Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Żywa archeologia w Karpackiej Troi

12

W tym roku w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja rozpocznie się budowa wału na wzór wczesnośredniowiecznego z VIII w., zostanie wytyczony szlak kulturowy z Trzcinicy do Hanuszowic oraz powstanie sektor hodowlany ze zwierzętami. Zadanie to jest możliwe dzięki projektowi wspólnie realizowanemu ze stroną słowacką.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie wspólnie z Muzeum Wojewódzkim w Preszowie z oddziałem w Hanuszowicach przystąpiło do projektu pn. "Archeologia żywa jako unikatowy produkt turystyki kulturowej Karpat" realizowanej w ramach programu współpracy transgranicznej. Wartość projektu opiewa na ponad 6 mln zł, z czego ponad połowa środków przypada dla partnera wiodącego, którym jest Muzeum Podkarpackie w Krośnie.

- Udało nam się pozyskać duże środki na działalność inwestycyjną. Nie tylko na drugi etap budowy skansenu archeologicznego i rozbudowę archeoparku w Hanuszowicach, ale również na wykonanie szlaku archeologiczno-kulturowego z Trzcinicy na Słowację przez m.in. Nowy Żmigród, czy Bardejov. Prace rozpoczęły się 1 lutego 2017 r. i potrwają do końca października 2018 r. - wyjaśnia Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

W ramach projektu na Karpackiej Troi powstaną dwie obory oraz stodoła, w których pojawią się zwierzęta takie jak owce, krowy, konie oraz świnie, a także sektor związany z uprawą roślin. Ponadto zostaną wybudowane sanitariaty oraz poletka dla potrzeb edukacyjnych. Jednym z najważniejszych zadań realizowanych w ramach projektu będzie wytyczenie i wykonanie szlaku, którym turyści będą mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych obiektów takich jak zamki, cmentarze, cerkwie, drewniane kościoły, a dzięki dostępnej aplikacji mobilnej uzyskamy wszelkie informacje na ich temat. Priorytetem dla dyrekcji muzeum jest również rekonstrukcja wału z VIII w. - Wał zostanie wykonany główne z okorowanego drewna dębowego, obrobionego ręcznie toporami czy siekierami. Cała konstrukcja będzie łączona drewnianymi kołkami bez gwoździ, a warstwy belek układane wzdłuż i w poprzek zostaną posypane gliną - wyjaśnia dyrektor J. Gancarski.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie od wielu lat współpracuje z Muzeum w Hanuszowicach, który jest partnerem w projekcie transgranicznym. Po stronie słowackiej planowana jest rozbudowa istniejącego archeoparku oraz ekspozycji archeologicznej. - Od samego początku istnienia archeoparku nasi słowaccy koledzy chcieli, aby w tej scenerii rekonstrukcji pradziejowych żyły zwierzęta. Każdy kto odwiedza park w Hanuszowicach może zobaczyć owce, kozy a czasem świnie, czy inne zwierzęta gospodarskie. Bardzo często z naszymi przyjaciółmi z Preszowa oraz z Hanuszowic wymieniamy się spostrzeżeniami odnośnie archeologii doświadczalnej. Rzeczywiście te dwa miejsca w Karpatach świetnie się uzupełniają i stanowią wielką atrakcję turystyczną - podkreśla dr Paweł Madej kierownik Skansenu Archeologicznego w Karpackiej Troi.

Ilona Dziedzic

[email protected]

Napisany dnia: 26.05.2017, 09:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ben123
dnia 29.05.2017, 10:43 · Zgłoś
Rewelacyjnie wygląda ta równiutka kostka brukowa, prawie jak wielki nowoczesny gmach i gargantuiczne metalowe, kratkowe schody. To jest coś co się najbardziej rzuca w oczy.
Odpowiedz
-1
@ mysliciel analizator
dnia 28.05.2017, 03:09 · Zgłoś
Zywa archeologia to mnie sie wydawalo, ze cos zywego z przed kilku tysiecy lat wykopali. A to klops. No ewentualnie jakis okaz zakonserwowany NP torfem no bo zamrozony nie bo to nie Alaska.
Odpowiedz
6
@ dexter
dnia 28.05.2017, 09:34 · Zgłoś
No to źle ci się wydawało, niestety. Wszystko przez naszą panią redaktor, ktora znaki interpunkcyjne traktuje jak przeciętna kobieta robactwo, to znaczy ignoruje, o ile nie ucieka z piskiem. Cudzysłów zalatwiłby sprawę.
Odpowiedz
-1
@ dobre
dnia 28.05.2017, 18:31 · Zgłoś
"dwie obory oraz stodoła, w których pojawią się zwierzęta takie jak owce, krowy, konie oraz świnie, a także sektor związany z uprawą roślin" (zagon kapusty?)
sanitariaty i drogowskazy na szlaku
za 6 mln złotych?!
Odpowiedz
0
@ ben123
dnia 29.05.2017, 10:45 · Zgłoś
a żeby było klimatycznie, będą je trzymać w nowoczesnych , metalowo szklanych oborach.. co by do reszty pasowało.
Odpowiedz
1
@ tom
dnia 31.05.2017, 09:39 · Zgłoś
Zdewastuja juź do końca naturalne walory tego miejsca...
Odpowiedz
1
@ jak
dnia 27.05.2017, 16:26 · Zgłoś
A kto bedzie finansowal zwierzeta hodowlane i kto to bedzie dogladal bo jesc musza i skad sie tam pojawia i kiedy , bo nic nie napisane
Odpowiedz
12
@ XY
dnia 26.05.2017, 09:38 · Zgłoś
Świetnie. Tylko dlaczego Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Jeśli u nas nie zmienią się władze samorządowe na ludzi kochających jasielszczyznę to bez względu na obcje polityczne Jasło zostanie dzielnicą Krosna. Biorąc pod uwagę, że Krosno leży na terenie Grodów Czerwieńskich to gród w Trzcinicy mógł powstać do obrony przed najazdami z Rusi.
Może zacznimy budować fabryki zamiast pomników i kapliczek. Pan Bóg bardziej się ucieszy z dostatku ludzi pracujących lub uratowanej ofiary wojny w Syrii czy Ukrainy niż z kolejnego "bożka" Chrystusa Króla Na Kotlinie.
Odpowiedz
25
@ Agent Delegat
dnia 26.05.2017, 09:56 · Zgłoś
Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta - Jasło ma już swoje muzeum, Regionalne. Nie dzieje się tam absolutnie NIC od co najmniej kilkunastu lat, a szczytem możliwości jest pokazywanie okładek książek za szklanymi gablotami. Przykro to stwierdzić, ale dopóki Krosno trzyma na tym łapę jest gwarancja, że skansen będzie się rozwijał.
Odpowiedz
-6
@ Puki do trapera
dnia 27.05.2017, 08:50 · Zgłoś
Dopóki nie weźmiesz słownika ortograficznego do ręki, dopóty nie siadaj za klawiaturę, bo wstyd takie byki sadzić.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657