Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jak „ugryźć” dietetycznie święta?

Święta tuż tuż, pewnie większość z Was myje okna, przygotowuje pierniki, lepi uszka i stara się wczuć w świąteczny klimat. Druga część zastanawia się, jak powinna podejść do tego całego jedzenia, tysięcy kalorii, białej mąki i cukru w ciastach, podczas gdy jesteśmy na diecie. Często sama myśl o tym odbiera Nam przyjemność ze świąt.

Jak więc ugryźć ten temat? Czy te kilka dni w roku mogę pozwolić sobie na serniczka, krokiety, pierogi, sałatki? A może jeść tylko warzywa, wafle ryżowe i najlepiej zostać w domu?

Tak naprawdę, nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Jeśli zjesz wszystko, co znajduje się w zasięgu Twojego wzroku, a następnie będziesz mieć wyrzuty sumienia - nie będzie to zdrowe podejście. Podobnie, jeśli konieczność wybierania samych warzyw i unikania białej mąki już teraz wywołuje u Ciebie ogromny stres. Mamy zatem kilka rad, aby pomóc Ci przejść przez święta bez zbędnego stresu związanego z dietą. Wystarczy odchudzić tradycyjne potrawy:

  • Barszcz - jeśli nie chcesz, aby miał zbyt wiele kalorii, wystarczy, że zrezygnujesz ze śmietany i dosładzania. Dodatkowo, zamiast dodawać do niego kupne uszka, może w tym roku warto spróbować swoich sił i przygotować je samodzielnie? Doskonałym wyborem będzie mąka gryczana lub razowa, które zawierają sporą ilość błonnika.
  • Zupa grzybowa - podobnie jak barszcz, powinna być podawana bez kalorycznej śmietany. Aby zrobić z niej w ciągu chwili dietetyczny posiłek na święta, możesz dodać do niej jogurt naturalny.
  • Karp jest obowiązkowym gościem na świątecznym stole. Tradycyjnie ryba jest podawana w wersji smażonej, jednak o wiele zdrowszym i mniej kalorycznym pomysłem będzie upieczenie karpia w towarzystwie ulubionych przypraw. Gwarantujemy, że smak gotowej potrawy podbije podniebienia Twoich wigilijnych gości.
  • Kapusta z grochem choć jest niezwykle smaczna, to jednocześnie jest bardzo kaloryczna. Jeśli nie chcesz z niej rezygnować, to ogranicz liczbę składników potrawy wigilijnej do minimum. Przede wszystkim nie korzystaj z zasmażki i tłuszczu.
  • Kutia jest smaczną bombą kaloryczną. Aby zamienić ją w dietetyczny posiłek na święta, wystarczy zrezygnować z większości bakalii. Możesz także użyć mniej miodu.
  • Pierogi mają najmniej kalorii, jeśli są gotowane w wodzie. Podając je podczas wigilijnej uczty, ogranicz ilość roztopionego masła.
  • Sałatka jarzynowa dla wielu ludzi jest królową Bożego Narodzenia. Jeżeli i Ty należysz do grona jej miłośników, to znakomitym sposobem na zrobienie z niej dietetycznego posiłku na święta, jest zastąpienie częściowo majonezu jogurtem naturalnym.

Co jeśli stosujesz dietę leczniczą?

Cierpisz na celiakię, nietolerancję laktozy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a może musisz stosować dietę low FODMAP? W tym przypadku odpuszczenie sobie diety na kilka dni nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Może to prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych i kiepskiego samopoczucia. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się przygotowanie potraw „pod siebie”. Jeśli przygotujesz ich większą ilość, może i inni spróbują czegoś nowego? Warto dopasować się do panujących warunków i cieszyć się tym czasem.

Co jeśli jesteś na diecie redukcyjnej?

Walczysz o utratę zbędnych kilogramów i zastanawiasz się, czy uda Ci się odmówić tych wszystkich pyszności w święta? Takie momenty, szczególnie na początku odchudzania są trudne. Jednak pamiętaj, że redukcja masy ciała to efekt zmiany nawyków żywieniowych. Nie da się przecież na czas odchudzania odizolować od spotkań czy imprez. 

Całkowite popuszczenie pasa może skutkować wyrzutami sumienia, a co za tym idzie, zaprzestaniem redukcji. Warto więc wykorzystać ten czas do ćwiczenia asertywności, gdy jesteśmy namawiani do spróbowania kolejnej porcji ciasta. Z drugiej strony, obsesyjne myślenie o ilości spożytych kalorii może odbierać całą przyjemność świętowania. Pamiętaj też, że na wygląd swojej sylwetki pracujesz przez cały rok, a nie tylko w Święta.

Dietetyk Bonne Sante Jasło

Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy


Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657