Strona główna

Zdrowe zakupy w supermarkecie? Czy to możliwe?

Wiele osób uważa, że zdrowe jedzenie można kupić tylko w eko sklepach. Są one dość trudno dostępne szczególnie w  mniejszych miastach, a produkty w nich sprzedawane są  drogie. Naszym zdaniem, zdrową żywność można już kupić w wielu innych sklepach, gdzie dostępne są już nawet produkty z certyfikatami. Coraz bogatszy i ciekawszy asortyment oferują nam popularne supermarkety, gdzie zachęcamy do kupowania kilku produktów, które niżej opiszemy.

Kasze, ryże i rośliny strączkowe

Powinniśmy pamiętać o codziennym spożywaniu produktów zbożowych oraz nasion roślin strączkowych. W marketach kupimy wszystkie dobre kasze, także te mniej znane jak: orkiszowa, owsiana czy amarantus. Można je z powodzeniem spożywać o każdej porze dnia i stosować zarówno do przepisów wytrawnych jak i tych na słodko. Kasze są świetnym źródłem: błonnika, magnezu, żelaza, cynku czy niektórych witamin z grupy B, które poprawiają kondycję naszego organizmu i dodają nam energii.

Strączki powinniśmy spożywać przynajmniej jeden raz w tygodniu, najlepiej zamiennie za mięso. W marketach mamy duży wybór roślin strączkowych tj. soczewica, ciecierzyca czy groch. Nowością są gotowe mieszanki kasz z dodatkiem strączków, pestek czy suszonych owoców, z których możemy przygotować szybki obiad lub kolację.

Orzechy, nasiona i pestki:

Warto do naszej diety włączyć garstkę orzechów dziennie, ze względu na ich prozdrowotne właściwości.  Postawmy na klasyczne wersje, rezygnując z  prażonych, solonych i słodzonych orzechów.  Warto ponownie zwrócić uwagę na mieszanki, które wprowadzą do naszej diety różnorodność tj. mieszanka pestek i nasion do sałatki, czy mieszanka studencka. Markety proponują też małe opakowania pestek i nasion, które świetnie sprawdzą się jako szybka przekąska w pracy czy w szkole, która idealnie zmieści się nawet do małej, damskiej torebki.

Nabiał i mleka roślinne

Nabiał jest najlepszym źródłem wapnia w naszej diecie, dlatego warto sięgać po mleko, sery i jogurty. W supermarketach mamy spory wybór produktów mlecznych dobrej jakości, często oznaczonych certyfikatem Bio. Oznaczenie BIO otrzymują artykuły zwane inaczej organicznymi, produkowane ze składników pochodzących z gospodarstw ekologicznych, w których nie stosuje się sztucznych nawozów, pestycydów ani modyfikacji genetycznych. Produkty takie nie mają środków konserwujących ani „polepszaczy” smaku, w zamian za to mają wysoką zawartość wartości odżywczych.

Ciekawą alternatywą dla mleka krowiego i produktów pochodnych są mleka roślinne.

W marketach możemy kupić: mleka ryżowe, sojowe, owsiane, kokosowe czy migdałowe. Decydując się na ich zakup pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na etykiety, bowiem część to nie mleka, a napoje mleczne z dodatkiem cukru. Produkty najlepszej jakości, które w składzie zawierają przede wszystkim mleko roślinne  znajdziemy na regale ze zdrową żywnością.

Podsumowując, w popularnych marketach jest dostępny szeroki asortyment zdrowej żywności w przystępnych cenach, który jest nadal poszerzany. Pamiętajmy, aby przy jego wyborze nie sugerować się nazwą czy ceną, tylko przede wszystkim składem dostępnym na etykiecie :-)

Klaudia Słota - dietetyk kliniczny Bonne Sante w Jaśle

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105