Strona główna

IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat

22
Napisany dnia: 09.07.2007, 17:41 , Tagi: Brak
IV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU KARPAT
W dniach 7-8 lipca w Trzcinicy, koło Jasła odbył się   IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat.

 To już kolejny rok , kiedy Trzcinica promuje rodzimy folklor i  ludową tradycję. W sobotę w  pierwszym dniu Festiwalu  odbył się przegląd  folklorystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Zainteresowani mogli oglądać także wystawy  przygotowane przez Gminne Świetlice Młodzieżowe, Gminną Bibliotekę Publiczną, oraz okoliczne szkoły.

Na stoiskach wystawowych można było podziwiać różnego typu rękodzieło: bibułkarstwo, hafciarstwo, malarstwo, grafikę, a także ozdoby z suszonych traw i kwiatów, wyroby z mas plastycznych, gliny i drewna.

Niedziela była  dniem konkursowym.  O statuetkę ,,Karpackiego Grajka”  rywalizowało 13 kapel  polskich i zagranicznych min: Łużnioki z Łużny, Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, Stachy z Krosna, Szumiąca Woda z Rytra, Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubzina, Kamraty z Sanoka, Wrzos z Olszanicy, Ciardasie z Czarnej Góry, oraz Raslavice ze Słowacji, Nowina z Czech, Palitra z Ukrainy, Rapsodia  Chioarului z Rumuni, i Hudba z Lipan   na Słowacji.

 Występy kapel ludowych oceniane były przez profesjonalną komisję artystyczną. Jej skład tworzyli: Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Jolanta Danak-Gajda- Radio Rzeszów, Jerzy Dynia  - muzyk ,folklorysta TV Rzeszów, Tadeusz Łopatkiewicz - etnograf , Andrzej Starzec - etnomuzykolog  Radio Kraków. Imprezę poprowadzili Józef Broda wraz z córką Katarzyna Firlej, oraz Stanisław Łukaszczyk.

Zgromadzeni  przez dwa dni mogli podziwiać także występy kapeli „Trzcinicoki”, z którą  od samego początku związany jest Festiwal.

Głównym organizatorem Festiwalu była Gmina Jasło. Współorganizatorzy to : Zespół Szkół w Trzcinicy, LKS w Trzcinicy oraz Sołectwo wsi Trzcinica.  Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Wicepremier Mionister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Pierwszą nagrodę w przeglądzie - rzeźbę  „Karpackiego Grajka” wywalczyła Kapela Jaśka Kubika. Miejsce drugie zajęli Raslavice ze Słowacji, a trzecie Novina z Czech.

Imprezie towarzyszyły także wystawy i targi sztuki ludowej. Twórcy i artyści ludowi zaprezentowali swoje rękodzieło na stoiskach rozstawionych w okolicy sceny.  Kowalstwo artystyczne, koronki klockowe, bibułkarstwo, hafciarstwo , rzeźbiarstwo i wiele innych arcydzieł można było podziwiać  do późnych godzin wieczornych.

Na Festiwalu nie zabrakło także tradycyjnego  chłopskiego jadła przygotowanego przez Garmażerkę Trafunek z Dębowca, oraz zabawy ,,na ludową nutę”, która trwała do późnych godzin wieczornych.

  

 

  

AGNIESZKA JELEŃ- GBP TRZCINICA

FOTORELACJA

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ sluchaczka
dnia 09.07.2007, 21:19. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Takie kapele jak TRZCINICOKI są super. Powinny takie kapele grać na weselach i festynach.Pozdrawiam Pana Damiana basistę z TRZCINICOKÓW.
@ Anusia :*
dnia 09.07.2007, 21:39. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
ha ha ha :) nudno bylo ale i tak fajnie :D he he :) dobre bułki bo tylko to jadłam ha ha :D :D :D szkoda tylko ze Mynda nie powtórzyła numeru z tamtego roku ;p h hii hi ;]
@ frey
dnia 09.07.2007, 22:42. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Ehhh, piękny jest nasz folklor. Szkoda, że tak niedoceniany...
:no:
@ Basista
dnia 10.07.2007, 10:47. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Hej! Słuchaczka - jak będziesz wychodzić za mąż, to zamów sobie Trzcinicoków, a zagramy Ci na taką nutę jakiej jeszcze nie słyszałaś - droga Słuchaczko!!!:D - Pozdrawiam!!!
@ mynda
dnia 10.07.2007, 13:23. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
ej ty anusia...uważaj co tam wypisujesz..chcialabys to widziec..nie ma szans na taka powtorke...<lol2>
@ słuchaczka
dnia 10.07.2007, 18:34. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
okey!!!!!!!!! Miło mi to słyszeć.Pewno drogo by mnie to kosztowło.Dzieki za pozdrowienia i wzajemnie pozdrawiam.
@ OC
dnia 10.07.2007, 19:26. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Takie pseudo festiwale tylko utwierdzają, że jesteśmy zadupiem w tym kraju. Tylko z tego podkarpacie słynie... Łeee...
@ słuchacz
dnia 11.07.2007, 08:04. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
***** co to za potupana była !! wezcie !! Jestesmy dużym zadupiem w Polsce!! :(WSTYD!!!!!!!! Trznicoki niech sie chowają :lol: Pozdro.
@ Basista
dnia 11.07.2007, 13:46. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Widzisz Droga Słuchaczko - my nie jesteśmy drogą kapelą i honorarium na pewno wygórowane nie byłoby. Staramy się każdemu dogodzić, kto zamawia naszą kapelę na koncert czy wesele - zawsze do tej pory jest zadowolony, a my także będziemy starać się zrobić wszystko aby zawsze było jak najlepiej, nawet wbrew komentarzą jakie widnieją powyżej. Niestety zawsze znajdzie się ktoś, komu nie odpowiada muzyka, sposób ubierania się - i można to ubrać w prostotę lub w filozofię i psychologię. No ale coż... - pozdrawiam tych, którzy złe zdanie o Trzcinicokach z Tzrcinicy mają - niech sobie poskaczą na hip-hopie albo na TEKNO :) Zastanawiam się kim Ty Słuchaczko jesteś? Odp...
@ BE_kay
dnia 11.07.2007, 16:12. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
@OC, słuchacz
Pewnie, lepiej dalej chodzić do Europy i słuchać zaje** muzyki :lol::lol:
To właśnie przez tak ograniczonych ludzi jak Wy, jesteśmy (niby) zadupiem.
:upset:
@ katja
dnia 11.07.2007, 17:48. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
impreza byla porzadna:) szczegolnie fajni byli goscie z rumunii:D a koniki byly przepiekne!!!!!! pozdrowienia dla trzcinicokow i strazakow obstawiajacych impreze:p
@ były kibic LKS TRZCINICA
dnia 11.07.2007, 19:10. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
pierwsze "chciałem" podziękować LKS Trzcinica za wspólne zabezpieczenie ruchu wraz z OSP Trzcinica dzięki chłopaki że nikt od was się nie pofatygował pomóc strażakom tak jak to było wcześniej ustalane naprawdę pokazaliście do czego się tylko nadajecie jako organizatorzy, brawo za tradycyjne swojskie jadło chyba ta pani co to pisała smak gdzieś zgubiła, mrożony(nie nadający się do zjedzenia) bigos to coś tradycyjnego - super, jeśli mowa o tradycyjnym jadle to na prawdę można był tego zasmakować na wcześniejszych festiwalach i za to wielkie uznanie dla pań które to organizowały, na kolejne uznanie zasługuje prywatna impreza zorganizowana w niedziele w namiocie dla "Wybrańców" - po prostu zwykli ludzie nie mogą się bawić i trzeba o 23 kończyć imprezę żeby elita mogła pokazać co potrafi no jasne zwykły zjadacz chleba po prostu nie umie się tak bawić jak WY:upset::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
@ Strażak
dnia 11.07.2007, 20:32. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Drogi Basista, dlaczego kapela Trzcinicoki nie zrobiła z Strażą pamiątkowego zdjęcia?? Tak jak to robiły inne kapele. Wszystkie te pamiątkowe zdjęcia możesz zobaczyć na www.osptrzcinica.go.pl Katja dzięki za docenienie Strażaków jesteś chyba jedyną osobą, która to zrobiła
@ A.J.
dnia 12.07.2007, 10:53. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
A czy bigos, udka i pierogi to nie jest tradycyjne polskie jadło- to niekoniecznie musi być smalec czy kiszony ogórek. A kiełbasa z grilla no cóż tu sie zgodzę.
@ Basista
dnia 12.07.2007, 13:25. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Do Strażaka - przychodzili do nas pod scene chłopaki z Waszej straży i robili sobie zdjęcia. Musisz popytać kolegów, na pewno zdjęcia znajdą się, ale przecierz wystarczy podejść i powiedzieć że chcecie sobie z kapelą zdjęcie zrobić i nie ma sprawy, miałbyś zdjęć tyle ile byś chciał. Pozdrowienia dla Straży z Trzcinicy - dzisiaj w Zimnej Wodzie uczestniczyliśmy razem w ćwiczeniach.
@ Srażak
dnia 12.07.2007, 22:11. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Basisto byliśmy prosić Waszą kapelę, ale niestety odmówiliście Nam zasłaniając się tym, że ktoś Wam zabronił (a wiadomo jak jest w każdym ekipie, słucha się szefa, domyślisz się, o kogo chodzi) A zdjęcia oczywiście, że są tylko nie ma grupowego. Pozdrowienia dla Ciebie i Twojej jednostki, a za ćwiczenia piąteczka no tylko ta drabina troszkę bolała
@ Maja
dnia 12.07.2007, 23:07. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Było super! Więcej takich imprez :)
@ Basista
dnia 13.07.2007, 11:56. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Strażak - no to widzisz, to już wydaje mi się że mnie nie dotyczy apropo tych zdjęć, ja jestem człowiekiem otwartym - a najczęściej oczywiście lubię pozować dziewczyną (hehe). I z Wami z wielką przyjemnością zdjęcie chciałbym mieć, no ale trudno - usterka techniczna. No pokaz był spoko, szkoda że nic się nie paliło - przynajmniej jakeś siano na pozór rozrzucone, efekt byłby lepszy. Ale drabine to ktoś inny rozkładał, - to nic, zawsze coś jest nie do końca dograne. Najważniejsze że prawdziwe akcej idą jak najlepiej.
@ :P
dnia 13.07.2007, 12:38. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Folklor w Trzcinicy, jak zawsze udany, dla mnie wsyztko bylo superanckie, i zabawa i wsyztsko, więcej takich imprez, a krytykantów olać, bo jednej osobie cos nie pasowało i już gupoty pisze...:p
@ grzes
dnia 17.07.2007, 01:25. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
pozdrawiam skrzypka gienka
:lol:
@ Cymbalista
dnia 10.09.2007, 20:55. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Pozdrowionka od "cymbalisty"
(nie mylić z cymbałem) ;)
dla wszystkich na tym forum!
@ klaudia S Z
dnia 14.09.2008, 21:24. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
czy ktos z was zna anie kuchta z trzcinicy ??:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wiosenna promocje w punktach nc+ w Jaśle

   

  WIOSENNE PROMOCJE w punktach nc+ w Jaśle - odbierz DEKODER 4K ZA 1 ZŁ MIESIĘCZNIE i ciesz się telewizją w najwyższej jakości!

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Zmarł Józef Biernacki wieloletni prezes JKMiRJ

  We wtorek 12 marca br. zmarł w wieku 70 lat Józef Biernacki, współzałożyciel Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego w Jaśle oraz jego wieloletni prezes. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • Podróżnicy z Jasła wyróżnieni na festiwalu "Kolosy"

  Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki, którzy w minionym roku zakończyli zimowy trawers Karpat, otrzymali wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU na 21. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy" w Gdyni...

 • Utrudnienia w ruchu pociągów na linii Kraków - Jasło

   

  Podróżni, którzy korzystają z oferty połączeń kolejowych Kraków – Jasło – Kraków wkrótce mogą spodziewać się utrudnień w ruchu pociągów. Ich powodem są planowane prace modernizacyjne na linii 108, które mają rozpocząć się już niebawem.

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105