Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Żegnaj nasz Nauczycielu…

36

W czwartek 9 marca 2017 r. odszedł do wieczności zasłużony dla miasta i regionu animator kultury i społecznik śp. Bogusław Mastej.

Był znakomitym pedagogiem, artystą, mistrzem słowa pisanego i mówionego, kochał teatr, muzykę i swoją „małą ojczyznę”, jej legendy i dzieje. Urodził się 11 marca 1930 r. w Krakowie. Podczas okupacji ukończył w Niegłowicach szkołę powszechną, a później w tajnym nauczaniu pierwszą klasę gimnazjalną. Po II wojnie światowej kontynuował naukę w jasielskim gimnazjum i liceum, gdzie w 1949 r. zdał maturę.  Następnie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał w związku ze śmiercią ojca. Od tego czasu pracował w zawodzie nauczycielskim.

Jako młody człowiek zaangażował się w amatorski ruch teatralny w Niegłowicach, a później  w Jaśle. Prowadził kilka teatrów amatorskich i sam grał na scenie jako aktor. W latach 1944 - 1952 pełnił funkcję organisty w kaplicy w Niegłowicach. Później pogłębił swoje wykształcenie muzyczne, dzięki czemu prowadził w ramach dodatkowych zajęć w ogniskach muzycznych klasę fortepianu i akordeonu. Od 1950 r. uczestniczył w wielu seminariach, kursach i szkoleniach teatralnych, uzyskując w czasie weryfikacji w 1968 r. kategorię  pierwszą instruktora teatralnego. W 1972 r. ukończył czteroletnie wyższe studia teatralne w Warszawie, a w 1980 r. uzyskał eksternistycznie na UJ stopień magistra pedagogiki w dziedzinie kulturalno - oświatowej.

W latach 1958 - 1965 pełnił również funkcję metodyka szkolnych zajęć pozalekcyjnych - głównie w dziedzinie teatru, muzyki i choreografii. W SP nr 7 w Jaśle, gdzie pracował jako nauczyciel, założył w 1957 r. Młodzieżowy Zespół Teatralny „Arlekin”, na bazie którego  opracował własny system metodyczny prowadzenia teatrów szkolnych i młodzieżowych. Dzięki udziałowi zespołu „Arlekin” w młodzieżowym ruchu teatralnym, jasielska SP nr 7 otrzymała w 1984 r. imię aktora Stefana Jaracza i sztandar z symboliczną maską teatralną.

Był autorem metodyki dla teatrów szkolnych pt. „Na szkolnej scenie”, publikowanej w miesięczniku „Inspiracje”, oraz kilkudziesięciu sztuk teatralnych, głównie dla sceny młodzieżowej i dziecięcej, m.in. cyklu sztuk historycznych dla młodzieży: „Ballada Słowana”, „Sześć groszy krakowskich”, „Ogrodniczek królowej Bony” i „Czerwie dla knezia Bolka”. W latach 70. rozpoczął działalność publicystyczną. Zamieszczał felietony w „Inspiracjach”, „Wspólnocie”, „Obiektywie Jasielskim”, „Ziemi Jasielskiej” i „Podkarpaciu”. Prowadził też zespół misteryjny przy jasielskim klasztorze franciszkańskim, oraz Teatr Nauczycielski w Jaśle, który zdobył sobie duże uznanie m.in. takimi spektaklami jak „Grażyna” Mickiewicza, „Świętoszek” Moliera czy „Damy i huzary” Fredry. Był twórcą, duszą, reżyserem i aktorem Teatru Nauczycielskiego. Oprócz wielu pasji, największą spośród nich był zawsze teatr. Występował łącznie w blisko pięćdziesięciu rolach scenicznych i estradowych. Uczestniczył w tworzeniu i prezentacji około 80 pozycji teatralnych i estradowych na terenie Jasła i okolic.

Na emeryturę przeszedł w 1984 r. - ale nadal był aktywny. Przez prawie siedem dziesiątków lat prowadził działalność społeczną i kulturalną.  W I kadencji nowej Rady Miejskiej w Jaśle był radnym i pracował w komisji do spraw kultury i oświaty.

Przez kilka dziesięcioleci działał w zarządzie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, głównie w dziedzinie publicystyki, metodyki teatralnej oraz współpracy ze szkołami. Przez dwie kadencje pełnił funkcję zastępcy prezesa SMJiRJ, a ostatnio pracował   w Komisji Rewizyjnej. Był członkiem zespołów redakcyjnych „Rocznika Jasielskiego” i „Regionu Jasielskiego” oraz autorem publikacji wydanych przez Stowarzyszenie, m.in. „Po kolędzie”, „Legendy na szkolnej scenie”, „Ballada o rycerzu Zyndramie”.  Na wniosek SMJiRJ i władz samorządowych za działalność na niwie kultury otrzymał  nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego, Nagrodę Miasta Jasła oraz został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Śp. Pan Bogusław imponował nam nie tylko rozległą wiedzą, ale i przymiotami osobistymi. Promieniał optymizmem, radością życia i wyjątkowym poczuciem humoru. Dla ludzi kultury i dla regionalistów był Mistrzem i Nauczycielem. Nigdy nie był nijaki - zawsze w tym co mówił i czynił, był autentyczny, nieprzeciętny. Mówił i pisał z wielką swadą, potrafił skupiać wokół siebie ludzi w różnym wieku. Z ramienia SMJiRJ często spotykał się    z dziećmi i z młodzieżą. Zawsze te wizyty u najmłodszych bardzo sobie cenił.

Dziękując Bogu za Jego życie, obcowanie z nami, za Jego dorobek i pracę, pożegnamy Go w sobotę 11 marca 2017 r. w Sanktuarium Antoniańskim w Jaśle u Ojców Franciszkanów w trakcie Mszy Świętej pogrzebowej o godzinie 14.00. Później odprowadzimy Go w ostatnią drogę na Stary Cmentarz w Jaśle. Niech Dobry Bóg da Mu wieczny spoczynek. Jego śmierć jest dla nas wielką stratą.

Żegnaj Drogi Kolego! Na szczęście nie wszystek odchodzisz, pozostanie Twoje dzieło i pamięć o Twojej Osobie. Z Rodziną śp. Pana Bogusława łączymy się w bólu i modlitwie.

Za Zarząd SMJiRJ - Wiesław Hap

Napisany dnia: 10.03.2017, 20:38

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ @ uczen
dnia 14.03.2017, 03:49 · Zgłoś
Byl moim nauczyciem w SP 7 . Wspanialy nauczyciel I swietny gosc ! Klasa I humor , niepowtarzalny charakter . Szczere kondolencje dla rodziny. Tomasz S
Odpowiedz
-3
@ ksiądz Mateusz
dnia 13.03.2017, 13:59 · Zgłoś
Widzę, ze cenzura działa jak za dawnych czasów , mój komentarz usunięto bo nie wylewałem ochów i achów nad kimś o kim nigdy nie słyszałem
Odpowiedz
0
@ 50-latek
dnia 12.03.2017, 21:58 · Zgłoś
Łączymy się w bulu z rodziną zmarłego jak również jego młodszego kolegi i ócznia zarazem :(
Odpowiedz
-2
@ Gaga
dnia 13.03.2017, 03:47 · Zgłoś
Bol I uczen
Odpowiedz
-1
@ jurciu
dnia 11.03.2017, 20:20 · Zgłoś
Był moim nauczycielem w 7 a pużniejszch latach wspaniałym starszym kolegą ktury nie wstydził się swojego ucznia , dziś takich ludzi nie spotyka się Wielki Człowiek.
Odpowiedz
6
@ Abnegat
dnia 11.03.2017, 23:23 · Zgłoś
To dobrze, że Go ładnie wspominasz, ale mogłeś sobie darować te ordynarne byki ortograficzne, które obrażają Zmarłego jako twojego byłego nauczyciela.
Odpowiedz
5
@ Jola
dnia 12.03.2017, 10:53 · Zgłoś
Gdyby teraz przeczytał twój komentarz...pewnie BARDZO BY SIĘ WSTYDZIŁ ZA SWOJEGO BYŁEGO UCZNIA i młodszego "kolegę". Chyba często wagarowałeś, gdy nauczyciel wykładał zasady ORTOGRAFII.
Odpowiedz
2
@ Gaga
dnia 13.03.2017, 03:46 · Zgłoś
Jurciu ,zbyt pilnym uczniem nie byles,ortografia sie klania.
Odpowiedz
4
@ Nick
dnia 13.03.2017, 11:55 · Zgłoś
Może i nie był pilnym uczniem, za to szanował drugiego człowieka i to swego nauczyciela w przeciwieństwie do krytykujących.
Odpowiedz
7
@ Orneusz
dnia 11.03.2017, 13:18 · Zgłoś
Wspaniały człowiek poznałem go gdy chodziłem do szkoły Podstawowej nr 7 . Ehhh bardzo szkoda.
Odpowiedz
9
@ xxx
dnia 11.03.2017, 12:34 · Zgłoś
Wielki Człowiek...
Odpowiedz
12
@ kiri
dnia 11.03.2017, 11:29 · Zgłoś
Odszedl od nas wspaniały i dobry nauczyciel uczył mnie jego nauczanie było wielką pasją Żegnaj .
Odpowiedz
8
@ 50-latek
dnia 11.03.2017, 11:28 · Zgłoś
Życzę, szczególnie młodzieży, takiego poziomu koncentracji do późnej starości, żeby czegoś w życiu nie przegapić. :)
Odpowiedz
-3
@ 50-latek
dnia 11.03.2017, 11:26 · Zgłoś
Faktycznie w tekście jest data urodzin której nie zauważyłem, ale cieszy mnie to że ludzie jednak czytają tekst ze zrozumieniem i uwagą wbrew temu co się mówi :) Ja czasami idę do WC i zapominam zaraz po co tu przyszedłem :) To podobno się nazywa SKS :))
Odpowiedz
-3
@ 50-latek
dnia 11.03.2017, 11:10 · Zgłoś
Nauczyciel - pasjonat szkoda
Odpowiedz
10
@ Abnegat
dnia 11.03.2017, 15:11 · Zgłoś
Pasjonat nie tylko w zakresie swojego zawodu. Interesowała Go wszelka wiedza o otaczającym świecie, a szczególnie nauki przyrodnicze, stąd też był wielkim miłośnikiem wędkarstwa i grzybobrania. Eh, dużo by mówić. RiP.
Odpowiedz
-10
@ dragoness
dnia 11.03.2017, 10:26 · Zgłoś
Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny.
Odpowiedz
10
@ Minnesota
dnia 11.03.2017, 10:21 · Zgłoś
Wielka strata dla Jasła i regionu , spoczywaj w pokoju !!!
Odpowiedz
9
@ Al
dnia 11.03.2017, 08:18 · Zgłoś
Pamiętam Go jako aktora amatora w sztuce A.Fredry "Pan Jowialski". Spektakl miał miejsce w "starym" Domu Kultury przy ul. 3 - go Maja. RIP.
Odpowiedz
16
@ Szymek
dnia 11.03.2017, 10:46 · Zgłoś
To były stare, dobre czasy, kiedy kultura była dostępna "szaremu Kowalskiemu". Byli ludzie którzy rozumieli taka potrzebę i działali ZA DARMO. Panowie Antoni Grochowski, Stanisław Rysiuła Pani Helenka inspicjentka(nazwiska nie wspomnę) państwo Pałacowie, pan Stasiu z zoną (z Kolejarza) i wielu, wielu innych poświęcali swój czas z miłości do teatru i kultury dla mas. Pan ŚP.Mastej "grał" też w Męce Pańskiej w podziemiach klasztoru oo.Franciszkanów (z tego co pamiętam.) Ale nie pomnę jaką postać odtwarzał. Ukrzyżowanego Chrystusa grał chyba Pan Ofierski - lub podobnie brzmiące nazwisko.
Były to czasy tzw."komuny" kiedy ludziom chciało się chcieć. Szkoda tylko, że nie było wówczas kamer video żeby to "zapisać" dla potomnych. Są zdjęcia z działalności teatrów jasielskich, a nawet chór Echo z lat 90 XX wieku można znaleźć na YT.
Pewnie tam u Ojca spotkali się i wspominają stare, dobre czasy.
Odpowiedz
11
@ kasia
dnia 11.03.2017, 00:27 · Zgłoś
Był jednym z nielicznych już niestety przedwojennych jaślan. Zawsze bede pamiętała jego opowiesć o koncertach w glorietce w parku,podczas ktorych jako mały chłopiec siadał na schodach glorietki i rozśmieszał muzykow. Były to lata 30. XX wieku. Zegnaj dobry człowieku. Myślałam, ze nigdy nie odejdziesz.
Odpowiedz
-6
@ 50-latek
dnia 10.03.2017, 23:59 · Zgłoś
Dzięki, mój dawny sąsiad :)
Odpowiedz
-15
@ 50-latek
dnia 10.03.2017, 23:28 · Zgłoś
Ile lat miał?
Odpowiedz
-5
@ 1985
dnia 10.03.2017, 23:43 · Zgłoś
Jutro, tj.11.03. skończyłby 87 lat...
Odpowiedz
7
@ do 50-latek
dnia 11.03.2017, 08:09 · Zgłoś
jeśli się urodził w 1930 roku to jak to obliczyć i to jest pytanie ??? nie mają wnuki kalkulatora ??
Odpowiedz
21
@ rip
dnia 10.03.2017, 23:23 · Zgłoś
wspaniały człowiek,o niewypowiedzianie bogatym wnętrzu, działający w tak bogaty sposób - smutek straszny
Odpowiedz
30
@ gość
dnia 10.03.2017, 22:39 · Zgłoś
Znałem Śp. Pana Masteja. To był bardzo porządny i uczciwy człowiek. Kondolencje dla Rodziny. Odpoczywaj w spokoju. Wieczny Odpoczynek Racz Mu Dać Panie +++
Odpowiedz
23
@ Abnegat
dnia 10.03.2017, 22:22 · Zgłoś
Jest to dla mnie szczególnie smutna wiadomość, ze względów osobistych. Niech spoczywa w pokoju. Wyrazy współczucia dla Rodziny.
Odpowiedz
41
@ Jaślanin
dnia 10.03.2017, 21:15 · Zgłoś
Wielka strata... Szczere Kondolencje... Wieczny Odpoczynek Racz Mu Dać Panie.. :(
Odpowiedz
31
@ bhp
dnia 11.03.2017, 11:28 · Zgłoś
Z zamieszczonego artykuł należy uznać iż śp Bogusław był niepowtarzalną postacią. Tylko pytanie .Dlaczego mniej zasłużonym dla m.Jasla nadaje się uznania typu HONOROWY OBYWATEL M.JASLA.Zaś o człowieku o ogromnych zaslugach zapomniano.Natomiast na uroczystościach pogrzebowych będzie przepychanka przy zajmowaniu miejsc w pierwszych ławkach.Ale w Jaśle to codzienna hipokryzja.
Odpowiedz
35
@ Sala
dnia 11.03.2017, 11:32 · Zgłoś
Wielki człowiek. Czekamy na fotorelacje z pogrzebu.
Odpowiedz
7
@ mieszkaniec
dnia 11.03.2017, 16:31 · Zgłoś
Smutek i żal, odchodzą wspaniali ludzie, dzisiaj odeszła na wieczną wartę znana pisarka i poetka Bronisława Betlej z Jedlicza. https://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/4570-zmarla-bronislawa-betlej
Niech spoczywają w pokoju. Dziękujemy za twórczość literacką, która po Panu Masteju i Pani Betlej została.
Odpowiedz
3
@ hmm
dnia 11.03.2017, 20:40 · Zgłoś
bo tak tutaj jest na ziemskim łez padole
Odpowiedz
-6
@ Gienia
dnia 11.03.2017, 21:19 · Zgłoś
co to za fotorelacja z pogrzebu chory jesteś atrakcji szukasz czabyło iść na pogrzeb a nie tu kwiczeć
Odpowiedz
-8
@ ksiądz Mateusz
dnia 12.03.2017, 19:35 · Zgłoś
Bez urazy ale pierwszy raz słyszę o tym gościu podobnie jak i o tej rzekomo znanej poetce z Jedlicza, podejrzewam, że większość ludzi mieszkających w Jaśle też o nim nie słyszało więc na pogrzeb nie przyszli.
Odpowiedz
6
@ Gaga
dnia 13.03.2017, 03:43 · Zgłoś
Znali I slyszeli ci ,ktorych uczyl I ci ktorzy mieli do czynienia z kultura na terenie Jasielskim.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657