Strona główna

Noworoczne wznowienie „Trzcinicy – Karpackiej Troi”

13
Napisany dnia: 14.01.2010, 12:52 , Tagi: Brak
Długooczekiwane wznowienie cieszącej się ogromnym zainteresowaniem książki Jana Gancarskiego „Trzcinica – Karpacka Troja”  jest już dostępne. Premierowy egzemplarz trafił do rąk autora jeszcze w 2009 r., na kilka godzin przed jego końcem. Ukazanie się drugiego wydania „Trzcinicy – Karpackiej Troi” na progu Nowego Roku stanowi ukoronowanie oraz klamrę spinającą ogół wysiłków i trudów podjętych przez Jana Gancarskiego w ciągu ubiegłych 12 miesięcy.„Trzcinica Karpacka – Troja” autorstwa Jana Gancarskiego – dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, wieloletniego badacza grodziska „Wały Królewskie” w Trzcinicy, a także pomysłodawcy i realizatora koncepcji budowy pod Jasłem skansenu archeologicznego – pojawiła się na rynku wydawniczym w 2006 r. Zawierała ona opis historii badań archeologicznych w Trzcinicy oraz obecnego stanu zachowania Grodziska, wprowadzenie do problematyki osadnictwa pradziejowego i wczesnośredniowiecznego w Regionie, a także szczegółowe dane dot. wyników badań prowadzonych przez autora od 1991 r. osobno dla początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Na końcu znalazł się zarys koncepcji Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja”, którego budowa miała się niebawem rozpocząć. Pomimo, iż wydrukowana w nakładzie 500 egzemplarzy książka zniknęła błyskawicznie z magazynu, jeszcze w grudniu 2009 r. do Muzeum wciąż trafiały zapytania o jej dostępność. To właśnie owo zapotrzebowanie było jednym z głównych powodów, które wpłynęły na decyzję o wznowieniu publikacji. Niemniej ważnym było także zakończenie budowy Skansenu w Trzcinicy. Obecnie część dotycząca „Karpackiej Troi” została rozszerzona, zwłaszcza o materiał ilustracyjny prezentujący ukończony kompleks muzealny w Trzcinicy. Czytelnicy sięgając po drugie wydanie książki będą mieć świadomość, iż rozdział traktujący o Skansenie to nie tylko seria graficznych wizualizacji, lecz rzeczywistość, którą już w maju br. można będzie na własne oczy zobaczyć i przeżyć.

Innym ważnym elementem, o który książka została wzbogacona są wyniki badań archeologicznych prowadzonych na grodzisku w Trzcinicy w ostatnich 3 latach. Dostarczyły one niezwykle istotnych informacji stanowiących kolejne cegiełki w próbie rekonstrukcji obrazu minionych czasów. Wyjątkowo owocna okazała się zwłaszcza ponad dwumiesięczna kampania w sezonie 2009, podczas której archeolodzy natrafili na pozostałości domostwa  z początków epoki brązu – jedynego tego typu obiektu po północnej stronie Karpat przypisywanego kulturze Otomani-Füzesabony – oraz tyleż unikatowe co zagadkowe znalezisko w postaci dwóch połówek brązowej siekiery zdeponowanych w dwóch osobnych naczyniach. Informacje o tych, a także całokształt zaktualizowanego stanu wiedzy  o przeszłości trzcinickiego grodziska znaleźć można w „archeologicznej” części publikacji wraz z ilustrującym odkrycia materiałem fotograficznym. Tym samym „Trzcinica – Karpacka Troja” to pozycja obowiązkowa zarówno dla osób profesjonalnie jak i hobbistycznie zajmujących się historią Regionu, a w szczególności zagadnieniem Grodziska „Wały Królewskie” w Trzcinicy.

Drugie wydanie „Trzcinicy – Karpackiej Troi”, wzorem poprzedniego, dofinansowane zostało przez Gminę Jasło. Książka została przygotowana do druku przez wydawnictwo Ruthenus w Krośnie. Informacje o publikacji znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, zaś książkę zamawiać można drogą emailową: 

Muzeum Podkarpackie w Krośnie
38-400 Krosno
ul. Piłsudskiego 16

tel. +48 13 4321376
fax +48 13 4324301
e-mail: promocja@muzeum.krosno.pl
internet: www.muzeum.krosno.pl        

Na najbliższy czas zaplanowano dwa spotkania z autorem publikacji, które odbędą się w Krośnie i Jaśle.  Więcej szczegółów niebawem.

 
Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja“
w Trzcinicy
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Endomero
dnia 14.01.2010, 14:00. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Rzeczywiście cała ta Trzcinica i te tereny to Troja i zaścian. zamiast pisać książki o rozwoju, to takie uwstecznianie się do pradziejów. Weźcie wreszcie napiszcie, że powstaje tutaj nowa świetna i świetlna cywilizacja - kolejna np.fabryka żarówek, narzędzi itp... A nie tylko bieda, syf i totalne ubóstwo /jedynie tylko wyjazdy zagraniczne "za chlebem" trzymają te tereny/. Z nadzieją...
@ ace
dnia 14.01.2010, 17:25. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Jaka jest cena książki, skoro podali formularz ofertowy.
@ dragoness
dnia 14.01.2010, 17:36. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
do Endomero: Naród, który nie pamięta o swojej przeszłości, nie zasługuje, aby mieć jakąkolwiek przyszłość.
@ Dociekliwy.
dnia 14.01.2010, 18:21. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Może dla Was to pytanie jest głupie, ale mnie trapi od dłuższego czasu -
- Dlaczego to się nazywa "TROJA" ??

Czytałem coś o Troi, tej oryginalnej - wiecie, Achilles, Helena, drewniany koń, itp., ale jak to się ma do Trzcinicy ?

Może wiecie coś na temat wojen, podstępów, forteli, które spowodowały, że nasze grodzisko nazwano Troją ?
@ Pajak
dnia 14.01.2010, 20:34. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
do dociekliwy -- jest drewniana ... jak koń
@ ace
dnia 14.01.2010, 22:37. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
@ Dociekliwy
Z tego co czytałem pozostałości w trzcinicy z epiki kultury "Otomani" są z tego okresu czasowego, kiedy rozgrywała się równolegle (w tym samym czasie) walka o mitologiczną Troję. Więc związek jedynie chronologiczny, bo nie wiem czy w trzcinicy też był koń , lub królik trojański:)
@ Obserwator
dnia 14.01.2010, 23:13. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Dokładnie tak jest dragoness.
@ jaś
dnia 15.01.2010, 07:51. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Czy ktoś potrafi odpowiedzieć dlaczego obiekt w Trzcinicy podlega pod Muzeum w Krośnie a nie pod Muzeum w Jaśle? Dlaczego promujemy muzeum krośnieńskie używając do tego obiektów znajdujących się na terenie Gminy Jasło a zwanych Karpacka Troja? Kto za takim usytuowaniem prawnym stoi ?
@ Lenin Włodzimierz
dnia 15.01.2010, 08:22. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Trzcinicki pomnik socjalizmu ma uwiarygodnić teorie że jeszcze przed podpisaniem umowy społecznej ludowi żyło sie dobrze - wszystko mieli wspólne etc.
Po co burżuje mają budować kolejne fabryki gdzie będą uciskać chłopo-robotnika????
@ do jaś
dnia 15.01.2010, 17:07. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Ponieważ nikt z jasielskiego muzeum nie raczył nawet się zainteresować tą sprawą.
@ OGŁOSZENIE
dnia 15.01.2010, 22:51. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Domy do wynajęcia na terenie skansenu.Od przyszłych lokatorów wymagana jest umiejętność lepienia garnków , strzelania z łuku a przede wszystkim rozniecania ognia poprzez pocieranie dwóch kawałków drewna.
@ wiedzący
dnia 15.01.2010, 23:34. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
o co do jaś: Ty chyba nie wiesz co mówisz!!! Czy to jest podobnie na takiej zasadzie, że w Jaśle nie było kandydata na dyrektora JDK i przywieziono w teczce z Krosna bo tak kazał wódz?
@ Obserwator
dnia 17.01.2010, 21:28. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Badania podjął i prowadził Jan Garncarski i to on wymyślił nazwę, Karpacka Troja. Najpierw był pracownikiem jasielskiego muzeum i badał jasielski gródek. Badania okolic Jasła kontynuował będą już pracownikiem Muzeum w Krośnie. I chwała mu za to. Od tego odkrycia studenci archeologi będą się uczyć o Trzcinicy i przyjeżdżać do Jasła i Trzcinicy, a za nimi turyści. Jest to przełom w odkrywaniu pradziejów ziem polskich. Biskupui na tylko 2500 lat, a Trzcinica aż 4000. Tak jak odkrycia Heinricha Schliemanna w starożytnej Troi zmieniły całą naukę archeologii, tak i odkrycia w Trzcinicy zmienią naszą europejską naukę. Przecież dla nas i Jasła to nobilitacja.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Pierogi rządzą w Tarnowcu

   

  W tym roku, odbył się dziesiąty, jubileuszowy Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” w Tarnowcu. Tym razem Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla gości ponad 100 tys. pierogów, które w ciągu kilku godzin rozeszły się niczym przysłowiowe ciepłe bułeczki.

 • Nie chcą masztu sieci Play. Boją się promieniowania

  Mieszkańcy przysiółka Barzykówka w Trzcinicy są zaniepokojeni planowaną inwestycją sieci Play. W pobliskim sąsiedztwie ich domów ma zostać postawiony maszt sieci komórkowej o wysokości 50 metrów...

 • Pierwszy dzwonek tuż tuż…

   

  Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Już czas, aby zaopatrzyć się w zeszyty, tornistry oraz inne artykuły szkolne. Wybór nie jest łatwy. Warto jednak postawić na dobrą jakość w atrakcyjnej cenie, które zapewnia nowa hurtownia papiernicza Duo Creative Papier, Wojciecha Warywody.

 • Tylko obiecują, a my dalej jeździmy po dziurach

   

  Mieszkańcy przysiółka Podłazie w Żółkowie mają dość obietnic bez pokrycia. Jak twierdzą, od dziesięciu lat czekają na remont trzykilometrowego odcinka drogi. I choć inwestycja miała już być w trakcie realizacji, wciąż wszystko tkwi w martwym punkcie. Wójt gminy uspokaja i zapewnia, że jeszcze w tym roku nowy asfalt zostanie położony w tym newralgicznym miejscu, na który z niecierpliwością czekają mieszkańcy.

 • Święto plonów w powiecie jasielskim

   

  Wczoraj, w Kołaczycach na miejscowym stadionie sportowym odbyły się dożynki powiatowe. W ramach obchodów święta wszystkich rolników, ukoronowano ich całoroczną, ciężką pracę na roli. Zaprezentowano tradycyjne wieńce dożynkowe. Wieczorem zaś, na scenie wystąpili, Mateusz Mijal oraz Czadoman.

 • Wspominamy wielką wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Towarzyszyło im odsłonięcie tablicy upamiętniającej jaślan, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914-1922. Tradycyjnie, w Parku Miejskim złożono kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.  

 • 300 tysięcy złotych do wykorzystania – złóż projekt w ramach jasielskiego budżetu obywatelskiego

 • Stadion z infrastrukturą lekkoatletyczną

  Miasto ubiega się o dofinansowanie na budowę bieżni przy ulicy Sportowej w Jaśle na osiedlu Rafineria. Inwestycja opiewa na blisko pół miliona złotych. W listopadzie rozstrzygnie się, czy władze miasta przystąpią do realizacji zadania.

 • Przedszkole za darmo!

   

  Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na DNI OTWARTE przedszkola "Chatka Puchatka” (oddział przy ul. Towarowej 29 w Jaśle) 18 sierpnia 2018 r.  (sobota)  w godzinach 09.00 - 13.00 oraz 21 sierpnia 2018 r.  (wtorek)  w godzinach 15.00 - 19.00.

 • Czarni rozpoczynają walkę o IV ligę

   

  W najbliższą sobotę drużyna Czarnych powalczy na własnym stadionie o pierwsze punkty w sezonie 2018/2019. Zespół dowodzony przez Ryszarda Skubę, ma już za sobą intensywny okres przygotowawczy. Efekty zaangażowania i pracy zawodników na treningach wkrótce zweryfikuje beniaminek z Ustrzyk Dolnych.

 • Zbierają pieniądze na pomnik żołnierzy niezłomnych

  Przy placu Żwirki i Wigury w Jaśle trwa budowa pomnika poświęconego żołnierzom niezłomnym oraz działaczom antykomunistycznego podziemia. Obecnie odbywa się zbiórka społeczna na jego wykonanie.

 • Trwa rekrutacja do pracy w nowym przedsiębiorstwie społecznym branży edukacyjnej

 • Darmowe szkolenia zawodowe z zapewnieniem 6-cio miesięcznego stażu

   

  Zapraszamy osoby, które ukończyły 30 rok życia,  należące do różnych grup, niezależnie od wykształcenia, bezrobotne, zarejestrowane lub nie w Urzędzie Pracy, również osoby po 50 roku życia, opłacających KRUS do 2h , niepełnosprawnych, kobiety i mężczyzn , wszystkich chętnych do aktywizacji zawodowej.

 • Wyjątkowy i nowoczesny dom w atrakcyjnej lokalizacji w Jaśle

   

  Mamy do sprzedania nowoczesny dom wolnostojący położony w Jaśle, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Dom wybudowany wg projektu "Dom przy Słonecznej 5" - jest to budynek parterowy z wbudowanym jednostanowiskowym garażem.

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105