Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Są już promesy dla powiatu i miasta

12

Ponad 9 mln zł łącznie trafi do miasta Jasła i powiatu jasielskiego na usuwanie skutków ostatniej powodzi. Promesy na kwotę 3 mln 200 tys. zł dla powiatu jasielskiego oraz 6 mln zł dla miasta Jasła przekazał w minioną sobotę w Tarnobrzegu szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller. Pieniądze w pierwszej kolejności zostaną przekazane na remont infrastruktury komunalnej.


- Minister podkreślił, że rząd przekazuje środki bardzo szybko i nie wskazuje zadań, bo to samorządowcy wiedzą, co jest najpilniejsze do wykonania, aby przynajmniej trochę ulżyć mieszkańcom w zmaganiach się z problemami – mówi nam Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Ta promesa, jak podkreśla starosta, jest inna od dotychczasowych. Otrzymane pieniądze mogą zostać wykorzystane na odbudowę infrastruktury komunalnej, nie tylko drogowej. Nie jest także wymagany wkład własny, który przy kwocie 3 mln 200 tys. zł wyniósłby 800 tys. zł. – Te remonty mogą być wykonane za pieniądze z Ministerstwa, co jest dla nas wielkim ułatwieniem, bo musielibyśmy znaleźć 800 tys. zł własnych środków. Jest też uproszczona procedura, czyli nie musimy ogłaszać przetargów i czekać na ich rozstrzygnięcie. Dzięki temu już od poniedziałku możemy przystąpić do udrażniania dróg, remontów mostów i budynków – cieszy się starosta.

Szacowane wstępnie straty w powiecie jasielskim poniesione z tytułu powodzi wynoszą od 50 do 100 mln zł. Zniszczeniu w różnym stopniu uległo około 100 km dróg.

Po oficjalnym spotkaniu, starosta rozmawiał także z ministrem na temat osuwisk. - Dostałem zapewnienie, ze mieszkańcy których dotknęły osuwiska również mogą liczyć na pomoc rządu i podobnie jak powodzianie mogą otrzymać do 100 000 zł pomocy. Jerzy Miller zaznaczył, że przekazane promesy, to są pieniądze na najpotrzebniejsze wydatki i nie są to jedyne środki, jakie otrzymają samorządy w ramach pomocy rządowej – tłumaczy Kmiecik

Na pomoc w tym zakresie mogą jednak liczyć tylko ci, którzy mieszkają  na nieczynnych osuwiskach. - Jeżeli dom na skutek osuwiska jest zagrożony, to mieszkańcy ten budynek musza opuścić. Nie ma możliwości remontowania czegokolwiek na czynnym osuwisku, bo te pieniądze, które zostaną wydane, mogą już na drugi dzień zjechać razem z domem – mówi starosta.

 Możliwość pomocy w innej formie mają także samorządy. Lokalne władze mogą przekazać mieszkańcom zagrożonych terenów działki z zasobów skarbu państwa, jak i rezerw Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co z kolei obniży ewentualne koszty budowy domu.

Promesy na usuwanie skutków powodzi otrzymały także gminy: Skołyszyn na kwotę 1,5 mln zł, Jasło 1 mln zł oraz Kołaczyce w wysokości 700 tys. zł.
 

(kp)

Napisany dnia: 20.06.2010, 15:31
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ xx
dnia 20.06.2010, 15:43
Ocena
komentarza:
0
3 milony dla powiatu a 6 dla samego miasta? PARANOJA
chyba odwrotnie powinno być...
@ LIS
dnia 20.06.2010, 16:00
Ocena
komentarza:
0
Ale wypasione zadowolone Buzki ...tylko z czego?
@ ŻENADA!!!
dnia 20.06.2010, 16:06
Ocena
komentarza:
0
I co to ma być???!! Hucpa jakaś. To są normalne czynności administracyjne. To jest ich psi obowiązek. Po co ta cała otoczka? Jak u Barei, przy wręczaniu paszportów. Żenada.
@ miliony
dnia 20.06.2010, 17:59
Ocena
komentarza:
0
Kolejne miliony na likwidację szkód - zero złotych na zapobieganie i m i zero myślenia w tym kierunku...
@ Gratulacje
dnia 20.06.2010, 19:32
Ocena
komentarza:
0
Gratuluję uroczystego wręczenia nagród za zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta i powiatu.
@ Do Żenady.
dnia 20.06.2010, 19:42
Ocena
komentarza:
0
Pytanie raczej retoryczne,czy gdyby wręczający był podobny chociaż trochę do jakiegoś PiS-uarowca to Twoja żenada byłaby mniejsza?
@ NO TAK
dnia 20.06.2010, 20:20
Ocena
komentarza:
0
jak ktoś chce przekazać pieniądze czy też okazać inną pomoc poszkodowanym to przelewa na konto daną kwotę i po sprawie! a tutaj panowie jak zwykle zgromadzenie zdjęcia wywiady - ciekawe jak zostaną rozdysponowane te pieniądze?????
@ Gratulacje
dnia 20.06.2010, 20:21
Ocena
komentarza:
0
Uroczyste wręczenie dyplomów za zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta i powiatu.
@ on
dnia 20.06.2010, 23:02
Ocena
komentarza:
0
Czy będzie planowane podwyższenie wałów w Jaśle o 80cm czy nie będzie na to pieniędzy? Jak nie teraz to kiedy? Chyba nigdy. Nie sztuka wydać pieniądze na łatanie dróg i naprawę mostów. Należy zrobić coś co będzie CHRONIŁO miasto przed skutkami takiej wysokiej wody. Wały nie są równe, co pokazała woda przelewając się w niektórych miejscach.
@ ŻENADA!!!
dnia 21.06.2010, 19:58
Ocena
komentarza:
0
URZĘDNIK, POLITYK... BEZ RÓŻNICY, MA SŁUŻYĆ, BO SŁUŻBA TO ICH PRACA, BEZ WZGLĘDU NA PRZYNALEŻNOŚĆ PARTYJNĄ, ZGADZAM SIĘ, TO ŻENADA
@ X-men
dnia 21.06.2010, 21:26
Ocena
komentarza:
0
Z tego wszystkiego to te 200 tys. to połatają dziury a resztę te 300 mln to gdzieś zaginie po drodze BUHAHAHA
@ CHORE PAŃSTWO !!!!
dnia 23.06.2010, 12:28
Ocena
komentarza:
0
Ile z tego pochłoną wszelkiego rodzaju ekspertyzy, planowania i "formalności biurowe" ? , a jak to odczuje zwykły Kowalski ....?????
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Ostatnie pożegnanie ppłk. Mieczysława Żygłowicza. Kleeberczyk spoczął na Starym Cmentarzu w Jaśle

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyła się uroczystość pogrzebowa zmarłego w miniony wtorek ppłk. Mieczysława Żygłowicza. Uczestnik wojny obronnej Polski 1939 r. a po wojnie wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle spoczął w rodzinnym grobowcu na jasielskim Starym Cmentarzu. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele oraz żołnierze, którzy z należnymi bohaterowi honorami pożegnali kleeberczyka.

 • Odśnieżanie dróg w centrum miasta jest skandaliczne - mówią mieszkańcy

  Jeszcze kilka dni temu na wielu ulicach, placach i chodnikach miasta zalegała gruba warstwa śniegu oraz lodu, choć w paru miejscach woła to nadal o pomstę do nieba. Poprawę warunków można zawdzięczać przede wszystkim pogodzie. Ciepłe promienie słońca sprawiły, że zalegający śnieg stopniał. Mieszkańcy nie szczędzą jednak gorzkich słów pod adresem władz miasta.

   

 • Aktualizacja: Młody mężczyzna spadł z drzewa. Nie żyje

  Tragiczny wypadek w Szebniach. Dzisiaj około godziny 14. podczas wycinki drzew zginął młody mężczyzna.

 • Wrak samochodu na osiedlu Gamrat został uprzątnięty. Został zabezpieczony na teren bazy MKS w Jaśle

  Pojazd, który od ponad pół roku zalegał na terenie zielonym na osiedlu Gamrat w Jaśle został przewieziony i zabezpieczony na terenie bazy Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle. Urzędnicy ustalili spadkobierców, których powiadomią o odebraniu pojazdu. W innym przypadku sprawa trafi na drogę sądową.

 • Wypadek na drodze powiatowej w Łaskach

  Dzisiaj około godziny 13.50, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zostali skierowani do miejscowości Łaski, gdzie według zgłoszenia doszło wypadku, w którym poszkodowane zostały dwie osoby. Mundurowi ustalili wstępnie okoliczności zdarzenia...

 • Odszedł na wieczną wartę. W wieku 101. lat zmarł ppłk Mieczysław Żygłowicz, bohater września 1939

   

  Dzisiaj w wieku 101. lat zmarł ppłk Mieczysław Żygłowicz. Śmierć bohatera wojny obronnej Polski 1939 roku, nauczyciela i wychowawcy to olbrzymi cios dla całej społeczności ziemi jasielskiej. Był wzorem patrioty, pozbawionego uprzedzeń, bez reszty oddanego służbie dla ojczyzny, której pozostał wierny do końca swoich dni.

 • Wandale znów dali o sobie znać. Farbą zniszczyli elewację budynków szkoły i bursy międzyszkolnej

   

  W nocy z piątku na sobotę nieznani sprawcy zniszczyli fragmenty elewacji budynków przy Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Na murach budynku szkoły oraz bursy międzyszkolnej przy ul. Staszica w Jaśle pojawiły się wulgarne napisy oraz malunki. Niektóre symbole nawiązują do ideologii nazistowskiej. Straty sięgać mogą kilku tysięcy złotych.

 • Część radnych miejskich chce budowy nowego krytego lodowiska w Jaśle. Zadanie wraca jak bumerang

  Radni miejscy z klubu PSPP złożą wniosek do władz miasta o wprowadzenie do budżetu miasta zadania związanego z budową krytego lodowiska w Jaśle.

 • Kolejna stłuczka na „stopach”

  Dzisiaj około godziny 14. w Jaśle na skrzyżowaniu ulic Szopena i Ujejskiego doszło do zderzenia się dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba została przewieziona karetką do jasielskiego szpitala.

 • Jak poprawić swoją sylwetkę? Dowiesz się w nowym Studio Treningowym Jasło

   

  Dbałość o poprawę kondycji fizycznej, wbrew pozorom, wcale nie musi być dzisiaj wielkim wyzwaniem. Doskonałą receptą na osiągnięcie dobrej formy i sylwetki może okazać się Studio Treningowe Jasło. To wyposażone w nowoczesny sprzęt miejsce stworzone z myślą o tych, którzy chcą zmienić swój styl życia. W studio treningowym, pod okiem doświadczonych trenerów personalnych osiągnięcie ambitnych celów będzie zwykłą formalnością.  

 • Przedszkole Miejskie Nr 1 w Jaśle zaprasza!

   

  Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców najmłodszych dzieci z Jasła i okolic. Trwa rekrutacja do Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Jaśle. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszej placówki.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105