Strona główna

Rondo imienia Adama Lazarowicza

18
Napisany dnia: 27.06.2016, 17:30 , Tagi: Brak

Rada Miejska w Jaśle nadała rondu u zbiegu ulic Floriańskiej i Jana Kasprowicza nazwę "Ronda imienia Adama Lazarowicza".

Stowarzyszenie "Solidarni w Jaśle" wielokrotnie występowało do władz miasta o nazwanie ulicy, ronda bądź skweru imieniem Adama Lazarowicza- absolwenta Gimnazjum w Jaśle, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej. Podczas II wojny światowej organizował oddziały Armii Krajowej, a także należał do podziemia niepodległościowego.

Adam Lazarowicz urodził się 14 października 1902 r. w Berezowicy Małej koło Zbaraża. Zamordowany został 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim. Syn Franciszka i Wandy Lazarowicz. Uczęszczał do Gimnazjum w Jaśle, dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. To w naszym mieście urodził się jego syn Zbigniew, uczeń szkoły powszechnej im. Romualda Traugutta. Jasielskie Gimnazjum kończyli jego siostra Ada, Iza i brat Tadeusz. W publikacjach napisanych przez żonę Jadwigę i syna Zbigniewa jest wiele wzmianek o Jaśle. W okresie PRL-u należał do grupy "Żołnierzy Wyklętych". Do dzisiaj nieznane jest miejsce jego pochówku.

- Nazwanie ronda imieniem jednego z Żołnierzy Wyklętych stanowi hołd dla wszystkich bohaterów podziemia niepodległościowego – zaznaczył burmistrz Ryszard Pabian.

id

Zdjęcia: Google Maps

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Tymczasem w Rzeszowie
dnia 27.06.2016, 18:19. Identyfikator użytkownika: pDQ4ADDXWNMF
Ocena
komentarza:
1
Popiersie Lazarowicza znajduje się w Rzeszowie w ramach Pomnika Żołnierzy Wyklętych przy Alei Łukasza Cieplińskiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_%C5%BBo%C5%82nierzy_Wykl%C4%99tych_w_Rzeszowie#/media/File:Monument_to_Cursed_Soldiers_in_Rzesz%C3%B3w_0_c.jpg
@ Rab
dnia 27.06.2016, 19:57. Identyfikator użytkownika: lnhDw3DDpehu
Ocena
komentarza:
8
Cudowny pomnik jasielskiego prowincjonalizmu i małomiasteczkowości.
Rowerem da sie wjechać.
@ annakijak;-)
dnia 28.06.2016, 10:39. Identyfikator użytkownika: avv63c1Ta0ma
Ocena
komentarza:
-1
@ O dyr
dnia 27.06.2016, 20:01. Identyfikator użytkownika: MUKhxi1v3NcA
Ocena
komentarza:
-4
Co na to Jasielscy kolesie???
@ Dodaj komentarz
dnia 27.06.2016, 20:27. Identyfikator użytkownika: FFC4hCoxh6dq
Ocena
komentarza:
7
" Był synek Franciszka i Wandy Lazarowicz." ??? że co ??
@ qaz
dnia 27.06.2016, 21:11. Identyfikator użytkownika: yyEuA0D6PxJZ
Ocena
komentarza:
-9
Chyba jesteś zbyt prymitywny jeśli nie potrafisz sobie w myślach skorygować błędu.
@ Tymczasem w Rzeszowie
dnia 27.06.2016, 21:33. Identyfikator użytkownika: pDQ4ADDXWNMF
Ocena
komentarza:
12
A "Stowarzyszenie występowali do władz."
Tu nie chodzi o to, czy potrafimy zrozumieć tekst i poprawiać błędy redakcji.
Potrafimy - ale chodzi o to, że za dużo niechlujstwa jest w tych artykułach. A to wyraz lekceważenia dla czytelników.
@ wick
dnia 28.06.2016, 07:34. Identyfikator użytkownika: SPCI4ImdsSRE
Ocena
komentarza:
-2
Chodziłem do szkoły z Mirkiem Lazarowiczem, ale to nie ten .
@ Jas
dnia 28.06.2016, 08:18. Identyfikator użytkownika: l85QnRULsqVv
Ocena
komentarza:
3
Takie paskudne rondo, najpierw należy mu nadać wygląd, a dopiero później patrona. Wstydźcie się decyzyjni.
@ jaślanin gorszego sortu
dnia 28.06.2016, 08:37. Identyfikator użytkownika: MXFfy5rFZeLR
Ocena
komentarza:
-1
jakie rondo taki patron
@ kiedyś
dnia 28.06.2016, 11:13. Identyfikator użytkownika: q0O0JXP6X4gC
Ocena
komentarza:
1
Z rondem toto ma chyba tylko nazwe wspólną. nasadzili kwiatów, jak ozdobiony tocik to wyglada, nie rondo. Nic nie widać przez ten pagórek. Apeluję: sadźcie na rondach rośliny, krzewy, winorośla, jak mi nagle jakis kretyn walnie z prawej strony (a którego nie było wcześniej widać, bo go pnacza zasłaniały), to bedzie fajnie:/
@ Znający temat
dnia 28.06.2016, 18:25. Identyfikator użytkownika: QtoykdoML5Xz
Ocena
komentarza:
3
Toż, to już się przyjęło,że to rondo to Rondo Tarnowieckie i tak juz pozostanie,zbyt długo trwało nadanie nazwy.
@ proste
dnia 28.06.2016, 21:19. Identyfikator użytkownika: t6Y8ZvI8ETae
Ocena
komentarza:
0
Hurra. Cóż za news . . .
@ Renfild
dnia 28.06.2016, 21:21. Identyfikator użytkownika: BFRFOWyz7F5w
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ Abnegat
dnia 29.06.2016, 06:26. Identyfikator użytkownika: uCrJBVWuGMLK
Ocena
komentarza:
3
Czy ronda naprawdę muszą mieć nazwy, często wymyślane na siłę, dyskusyjne i nie mające związku z nazwami ulic, które się w danym rondzie krzyżują, co powoduje, że nazwy te są kompletnie nieczytelne dla osób z zewnątrz? Przecież na rondach nie ma żadnych obiektów, do których trzeba by było adresować korespondencję, ponadto - skoro nie nadaje się nazw skrzyżowaniom, to dlaczego trzeba nadawać rondom, które przecież są tylko rodzajem skrzyżowania? A jeżeli już musi być nazwa, to co by się stało, gdyby to rondo nazywało się po prostu Floriańskie?

Na marginesie, nasuwa mi się jedna niewesoła refleksja - pomimo upływu ponad ćwierćwiecza od tzw. obalenia komuny, nadal ma się dobrze upolitycznione nadawanie nazw ulicom i obiektom publicznym - bo przecież trudno nie zauważyć, że z tymi kontrowersyjnymi "żołnierzami wyklętymi" to mamy do czynienia z nachalną propagandą państwową, ale to temat na osobną dyskusję.
@ Kierowca
dnia 29.06.2016, 20:52. Identyfikator użytkownika: cKAaxKxfCzkd
Ocena
komentarza:
3
W Jaśle powinni wybudować rondo na skrzyżowaniu Nowy Żmigród - Gorlice _ Jasło zamiast tego koło kościoła.
@ Jantek
dnia 04.07.2016, 21:48. Identyfikator użytkownika: 3WdhHraKXgm6
Ocena
komentarza:
0
Debil na debilu.Nie wierzę że to piszą ludzie z Jasła.
@ kijek w tryby
dnia 23.07.2016, 00:13. Identyfikator użytkownika: C9n7JdqcVdEP
Ocena
komentarza:
0
Piszecie same bzdury nie wyczuwając obecnej politycznej koniunktury.To rondo powinno nazywać się"Rondo L. Kaczyńskiego i jego brata Jarosława od których to rozpoczyna się wszystko. Nawet jak mówią to dobry Bóg nim rozpoczął pracę nad stworzeniem wszechświata sam został stworzony przez panów braci Kaczyńskich.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Bogdan Rzońca „dwójką” na liście do PE

   

  Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jaślanin otrzymał drugie miejsce na liście PiS.

 • Agrarny ambaras

  Rolnicy z powiatu jasielskiego żądają zatrzymania degradacji gruntów rolnych na terenie powiatu jasielskiego, spowodowanej zaprzestaniem użytkowania rolniczego, co w konsekwencji doprowadza do powstania „dzikich" zalesień. - My ponosimy z tego tytułu ogromne straty  – mówi wzburzony Piotr Kędzior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle.

 • W Nowym Żmigrodzie nie będzie karetki z lekarzem

  Od 1 kwietnia karetkę specjalistyczną w Nowym Żmigrodzie zastąpi karetka podstawowa. Nie pomogły apele samorządowców, którzy liczyli na to, że liczne argumenty przemawiające za funkcjonowaniem ambulansu z lekarzem wpłyną na decyzję wojewody podkarpackiego.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Pies został postrzelony z wiatrówki. Miał 15 śrutów w ciele

  W okolicy osiedla Żółków w Jaśle ktoś znęcał się nad pięcioletnim Tolkiem. Piesek miał w ciele aż 15 śrutów. Właściciele psa zgłosili tę sprawę na policję. Funkcjonariusze ustalają, w jaki sposób doszło do postrzałów i kto jest za to odpowiedzialny.

 • Miasto ubiega się o Otwarte Strefy Aktywności

  Resort sportu i turystyki ogłosił 11 lutego nabór wniosków o dofinansowanie na budowę ogólnodostępnych bezpłatnych stref sportowo-rekreacyjny tzw. Otwartych Stref Aktywności. Władze miasta również zgłosi swój akces w ubieganiu się o środki na powstanie pięciu siłowni w Jaśle.

 • Nowe ceny za śmieci już od kwietnia!

  Rada Miejska wyraziła zgodę na podniesienie stawek za odbiór i zagospodarowanie śmieci z terenu miasta Jasła, które będą obowiązywać mieszkańców od 1 kwietnia br. Podjęcie tej decyzji nie było łatwe zwłaszcza, że od sześciu lat stawki znajdowały się na tym samym poziomie. Niemniej jednak nieustalenie nowych cen skutkowałoby...

 • Ponad pół miliona złotych trafi do klubów sportowych

   

  Burmistrz Jasła zdecydował, które z klubów sportowych i zgłoszonych przez nie przedsięwzięć otrzymają dotację celową z budżetu miasta. Do podziału było ponad pół miliona złotych.

 • Stawki za śmieci mocno w górę!

  W wielu polskich miasta wzrosły już opłaty za odbiór i gospodarowanie odpadami. Nie ominie to również Jasła. Śmieci jest coraz więcej, a regionalne instalacje podnoszą radykalnie ceny, co uderzy w nasze kieszenie. Szykuje się dwukrotna podwyżka opłat za odpady zmieszane.

 • W Błażkowej spłonął budynek gospodarczy

  W miniony piątek w Błażkowej po godzinie 22.00 na jednej z prywatnych posesji pojawiła się ogromna łuna ognia. W płomieniach stanął budynek gospodarczy. Niewiele rzeczy udało się z niego uratować. Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny.

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Cleo zachwycona talentem Adriana!

  Adrian Bałucki, uczestnik programu The Voice Kids po raz kolejny zachwycił swym talentem wokalnym. W Bitwie na Głosy okazał się najlepszy w swojej grupie zdobywając uznanie Cleo.

 • Opowiedzieli o ludziach i psach ratujących życie

   

  Wczoraj, w Jasielskim Domu Kultury, odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Fuks”. Głównymi bohaterami produkcji są jaślanin Jacek Dubiel i jego czworonożny kompan, tytułowy Fuks. Film opowiada o pełnej pasji i poświęcenia pracy ratowników rzeszowskiego STORAT-u.

 • Giganci Programowania – nowa szkoła programowania w Jaśle

   

  Wystartowały zapisy na kursy programowania dla dzieci i młodzieży w semestrze letnim.

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105