Strona główna

IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat

22
Napisany dnia: 09.07.2007, 17:41 , Tagi: Brak
IV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU KARPAT
W dniach 7-8 lipca w Trzcinicy, koło Jasła odbył się   IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat.

 To już kolejny rok , kiedy Trzcinica promuje rodzimy folklor i  ludową tradycję. W sobotę w  pierwszym dniu Festiwalu  odbył się przegląd  folklorystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Zainteresowani mogli oglądać także wystawy  przygotowane przez Gminne Świetlice Młodzieżowe, Gminną Bibliotekę Publiczną, oraz okoliczne szkoły.

Na stoiskach wystawowych można było podziwiać różnego typu rękodzieło: bibułkarstwo, hafciarstwo, malarstwo, grafikę, a także ozdoby z suszonych traw i kwiatów, wyroby z mas plastycznych, gliny i drewna.

Niedziela była  dniem konkursowym.  O statuetkę ,,Karpackiego Grajka”  rywalizowało 13 kapel  polskich i zagranicznych min: Łużnioki z Łużny, Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, Stachy z Krosna, Szumiąca Woda z Rytra, Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubzina, Kamraty z Sanoka, Wrzos z Olszanicy, Ciardasie z Czarnej Góry, oraz Raslavice ze Słowacji, Nowina z Czech, Palitra z Ukrainy, Rapsodia  Chioarului z Rumuni, i Hudba z Lipan   na Słowacji.

 Występy kapel ludowych oceniane były przez profesjonalną komisję artystyczną. Jej skład tworzyli: Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Jolanta Danak-Gajda- Radio Rzeszów, Jerzy Dynia  - muzyk ,folklorysta TV Rzeszów, Tadeusz Łopatkiewicz - etnograf , Andrzej Starzec - etnomuzykolog  Radio Kraków. Imprezę poprowadzili Józef Broda wraz z córką Katarzyna Firlej, oraz Stanisław Łukaszczyk.

Zgromadzeni  przez dwa dni mogli podziwiać także występy kapeli „Trzcinicoki”, z którą  od samego początku związany jest Festiwal.

Głównym organizatorem Festiwalu była Gmina Jasło. Współorganizatorzy to : Zespół Szkół w Trzcinicy, LKS w Trzcinicy oraz Sołectwo wsi Trzcinica.  Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Wicepremier Mionister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Pierwszą nagrodę w przeglądzie - rzeźbę  „Karpackiego Grajka” wywalczyła Kapela Jaśka Kubika. Miejsce drugie zajęli Raslavice ze Słowacji, a trzecie Novina z Czech.

Imprezie towarzyszyły także wystawy i targi sztuki ludowej. Twórcy i artyści ludowi zaprezentowali swoje rękodzieło na stoiskach rozstawionych w okolicy sceny.  Kowalstwo artystyczne, koronki klockowe, bibułkarstwo, hafciarstwo , rzeźbiarstwo i wiele innych arcydzieł można było podziwiać  do późnych godzin wieczornych.

Na Festiwalu nie zabrakło także tradycyjnego  chłopskiego jadła przygotowanego przez Garmażerkę Trafunek z Dębowca, oraz zabawy ,,na ludową nutę”, która trwała do późnych godzin wieczornych.

  

 

  

AGNIESZKA JELEŃ- GBP TRZCINICA

FOTORELACJA

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ sluchaczka
dnia 09.07.2007, 21:19. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Takie kapele jak TRZCINICOKI są super. Powinny takie kapele grać na weselach i festynach.Pozdrawiam Pana Damiana basistę z TRZCINICOKÓW.
@ Anusia :*
dnia 09.07.2007, 21:39. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
ha ha ha :) nudno bylo ale i tak fajnie :D he he :) dobre bułki bo tylko to jadłam ha ha :D :D :D szkoda tylko ze Mynda nie powtórzyła numeru z tamtego roku ;p h hii hi ;]
@ frey
dnia 09.07.2007, 22:42. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Ehhh, piękny jest nasz folklor. Szkoda, że tak niedoceniany...
:no:
@ Basista
dnia 10.07.2007, 10:47. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Hej! Słuchaczka - jak będziesz wychodzić za mąż, to zamów sobie Trzcinicoków, a zagramy Ci na taką nutę jakiej jeszcze nie słyszałaś - droga Słuchaczko!!!:D - Pozdrawiam!!!
@ mynda
dnia 10.07.2007, 13:23. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
ej ty anusia...uważaj co tam wypisujesz..chcialabys to widziec..nie ma szans na taka powtorke...<lol2>
@ słuchaczka
dnia 10.07.2007, 18:34. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
okey!!!!!!!!! Miło mi to słyszeć.Pewno drogo by mnie to kosztowło.Dzieki za pozdrowienia i wzajemnie pozdrawiam.
@ OC
dnia 10.07.2007, 19:26. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Takie pseudo festiwale tylko utwierdzają, że jesteśmy zadupiem w tym kraju. Tylko z tego podkarpacie słynie... Łeee...
@ słuchacz
dnia 11.07.2007, 08:04. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
***** co to za potupana była !! wezcie !! Jestesmy dużym zadupiem w Polsce!! :(WSTYD!!!!!!!! Trznicoki niech sie chowają :lol: Pozdro.
@ Basista
dnia 11.07.2007, 13:46. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Widzisz Droga Słuchaczko - my nie jesteśmy drogą kapelą i honorarium na pewno wygórowane nie byłoby. Staramy się każdemu dogodzić, kto zamawia naszą kapelę na koncert czy wesele - zawsze do tej pory jest zadowolony, a my także będziemy starać się zrobić wszystko aby zawsze było jak najlepiej, nawet wbrew komentarzą jakie widnieją powyżej. Niestety zawsze znajdzie się ktoś, komu nie odpowiada muzyka, sposób ubierania się - i można to ubrać w prostotę lub w filozofię i psychologię. No ale coż... - pozdrawiam tych, którzy złe zdanie o Trzcinicokach z Tzrcinicy mają - niech sobie poskaczą na hip-hopie albo na TEKNO :) Zastanawiam się kim Ty Słuchaczko jesteś? Odp...
@ BE_kay
dnia 11.07.2007, 16:12. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
@OC, słuchacz
Pewnie, lepiej dalej chodzić do Europy i słuchać zaje** muzyki :lol::lol:
To właśnie przez tak ograniczonych ludzi jak Wy, jesteśmy (niby) zadupiem.
:upset:
@ katja
dnia 11.07.2007, 17:48. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
impreza byla porzadna:) szczegolnie fajni byli goscie z rumunii:D a koniki byly przepiekne!!!!!! pozdrowienia dla trzcinicokow i strazakow obstawiajacych impreze:p
@ były kibic LKS TRZCINICA
dnia 11.07.2007, 19:10. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
pierwsze "chciałem" podziękować LKS Trzcinica za wspólne zabezpieczenie ruchu wraz z OSP Trzcinica dzięki chłopaki że nikt od was się nie pofatygował pomóc strażakom tak jak to było wcześniej ustalane naprawdę pokazaliście do czego się tylko nadajecie jako organizatorzy, brawo za tradycyjne swojskie jadło chyba ta pani co to pisała smak gdzieś zgubiła, mrożony(nie nadający się do zjedzenia) bigos to coś tradycyjnego - super, jeśli mowa o tradycyjnym jadle to na prawdę można był tego zasmakować na wcześniejszych festiwalach i za to wielkie uznanie dla pań które to organizowały, na kolejne uznanie zasługuje prywatna impreza zorganizowana w niedziele w namiocie dla "Wybrańców" - po prostu zwykli ludzie nie mogą się bawić i trzeba o 23 kończyć imprezę żeby elita mogła pokazać co potrafi no jasne zwykły zjadacz chleba po prostu nie umie się tak bawić jak WY:upset::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
@ Strażak
dnia 11.07.2007, 20:32. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Drogi Basista, dlaczego kapela Trzcinicoki nie zrobiła z Strażą pamiątkowego zdjęcia?? Tak jak to robiły inne kapele. Wszystkie te pamiątkowe zdjęcia możesz zobaczyć na www.osptrzcinica.go.pl Katja dzięki za docenienie Strażaków jesteś chyba jedyną osobą, która to zrobiła
@ A.J.
dnia 12.07.2007, 10:53. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
A czy bigos, udka i pierogi to nie jest tradycyjne polskie jadło- to niekoniecznie musi być smalec czy kiszony ogórek. A kiełbasa z grilla no cóż tu sie zgodzę.
@ Basista
dnia 12.07.2007, 13:25. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Do Strażaka - przychodzili do nas pod scene chłopaki z Waszej straży i robili sobie zdjęcia. Musisz popytać kolegów, na pewno zdjęcia znajdą się, ale przecierz wystarczy podejść i powiedzieć że chcecie sobie z kapelą zdjęcie zrobić i nie ma sprawy, miałbyś zdjęć tyle ile byś chciał. Pozdrowienia dla Straży z Trzcinicy - dzisiaj w Zimnej Wodzie uczestniczyliśmy razem w ćwiczeniach.
@ Srażak
dnia 12.07.2007, 22:11. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Basisto byliśmy prosić Waszą kapelę, ale niestety odmówiliście Nam zasłaniając się tym, że ktoś Wam zabronił (a wiadomo jak jest w każdym ekipie, słucha się szefa, domyślisz się, o kogo chodzi) A zdjęcia oczywiście, że są tylko nie ma grupowego. Pozdrowienia dla Ciebie i Twojej jednostki, a za ćwiczenia piąteczka no tylko ta drabina troszkę bolała
@ Maja
dnia 12.07.2007, 23:07. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Było super! Więcej takich imprez :)
@ Basista
dnia 13.07.2007, 11:56. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Strażak - no to widzisz, to już wydaje mi się że mnie nie dotyczy apropo tych zdjęć, ja jestem człowiekiem otwartym - a najczęściej oczywiście lubię pozować dziewczyną (hehe). I z Wami z wielką przyjemnością zdjęcie chciałbym mieć, no ale trudno - usterka techniczna. No pokaz był spoko, szkoda że nic się nie paliło - przynajmniej jakeś siano na pozór rozrzucone, efekt byłby lepszy. Ale drabine to ktoś inny rozkładał, - to nic, zawsze coś jest nie do końca dograne. Najważniejsze że prawdziwe akcej idą jak najlepiej.
@ :P
dnia 13.07.2007, 12:38. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Folklor w Trzcinicy, jak zawsze udany, dla mnie wsyztko bylo superanckie, i zabawa i wsyztsko, więcej takich imprez, a krytykantów olać, bo jednej osobie cos nie pasowało i już gupoty pisze...:p
@ grzes
dnia 17.07.2007, 01:25. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
pozdrawiam skrzypka gienka
:lol:
@ Cymbalista
dnia 10.09.2007, 20:55. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Pozdrowionka od "cymbalisty"
(nie mylić z cymbałem) ;)
dla wszystkich na tym forum!
@ klaudia S Z
dnia 14.09.2008, 21:24. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
czy ktos z was zna anie kuchta z trzcinicy ??:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kolejny jasielski talent w „The Voice Kids”!

   

  W sobotę, 19 stycznia 2019 r., w TVP 2, w drugiej edycji programu  „The Voice Kids” zobaczyliśmy 15-letniego jaślanina, Adriana Bałuckiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle. Adrian wykonał utwór „Im not the only one” i otrzymał nominację do dalszego udziału w programie. Młody wykonawca wybrał drużynę prowadzoną przez Cleo.

 • Czy wyłonią wykonawcę budowy łącznika pomiędzy rondami?

  W tym roku planowana jest budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. W ubiegłym roku Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na realizację tego zadania inwestycyjnego. Sęk w tym, że oferty firm przekraczają zaplanowany budżet dwu a nawet trzykrotnie.

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105