Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Zakup nieruchomości a księga wieczysta

0

Przed dokonaniem transakcji warto zapoznać się z odpowiednią księgą wieczystą.

Zakup nieruchomości to poważna decyzja, wiążąca się przede wszystkim z koniecznością posiadania dużych nakładów finansowych. Musi być to więc decyzja przemyślana, poprzedzona także weryfikacją stanu prawnego interesującego nas domu czy mieszkania. W tym celu powinniśmy zapoznać się z treścią odpowiedniej księgi wieczystej. Szczególnie, że nieznajomość wpisów w niej zawartych nie uchroni nas przed ewentualnymi problemami (np. na tle własnościowym), co wynika z zasady jawności formalnej. Do ksiąg wieczystych dostęp ma każdy, niezależnie od wiążącego się z tym interesu prawnego.

O czym poinformuje nas księga wieczysta?

Informacje zawarte w księgach wieczystych podzielone są na cztery działy. Wnikliwie zapoznać się warto z każdym z nich, jeżeli przygotowujemy się do zawarcia transakcji, której przedmiotem będzie zakup nieruchomości.

W dziale pierwszym poznamy oznaczenia nieruchomości (jej lokalizację, powierzchnię czy przeznaczenie lokalu), ewentualne prawa do pomieszczeń przynależnych, a także spis praw, które są związane z nią. Kwestie własności (lub użytkowania wieczystego) reguluje dział drugi. Tutaj dowiemy się, czy umowę planujemy zawrzeć z odpowiednią osobą. Jeżeli nieruchomość podlega współwłasności musimy upewnić się, iż wszyscy współwłaściciele zgadzają się na transakcję i podpiszą umowę kupna-sprzedaży (lub przedstawią właściwe pełnomocnictwo). Kolejny dział dotyczy praw, roszczeń oraz ograniczeń – te wpisy właśnie przysporzyć nam mogą wielu problemów. Sprawdźmy, czy nieruchomości dotyczą ograniczone prawa rzeczowe lub ograniczenia w rozporządzaniu nią. Możemy tutaj znaleźć informacje m.in. o wszczęciu egzekucji, wywłaszczeniu lub upadłości, prawie pierwokupu, odkupu albo dzierżawy, prawie dożywotniego mieszkania, służebności przechodu lub przesyłu, zawartych dotychczas umowach przedwstępnych czy prawie dostępu do urządzeń, które np. obsługują kilka nieruchomości (jak chociażby studnia). Ostatni dział poinformuje nas zaś o tym, czy nieruchomość zakupujemy wraz z długiem – dotyczy on hipotek, ich wysokości oraz wierzycieli.

Gdzie szukać informacji o księgach wieczystych?

Samą treść księgi wieczystej – jeżeli znamy jej numer – sprawdzić możemy na specjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Od 2013 roku bowiem wszystkie księgi są zakładane i prowadzone w wersji cyfrowej, natomiast księgi założone wcześniej są systematycznie digitalizowane. O tym, jak znaleźć interesującą nas księgę wieczystą, kiedy znamy jedynie adres nieruchomości lub numer działki, dowiemy się zaś z portalu Ksiegi-wieczyste.org, który wskaże nam również, jak treść ksiąg czytać.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.08.2017, 13:29

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657