Strona główna

Zakup nieruchomości a księga wieczysta

0
Napisany dnia: 07.08.2017, 13:29 , Tagi: Brak

Przed dokonaniem transakcji warto zapoznać się z odpowiednią księgą wieczystą.

Zakup nieruchomości to poważna decyzja, wiążąca się przede wszystkim z koniecznością posiadania dużych nakładów finansowych. Musi być to więc decyzja przemyślana, poprzedzona także weryfikacją stanu prawnego interesującego nas domu czy mieszkania. W tym celu powinniśmy zapoznać się z treścią odpowiedniej księgi wieczystej. Szczególnie, że nieznajomość wpisów w niej zawartych nie uchroni nas przed ewentualnymi problemami (np. na tle własnościowym), co wynika z zasady jawności formalnej. Do ksiąg wieczystych dostęp ma każdy, niezależnie od wiążącego się z tym interesu prawnego.

O czym poinformuje nas księga wieczysta?

Informacje zawarte w księgach wieczystych podzielone są na cztery działy. Wnikliwie zapoznać się warto z każdym z nich, jeżeli przygotowujemy się do zawarcia transakcji, której przedmiotem będzie zakup nieruchomości.

W dziale pierwszym poznamy oznaczenia nieruchomości (jej lokalizację, powierzchnię czy przeznaczenie lokalu), ewentualne prawa do pomieszczeń przynależnych, a także spis praw, które są związane z nią. Kwestie własności (lub użytkowania wieczystego) reguluje dział drugi. Tutaj dowiemy się, czy umowę planujemy zawrzeć z odpowiednią osobą. Jeżeli nieruchomość podlega współwłasności musimy upewnić się, iż wszyscy współwłaściciele zgadzają się na transakcję i podpiszą umowę kupna-sprzedaży (lub przedstawią właściwe pełnomocnictwo). Kolejny dział dotyczy praw, roszczeń oraz ograniczeń – te wpisy właśnie przysporzyć nam mogą wielu problemów. Sprawdźmy, czy nieruchomości dotyczą ograniczone prawa rzeczowe lub ograniczenia w rozporządzaniu nią. Możemy tutaj znaleźć informacje m.in. o wszczęciu egzekucji, wywłaszczeniu lub upadłości, prawie pierwokupu, odkupu albo dzierżawy, prawie dożywotniego mieszkania, służebności przechodu lub przesyłu, zawartych dotychczas umowach przedwstępnych czy prawie dostępu do urządzeń, które np. obsługują kilka nieruchomości (jak chociażby studnia). Ostatni dział poinformuje nas zaś o tym, czy nieruchomość zakupujemy wraz z długiem – dotyczy on hipotek, ich wysokości oraz wierzycieli.

Gdzie szukać informacji o księgach wieczystych?

Samą treść księgi wieczystej – jeżeli znamy jej numer – sprawdzić możemy na specjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Od 2013 roku bowiem wszystkie księgi są zakładane i prowadzone w wersji cyfrowej, natomiast księgi założone wcześniej są systematycznie digitalizowane. O tym, jak znaleźć interesującą nas księgę wieczystą, kiedy znamy jedynie adres nieruchomości lub numer działki, dowiemy się zaś z portalu Ksiegi-wieczyste.org, który wskaże nam również, jak treść ksiąg czytać.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Salon Optyczny "Twój Optyk" zaprasza na promocyjne zakończenie wakacji 2017r.

 • „Munduru nie zdejmę, broni nie złożę…”

   

  W tym roku przypada 120 rocznica urodzin majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Na tak zwanych łąkach hubalowych już po raz kolejny oddano hołd urodzonemu w Jaśle bohaterowi. Tłumy jaślan mogły zobaczyć zapierające dech w piersiach widowisko historyczne.

 • Pojedziemy pociągiem do Krakowa

   

  Od października jaślanie będą mogli podróżować koleją z Jasła do Krakowa i odwrotnie. To dobra wiadomość przede wszystkim dla studentów, którzy uczą się na krakowskich uczelniach. Podróżni za przejazd pociągiem z Krakowa do Jasła zapłacą 16 zł. W taryfie obowiązywać będą  wszystkie ulgi.

 • Policjant wjechał motocyklem w znak drogowy

   Dwaj policjanci poruszający się na motocyklach patrolowali rejon osiedla Gamrat. W pewnym momencie jeden z funkcjonariuszy stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w znak drogowy. 

 • Jazda na hulajnodze? Jest szybka, tania i ekologiczna mówią urzędnicy

  Jasło jest pierwszym miastem w Polsce, w którym urzędnicy wykorzystują hulajnogi z napędem elektrycznym do poruszania się w celach służbowych. Pracownicy jasielskiego magistratu wyliczają same zalety tego ekologicznego środka transportu. 

 • Zadbamy o Twój dom i ogród

   

  Piękny dom i ogród to prawdziwa wizytówka. Na ścianach budynków mieszkalnych jednak często osadza się kurz, sadza oraz różnego typu zabrudzenia. Jak się ich pozbyć? Najlepiej postawić na doświadczonych fachowców.

 • Bezpłatne kursy komputerowe w Jaśle

   

  Poszukujesz bezpłatnych kursów? Uważasz, że dzięki szkoleniom poprawisz swoją sytuację na rynku pracy? A może potrzebujesz podnieść swoje umiejętności w posługiwaniu się komputerem? Jeśli poszukujesz informacji na temat dofinansowanych szkoleń zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu – tu znajdziesz odpowiedź gdzie się udać.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105