Strona główna

Zagłada „Karpackiej Troi”

16
Napisany dnia: 10.11.2009, 11:47 , Tagi: Brak
W sobotę  7 listopada 2009 r. od wczesnych godzin porannych nad „Wałami Królewskimi” w Trzcinicy unosiły się  kłęby gęstego dymu. Trzcinicki Gród po niemal 1000 lat ponownie stał się areną zaciekłych walk wojów, w wyniku których został on zdobyty, ograbiony i doszczętnie zniszczony. Zginął również bohatersko broniący podwładnych i dobytku Książę „Karpackiej Troi”… 
Na szczęście zarówno dymy jak i zniszczenie grodu stanowiły wyłącznie inscenizację prawdziwego dramatu, który rozegrał się w Trzcinicy blisko 10 wieków temu, i były elementem  planu zdjęciowego do aktualnie powstającego filmu o grodzisku „Wały Królewskie” zatytułowanego „Trzcinica – Karpacka Troja”. 

Film dokumentalny w reżyserii Zdzisława Cozaca, znanego twórcy filmów dokumentalnych, edukacyjnych i promocyjnych (m.in. „Przestrzeń wokół nas”, „Krzeszowska Pani” czy „Święty Krzyż”) przedstawiać będzie dzieje grodziska, historię odkrywania jego tajemnic, narodziny koncepcji budowy Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy oraz jej konsekwentne urzeczywistnianie. Pierwsze klapsy filmu padły kilka tygodni temu. Dotychczas zdjęcia realizowane były w Trzcinicy,  w Krośnie oraz w Nižnej Myšli na Słowacji, a animacje komputerowe w studiu w Warszawie.  Produkcja gotowa będzie wiosną przyszłego roku, zaś jej premiera zbiegnie się z uroczystym otwarciem „Karpackiej Troi” w maju 2010 r.W sobotę ekipa filmowa zarejestrowała atak na wioskę oraz gród wczesnośredniowieczny, na który złożyły się sceny podejścia i wkroczenia napastników do osady, szturm na gród, walkę na wałach obronnych oraz zagładę grodu uwieńczoną śmiercią księcia. Poszczególne sekwencje odegrane zostały przez niemal 40-osobową ekipę członków Bractw Rycerskich z Sanoka, Krakowa, Nowego Sącza, Rzeszowa i Lublina. Niezwykle istotną rolę w przedsięwzięciu odegrały także 3 specjalnie na ten cel wypożyczone wierzchowce, których jeźdźcy stali na czele zgubnego natarcia.

Dzień wcześniej wykonano zdjęcia prezentujące życie codzienne ludności kultury Otomani-Füzesabony, która zamieszkiwała „Wały Królewskie” w początkach epoki brązu (1650 – 1350 p.n.e.). Tym razem w rolę odtwórców pradziejowej rzeczywistości wcielili się pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz Witold Migal – pracownik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, światowej sławy eksperymentator krzemieniarz, jeden z nielicznych w Europie odtwórców dawnych technik obróbki narzędzi kamiennych.
 
Efekty piątkowo-sobotnich wydarzeń – a także pozostałych kilkunastu dni pracy na planie zdjęciowym do „Trzcinicy – Karpackiej Troi” – można będzie zobaczyć zarówno w Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy (od maja 2010 r.) oraz na srebrnym ekranie (przypuszczalnie latem 2010 r.).
 
 
Dawid Iwaniec
Dział Oświatowo-Promocyjny
Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ mariusz
dnia 10.11.2009, 12:15. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
żeby nie doszło do zakłady jasła
@ gryszu
dnia 10.11.2009, 13:04. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
dlaczego piszecie ze juz to było a nie było info ze cos takiego sie odbedzie....
@ kay
dnia 10.11.2009, 13:49. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Słowiański płomień rozgrzewa me serce
Jestem tam, sam, a przede mną tylko niebo
Tacy jak ja podarowani Bogom
Nikt nie złamie naszej tarczy woli
Symbole moich przodków
Są ostrzami przeciw wrogom
@ do mariusza
dnia 10.11.2009, 14:33. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
chłopie pisz po Polsku skoro już musisz jakieś pierdoły wypisywać!!!
@ MIEJSCOWY
dnia 10.11.2009, 14:41. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
SAM CHĘTNIE WZIĄŁBYM UDZIAŁ W TAKIM PRZEDSIĘWŹIĘCIU ZA FREE-DLA FANU OT CO!
@ sce
dnia 10.11.2009, 14:43. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
a dalej atakujcie na rafinerię i bloki:)
@ mariusz
dnia 10.11.2009, 14:45. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
żeby nie doszło do zagłady jasła pisze pierdoły tak jak i wy wszyscy,ty gryszu bo oni robiom wszystko z opużnieniem no właśnie czemu nie piszecie że sie coś odbędzie tylko że sie odbyło
@ olo
dnia 10.11.2009, 15:07. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Do:kay, nie masz co pisać??
@ bab
dnia 10.11.2009, 20:12. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
do:kay,Piękne strofy...Lekceważ uwagi tych co " są podarowani ciemności".
@ do sce
dnia 10.11.2009, 22:15. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
chlopie rafinerii nie ma juz od dawna jest juz lotos :P
@ do KAY
dnia 10.11.2009, 22:46. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
daj namiary na swojego dealera bo masz niezły towar, sądząc po tym co naskrobałeś!!!
@ do kay
dnia 10.11.2009, 23:19. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Witam kolegę z Black Emule.Czyżby Lisowska podstawówka aż tak ci sprała beretkę?Daniel co jest?
@ bisan
dnia 11.11.2009, 08:07. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
"Zagłada Karpackiej Troi", ja bym powiedział zagłada zdrowego rozsądku. Zabawa dużych dzieci za ogromne pieniądze. Jeżeli już chcecie się bawić to jest pintball, też durny, ale znacznie tańszy.
@ jaan
dnia 11.11.2009, 12:17. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
co do w ogole jest, to ma być historia? to jakas hucpa jest, cyrk jakis, ksiaze karpackiej troi???!!!
z historia ta maskarada nie ma nic wspolnego
@ nightshadow
dnia 11.11.2009, 18:31. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
a kim jest ta piekna niewiasta w bialo-bordowej sukni na ostatnim zdjeciu? chcialbym ja poznac...
@ do bisan / do jaan
dnia 11.11.2009, 21:45. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
1. bisan - ile zapłaciłeś z tych pieniędzy? na chleb ci brakło? ograbiono Cię?
2. jaan - w każdym grodzie o tej skali jak w Trzcinicy był przywódca, zapewne właśnie książe (co nie oznacza władca całej Małopolski). Czekam na rzetelną wersję zapewne szalenie wykształconego w dziedzinie archeologii wczesnego średniowiecza prof. dr hab. jaana... (czy czasem bez klawiatury i wikipedii nie jesteś już taki elokwentny???)
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strach tutaj mieszkać - mówią pogorzelcy z Dąbrówki

  Los nie rozpieszcza rodziny Zwolińskich. Jeszcze do niedawna ich strapieniem był zalany dom po ubiegłorocznej ulewie, a dzisiaj ich jedyny dach nad głową stanął w płomieniach. To drugi w ostatnim czasie dramat rodziny z powiatu jasielskiego, której z pomocą przychodzą władze gminy.

 • Większość rady nie chce ośrodka w Ożennej

  Burzliwą dyskusję stoczyli dzisiaj radni powiatowi. Duże kontrowersje budziła inwestycja związana z powstaniem Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej, o której od dawna marzył starosta Adam Pawluś. Radni podzieli się na za i przeciw realizacji tego przedsięwzięcia...

 • Nie żyje kierowca nissana, który zderzył się z cysterną

   

  Na drodze krajowej nr 73 w Kołaczycach doszło do zderzenia się osobowego nissana z samochodem ciężarowym. Kierowcy osobówki mimo reanimacji nie udało się uratować. Droga jest zablokowana. AKTUALIZACJA.

 • Salon Optyczny "Twój Optyk" zaprasza na wiosenne promocje

   

  Zapraszamy Państwa serdecznie do skorzystania z najnowszych promocji które aktualnie są dostępne w Salonie Optycznym "Twój Optyk"

 • Z Żakiem ku lepszej przyszłości

   

  Martwisz się o swoją przyszłość? Szukasz fachu z perspektywą na dobre zarobki? Pragniesz się przekwalifikować? A może zamiast pójść na studia, wolisz w tym czasie zdobyć dwa zawody? Z jasielskim oddziałem szkoły ŻAK wszystko jest możliwe!

 • Janusz G. nie przyznał się do zabójstwa byłej żony

  Przed Sądem Okręgowym w Krośnie rozpoczął się proces w sprawie pozbawienia życia Haliny G. z Jasła. Oskarżony, były mąż kobiety nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. Zdaniem prokuratury motywem działania Janusza G. były pieniądze.

 • 6 sposobów na zwiększenie swojej motywacji, czyli jak wytrwać na diecie

 • Pojedziemy pociągiem z Jasła do Zagórza

   

  Od dziś obowiązuje nowy rozkład pociągów. PKP Intercity S.A. uruchamia połączenie z Jasła do Zagórza jako łącznik do pociągów dalekobieżnych z Gdyni. Tym samym podróżni otrzymają możliwość łatwiejszego dotarcia do Bieszczadów  i odwrotnie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105