Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Truskawki - owocowy smak lata

Wraz z początkiem maja wszyscy z prawdziwym wytęsknieniem czekamy na rozpoczęcie sezonu na truskawki. Są one uwielbiane zarówno ze względu na wyjątkowy smak, zapach i konsystencję. Oprócz walorów smakowych owoce te posiadają szereg dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu i są bardzo niskokaloryczne. Jakie zalety niesie więc za sobą spożywanie truskawek?

Pomocne w  utrzymaniu prawidłowej masy ciała

Truskawki są niskokalorycznym owocem - mają zaledwie 28 kcal w 100 g, czyli 280 kcal w kilogramie. W 90% składają się z wody i zawierają dużo błonnika, który reguluje proces trawienia oraz wspomaga odchudzanie.

Owoce te nie są jednak produktem, od którego magicznie zmniejszymy masę ciała, więc powinniśmy je jeść w rozsądnych ilościach, bez cukru i śmietanki.

Bomba witamin i składników odżywczych.

Oprócz walorów smakowych i niskiej kaloryczności, truskawki wyróżniają się bogactwem składników odżywczych. Szczególnie zaskakujący może być fakt, że truskawki zawierają większą ilość wzmacniającej odporność witaminy C niż cytrusy – 100 g dojrzałych truskawek dostarcza ok. 70 mg tej witaminy! Warto też zaznaczyć, że dojrzałe owoce zawierają nawet 20% więcej witaminy C niż owoce dojrzewające, zatem truskawki warto jeść w pełni dojrzałe.

Poza witaminą C truskawki zawierają także substancje, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu i wpływają na stabilność blaszek miażdżycowych. Dzięki temu zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

W truskawkach znajdziemy także witaminy z grupy B oraz witaminę A. Truskawki zawierają żelazo chroniące przed anemią. Stanowią też cenne źródło wapnia i fosforu (wzmacniają kości), potasu (obniżają ciśnienie krwi), a także magnezu (koją nerwy).

Co więcej, truskawki mają niski indeks glikemiczny, dlatego mogą się nimi delektować także osoby chore na cukrzycę.  

Czy truskawki mogą szkodzić?

Niestety są osoby, które nie mogą korzystać z dobrodziejstw truskawek, ponieważ owoce te należą do produktów uczulających. Truskawek powinny unikać przede wszystkim osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na salicylany, gdyż owoce te charakteryzują się ich bardzo wysoką zawartością. Wśród typowych objawów uczulenia na salicylany możemy wymienić zmiany skórne (pokrzywka), alergiczny nieżyt nosa czy ataki duszności.

Zastosowanie truskawek w kuchni

Truskawki znalazły szerokie zastosowanie w kuchni. Można z nich przygotować wiele smakowitych potraw, m.in: koktajle, ciasta, desery, sałatki, zupy czy przystawki. Jest to również idealny owoc na  przetwory takie jak: soki, kompoty, dżemy, konfitury, marmolady.

Niestety są owocem nietrwałym i dość szybko fermentują lub pleśnieją. Najlepszym sposobem na ich przechowywanie jest mrożenie, ponieważ dzięki temu zachowują cenne składniki, z których możemy korzystać również zimą.

Pamiętajmy o truskawkach nie tylko latem, ale przez cały rok, bo to wspaniały owoc.

Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Tir
dnia 30.07.2022, 22:07
Ocena
komentarza:
1
Zjadłem kiedyś truskawki z jasielskiego rynku, po godzinie siedziałem już na księżycu, bo jak zacząłem puszczać gazy, to odrzut był nieziemski
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy


Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657