Strona główna

Związek zdradziecki

18
Napisany dnia: 17.09.2013, 19:49 , Tagi: Brak

Wtedy wszyscy wierzyli, że w obliczu narodowej tragedii i inwazji z dwóch stron Wisły, przyjdą z pomocą. Oczekiwanie na wsparcie okazało się daremne. Zachód nie zdobył się na tak obiecane wspomożenie, kiedy „czerwona zaraza” pustoszyła wschodnie rubieże Rzeczpospolitej.

Zacznijmy od początku. Kiedy to 1 września 1939 roku faszystowskie Niemcy najechały na Polskę, Francja i Anglia długo zastanawiały się co robić. Rządy obu krajów wiedziały, jaką mocą ogniową dysponuje Hitler i zwlekały kilka dni zanim oficjalnie wypowiedziały wojnę III Rzeszy. Dopiero 3 września alianckie kraje podpisały ostatecznie deklarację rozpoczęcia wojny z Hitlerem. Co w tej całej sprawie najważniejsze, to fakty, które mówią jasno. Kilka dni późniejsza reakcja, gdy Warszawa już była bombardowana i Polskę zalewały tysiące żołnierzy to tylko akt biurokracji. Faktycznie po medialnym show przywódców Francji i Anglii w polu bity i alianckich garnizonach nastała cisza.

Po papierkowym wypowiedzeniu wojny przez dłuższy okres czasu ani Francja, ani Anglia nie podejmowały żadnych działań wojennych. Przez historyków później oceniających ten czas, nazywano tą wojnę „phoney war” (udawana wojna) lub „Sietzkrieg” (wojna na siedząco). Według wcześniejszych ustaleń sprzymierzone kraje alianckie po wypowiedzeniu wojny miały 15 dni na rozpoczęcie natarcia zbrojnego. Nic z tego jednak nie wyszło. Historycy domniemają, że Francuzi i Anglicy nie byli kompletnie przygotowani na taki obrót spraw.

Jak przyznali potem sami Niemcy, jeśliby kilka dni po 3 września nastąpił szturm wojsk alianckich z zachodniej granicy III Rzeszy, to armia hitlerowska była by tak podłamana, że z pewnością wojna nie trwała by tyle lat. Czas jednak grał na korzyść Hitlera.

Gdy już społeczeństwa zachodnie były przekonane, że interwencja zbrojna w Polsce jest przesądzona, na kalendarzu pojawiła się data 17 września. Żadne z państw alianckich nie było przygotowane, na obronę kraju, który jest zalewany tysiącami pocisków przez dwa totalitarno-imperialne państwa. Kiedy w końcu Francja postanowiła uderzyć, pod naporem zjednoczonych armii hitlerowskiej i stalinowskiej padła szybciej niż Polska. Anglia do końca wojny broniła się dzielnie (wkład w jej obronę miało wielu polskich żołnierzy!), ale nie traktowała Polski jako równorzędnego partnera w czasie działań wojennych. Po wojnie Churchill też nie szczędził gestów w kierunku Stalina, tym samym poświęcając swoje słowo dane Rzeczpospolitej.

Jak można z perspektywy czasu oceniać tamte działania? Historycy nie szczędzą krytyki w kierunki aliantów. Chociaż przyznają, że propaganda PRL-u zawyżała możliwości pomocnicze aliantów, to pewne jest, że gdyby natarcie ze strony Francji i Anglii rozpoczęło się początkiem września, Hitler musiałby przydzielić większą część armii na obronę kraju i tym samym odciążyłby Polaków walczących resztkami sił o utrzymanie swoich pozycji.

Słabe przygotowanie, brak planów taktycznych, w końcu nastroje pacyfistyczne doprowadziły do braku reakcji, zawahań w kręgach decyzyjnych i w ostateczności zlikwidowania Rzeczpospolitej opuszczonej przez „sojuszników”.

Grzegorz Michalski

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ mc
dnia 17.09.2013, 20:20. Identyfikator użytkownika: ZBRiBZgAdmpV
Ocena
komentarza:
2
rocznice i obchody, rocznice i obchody, przemarsze, sztandary. nie zapomonajcie ludzie o przeszlosci ale zajmijcie sie przyszloscia.
@ qwerty
dnia 18.09.2013, 08:39. Identyfikator użytkownika: mz5iLX1E5GdR
Ocena
komentarza:
15
naród nie szanujący historii jest niczym ślepiec - narodem bez przyszłości. Należysz do pokolenia wykreowanego przez G.W. TVN itp. - oni mają się dobrze, a ty ?
@ a
dnia 19.09.2013, 15:32. Identyfikator użytkownika: vgo1gvWGV7eQ
Ocena
komentarza:
1
[...] Off topic.
@ Ontek
dnia 17.09.2013, 22:21. Identyfikator użytkownika: w8VmpJl2nPPd
Ocena
komentarza:
2
Polska i tak nie miała się czym bronić, tylko waleczność naszych ludzi była na plus, cała reszta poniżej krytyki, panowie się bawili a pieniędzy na armie nie było, z szabelkami chcieli na czołgi isc. Panowie sie bawili i cały naród pozniej zapłacił za to, teraz jest tak samo, a historia lubi się powtarzac.
@ Sven
dnia 17.09.2013, 22:34. Identyfikator użytkownika: LpM3EEDN5j3X
Ocena
komentarza:
-15
Ale za to jest papież,który w razie zagrożenia Polski rzuci w okupantów błyskawicą jak Zeus.
@ dragoness
dnia 18.09.2013, 07:14. Identyfikator użytkownika: vhgZhH1edOSS
Ocena
komentarza:
6
Wyrzuć te socjalistyczne podręczniki, co?
@ Jasne....
dnia 18.09.2013, 17:07. Identyfikator użytkownika: hXzlBx0oyVft
Ocena
komentarza:
5
Jaki ten nasz naród dziwny jak jednym dobrze to drugim źle, jeden na przeciw drugiego. Jedni za modernizacją armii inni przeciw.. jedni twierdzą że armia się rozwija inni że nie jak ty-Ontek... a tu ni stąd i zowąd plany modernizacji armii opiewające na grube miliardy .. Każdy ma prawo do swojego zdania i może być na lub przeciw- ale Ci przeciwni powinni sie zastanowić kto lub co nas obroni przed ewentualnymi wrogami... W 39 roku też mówiono kto nas za atakuje.. phii niemcy?? niee a jednak się okazało że nas z dwóch stron najechali:(
@ CDN
dnia 17.09.2013, 23:02. Identyfikator użytkownika: vidWXi85CJ0y
Ocena
komentarza:
-4
Gdzie znajdował się Rząd RP w chwili wkroczenia sowietów ?
O ile dłużej trwałaby obrona Polski gdyby sowieci nie wkroczyli ? Dzień, dwa ?
Jak nazwać moment gdy ramię w ramię z Hitlerem dokonaliśmy rozbioru Czech ?
@ dragoness
dnia 18.09.2013, 07:13. Identyfikator użytkownika: vhgZhH1edOSS
Ocena
komentarza:
10
Do dziś nasza władza ślepo podziwia Zachód, który naszymi rękami wyciąga gorące irackie, czy afgańskie kartofelki. Można jeszcze przypomnieć gratulacje, jakie wysłał premier Wielkiej Brytanii do cara po zdławieniu Powstania Styczniowego. Nawet Napoleon nie jest bez winy, patrz San Domingo. No ale nasz (nie)rząd, pełen historyków, chyba zapomniał, że "historia magistra vitae est". A może tak "studiowali" po prostu?
@ ulan
dnia 18.09.2013, 12:01. Identyfikator użytkownika: 5bOx5B6eqOBq
Ocena
komentarza:
3
Takie byly cele zachodu,by skierowac Hitlera na wschod i wykrwawic niemcow i rosjan,ale Stalin byl cwanszy i bedziemy jeszcze b.dlugo ponosic tego konsekwencje.Polske maja gdzies a my mamy pecha z tymi jelopami u wladzi i z tym zdrajca Walesa
@ Zdrowy rozsądek
dnia 18.09.2013, 18:16. Identyfikator użytkownika: Jr5mrPBXYjKS
Ocena
komentarza:
2
"Kiedy w końcu Francja postanowiła uderzyć, pod naporem zjednoczonych armii hitlerowskiej i stalinowskiej padła szybciej niż Polska."

Ten artykuł jest chyba tyle wart ile to zdanie Pana Michalskiego. Poproszę o konkretne źródła historyczne dowodzące,że Związek Radziecki brał udział w inwazji na Francję. Jest to z pewnością wielkie odkrycie na miarę IPNu skoro w "prawdomównych" i "w pełni obiektywnych" obecnych książkach historycznych spisanych pod dyktando obecnych elit wg ich widzimisię nawet nie ma o tym póki co wzmianki... Może będzie,kto wie. W dzisiejszych czasach historia zmienną jest,i skoro Niemieckie obozy koncentracyjne okazują się Polskimi a faszyzm okazuje się coraz bardziej swojski w porównaniu z komunizmem (dzieciom w szkołach trąbi się o milionach ofiar komunizmu a o ofiarach faszyzmu lekko tylko wspomina),a ci którzy przeszli szlak bojowy od Lenino po Berlin tylko przez opcję są już "niesłusznymi" kombatantami o których aktywności się niemal nie wspomina,bo było tylko AK,a potem podziemie antykomusze.

Aha - i ten "zdradziecki" związek jakoś potrafił interweniować w sprawie swoich komunistycznych towarzyszy w bratnich republikach Węgierskiej czy Czechosłowackiej,a nawet tych w odległym Wietnamie...
Że to były państwa satelickie ? A teraz to czym jesteśmy ? Różnica jest taka,że choć ZSRR nas okradał,to sprzęt wojskowy i ewentualna odpowiedź militarna - nawet przy użyciu bomb atomowych na agresję na nasz kraj była REALNA a samo złodziejstwo miało mniejszą skalę.Teraz dostajemy przestarzałe F16 które nie latają w czasie deszczu, większość tak samo klepie biedę albo i bardziej,a w razie ataku na nasz kraj tak Anglia i Francja czy USA tak samo będą chętne do natychmiastowej ostrej reakcji jak wtedy gdy Putin postanowił się zająć Saakaszwilim (w Gruzji). Nie mówię tu,że komuniści byli dobrzy.A broń Boże ! Ale jednoznacznie źli jak widać też nie byli...
@ Ale
dnia 18.09.2013, 18:45. Identyfikator użytkownika: Gg0ZIFuJ2V0J
Ocena
komentarza:
2
Ale kolego piszący tak zacne felietony historyczne , powiedz mi w jakich to materiałach żródłowych piszą ,że sowieci razem z Trzecią Rzeszą zdobywali Paryż , a druga sprawa to taka , skąd u Ciebie informacja ,że Francja i Anglia podpisując sojusz z Polską zobowiązywały się walczyć z Niemcami w obronie zaatakowanej Polski. Podpisując pakt z Polską nie zamierzały walczyć z Hitlerem lecz chodziło tylko o to aby Polska wykrwawiając się w nierównej walce odwróciła chwilowo oczy Hitlera od Francji którą zamierzał zniszczyć w pierwszej kolejności. Nigdy Alianci zachodni nie brali na serio walki w obronie Polski i byli wręcz zaszokowani kiedy Beck podpisał egzotyczny sojusz z nimi przeciwko Hitlerowi. Przeciwko Hitlerowi który przez cały czas swojego panowania w okresie pokoju proponował Rządowi RP wspólną wyprawę przeciwko swołoczy na Wschodzie i dopiero rozwścieczony podpisanym traktatem Polski z Zachodem podpisał pakt ze Stalinem , który przypieczętował los Polski. Żaden normalny kraj będąc otoczony praktycznie ze wszystkich stron dwoma największymi mocarstwami w Europie nie decydował by się na wojnę z nimi dwoma lecz szukał by porozumienia z którymś z nich aby uniknąć zagłady kraju i eksterminacji narodu.
@ miki
dnia 18.09.2013, 20:15. Identyfikator użytkownika: B0O96DgCvPLg
Ocena
komentarza:
2
To znaczy ze ty mając w ciemnej ulicy z przodu złodzieja a z tyłu zboczenca próbowałbys z jednym paktować ? Bo ja myslałbym nad tym którego walnąc pierwszego zeby jeszcze zdazyc przyloić drugiemu : )
@ dragoness
dnia 18.09.2013, 21:34. Identyfikator użytkownika: ZMkEXdBrrr55
Ocena
komentarza:
-2
Pewnie dałby się okraść i wy... i jeszcze by mu to sprawiło przyjemność.
@ Ale
dnia 18.09.2013, 23:25. Identyfikator użytkownika: Gg0ZIFuJ2V0J
Ocena
komentarza:
3
Walnąć chyba gałązką przeciw maczecie , a ty [...] nauczycielko-smoczyco trochę spasuj z tymi tekstami. Lepiej dać się zdeptać niż wejść w układy z diabłem? Jakoś państwa które weszły w układy z Hitlerem nie ucierpiały na tym szczególnie i jakoś nikt ich nie potępia.Przykłady: Słowacja ,Węgry, Rumunia ,Finlandia ,Bułgaria ,Hiszpania,Włochy nie licząc kontyngentów wysyłanych z Belgi , Holandii ,Norwegi i ze wschodu. I są, istnieją nikt ich nie przeorał wzdłuż i wszerz jak Polskę nie mówiąc o Niemcach które stały się znowu potęgą gospodarczą praktycznie zaraz po wojnie.
@ dragoness
dnia 19.09.2013, 06:58. Identyfikator użytkownika: vhgZhH1edOSS
Ocena
komentarza:
2
Ktoś powiedział, że prostytutka to zawód a k**wa to charakter. Niektórzy Polacy nie są ani jednym, ani drugim. Inni jednak obcą okupację powitaliby na kolanach. Dla wygody.
@ Zdrowy Rozsądek
dnia 19.09.2013, 20:11. Identyfikator użytkownika: F8OGFplkZI9N
Ocena
komentarza:
3
Wie Pani,naprawdę przykro to mówić,ale tak widząc jak my Polacy potrafimy sobą rządzić:
1.Rzeczypospolita szlachecka (I RP) - doszło do anarchii i złodziejstwa,armię zredukowano do zera a ojczyznę diabli wzięli czy tam obcy zajęli)
2.II RP: totalna anarchia przed zamachem majowym,przed i po pewien poziom złodziejstwa,słaba armia przed i po (choć po zamachu majowym jednak dużo silniejsza)
3.III RP: Przymiarki do coraz większej anarchii,złodziejstwo,słaba armia,ucieczka obywateli i w perspektywie upadek państwa

Dochodzę do jakże odkrywczego wniosku,że Polakom dać demokrację to jak dziecku dać żyletkę.Obca okupacja,albo dyktatura oparta na nieco obcej mentalności (nie trzeba "Komunistycznej" - taką dyktaturą swego rodzaju były też monarchie Piastów którzy najpewniej byli powiązani z Wikingami,a na pewno żenili się z obcymi; Jagiellonów czy nawet krótkie niestety rządy Stefana Batorego) jednak jest dużo lepszym rozwiązaniem dla tego kraju,bo Bismarck miał rację - dajcie Polakom rządzić,a sami się wykończą !

Oczywiście wejście w układ z Hitlerem było by mimo wszystko głupie,na ziemie ukraińskie nie było co liczyć,a skończylibyśmy bez dawnego zaboru pruskiego jako wschodnie,biedne rolnicze państewko przy odrobinie szczęścia (w wypadku przegranej "wielkich Niemiec" nie zlokalizowane gdzieś za Uralem,a wejście w układ ze Stalinem i Czechosłowacją przeciwko Hitlerowi (ależ były takie propozycje) groziły wówczas sprowadzeniem się do nas komunistów albo choć wzrostem ich wpływów co dla władz II RP było nie do przyjęcia. Tak czy inaczej udział w inwazji na Czechosłowację był wręcz wyjątkowym idiotyzmem. Zaolzie nie było warte otoczenia państwa z 3 stron przez III Rzeszę,a Czesi tego ciosu w plecy (my mówimy o Sowieckim "ciosie w Plecy",ale czy Polska miała traktat Ribentrop-Beck wymarzony przez niektórych prawicowców tyle że dotyczący rozbioru Czechosłowacji ? Nie.I to był prawdziwy CIOS W PLECY zadany bratniemu demokratycznemu narodowi Czeskiemu.Wykonany przez nas.Polaków... Ale u nas kwitnie moralność Kalego i dlatego wkroczyć do kogoś prawie natychmiast z Hitlerem - dobrze,wkroczyć do nas ze sporym opóźnieniem na mocy podpisanych w celu zapewnienia sobie kilku lat pokoju traktatów, i właściwie tylko po to by dobić upadające państwo i zabezpieczyć swoje granice - źle.A spytam co byście zrobili na miejscu takiego Stalina ? Oddalibyście całą Polskę Hitlerowi ot tak ? Te zajęte kilometry może ocaliły Moskwę przed zajęciem a tym samym Rosjan przed upadkiem morale co groziło zwycięstwem III Rzeszy.A wtedy po Żydach była by kolej na naszych dziadków i babcie,czy rodziców niektórych starszych ludzi którzy tu piszą - do gazu...
@ dragoness
dnia 19.09.2013, 20:16. Identyfikator użytkownika: vhgZhH1edOSS
Ocena
komentarza:
2
Czyli w ogólnym rozrachunku wychodzi na to, że mamy dziękować najpierw zaborcom a potem Stalinowi? No, kurcze, jakoś nie potrafię ;-)
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Adrian stoi przed wielką szansą

  Adrian Bałucki z Jasła przeszedł do finału programu muzycznego drugiej edycji "The Voice Kids" emitowanego w TVP 2, który będziemy mieli okazję oglądać 23 lutego. 15-letni jaślanin od początku zyskał uznanie wśród trenerów, szczególnie Cleo, która jak podkreśliła widzi w nim siebie.

 • Miał świadomość, że pies cierpi

  W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie oskarżonego Stefana P. z Zarzecza, który w  ubiegłym roku pozostawił swojego psa na kilkustopniowym mrozie i przyczynił się do jego śmierci. Mężczyzna został uznany za winnego.

 • Bogdan Rzońca „dwójką” na liście do PE

   

  Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jaślanin otrzymał drugie miejsce na liście PiS.

 • Agrarny ambaras

  Rolnicy z powiatu jasielskiego żądają zatrzymania degradacji gruntów rolnych na terenie powiatu jasielskiego, spowodowanej zaprzestaniem użytkowania rolniczego, co w konsekwencji doprowadza do powstania „dzikich" zalesień. - My ponosimy z tego tytułu ogromne straty  – mówi wzburzony Piotr Kędzior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle.

 • W Nowym Żmigrodzie nie będzie karetki z lekarzem

  Od 1 kwietnia karetkę specjalistyczną w Nowym Żmigrodzie zastąpi karetka podstawowa. Nie pomogły apele samorządowców, którzy liczyli na to, że liczne argumenty przemawiające za funkcjonowaniem ambulansu z lekarzem wpłyną na decyzję wojewody podkarpackiego.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105