Strona główna

Zakup nieruchomości a księga wieczysta

0
Napisany dnia: 07.08.2017, 13:29 , Tagi: Brak

Przed dokonaniem transakcji warto zapoznać się z odpowiednią księgą wieczystą.

Zakup nieruchomości to poważna decyzja, wiążąca się przede wszystkim z koniecznością posiadania dużych nakładów finansowych. Musi być to więc decyzja przemyślana, poprzedzona także weryfikacją stanu prawnego interesującego nas domu czy mieszkania. W tym celu powinniśmy zapoznać się z treścią odpowiedniej księgi wieczystej. Szczególnie, że nieznajomość wpisów w niej zawartych nie uchroni nas przed ewentualnymi problemami (np. na tle własnościowym), co wynika z zasady jawności formalnej. Do ksiąg wieczystych dostęp ma każdy, niezależnie od wiążącego się z tym interesu prawnego.

O czym poinformuje nas księga wieczysta?

Informacje zawarte w księgach wieczystych podzielone są na cztery działy. Wnikliwie zapoznać się warto z każdym z nich, jeżeli przygotowujemy się do zawarcia transakcji, której przedmiotem będzie zakup nieruchomości.

W dziale pierwszym poznamy oznaczenia nieruchomości (jej lokalizację, powierzchnię czy przeznaczenie lokalu), ewentualne prawa do pomieszczeń przynależnych, a także spis praw, które są związane z nią. Kwestie własności (lub użytkowania wieczystego) reguluje dział drugi. Tutaj dowiemy się, czy umowę planujemy zawrzeć z odpowiednią osobą. Jeżeli nieruchomość podlega współwłasności musimy upewnić się, iż wszyscy współwłaściciele zgadzają się na transakcję i podpiszą umowę kupna-sprzedaży (lub przedstawią właściwe pełnomocnictwo). Kolejny dział dotyczy praw, roszczeń oraz ograniczeń – te wpisy właśnie przysporzyć nam mogą wielu problemów. Sprawdźmy, czy nieruchomości dotyczą ograniczone prawa rzeczowe lub ograniczenia w rozporządzaniu nią. Możemy tutaj znaleźć informacje m.in. o wszczęciu egzekucji, wywłaszczeniu lub upadłości, prawie pierwokupu, odkupu albo dzierżawy, prawie dożywotniego mieszkania, służebności przechodu lub przesyłu, zawartych dotychczas umowach przedwstępnych czy prawie dostępu do urządzeń, które np. obsługują kilka nieruchomości (jak chociażby studnia). Ostatni dział poinformuje nas zaś o tym, czy nieruchomość zakupujemy wraz z długiem – dotyczy on hipotek, ich wysokości oraz wierzycieli.

Gdzie szukać informacji o księgach wieczystych?

Samą treść księgi wieczystej – jeżeli znamy jej numer – sprawdzić możemy na specjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Od 2013 roku bowiem wszystkie księgi są zakładane i prowadzone w wersji cyfrowej, natomiast księgi założone wcześniej są systematycznie digitalizowane. O tym, jak znaleźć interesującą nas księgę wieczystą, kiedy znamy jedynie adres nieruchomości lub numer działki, dowiemy się zaś z portalu Ksiegi-wieczyste.org, który wskaże nam również, jak treść ksiąg czytać.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Na tę halę czekano 210 lat!

  Mieszkańcy Nowego Żmigrodu, a w szczególności uczniowie Szkoły Podstawowej cieszą się z otwarcia nowej pełnowymiarowej hali sportowej. Z obiektu będą korzystać licealiści, przedszkolaki, a w godzinach popołudniowych dorośli mieszkańcy gminy. Budowa hali trwała dwa lata i kosztowała ponad 4 mln zł.<FOTOGALERIA>

 • W nogach mają już 1000 kilometrów!

   

  Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki mają za sobą już ponad połowę dystansu wyprawy. Zimowa ekspedycja przez "Łuk Karpat Zima 2017/2018” wciąż trwa. Śmiałkowie początkiem lutego przekroczyli granicę i kontynuują przejście Karpat rumuńskich.

 • Wicestarosta jasielski aniołem stróżem

  Szpitale muszą dbać o sprzęt niezbędny do wykonywania diagnostyki na wysokim poziomie, jak również innych urządzeń przydatnych w poradniach. Do tego potrzebne są także dobre dusze, które pomogą w osiągnięciu celu...

 • Czy komendant Krzyżak odejdzie ze służby?

  Komendant jasielskiej policji zwrócił się do swojego przełożonego z prośbą o zwolnienie go ze służby w związku z nabyciem praw emerytalnych. Decyzję w tej sprawie podejmie szef Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Ma na to trzy miesiące.

 • Nowy sprzęt pozwoli dostrzec najmniejsze zmiany chorobowe!

  Od niedawna w Pracowni Endoskopii jasielskiego szpitala wykonywane są badania na nowym urządzeniu najnowszej generacji. To kolejny sprzęt zakupiony w ostatnich latach, dzięki któremu skuteczniej będzie można diagnozować pacjentów.

 • Czołowe zderzenie toyoty z chevroletem w Wolicy

   

  W Wolicy doszło dziś rano do groźnego wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych. Wśród poszkodowanych jest dziecko.

 • Czarni postawieni pod ścianą

  Władze Jasła przyznały dotację na realizację przedsięwzięć sportowych w bieżącym roku. Największe kontrowersje wzbudziła kwota 150 tys. zł dla Jasielskiego Klubu Sportowego Czarni 1910 Jasło. Okazuje się, że to za mało, aby mogli dokończyć sezon w rozgrywkach wiosennych. Zarząd Czarnych walczy o klub, a wspierają go w tym jego sympatycy, przedsiębiorcy i byli zawodnicy.

 •  

  Zapraszamy  na bezpłatne szkolenia komputerowe składające się z 5 bloków tematycznych, w których zawiera się m.in. obsługa komputera z MS Windows, Internet, email, MS Excel, MS Word, podstawowe programy graficzne, wyszukiwanie informacji, bezpieczeństwo i rozwiązywanie problemów z komputerem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105