraz zagładę grodu uwieńczoną śmiercią księcia. Poszczególne sekwencje odegrane zostały przez niemal 40-osobową ekipę członków Bractw Rycerskich z Sanoka, Krakowa, Nowego Sącza, Rzeszowa i Lublina. Niezwykle istotną rolę w przedsięwzięciu odegrały także 3 specjalnie na ten cel wypożyczone wierzchowce, których jeźdźcy stali na czele zgubnego natarcia.

Dzień wcześniej wykonano zdjęcia prezentujące życie codzienne ludności kultury Otomani-Füzesabony, która zamieszkiwała „Wały Królewskie” w początkach epoki brązu (1650 – 1350 p.n.e.). Tym razem w rolę odtwórców pradziejowej rzeczywistości wcielili się pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz Witold Migal – pracownik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, światowej sławy eksperymentator krzemieniarz, jeden z nielicznych w Europie odtwórców dawnych technik obróbki narzędzi kamiennych.
 
Efekty piątkowo-sobotnich wydarzeń – a także pozostałych kilkunastu dni pracy na planie zdjęciowym do „Trzcinicy – Karpackiej Troi” – można będzie zobaczyć zarówno w Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy (od maja 2010 r.) oraz na srebrnym ekranie (przypuszczalnie latem 2010 r.).
 
 
Dawid Iwaniec
Dział Oświatowo-Promocyjny
Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ mariusz
dnia 10.11.2009, 12:15. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
żeby nie doszło do zakłady jasła
@ gryszu
dnia 10.11.2009, 13:04. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
dlaczego piszecie ze juz to było a nie było info ze cos takiego sie odbedzie....
@ kay
dnia 10.11.2009, 13:49. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Słowiański płomień rozgrzewa me serce
Jestem tam, sam, a przede mną tylko niebo
Tacy jak ja podarowani Bogom
Nikt nie złamie naszej tarczy woli
Symbole moich przodków
Są ostrzami przeciw wrogom
@ do mariusza
dnia 10.11.2009, 14:33. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
chłopie pisz po Polsku skoro już musisz jakieś pierdoły wypisywać!!!
@ MIEJSCOWY
dnia 10.11.2009, 14:41. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
SAM CHĘTNIE WZIĄŁBYM UDZIAŁ W TAKIM PRZEDSIĘWŹIĘCIU ZA FREE-DLA FANU OT CO!
@ sce
dnia 10.11.2009, 14:43. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
a dalej atakujcie na rafinerię i bloki:)
@ mariusz
dnia 10.11.2009, 14:45. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
żeby nie doszło do zagłady jasła pisze pierdoły tak jak i wy wszyscy,ty gryszu bo oni robiom wszystko z opużnieniem no właśnie czemu nie piszecie że sie coś odbędzie tylko że sie odbyło
@ olo
dnia 10.11.2009, 15:07. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Do:kay, nie masz co pisać??
@ bab
dnia 10.11.2009, 20:12. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
do:kay,Piękne strofy...Lekceważ uwagi tych co " są podarowani ciemności".
@ do sce
dnia 10.11.2009, 22:15. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
chlopie rafinerii nie ma juz od dawna jest juz lotos :P
@ do KAY
dnia 10.11.2009, 22:46. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
daj namiary na swojego dealera bo masz niezły towar, sądząc po tym co naskrobałeś!!!
@ do kay
dnia 10.11.2009, 23:19. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Witam kolegę z Black Emule.Czyżby Lisowska podstawówka aż tak ci sprała beretkę?Daniel co jest?
@ bisan
dnia 11.11.2009, 08:07. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
"Zagłada Karpackiej Troi", ja bym powiedział zagłada zdrowego rozsądku. Zabawa dużych dzieci za ogromne pieniądze. Jeżeli już chcecie się bawić to jest pintball, też durny, ale znacznie tańszy.
@ jaan
dnia 11.11.2009, 12:17. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
co do w ogole jest, to ma być historia? to jakas hucpa jest, cyrk jakis, ksiaze karpackiej troi???!!!
z historia ta maskarada nie ma nic wspolnego
@ nightshadow
dnia 11.11.2009, 18:31. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
a kim jest ta piekna niewiasta w bialo-bordowej sukni na ostatnim zdjeciu? chcialbym ja poznac...
@ do bisan / do jaan
dnia 11.11.2009, 21:45. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
1. bisan - ile zapłaciłeś z tych pieniędzy? na chleb ci brakło? ograbiono Cię?
2. jaan - w każdym grodzie o tej skali jak w Trzcinicy był przywódca, zapewne właśnie książe (co nie oznacza władca całej Małopolski). Czekam na rzetelną wersję zapewne szalenie wykształconego w dziedzinie archeologii wczesnego średniowiecza prof. dr hab. jaana... (czy czasem bez klawiatury i wikipedii nie jesteś już taki elokwentny???)
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Seat uderzył w kię. Kierowcy trafili do szpitala

  Do wypadku drogowego doszło przed godziną 11-tą w Trzcinicy. Na drodze krajowej nr 28 Seat Cordoba zderzył się czołowo z Kią Sportage. Poszkodowani w tym zdarzeniu zostali kierowcy obu pojazdów.

 • Mieszkańcy mówią o problemach na osiedlach

  Osiedla Górka Klasztorna czeka na odwodnienie ulic Pelczara i Prusa, Sobniów ma problem z piratami drogowymi a Brzyszczki i Hankówka zwracają uwagę na zły stan dróg i chodników...

 • Żegnaj Wiesiu, będzie Cię nam brakowało…

  16 października zmarł dr Wiesław Krajewski, długoletni zastępca ordynatora i starszy asystent Oddziału Ortopedii, Traumatologii, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

 • Szpital i powiat triumfują!

  Szpital Specjalistyczny w Jaśle otrzymał największą w historii powiatu dotację w kwocie 10 mln zł. Dzisiaj w siedzibie starostwa nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie z RPO WP przez marszałka Władysława Ortyla i dyrektora szpitala Michała Burbelkę.

 • Największy wybór płaszczy i kurtek w Jaśle

   

  Zapraszamy do sklepu Cotton Club na nową jesienno-zimową kolekcję odzieży. Znajdziesz u nas największy w Jaśle wybór płaszczy i kurtek w rozmiarach 34-54 uznanych polskich marek.

 • Program samorządowy PO wielką niewiadomą

   

  Dziś na płycie jasielskiego Rynku z dziennikarzami spotkały się wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz posłanka Joanna Frydrych. Tematem przewodnim spotkania były zbliżające się wybory samorządowe. Na szczegóły programu samorządowego Platformy Obywatelskiej trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

 • „Dni porad” - wybierz odpowiedni materac pod okiem lekarza ortopedy w salonie meblowym Relax

   

  Dlaczego tak bardzo ważne jest odpowiednie dobranie materaca? Jakie tak naprawdę powinniśmy wybrać podłoże aby mieć 100% gwarancję na nocny relaks i regenerację ciała?

 • Budowa lądowiska przy nowej komendzie. Czy to się uda?

  Temat związany z budową lądowiska dla helikopterów w Jaśle ucichł. Obecnie priorytetowym zadaniem dla powiatu jest rozbudowa jasielskiego szpitala. Inwestycji nie da się jednak uniknąć. Szpitalne Oddziały Ratunkowe muszą mieć lądowisko na 1 stycznia 2021 r.

 • SPA dla Twojego samochodu

   

  Każdy samochód zasługuje na to, aby wyglądać pięknie. Auto o lśniącym lakierze, bez zarysowań oraz czystym wnętrzu to wizytówka każdego kierowcy. Warto jednak postawić na doświadczenie profesjonalistów, którzy potrafią podarować każdemu samochodowi drugą młodość.

 • Pamiętajmy o swoich bliskich zmarłych. Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w środę. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Jest to niezwykły czas zadumy i refleksji, pamiętajmy więc o bliskich, pochowanych na cmentarzach.

 • Jaślanie wybierają się na pionierską wyprawę górską - 2000 kilometrów przez zimowe Karpaty

   

  Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki zamierzają jako pionierzy pokonać pieszo całe Karpaty zimą. Drugie największe pasmo górskie w Europie, a zarazem najdziksze zakątki naszego kontynentu.

 • Darmowe szkolenia komputerowe

   

  Zapraszamy na bezpłatne szkolenia komputerowe składające się z 5 bloków tematycznych, w których zawiera się m.in. obsługa komputera z MS Windows, Internet, email, MS Excel, MS Word, podstawowe programy graficzne, wyszukiwanie informacji, bezpieczeństwo i rozwiązywanie problemów z komputerem.

 • Leddo.pl - Lider sprzedaży oświetlenia w Internecie w Polsce znajdujący się w zasięgu ręki w Jaśle.

   

  Leddo.pl jest to firma, która specjalizuje się w dostarczaniu klientom innowacyjnych produktów oświetleniowych wykonanych w nowoczesnej technologii LED.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105