Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Dynia królowa jesieni

Nastała jesień, a tym samym sezon na dynie. Sezon na ten owoc trwa od września do listopada. Pewnie teraz pojawiło się zaskoczenie, że dynia została nazwana owocem - lecz tak właśnie jest. Rozwija się z kwiatów i posiada nasiona, dlatego pod względem botanicznym jest uznawana za owoc. Wtedy dynia jest najsmaczniejsza i bardzo często przez nas używana. Dynia ma dobre właściwości odżywcze, ponadto dostarcza dużo witamin i minerałów - jest niskokaloryczna oraz zawiera błonnik wspomagający procesy trawienne i powodujący uczucie sytości. Dynia jest bogata w beta-karoten, który jest silnym przeciwutleniaczem.

Dynia występuje w ponad 45 odmianach w wersji jadalnej i ozdobnej - nadają się do spożycia, lecz bardzo często bywają gorzkie lub wręcz są pozbawione smaku. Do  odmian jadalnych, które są najsmaczniejsze i najbardziej uniwersalne należą dynia piżmowa, zwyczajna, hokkaido, makaronowa. Poniżej zostaną opisane te najpopularniejsze, które najczęściej pojawiają się w sklepach w sezonie jesienno-zimowym. 

Dynia piżmowa

Dynia piżmowa ma kształt podłużny, przypominający gruszkę, jasnopomarańczowy kolor, cienką, ale twardą skórę i ku zaskoczeniu maślany smak i wyczuwalną słodkość. Nadaje się do przygotowywania zup krem, puree, past kanapkowych, ciast i deserów. Dynię piżmową należy obierać przy wykorzystywaniu jej w kuchni.

Dynia hokkaido

Nazwa tej dyni pochodzi od wyspy na północy Japonii. Dynia hokkaido jest  jedną z najłatwiejszych do rozpoznania dyń. Ma intensywnie pomarańczową, wchodzącą w czerwień skórkę, kształtem przypomina cebulę i cechuje się dużą twardością. Ma ciemnożółty i zwarty miąższ, a w smaku przypomina orzechy. Jest nieduża, bo waży maksymalnie półtora kilograma. Skórka tej dyni mięknie podczas obróbki termicznej.

Purée z dyni

W przepisach z dynią bardzo często potrzebne jest purée z dyni. Można go bardzo łatwo przygotować przez upieczenie dyni pokrojonej na kawałki wraz ze skórka w piekarniku, a następnie zblendować na gładki mus zwany purée.

Przygotowanie purée z dyni :

Dynię kroimy razem ze skórą na mniejsze kawałki, usuwamy pestki. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i układamy na niej ułożoną skórką do dołu dynię. Pieczemy około 35 minut do miękkości (najlepiej ocenić przez wbicie widelca w miąższ). Wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Za pomocą łyżki oddzielamy miąższ od skórki i miksujemy blenderem na gładkie purée. Jeśli dynia jest bardzo wodnista, można ją trochę odcisnąć w gazie. Niektóre dynie np. małe, mocno pomarańczowe i ciężkie, mają dość mączysty i zwarty miąższ, którego nie trzeba odciskać, a nawet często rozcieńczyć podczas miksowania blenderem mlekiem lub wodą.  Purée można zamrozić lub przechowywać w lodówce przez kilka dni.

Przepis na dyniowe słodkości

Przygotowane purée, można wykorzystać na słodkie wypieki. Przepis poniżej

Bezglutenowe muffinki jaglano-dyniowe

Składniki (12 szt.):

  • 400 g puree z pieczonej dyni (bez odciskania z soków)
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/2 łyżeczki imbiru w proszku
  • 1/3 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej
  • 2 łyżki oleju roślinnego (może być kokosowy) lub roztopionego masła
  • 4 łyżki miodu
  • 2 jajka
  • 1 szklanka mąki jaglanej
  • 3/4 szklanki mielonych migdałów
  • szczypta soli
  • 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 50 g orzechów włoskich
  • 50 g żurawiny (może być mrożona lub suszona)

Przygotowanie:

  • Piekarnik nagrzewamy do 165 stopni C. Formę na muffiny wykładamy papilotkami.
  • Do jednej średniej miski wkładamy obraną upieczoną dynię i miksujemy na puree. Dodajemy przyprawy, roztopiony tłuszcz, miód i mieszamy na jednolitą masę.
  • W drugiej małej misce roztrzepujemy jajka (rózgą lub mikserem) i dodajemy je do dyniowej mieszanki. Mieszamy łyżką na jednolitą masę.
  • W trzeciej większej misce mieszamy mąkę jaglaną, mielone migdały, sól, sodę, pokrojone orzechy włoskie i żurawinę. Dodajemy masę dyniowo-jajeczną i mieszamy delikatnie łyżką, tylko do połączenia się składników w masę bez grudek mąki.
  • Ciasto wykładamy do formy, wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez ok. 23-25 minut. Wyjmujemy i studzimy.

Karolina Panek - dietetyk Bonne Sante

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657