Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Prawda nas wyzwoli... 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

7

13 grudnia 2017 roku, 36 lat po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, jaślanie podjęli szereg inicjatyw mających na celu zachowanie pamięci o wydarzeniach tamtych dni oraz ukazanie prawdziwego ich podłoża, przebiegu i skutków.

Na jasielskie upamiętnienie tej ponurej daty złożyły się m.in.: otwarcie wystawy „Anna Walentynowicz - Legenda »Solidarności« w domu parafialnym jasielskiej kolegiaty (fara), koncert „Młodzież pamięta” w Jasielskim Domu Kultury, uroczysta msza św. w kościele pw. św. Stanisława BM i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

Zorganizowanemu przed południem otwarciu wystawy, którą można zwiedzać do 5 stycznia 2018 r., towarzyszyła prelekcja Artura Brożyniaka, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz spotkanie z Piotrem Walentynowiczem, wnukiem Anny Walentynowicz.

Późnym popołudniem w JDK odbył się program patriotyczny, rozpoczynający się od filmu „Stan wojenny 13 grudnia 1981 Pamiętamy” opracowanego przez IPN i „Solidarność” Małopolska. Następnie wystąpili: soliści, zespół wokalny oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I st. i Prywatnej Szkoły Muzycznej II st. pod batutą Tadeusza Wróbla. Całość prowadziła nauczycielka Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle, Kornelia Wojnarowska.

Na zakończenie dnia jaślanie zgromadzili się w „kościółku”, na mszy św. w intencji ofiar stanu wojennego, uświetnionej obecnością licznych pocztów sztandarowych. Koncelebrze przewodniczył i kazanie wygłosił ks. dr hab. Piotr Steczkowski, dziś m.in. profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego i publicysta „Naszego Dziennika”, w stanie wojennym - ministrant w jasielskim „kościółku”. - Dramat stanu wojennego, to nie jest tylko dramat historyczny i polityczny, to jest nade wszystko dramat moralny. Stan wojenny dokonał czegoś najgorszego: połamał prawa jednostek i prawa narodu - mówił kaznodzieja. - Dzisiaj trzeba się wsłuchać w słowa Ewangelii, że prawda nas wyzwoli. Trzeba tę prawdę przypominać, jasno pokazywać, jak to naprawdę wyglądało. Nie będziemy wolni, nie będziemy u siebie, dopóki ta prawda nie przeniknie w umysły i serca Polaków, wszystkich Polaków - tłumaczyłduchowny. Podkreślił on także, że to Polacy, nikt inny, powinni swoje państwo kształtować i zadbać o to, jak będzie wyglądało.

Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na frontonie „kościółka”. Wśród oddających cześć ofiarom stanu wojennego byli m.in.: przedstawiciele parlamentarzystów, samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego oraz reprezentanci organizacji solidarnościowych.

JDK/UMJ

Napisany dnia: 15.12.2017, 14:27

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ONA
dnia 21.12.2017, 08:34 · Zgłoś
Widzicie to co ja! Na centralnym planie ...
Odpowiedz
14
@ Bubu
dnia 16.12.2017, 10:42 · Zgłoś
szczególnie ta prawda głoszona przez kaczora i jego przy[...]sów.
Odpowiedz
8
@ Emigrant
dnia 15.12.2017, 21:03 · Zgłoś
Dobrze ,ze przynjmniej Lech Walesa nie zaspal do poludnia.
Odpowiedz
27
@ stasek
dnia 15.12.2017, 19:20 · Zgłoś
A gdzie bohaterka stanu wojennego Alicja Z. -więziona,ciemiężona, prześladowana?
Odpowiedz
-5
@ dragoness
dnia 17.12.2017, 12:54 · Zgłoś
Jak to gdzie? Tam, gdzie powinna być prawdziwa Polka przed świetami. W kuchni.
Odpowiedz
7
@ ksiądz Mateusz
dnia 17.12.2017, 16:05 · Zgłoś
Teraz za zimno, żeby stać pod pomnikiem z kwiatkami.
Odpowiedz
3
@ tak
dnia 15.12.2017, 17:30 · Zgłoś
Fajnie ze miasto napisało o wszystkich uroczystościach:-)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657