Strona główna

Noworoczne wznowienie „Trzcinicy – Karpackiej Troi”

13
Napisany dnia: 14.01.2010, 12:52 , Tagi: Brak
Długooczekiwane wznowienie cieszącej się ogromnym zainteresowaniem książki Jana Gancarskiego „Trzcinica – Karpacka Troja”  jest już dostępne. Premierowy egzemplarz trafił do rąk autora jeszcze w 2009 r., na kilka godzin przed jego końcem. Ukazanie się drugiego wydania „Trzcinicy – Karpackiej Troi” na progu Nowego Roku stanowi ukoronowanie oraz klamrę spinającą ogół wysiłków i trudów podjętych przez Jana Gancarskiego w ciągu ubiegłych 12 miesięcy.„Trzcinica Karpacka – Troja” autorstwa Jana Gancarskiego – dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, wieloletniego badacza grodziska „Wały Królewskie” w Trzcinicy, a także pomysłodawcy i realizatora koncepcji budowy pod Jasłem skansenu archeologicznego – pojawiła się na rynku wydawniczym w 2006 r. Zawierała ona opis historii badań archeologicznych w Trzcinicy oraz obecnego stanu zachowania Grodziska, wprowadzenie do problematyki osadnictwa pradziejowego i wczesnośredniowiecznego w Regionie, a także szczegółowe dane dot. wyników badań prowadzonych przez autora od 1991 r. osobno dla początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Na końcu znalazł się zarys koncepcji Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja”, którego budowa miała się niebawem rozpocząć. Pomimo, iż wydrukowana w nakładzie 500 egzemplarzy książka zniknęła błyskawicznie z magazynu, jeszcze w grudniu 2009 r. do Muzeum wciąż trafiały zapytania o jej dostępność. To właśnie owo zapotrzebowanie było jednym z głównych powodów, które wpłynęły na decyzję o wznowieniu publikacji. Niemniej ważnym było także zakończenie budowy Skansenu w Trzcinicy. Obecnie część dotycząca „Karpackiej Troi” została rozszerzona, zwłaszcza o materiał ilustracyjny prezentujący ukończony kompleks muzealny w Trzcinicy. Czytelnicy sięgając po drugie wydanie książki będą mieć świadomość, iż rozdział traktujący o Skansenie to nie tylko seria graficznych wizualizacji, lecz rzeczywistość, którą już w maju br. można będzie na własne oczy zobaczyć i przeżyć.

Innym ważnym elementem, o który książka została wzbogacona są wyniki badań archeologicznych prowadzonych na grodzisku w Trzcinicy w ostatnich 3 latach. Dostarczyły one niezwykle istotnych informacji stanowiących kolejne cegiełki w próbie rekonstrukcji obrazu minionych czasów. Wyjątkowo owocna okazała się zwłaszcza ponad dwumiesięczna kampania w sezonie 2009, podczas której archeolodzy natrafili na pozostałości domostwa  z początków epoki brązu – jedynego tego typu obiektu po północnej stronie Karpat przypisywanego kulturze Otomani-Füzesabony – oraz tyleż unikatowe co zagadkowe znalezisko w postaci dwóch połówek brązowej siekiery zdeponowanych w dwóch osobnych naczyniach. Informacje o tych, a także całokształt zaktualizowanego stanu wiedzy  o przeszłości trzcinickiego grodziska znaleźć można w „archeologicznej” części publikacji wraz z ilustrującym odkrycia materiałem fotograficznym. Tym samym „Trzcinica – Karpacka Troja” to pozycja obowiązkowa zarówno dla osób profesjonalnie jak i hobbistycznie zajmujących się historią Regionu, a w szczególności zagadnieniem Grodziska „Wały Królewskie” w Trzcinicy.

Drugie wydanie „Trzcinicy – Karpackiej Troi”, wzorem poprzedniego, dofinansowane zostało przez Gminę Jasło. Książka została przygotowana do druku przez wydawnictwo Ruthenus w Krośnie. Informacje o publikacji znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, zaś książkę zamawiać można drogą emailową: 

Muzeum Podkarpackie w Krośnie
38-400 Krosno
ul. Piłsudskiego 16

tel. +48 13 4321376
fax +48 13 4324301
e-mail: promocja@muzeum.krosno.pl
internet: www.muzeum.krosno.pl        

Na najbliższy czas zaplanowano dwa spotkania z autorem publikacji, które odbędą się w Krośnie i Jaśle.  Więcej szczegółów niebawem.

 
Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja“
w Trzcinicy
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Endomero
dnia 14.01.2010, 14:00. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Rzeczywiście cała ta Trzcinica i te tereny to Troja i zaścian. zamiast pisać książki o rozwoju, to takie uwstecznianie się do pradziejów. Weźcie wreszcie napiszcie, że powstaje tutaj nowa świetna i świetlna cywilizacja - kolejna np.fabryka żarówek, narzędzi itp... A nie tylko bieda, syf i totalne ubóstwo /jedynie tylko wyjazdy zagraniczne "za chlebem" trzymają te tereny/. Z nadzieją...
@ ace
dnia 14.01.2010, 17:25. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Jaka jest cena książki, skoro podali formularz ofertowy.
@ dragoness
dnia 14.01.2010, 17:36. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
do Endomero: Naród, który nie pamięta o swojej przeszłości, nie zasługuje, aby mieć jakąkolwiek przyszłość.
@ Dociekliwy.
dnia 14.01.2010, 18:21. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Może dla Was to pytanie jest głupie, ale mnie trapi od dłuższego czasu -
- Dlaczego to się nazywa "TROJA" ??

Czytałem coś o Troi, tej oryginalnej - wiecie, Achilles, Helena, drewniany koń, itp., ale jak to się ma do Trzcinicy ?

Może wiecie coś na temat wojen, podstępów, forteli, które spowodowały, że nasze grodzisko nazwano Troją ?
@ Pajak
dnia 14.01.2010, 20:34. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
do dociekliwy -- jest drewniana ... jak koń
@ ace
dnia 14.01.2010, 22:37. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
@ Dociekliwy
Z tego co czytałem pozostałości w trzcinicy z epiki kultury "Otomani" są z tego okresu czasowego, kiedy rozgrywała się równolegle (w tym samym czasie) walka o mitologiczną Troję. Więc związek jedynie chronologiczny, bo nie wiem czy w trzcinicy też był koń , lub królik trojański:)
@ Obserwator
dnia 14.01.2010, 23:13. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Dokładnie tak jest dragoness.
@ jaś
dnia 15.01.2010, 07:51. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Czy ktoś potrafi odpowiedzieć dlaczego obiekt w Trzcinicy podlega pod Muzeum w Krośnie a nie pod Muzeum w Jaśle? Dlaczego promujemy muzeum krośnieńskie używając do tego obiektów znajdujących się na terenie Gminy Jasło a zwanych Karpacka Troja? Kto za takim usytuowaniem prawnym stoi ?
@ Lenin Włodzimierz
dnia 15.01.2010, 08:22. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Trzcinicki pomnik socjalizmu ma uwiarygodnić teorie że jeszcze przed podpisaniem umowy społecznej ludowi żyło sie dobrze - wszystko mieli wspólne etc.
Po co burżuje mają budować kolejne fabryki gdzie będą uciskać chłopo-robotnika????
@ do jaś
dnia 15.01.2010, 17:07. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Ponieważ nikt z jasielskiego muzeum nie raczył nawet się zainteresować tą sprawą.
@ OGŁOSZENIE
dnia 15.01.2010, 22:51. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Domy do wynajęcia na terenie skansenu.Od przyszłych lokatorów wymagana jest umiejętność lepienia garnków , strzelania z łuku a przede wszystkim rozniecania ognia poprzez pocieranie dwóch kawałków drewna.
@ wiedzący
dnia 15.01.2010, 23:34. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
o co do jaś: Ty chyba nie wiesz co mówisz!!! Czy to jest podobnie na takiej zasadzie, że w Jaśle nie było kandydata na dyrektora JDK i przywieziono w teczce z Krosna bo tak kazał wódz?
@ Obserwator
dnia 17.01.2010, 21:28. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Badania podjął i prowadził Jan Garncarski i to on wymyślił nazwę, Karpacka Troja. Najpierw był pracownikiem jasielskiego muzeum i badał jasielski gródek. Badania okolic Jasła kontynuował będą już pracownikiem Muzeum w Krośnie. I chwała mu za to. Od tego odkrycia studenci archeologi będą się uczyć o Trzcinicy i przyjeżdżać do Jasła i Trzcinicy, a za nimi turyści. Jest to przełom w odkrywaniu pradziejów ziem polskich. Biskupui na tylko 2500 lat, a Trzcinica aż 4000. Tak jak odkrycia Heinricha Schliemanna w starożytnej Troi zmieniły całą naukę archeologii, tak i odkrycia w Trzcinicy zmienią naszą europejską naukę. Przecież dla nas i Jasła to nobilitacja.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strach tutaj mieszkać - mówią pogorzelcy z Dąbrówki

  Los nie rozpieszcza rodziny Zwolińskich. Jeszcze do niedawna ich strapieniem był zalany dom po ubiegłorocznej ulewie, a dzisiaj ich jedyny dach nad głową stanął w płomieniach. To drugi w ostatnim czasie dramat rodziny z powiatu jasielskiego, której z pomocą przychodzą władze gminy.

 • Większość rady nie chce ośrodka w Ożennej

  Burzliwą dyskusję stoczyli dzisiaj radni powiatowi. Duże kontrowersje budziła inwestycja związana z powstaniem Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej, o której od dawna marzył starosta Adam Pawluś. Radni podzieli się na za i przeciw realizacji tego przedsięwzięcia...

 • Nie żyje kierowca nissana, który zderzył się z cysterną

   

  Na drodze krajowej nr 73 w Kołaczycach doszło do zderzenia się osobowego nissana z samochodem ciężarowym. Kierowcy osobówki mimo reanimacji nie udało się uratować. Droga jest zablokowana. AKTUALIZACJA.

 • Salon Optyczny "Twój Optyk" zaprasza na wiosenne promocje

   

  Zapraszamy Państwa serdecznie do skorzystania z najnowszych promocji które aktualnie są dostępne w Salonie Optycznym "Twój Optyk"

 • Z Żakiem ku lepszej przyszłości

   

  Martwisz się o swoją przyszłość? Szukasz fachu z perspektywą na dobre zarobki? Pragniesz się przekwalifikować? A może zamiast pójść na studia, wolisz w tym czasie zdobyć dwa zawody? Z jasielskim oddziałem szkoły ŻAK wszystko jest możliwe!

 • Janusz G. nie przyznał się do zabójstwa byłej żony

  Przed Sądem Okręgowym w Krośnie rozpoczął się proces w sprawie pozbawienia życia Haliny G. z Jasła. Oskarżony, były mąż kobiety nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. Zdaniem prokuratury motywem działania Janusza G. były pieniądze.

 • 6 sposobów na zwiększenie swojej motywacji, czyli jak wytrwać na diecie

 • Pojedziemy pociągiem z Jasła do Zagórza

   

  Od dziś obowiązuje nowy rozkład pociągów. PKP Intercity S.A. uruchamia połączenie z Jasła do Zagórza jako łącznik do pociągów dalekobieżnych z Gdyni. Tym samym podróżni otrzymają możliwość łatwiejszego dotarcia do Bieszczadów  i odwrotnie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105