Strona główna

Żegnaj Doktorze …

19
Napisany dnia: 09.03.2019, 11:35 , Tagi: Brak

Rankiem 8 marca 2019 r., w wieku 88 lat zmarł śp. Zdzisław Szymański. W pamięci jaślan zapisał się jako szanowany lekarz medycyny i radiolog oraz długoletni dyrektor jasielskiego szpitala.

Przyszedł na świat 5 lutego 1931 r. w Sławęcinie. Ukończył szkołę podstawową w Skołyszynie i Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Po maturze, w latach 1951-1956, studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie. Od 1957 r. pracował w jasielskiej służbie zdrowia przechodząc różne szczeble pracy zawodowej, m.in. lekarza wiejskiego ośrodka zdrowia, kierownika Przychodni, kierownika Powiatowego Wydziału Zdrowia po dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jaśle. Funkcję dyrektora jasielskiego ZOZ pełnił przez trzynaście lat. Był też prezesem miejscowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Za jego kadencji w lecznictwie podstawowym powstało wiele  wiejskich i gminnych ośrodków zdrowia, izb porodowych, przychodni lekarskich oraz aptek. W Jaśle i w Bieczu zmodernizowano również stare obiekty lecznictwa. Do głównego budynku szpitala jasielskiego dobudowano pawilon finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia, czego efektem było powstanie nowych oddziałów diagnostyki i apteki szpitalnej. Za jego dyrekcji szpital znacząco zwiększył też ilość łóżek, w tym dla noworodków.

W czasie blisko pięćdziesięcioletniej pracy lekarskiej śp. Zdzisław Szymański pełnił również inne funkcje społeczne i zawodowe. M.in. przez kilka dekad był bardzo aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jasła  i Regionu Jasielskiego, w którym na przestrzeni lat pełnił różne funkcje statutowe w zarządzie i do chwili śmierci był członkiem komisji rewizyjnej. Kolejne władze SMJiRJ ceniły Doktora za nieprzeciętną inteligencję, mądre i cenne rady oraz duże poczucie humoru.

Był człowiekiem skromnym, szlachetnym, prawym i uczciwym, angażującym się z oddaniem w swoją pracę i służbę lekarską oraz społeczną. Był niewielki wzrostem, ale posiadał wielkie, wrażliwe, serdeczne serce i ogromną energię do życia i działania. Przez całe dorosłe życie dbał również o pamięć o swoim bracie - bohaterskim żołnierzu AK - Tadeuszu Szymańskim ps. „Borys”.

Z głębokim żalem żegnamy prawdziwego humanistę i przyjaciela ludzi. Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy szczerego współczucia i solidarności w bólu. Pogrzeb śp. Zdzisława Szymańskiego odbędzie się w poniedziałek 11 marca. W Sanktuarium Antoniańskim - kościele franciszkańskim w Jaśle o 11.30 zostanie odmówiony różaniec, a o 12.00 odprawiona zostanie Msza św. żałobna. Po niej nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na Nowym Cmentarzu w Jaśle.

Wiesław Hap /SMJiRJ/

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ As
dnia 09.03.2019, 12:29. Identyfikator użytkownika: yflOXnCXiKX1
Ocena
komentarza:
53
Cudowny człowiek, niech spoczywa w spokoju..
@ keller
dnia 09.03.2019, 13:17. Identyfikator użytkownika: 6Z0Juyivugl4
Ocena
komentarza:
59
redaktorze ,przy takich wiadomościach nie ma komentowania !!!
@ NO TAK
dnia 09.03.2019, 15:21. Identyfikator użytkownika: TVwaMdpfx0ze
Ocena
komentarza:
8
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ hejka
dnia 09.03.2019, 14:50. Identyfikator użytkownika: uiRcl5Dy41Ym
Ocena
komentarza:
42
Uczył młodych lekarzy sztuki USG, żartowniś z pogodą ducha często kręcił się koło domu zawsze coś tam robił w ogródku jak był na emeryturze. :)
@ Borowy
dnia 09.03.2019, 22:24. Identyfikator użytkownika: lrxYUVEfMSID
Ocena
komentarza:
6
I takich ludzi trzeba nam w Jaśle. Pogodnych i aktywnych. Mam dość tych co narzekają że zarobki w Jaśle to najniższa krajowa a trzeba łapówkę dać żeby coś załatwić. A to ci co biorą 3000 i mało.
@ ole ole
dnia 09.03.2019, 15:15. Identyfikator użytkownika: Beh5tl7O85NH
Ocena
komentarza:
-14
to byl doktor,czy lekarz?
@ js
dnia 09.03.2019, 16:34. Identyfikator użytkownika: Ro0I4Ip4l5BF
Ocena
komentarza:
-8
Anit to, ani tamto tylko doktór
@ Szpital
dnia 09.03.2019, 16:23. Identyfikator użytkownika: Gr1YMggQ9GAe
Ocena
komentarza:
23
Lekarz będący doktorem ludzkich serc
@ Marta
dnia 09.03.2019, 18:20. Identyfikator użytkownika: GpZepjN216tf
Ocena
komentarza:
29
Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich
@ Anna
dnia 09.03.2019, 18:32. Identyfikator użytkownika: MPq51BXyLlEk
Ocena
komentarza:
21
Do zobaczenia doktorze ...dla mnie byłeś mistrzem
@ pacjent
dnia 09.03.2019, 20:07. Identyfikator użytkownika: N0JD0JQZfaaI
Ocena
komentarza:
39
Wspaniały lekarz, Dyrektor Szpitala w Jaśle. Trzymał dyscyplinę lekarzy i personelu medycznego dbając o pacjentów. Nie to co dzisiaj sie dzieje ; bezprawie, brak jakiegokolwiek nadzoru i kontroli a tylko lizusostwo by utrzymać się przy korytku.
@ Do pacjent
dnia 09.03.2019, 21:25. Identyfikator użytkownika: IYISAzdnPreH
Ocena
komentarza:
30
Nawet nazwisko brzmi tak dostojnie i godnie.Wracając wspomnieniami do minionych lat,gdy się słyszało "Doktor Szymański"/przecież nie mówimy "lekarzu",lecz "Doktorze"/to miało się szacunek i poczucie bezpieczeństwa.Opieka była wspaniała,pielęgniarki poświęcały pacjentom dużo czasu i troski.Niech Dobry Bóg prowadzi śp.Dr.Szymańskiego do Nieba.Dobrych lekarzy nam trzeba.Zawsze w podzięce daję od serca podarunki w dowód uznania i wdzięczności.
@ dudek
dnia 09.03.2019, 22:57. Identyfikator użytkownika: ybb8O1ZXcRaX
Ocena
komentarza:
22
Wspaniały człowiek o bardzo dobrym sercu dla pacjentów potrafiący mimo swojego wieku wspominać po nazwisku pacjenta swoich dawnych kolegów z ław szkolnych liceum w Jaśle .Spoczywaj w Spokoju Zdzisławie.
@ Wiesiek
dnia 10.03.2019, 10:30. Identyfikator użytkownika: rJFX2HRyQevk
Ocena
komentarza:
14
Wieczny odpoczynek Doktorze !
@ Pedro
dnia 10.03.2019, 13:10. Identyfikator użytkownika: AjuQme1dFyS5
Ocena
komentarza:
12
Bardzo przykra wiadomość. Człowiek z wielką klasą, dobry, szlachetny a jednocześnie z poczuciem humoru. Tam gdzie się pojawiał świat stawał się lepszy. Niech odpoczywa w pokoju.
@ Lord
dnia 11.03.2019, 13:02. Identyfikator użytkownika: K8lzsHYxZBLW
Ocena
komentarza:
5
R.I.P
@ YOZEF
dnia 12.03.2019, 06:41. Identyfikator użytkownika: P5MToXUrvSr0
Ocena
komentarza:
1
spoczywaj w pokoju przyjacielu ,,,bedzie cieebie brak nawet pogadac kiedy wracalem pieszo z pacy przez 20 lat
@ pacjentka
dnia 12.03.2019, 16:44. Identyfikator użytkownika: vhGz2NN01fLm
Ocena
komentarza:
0
wspaniały lekarz! nic dodać nic ująć
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Konkurs na dyrektora szpitala coraz bliżej

  Rada Powiatu w Jaśle wybrała dziś skład komisji, której zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nie Zarząd Powiatu zatem, jak liczyły na to władze powiatowe zdecyduje o tym, kto zasiądzie w komisji. Wojewoda podkarpacki uchyliła uchwałę w tej materii podjętą przez radę w lutym.

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105