Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Dietetyczne błędy w jadłospisie dziecka

Dieta dzieci, tak jak i każdego innego człowieka, powinna być zbilansowana pod kątem makro- i mikroskładników. Dieta w wieku dziecięcym jest szczególnie ważna, ponieważ pozwala na odpowiedni rozwój fizyczny i intelektualny, jak również na budowanie odpowiednich nawyków żywieniowych.

Wprowadzenie odpowiednich posiłków dla dzieci nie zawsze jest łatwe, ponieważ znaczna część dzieci jest niejadkami lub zjada tylko kilka wybranych przez siebie dań. W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się z dietetykiem zajmującym się dietami dla dzieci. Dzięki temu rodzice są w stanie zapewnić dziecku posiłki, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój i będą znikać z talerza.

Jakie są najczęściej występujące błędy dietetyczne w jadłospisie dziecka?

Jednym z najczęściej występujących błędów w jadłospisie dziecka jest zbyt duża ilość węglowodanów prostych i słodyczy. Węglowodany proste możemy znaleźć we wszystkich potrawach i daniach mącznych, uwielbianych przez dzieci. Słodkie kluseczki czy pierogi dostarczą energii tylko na chwilę, przez co dziecko za moment dalej będzie głodne. Nie należy oczywiście wykluczać ich całkowicie, ale ograniczyć na korzyść pełnowartościowych, zbilansowanych posiłków jak np. kasza z mięsem i warzywami.

To samo tyczy się słodyczy. W małym batoniku jest podobna liczba kilokalorii co w zbilansowanej przekąsce, a z pewnością batonik nie da dziecku uczucia sytości. Zbyt częste spożywanie słodyczy przez dzieci skutkuje pojawieniem się nadwagi lub otyłości, a także często zupełnie niepotrzebną nadpobudliwością .Odchudzanie dzieci jest ciężkim procesem, wymagającym sporo wiedzy, wyrozumiałości i wytrwałości, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Kolejnym błędem żywieniowym w jadłospisie jest monotonność i wykluczanie kluczowych składników, jakimi są warzywa i owoce. Są one pełne witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Dzieci często unikają owoców i warzyw, bo nie znają ich smaku lub z góry zakładają, że są niesmaczne. Warto przemycać je im w postaci kremów, sosów czy surówek, a z pewnością z czasem oswoją się z nimi i chętniej będą po nie sięgać.

Wiele osób podaje swoim dzieciom do picia soczki przecierowe lub wody smakowe, uważając to za zdrowe dla ich pociech. Niestety, zarówno wody smakowe, jak i soki zawierają bardzo dużą ilość cukru dodanego, który wpływa niekorzystnie na organizm. Najlepszą opcją jest od małego podawanie dziecku do picia wody niegazowanej. Sporym błędem jest zmuszanie dzieci do jedzenia, przez co rodzi się automatycznie negatywne wspomnienie związane z posiłkiem. Dziecko powinno zjeść tyle ile potrzebuje, bez wmuszania. Wykluczając słodycze i słodzone napoje, a także regularnie podając posiłki z pewnością z czasem zauważymy, że dziecko zjada większe porcje, nie wykluczając żadnego z produktów.

PONIŻEJ PROPONUJEMY PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS DLA DZIECKA

(powyżej 2 roku życia, bez uwzględnienia alergii lub nietolerancji pokarmowych)

Poniedziałek

Początek dnia: Ciepła herbata malinowa

I Śniadanie: Chleb żytni z pastą rybną, papryką i sałatą

II Śniadanie: Budyń jaglany z musem owocowym

Obiad: Krupnik z fasolką, filet z kurczaka panierowany w sezamie, ziemniaki, brokuł

Podwieczorek: Jabłko, bakalie

Kolacja: Placuszki z marchewki lub dyni

Wtorek

Początek dnia: Ciepła woda z sokiem z cytryny i miodem

I Śniadanie: Kasza jaglana z masłem orzechowym, miodem i cynamonem, posypana prażonymi nasionami dyni, słonecznika, sezamu

II Śniadanie: Wafle ryżowe z pastą warzywno-zbożową, kakao naturalne

Obiad: Zupa pomidorowa z makaronem pełnoziarnistym, placki warzywne, ryż brązowy, duszona soczewica

Podwieczorek: Kisiel z gruszek z migdałami

Kolacja: Bułka orkiszowa z masłem, szynką i papryką

Środa

Początek dnia: Kakao naturalne

I Śniadanie: Bułka wieloziarnista z humusem, ogórkiem kiszonym

II Śniadanie: Kaszka kukurydziana na mleku z borówkami

Obiad: Zupa z marchwi, kotlety z fasoli, ziemniaki, surówka z kiszonej kapusty

Podwieczorek: Chlebek dyniowo-bananowy z masłem orzechowym

Kolacja: Jajecznica na parze z pomidorkami i cukinią, pieczywo graham z masłem

Czwartek

Początek dnia: Ciepła herbata owocowa

I Śniadanie: Owsianka na napoju owsianym z owocami suszonymi i orzechami

II Śniadanie: Kanapka z pieczywa graham z wędliną drobiową i serem żółtym z warzywami

Obiad: Ogórkowa z pęczakiem, schab pieczony w sosie własnym, kasza gryczana, buraczki

Podwieczorek: Mus owocowy posypany migdałami + herbatniki pełnoziarniste

Kolacja: Zapiekanka z cukinii z kaszą jaglaną i mozzarellą

Piątek

Początek dnia: Ciepła woda

I Śniadanie: Tost z pieczarkami, serem i papryką

II Śniadanie: Jogurt naturalny z bananem i orzechami

Obiad: Barszcz ukraiński z kaszą jaglaną, kotleciki rybne (np. z dorsza) w sosie koperkowym, kasza jęczmienna, duszony por

Podwieczorek: Ciasteczka owsiane, kawa inka na mleku

Kolacja: Kasza jaglana z miodem i masłem

Dietetyk Bonne Sante Jasło

Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ wera
dnia 19.04.2023, 14:35
Ocena
komentarza:
0
Staram się unikać kupowania słodyczy, jeśli już to piekę sama pełnoziarniste ciasteczka. Zamiast coli robię dzieciom zdrową lemoniadę z gazowanej cisowianki, cytryn, mięty i odrobiny miodu. Dobrze smakuje i nie niszczy zębów :)
@ Człowiek też zwierzę
dnia 28.04.2023, 08:48
Ocena
komentarza:
0
A więc okazuje się, że dietę (zwłaszcza dziecka) można prowadzić źle niezależnie od tego, jaka by była. To bardzo dobre spostrzeżenie. Przyglądam się temu menu i jest niezłe, choć mleko owsiane zastąpiłbym sojowym (najlepsze pod względem żywieniowym), a świnię psiną albo kociną. Prawda, że piszącemu drgnęłyby paluszki?;-) I nie trzeba nawet sięgać po informacje o śladzie środowiskowym i klimatycznym żywności odzwierzęcej. Pamietajmy, że przed dziećmi trochę lat zostało i bez zdrowej planety nie będzie zdrowych ludzi. Smaki i przyzwyczajenia kształtują się wcześnie, dlatego tak ważne jest dokonywanie głównie roślinnych wyborów od najmłodszych lat delikwenta. A że powinno być nie tylko zdrowo, ale i etycznie, to muszą być wyłącznie roślinne.
@ Ona
dnia 03.06.2023, 14:17
Ocena
komentarza:
0
Mięso ludzie jedli przez wieki, dzięki niemu postawili w rozwoju. Ludzie potrzebują jeść mięso dla prawidłowego rozwoju, szczególnie dzieci:)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy


Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657