Strona główna

Zakup nieruchomości a księga wieczysta

0
Napisany dnia: 07.08.2017, 13:29 , Tagi: Brak

Przed dokonaniem transakcji warto zapoznać się z odpowiednią księgą wieczystą.

Zakup nieruchomości to poważna decyzja, wiążąca się przede wszystkim z koniecznością posiadania dużych nakładów finansowych. Musi być to więc decyzja przemyślana, poprzedzona także weryfikacją stanu prawnego interesującego nas domu czy mieszkania. W tym celu powinniśmy zapoznać się z treścią odpowiedniej księgi wieczystej. Szczególnie, że nieznajomość wpisów w niej zawartych nie uchroni nas przed ewentualnymi problemami (np. na tle własnościowym), co wynika z zasady jawności formalnej. Do ksiąg wieczystych dostęp ma każdy, niezależnie od wiążącego się z tym interesu prawnego.

O czym poinformuje nas księga wieczysta?

Informacje zawarte w księgach wieczystych podzielone są na cztery działy. Wnikliwie zapoznać się warto z każdym z nich, jeżeli przygotowujemy się do zawarcia transakcji, której przedmiotem będzie zakup nieruchomości.

W dziale pierwszym poznamy oznaczenia nieruchomości (jej lokalizację, powierzchnię czy przeznaczenie lokalu), ewentualne prawa do pomieszczeń przynależnych, a także spis praw, które są związane z nią. Kwestie własności (lub użytkowania wieczystego) reguluje dział drugi. Tutaj dowiemy się, czy umowę planujemy zawrzeć z odpowiednią osobą. Jeżeli nieruchomość podlega współwłasności musimy upewnić się, iż wszyscy współwłaściciele zgadzają się na transakcję i podpiszą umowę kupna-sprzedaży (lub przedstawią właściwe pełnomocnictwo). Kolejny dział dotyczy praw, roszczeń oraz ograniczeń – te wpisy właśnie przysporzyć nam mogą wielu problemów. Sprawdźmy, czy nieruchomości dotyczą ograniczone prawa rzeczowe lub ograniczenia w rozporządzaniu nią. Możemy tutaj znaleźć informacje m.in. o wszczęciu egzekucji, wywłaszczeniu lub upadłości, prawie pierwokupu, odkupu albo dzierżawy, prawie dożywotniego mieszkania, służebności przechodu lub przesyłu, zawartych dotychczas umowach przedwstępnych czy prawie dostępu do urządzeń, które np. obsługują kilka nieruchomości (jak chociażby studnia). Ostatni dział poinformuje nas zaś o tym, czy nieruchomość zakupujemy wraz z długiem – dotyczy on hipotek, ich wysokości oraz wierzycieli.

Gdzie szukać informacji o księgach wieczystych?

Samą treść księgi wieczystej – jeżeli znamy jej numer – sprawdzić możemy na specjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Od 2013 roku bowiem wszystkie księgi są zakładane i prowadzone w wersji cyfrowej, natomiast księgi założone wcześniej są systematycznie digitalizowane. O tym, jak znaleźć interesującą nas księgę wieczystą, kiedy znamy jedynie adres nieruchomości lub numer działki, dowiemy się zaś z portalu Ksiegi-wieczyste.org, który wskaże nam również, jak treść ksiąg czytać.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Centrum Dietetyczne Naturhouse zmieniło adres: Jasło Kościuszki 6

 • Błażkowa na celowniku chuliganów

  Mieszkańcy boją się, bo coraz częściej dochodzi do aktów wandalizmu. Pomalowane znaki, przystanki, a na nich wulgarne słowa to nie wszystko. Zniszczono murawę stadionu, czy elewację budynku gospodarczego...

 • ARiMR promuje bezpieczeństwo na wsi

  W 21 powiatach na Podkarpaciu odbyły się Dni Otwarte Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tym także w Jaśle pod hasłem " Razem wPROWadzajmy zmiany na wsi, żyjmy bezpieczniej".<FOTORELACJA>

 • Seat uderzył w kię. Kierowcy trafili do szpitala

  Do wypadku drogowego doszło przed godziną 11-tą w Trzcinicy. Na drodze krajowej nr 28 Seat Cordoba zderzył się czołowo z Kią Sportage. Poszkodowani w tym zdarzeniu zostali kierowcy obu pojazdów.

 • Pamiętajmy o swoich bliskich zmarłych. Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w środę. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Jest to niezwykły czas zadumy i refleksji, pamiętajmy więc o bliskich, pochowanych na cmentarzach.

 • Mieszkańcy mówią o problemach na osiedlach

  Osiedla Górka Klasztorna czeka na odwodnienie ulic Pelczara i Prusa, Sobniów ma problem z piratami drogowymi a Brzyszczki i Hankówka zwracają uwagę na zły stan dróg i chodników...

 • Żegnaj Wiesiu, będzie Cię nam brakowało…

  16 października zmarł dr Wiesław Krajewski, długoletni zastępca ordynatora i starszy asystent Oddziału Ortopedii, Traumatologii, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

 • Szpital i powiat triumfują!

  Szpital Specjalistyczny w Jaśle otrzymał największą w historii powiatu dotację w kwocie 10 mln zł. Dzisiaj w siedzibie starostwa nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie z RPO WP przez marszałka Władysława Ortyla i dyrektora szpitala Michała Burbelkę.

 • Największy wybór płaszczy i kurtek w Jaśle

   

  Zapraszamy do sklepu Cotton Club na nową jesienno-zimową kolekcję odzieży. Znajdziesz u nas największy w Jaśle wybór płaszczy i kurtek w rozmiarach 34-54 uznanych polskich marek.

 • „Dni porad” - wybierz odpowiedni materac pod okiem lekarza ortopedy w salonie meblowym Relax

   

  Dlaczego tak bardzo ważne jest odpowiednie dobranie materaca? Jakie tak naprawdę powinniśmy wybrać podłoże aby mieć 100% gwarancję na nocny relaks i regenerację ciała?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105