Strona główna

Żyje ostatni więzień obozu pracy w Breslau z Błażkowej

37
Napisany dnia: 16.04.2018, 08:00 , Tagi: Brak

Spośród dwudziestu więźniów z Błażkowej, którzy zostali zabrani przez Niemców do obozu pracy przymusowej w Breslau żyje ostatni świadek tamtych wydarzeń. Władysław Łukowicz w sierpniu br. skończy 90 lat. 5 stycznia 1945 r. jako 16-letni chłopiec został zmuszony do opuszczenia rodzinnego domu. Po wojnie wrócił wraz z innymi ocalonymi. W akcie podziękowania za szczęśliwy powrót Bogu i Matce Najświętszej zbudowali kapliczkę.

fot. Władysław Łukowicz, ostatni żyjący więzień obozu pracy w Breslau z Błażkowej

Władysław Łukowicz w sierpniu br. skończy 90 lat. Mimo sędziwego wieku jest w doskonałej kondycji fizycznej i bardzo dobrze pamięta wydarzenia sprzed 73 lat. Kiedy Niemcy 5 stycznia 1945 r. zabierali mężczyzn z Błażkowej do obozu pracy przymusowej we Wrocławiu miał 16 lat. Wraz z nim byli także 19-letni brat Stanisław i dwóch wujków. - Niemcy przyprowadzili nas do Jodłowej. Tam doszli kolejni więźniowie z Przeczycy. Łącznie było około stu mężczyzn. Wieczorem kazali nam maszerować na nogach do Tarnowa, w którym wsadzili nas do wagonów. Czy przed samym Krakowem, czy to było już po za nim - nie pamiętam, Niemcy zaczęli strzelać w wagony z karabinów maszynowych. Ludzie uciekali z pociągu. Po prawej stronie stało wojsko. Okrążyli nas i wsadzili z powrotem do wagonów. Ci, co uciekali na lewo pobiegli w las. Pociąg dojechał do Wrocławia, ale wtedy nie wiedzieliśmy gdzie nas zabierają – wspomina Władysław Łukowicz.

Po dotarciu na miejsce więźniom kazano się rozbierać, a ubrania wrzucić na wóz. To był moment, kiedy obawiali się najgorszego. - Wtedy był strach, że pójdziemy do gazu. Rozmowy te wywołały duże poruszenie wśród ludzi. Szliśmy korytarzem, a na jego końcu były dwie kobiety mówiące po polsku. Spisywały nas i kazały przechodzić na drugą salę. Przynieśli nam ciuchy i odetchnęliśmy z ulgą, że jednak będziemy żyć. Od tego czasu zaczęliśmy ciężką pracę – opowiada pan Władysław. Więźniami obozu byli m.in. Polacy, Ukraińcy, Włosi, Czesi. Pracowali oni przy budowie barykad, kopali okopy, pracowali przy składzie drewna, a także wykonywali prace związane z budową lotniska na placu Grunwaldzkim. Jak wspomina Łukowicz często robione były naloty przez lotnictwo radzieckie i alianckie. - Końcem kwietnia 1945 r. była piękna pogoda. W pewnym momencie syreny zawyły na alarm. Zbliżał się samolot aliancki. To byli Anglicy. Zaczęliśmy uciekać. Ja wbiegłem do kamienicy i schowałem się w piwnicy. Moi koledzy niestety zginęli. Jeden miał urwaną głowę, gdyż spadło na niego drzewo. Innego razu przyszedł Niemiec i wyszedł na wózek, na który sypaliśmy gruz. Drugi z żołnierzy niemieckich stał nieco dalej. W pewnym momencie gwizdnęło mi koło ucha. Popatrzyłem, a Niemca, który stał na wózku nie było, leżał. Kulka przeleciała tuż obok mnie. Zawołałem drugiego żołnierza i powiedziałem „soldat kaput”. Skoczył wtedy do mnie i zaczął wyzywać. Bałem się, że mnie zastrzeli. Niemcy nikogo nie oszczędzali. Wobec więźniów stosowali skórzane pejcze, którym uderzenie bardzo bolało. Za byle co chcieli do nas strzelać. Nawet jak ktoś zaklął to mógł zginąć – dodaje W. Łukowicz.

Pan Władysław może mówić o dużym szczęściu, gdyż sam otarł się o śmierć. Podczas jednego z nalotów nie udało mu się w porę znaleźć schronienia. Gdy bomba uderzyła w ziemię został przysypany gruzem. Pomocy udzieli mu sanitariusze niemieccy, którzy go operowali. Po zakończeniu wojny w maju 1945 r. po czterech miesiącach przymusowej pracy mogli wrócić do domu. Spośród dwudziestu Błażkowian ten okres przeżyło dziewiętnastu.

fot. Od lewej: Władysław Łukowicz, radny Aleksander Maguda

O budowie kapliczki w Błażkowej, na której znajduje się napis „Bogu i Matce Najświętszej za ocalenie i powrót do domu z Wrocławia w 1945 r. z obozu z wdzięcznością ten pomnik wznoszą Błażkowianie” opowiedział radny Aleksander Maguda, sąsiad Władysława Łukowicza, byłego więźnia obozu pracy przymusowej w Breslau i ostatniego żyjącego świadka tamtych wydarzeń. I choć mieszkańcy znają tę historię to nigdy nie została ona opisana. - Dwudziestu mężczyzn z Błażkowej w styczniu 1945 r. wywieziono do obozu pracy przymusowej we Wrocławiu, a przeżyło dziewiętnastu z nich. Z wdzięczności za dar życia i powrót do rodzinnego domu postanowili wybudować kapliczkę, która do chwili obecnej znajduje się na skrzyżowaniu dróg w Błażkowej – wyjaśnił radny A. Maguda.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Xxc
dnia 16.04.2018, 08:12. Identyfikator użytkownika: xiqyzhhwygPY
Ocena
komentarza:
-9
Jak to sanitariusze niemieccy? Niemcy pomagali Polakom?
@ Greg
dnia 16.04.2018, 10:10. Identyfikator użytkownika: hJWMkalyphNx
Ocena
komentarza:
42
Gratulacje dla Pana i dużo zdrowia!
@ jaś
dnia 16.04.2018, 13:37. Identyfikator użytkownika: PArCi5CwlEDY
Ocena
komentarza:
25
czasy się zmieniły i teraz sami tam jedziemy i prosimy o pracę, bez łapanek.
@ Max Szyderko
dnia 16.04.2018, 14:17. Identyfikator użytkownika: hMWP9dF8KzhP
Ocena
komentarza:
3
i dlatego Niemcy kisną z nas po kątach i traktują jak [...]...
@ Jozin
dnia 16.04.2018, 16:19. Identyfikator użytkownika: EuncYsQlFHuy
Ocena
komentarza:
-4
Z takich nieudacznikow jak Max czy Jaś na pewno:)
@ Do Xxc
dnia 16.04.2018, 20:27. Identyfikator użytkownika: 83JetK720A6r
Ocena
komentarza:
16
Pomagali,wiem bo moja prababcia podczas wojny cierpiała,gniła noga i ciało pdpadało.Pewien żołnierz niemiecki-lekarz,słysząc jej krzyki z bólu,zaproponował jej amputację,a gdy nie zgodziła się,przynosił jej morfinę.Wszędzie są ludzie i ludziska.
@ RRD
dnia 16.04.2018, 23:58. Identyfikator użytkownika: VXoNvHLw3IHQ
Ocena
komentarza:
14
Nie wiem dlaczego minusujecie post "Xxc" zadał normalne pytanie. Tak, byli Niemcy, którzy pomagali Polakom, byli Sowieci, którzy pomagali Polakom, byli Żydzi, którzy pomagali Polakom, i byli Polacy, którzy pomagali wszystkim powyżej. Była poprostu część osób która się z wojną nie zgadzała a była zmuszona brać w niej udział. Ale jeśli ktoś był prawdziwym człowiekiem i miłował bliźniego...to litował się nad nim bez względu na narodowość, etnikę, religię...to były rzadkie przypadki, ale były. Były też sabotaże, że swoi wydawali i mordowali swoich, ale były też przypadki, że np. Niemiec kontrolujący jakiś dom, przymknął oko na to, że ktoś w nim jest... Od takich ludzi, świadków tej okrutnej historii możemy się o takich rzeczach dowiedzieć więc póki możecie to pytajcie swoje babcie, prababcie, nagrywajcie to, bo macie ogromny przywilej żyć razem z takimi ludźmi, którzy przeżyli ten niewyobrażalny horror. Wielki Szacunek dla Pana Łukowicza i dużo zdrowia Panu życzę! Przeżył Pan okropne chwile, oby żadne pokolenie nigdy tego nie musiało przeżywać..
@ handlarz
dnia 17.04.2018, 08:13. Identyfikator użytkownika: k5VCG2ana0my
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Bązo
dnia 16.04.2018, 08:36. Identyfikator użytkownika: Kz6nOkxg7ToH
Ocena
komentarza:
49
Dobrze że ta historia została opisana. A Panu Władkowi 100 lat !
@ kutio
dnia 16.04.2018, 08:55. Identyfikator użytkownika: iU9Scj1yLToe
Ocena
komentarza:
31
wojna to coś strasznego. Ten pan miał ciężkie życie, pełne strachu.
@ MG"s
dnia 16.04.2018, 09:09. Identyfikator użytkownika: 4DsZr55X8z9d
Ocena
komentarza:
32
Niazwykla historia mlodego chłopaka , ktory w tak ciezkich czasach zachowal wiare i patryjotyzm - czego dowodem jest kapliczka. Tego typu wydarzenia powinny { a moze sa ?} być tematem lekcji historii w lokalnych szkołach. Serdeczne pozdrowienia dla Pana Wladysława !
@ .
dnia 16.04.2018, 09:19. Identyfikator użytkownika: EUh5k35fvgkB
Ocena
komentarza:
15
a radny po co sie lansuje. Ważnym człowiekiem jest tutaj bohater a nie radny...czyżby rok wyborczy?
@ :D
dnia 16.04.2018, 09:38. Identyfikator użytkownika: YxaSDQLojxJk
Ocena
komentarza:
10
To właśnie radny, który "najwięcej" robi :D
@ RRD
dnia 16.04.2018, 23:59. Identyfikator użytkownika: VXoNvHLw3IHQ
Ocena
komentarza:
1
dzisiejsi nastolatkowie, po prostu by się poddali..może nie wszyscy ale większość...takie mamy "nowoczesne" społeczeństwo.. Tacy ludzie jak Pan Łukowicz to bohaterzy, których teraz brakuje. Wszyscy myślą że pokój będzie trwał wiecznie. W Europie bez wojny nie było nigdy więcej niż 200 lat..nigdy..
@ Abnegat
dnia 17.04.2018, 02:55. Identyfikator użytkownika: plKEnGJ5ZM7c
Ocena
komentarza:
4
Odnośnie powyższych wypowiedzi na temat tego radnego. Nie znam jegomościa, ale wydaje mi się, że pomawianie go o reklamę przedwyborczą może być cokolwiek krzywdzące. Przede wszystkim, rzeczony radny był rozmówcą przedstawiciela portalu i to już daje podstawę do wykonania zdjęcia. Ponadto, skoro Radny jest sąsiadem p. Łukowicza, to może pomagał w wykonaniu tej kapliczki? Zresztą, gdyby nawet Radny chciał się w ten sposób zareklamować - czy naprawdę jest to jakiś czyn moralnie naganny? Skoro toleruje się takie postępowanie pochodzących stąd polityków szczebla krajowego i wojewódzkiego, to dlaczego mieć o to pretensje do radnego gminy?
@ qq
dnia 16.04.2018, 09:51. Identyfikator użytkownika: 6aaOWKCwuy5z
Ocena
komentarza:
-11
A to Wrocław zmienił nazwe na niemiecka?Chyba tytuł podchodzi pod ustawe IPNu.
@ Trochę historii
dnia 16.04.2018, 10:21. Identyfikator użytkownika: YFBvs5mncLbz
Ocena
komentarza:
12
A Wrocław przed wojną był polski czy niemiecki znawco!?
@ ala
dnia 16.04.2018, 14:50. Identyfikator użytkownika: b4krtmim0n7F
Ocena
komentarza:
6
Breslau!Od lat niemieckie miasto do 1945 roku!
@ a barz
dnia 16.04.2018, 10:15. Identyfikator użytkownika: zSUlyESKvkQ1
Ocena
komentarza:
16
Pięknie, sto lat życia panie Władysławie
@ łodyniec
dnia 16.04.2018, 10:45. Identyfikator użytkownika: FEq59xlQNPTr
Ocena
komentarza:
-18
Bog jest tylko jeden. Modlenie sie do ludzi jest bluznierstwem.Czlowiek to tylko czlowiek, nic wiecej.
Nie bedziesz mial Bogow cudzych przedemna. A wy nadal klepcie zdrowaski do " swietych" ludzi.
@ Abnegat
dnia 16.04.2018, 19:56. Identyfikator użytkownika: yzk3JwT51sfk
Ocena
komentarza:
2
Łodyniec ewangelizuje? Łohohoho!
@ Fronesis
dnia 16.04.2018, 23:12. Identyfikator użytkownika: 83JetK720A6r
Ocena
komentarza:
4
Lubię czytać wpisy Łodyńca,dziś mnie miłe zaskoczył i ma rację,po co pośrednicy,a najprościej"Boże,Ty się tym zajmij.Bohater dzisiejszego artykułu przeżył koszmar wojny,ocierając się o śmierć.Życzę wielu łask od Boga i przekazania wspomnień wojennych przeżyć celem utrwalenia dla przyszłych pokoleń.
@ RRD
dnia 17.04.2018, 00:02. Identyfikator użytkownika: VXoNvHLw3IHQ
Ocena
komentarza:
2
"wierzę w świętych obcowanie" i ja wierzę...miałem w życiu 3 sytuacje bez wyjścia, tragiczne, dramatyczne...choć nie jestem jakoś idealnym katolikiem, nie chodzę co nd do kościła..modliłem się do Św. Rity.. do Święta od spraw beznadziejnych, jest specjalna modlitwa dostępna w internecie... ZAWSZE w tak tragicznych sytuacjach bez wyjścia to pomogło. Kiedyś się z tego śmiałem jak ktoś mi o tym mówił, ale jak byłem w sytuacji gdzie nie było już ratunku spróbowałem.. nie potrafię tego wytłumaczyć, ale pomogło.. Możesz się teraz z tego śmiać i nie życzę Ci tego nigdy, ale jeśli będziesz w tragicznej sytuacji bez wyjścia..to po prostu spróbuj..
@ łodyniec
dnia 17.04.2018, 05:43. Identyfikator użytkownika: FEq59xlQNPTr
Ocena
komentarza:
-2
RRD ,niech kazdy robi co chce i lubi ,a nawet w co wierzy.Ale skoro jestes katolikiem ,to czemu modlisz sie do czlowieka a nie Boga?
Tak samo mozna modlic sie do kamienia ,ponoc wiara i modlotwa czynia cuda ,wiec po co ten Bog ,jak zastepuje sie go ludzmi ,nieraz zywymi !
Kosciol wypral owieczka mozgi ,od niemowlaka na jego zasadach.
łohohohohohoho
@ pytanie retoryczne
dnia 16.04.2018, 13:39. Identyfikator użytkownika: elZS7m3VnCnO
Ocena
komentarza:
-8
No ale gdzie pisze że tarował żydów ?
@ Bązo
dnia 16.04.2018, 14:34. Identyfikator użytkownika: Kz6nOkxg7ToH
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ Betcis
dnia 16.04.2018, 16:00. Identyfikator użytkownika: J7O93tFnJubE
Ocena
komentarza:
11
Niech PAN Bóg Da Panu Duzo zdrowia
@ Rebeka
dnia 16.04.2018, 16:36. Identyfikator użytkownika: OVB9X5izuVpc
Ocena
komentarza:
4
Ale durnie piszą komentarze, nie znają historii, nie wiedzą jak przebiegały dawniej granice Polski
@ hist
dnia 16.04.2018, 19:07. Identyfikator użytkownika: RP9MSQdSWnCD
Ocena
komentarza:
8
Ci, którzy przeżyli w 1945 oblężenie Festung Breslau rzeczywiście mają
za co Bogu dziękować. Mało kto pewnie wie, że Breslau skapitulował później
niż Berlin.
@ Greg
dnia 17.04.2018, 00:03. Identyfikator użytkownika: VXoNvHLw3IHQ
Ocena
komentarza:
5
Świetny artykuł, wygląda Pan wspaniale jak na swoje lata! Oby tak dalej!!! :) Życzę Zdrowia!!!
@ Aga
dnia 17.04.2018, 08:14. Identyfikator użytkownika: wWShbc2Xp2DY
Ocena
komentarza:
3
Mile wspomnienia poczytać jak to było dla nas ale co ten pan przeszedł to tylko on wie .wszystko się nie opowie życzę panu dużo dużo zdrowia
@ Aga
dnia 17.04.2018, 09:06. Identyfikator użytkownika: wWShbc2Xp2DY
Ocena
komentarza:
2
Jak Do RRD opamiętaj się Bóg jest 1.i modlić się do Boga trzeba a nie wymyślać tak ci się tylko wydaje
@ Afirmacja
dnia 17.04.2018, 19:44. Identyfikator użytkownika: 83JetK720A6r
Ocena
komentarza:
0
Warto zapytać pana Władzia,którego podziwiam i życzę wiele Bożego Błogosławieństwa,o czym myślał w ekstremalnych sytuacjach,jaką receptę ma na długie życie w tak dobrej kondycji.W tragicznych sytuacjach warto afirmować się pozytywnym myśleniem,bo najgorzej skazywać się na porażkę.Nawet ateista,gdy będzie z uporem powtarzał swe życzenie,to spełni się,jak modlitwa.
@ 1944
dnia 17.04.2018, 20:47. Identyfikator użytkownika: X8YB1HWKG0i0
Ocena
komentarza:
0
... usunięty komentarz , znaczy trafiony. bochater na miare XXI w. pojechał za zasługi papcia ?
@ kaja
dnia 19.04.2018, 21:06. Identyfikator użytkownika: tcwEzTmPUFsQ
Ocena
komentarza:
1
takie opowiesci ludzi ktorzy tyle przeszli bedac jeszcze dzieckiem wielki szacunek duzo zdrowia dla pana wladyslawa
@ Krystyna
dnia 19.04.2018, 23:21. Identyfikator użytkownika: nP8jDuon8JKq
Ocena
komentarza:
0
To wielki podziw dla takiego człowieka który przeżył i tak wspaniałego wieku doczekał w zdrowiu i wspaniałej kondycji . Poznałam pana w Groz - Rozen koło Strzegomia pochodził z Blazkowek opiekował się obozem powojennym co tam było wszystko , Pan stracił tam nogi był na wózku inwalidzkim . Kojarzę tego pana ponieważ często jeździłam tam z ojcemjezdzilam tam z ojcem , który również pochodził z Blazkowej Karmelita Bronisław. Życzę wszystkiego najlepszego dużo zdrowia
@ Krystyna
dnia 19.04.2018, 23:21. Identyfikator użytkownika: nP8jDuon8JKq
Ocena
komentarza:
0
To wielki podziw dla takiego człowieka który przeżył i tak wspaniałego wieku doczekał w zdrowiu i wspaniałej kondycji . Poznałam pana w Groz - Rozen koło Strzegomia pochodził z Blazkowek opiekował się obozem powojennym co tam było wszystko , Pan stracił tam nogi był na wózku inwalidzkim . Kojarzę tego pana ponieważ często jeździłam tam z ojcemjezdzilam tam z ojcem , który również pochodził z Blazkowej Karmelita Bronisław. Życzę wszystkiego najlepszego dużo zdrowia
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Mapa zagrożeń przynosi efekty

  Mieszkańcy powiatu jasielskiego częściej korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa niż w innych częściach na Podkarpaciu. Szybka jazda i niewłaściwe parkowanie to wykroczenia najczęściej przez nich zgłaszane...

 • Czy Jasło doczeka się KG2?

  Jaślanie coraz częściej pytają o budowę 1,4 km odcinka drogi wojewódzkiej łączącego dwie drogi krajowe. Choć wedle zapowiedzi samorządowców inwestycja miała być już zakończona na jesień br., tak do chwili obecnej nie ma mowy o żadnych pracach budowlanych...

 • Fotoradar skutecznie spowalnia kierowców

  W Kołaczycach przy drodze krajowej relacji Jasło-Pilzno, na jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie jasielskim pojawił się fotoradar. Urządzenie od początku sieje postrach. Z daleka widoczna żółta obudowa sprawia, że kierowcy chętniej ściągają nogę z gazu.

 • Miasto chce wyjaśnień

  Start do 3. etapu Międzynarodowego Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków, zapowiadał się jako jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych bieżącego roku w Jaśle. Zawodnicy przed startem ostrym mieli przejechać ulicami miasta trzy rundy honorowe. Tymczasem po starcie od razu skierowali się w kierunku Warzyc. O wyjaśnienie kuriozalnej sytuacji miasto zwróciło się do organizatora wyścigu.

 • Wymieniaj olej i oszczędzaj pieniądze

   

  Kup dowolny olej silnikowy i filtr oleju w punkcie sprzedaży MAXIM (ul. Kościuszki 63 i ul. Towarowa 29), a wymienimy go gratis!

 • Walczą o ukochanego synka

  9 lat temu na świat przyszedł Kubuś, na którego Małgorzata i Paweł czekali z niecierpliwością i ogromną radością. Nic nie wskazywało na to, że chłopiec urodzi się z licznymi wadami serca. Od pierwszego dnia do chwili obecnej walczą o syna i nie wyobrażają sobie życia bez niego. Pomagają im w tym dobrzy ludzie. Dzięki ich trosce Kuba będzie mógł przejść ważną operację w Münster, która opiewa na 30 tys. euro.

 • Studiuj biznes turystyczny! Czesne niższe o połowę i dodatkowo 14 000 zł na rękę za staże!

   

  Czy wiesz, że turystyka generuje dziesiątą część światowego PKB i daje zatrudnienie co dziesiątemu pracownikowi? Wybierz studia na kierunku biznes turystyczny we WSIiZ, które zapewnią Ci dobrą pracę w tej rozwijającej się branży. Otrzymasz 50% zniżki na czesne oraz 14 000 zł na rękę za realizację staży zawodowych.

 • Sołtys Bieździadki oskarżony o kradzież drzewa

  Prokurator skierował akt oskarżenia do jasielskiego sądu wobec Jerzego M. sołtysa wsi Bieździadka. Mężczyzna od marca do maja br. według śledczych miał dokonywać kradzieży drzewa o wartości około 12 tys. zł. Co więcej policja z Brzostku prowadzi wobec niego postępowanie pod kątem kradzieży konia.

 • Wyjątkowy i nowoczesny dom w atrakcyjnej lokalizacji w Jaśle

   

  Do sprzedania nowoczesny dom wolnostojący położony w Jaśle, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Dom wybudowany wg projektu "Dom przy Słonecznej 5" - jest to budynek parterowy z wbudowanym jednostanowiskowym garażem.

 • Chcesz uczyć się u najlepszych? Wybierz Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle

   

  Medyczno – Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle zaprasza wszystkich chętnych, którzy myślą o poszerzeniu kwalifikacji i zdobyciu nowego zawodu. 

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105