Strona główna

Sztuka w miedzi zaklęta

3
Napisany dnia: 22.12.2008, 06:47 , Tagi: Brak
Aram Shakhbazyan, ormiański artysta, od ośmiu lat mieszka w Przysiekach. Specjalizuje się w metaloplastyce. – Metaloplastyka to jakby zawód, rękodzieło. A rękodzieło w rękach artysty to sztuka – podkreśla Ormianin. W Przysiekach na arkuszach miedzianej blachy tworzy niezwykłe dzieła


Pracownia artysty. W każdym kącie obraz, niezwykłe portrety, postacie religijne, kobiety, konie. Wzrok przykuwa ogromny rysunek-szkic, a na nim dwie postacie. – To szkic, który wykonałem robiąc drzwi do kościoła w Rytrze – mówi Aram Shakhbazyan, specjalizujący się w metaloplastyce.

Tu mogę tworzyć to, co chcę


To właśnie kościelne drzwi zaprowadziły go na jasielską ziemię. Do Polski po raz pierwszy przyjechał w 1989 roku. Na ślub do Rawy Mazowieckiej zaprosili go Polacy, których poznał we Lwowie.

W 1998 roku zamieszkał w Polsce na stałe, najpierw w Radomiu, a potem w Przysiekach koło Jasła.

– Na te tereny ściągnął mnie w 2000 roku ksiądz Wawryszko ze Skołyszyna. Zrobiłem drzwi do tego kościoła i od tego czasu zostałem – wspomina artysta.

Pierwsze drzwi zrobił do kościoła w Starachowicach. Drzwi zaprojektowane przez Arama Shakhbazyana zdobią świątynie w Rytrze, Nowym Sączu, a ostatnie największe pięciometrowe w Opocznie. – Jak przyjechałem do Polski to w końcu mogłem robić to, co chciałem, bo w ZSRR nie było to możliwe. Tu mogę wystawiać prace jakie chcę. Wiadomo, że artysta szczęśliwy to taki, który robi to, co chce, może przekazać ludziom swoje myśli – podkreśla Ormianin.

To taka płaska rzeźba

Aram Shakhbazyan urodził się 1944 r. w Ordżonikidze (obecnie Władykaukaz) w Pn. Osetii, Rosja. Z pochodzenia jest Ormianinem.

Najpierw skończył zawodówkę, gdzie poznał podstawy metaloplastyki i grawerstwa, potem wydział rzeźby Instytutu Artystyczno - Teatralnego w Erewaniu.

Był jednym z pierwszych w ZSRR, który zaczął się zajmować metaloplastyką i rozwinął ją profesjonalnie. - W Związku Radzieckim nikt takich rzeczy nie robił. Wschodnia technika metaloplastyki była widoczna w czysto użytkowych rzeczach, w małych, dekoracyjnych formach, jak talerz na ścianę, taca, popielniczka. A ja połączyłem dekoracyjność ze sztuką... – stwierdza Aram Shakhbazyan.

- Faktycznie to rzeźba, taka płaska rzeźba – mówi wskazując na jeden z obrazów. To nowy kierunek, którego tutaj nie ma.


/mm/ - Szczegóły w Nowym Podkarpaciu


Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ aga
dnia 22.12.2008, 15:26. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
widziałam kilka jego dzieł, są niesamowite! Pewnue drogie. ciekawe il;e kosztuje taki i obraz, bo by mi pasował w kominkowym pokoju
@ Marcell.o
dnia 23.12.2008, 19:59. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Prace nie są wykonywane dla pieniedzy a dla sztuki, ale za około 1000zł podobno mozesz miec piękne dzieło sporej wielkości.
@ Daniel
dnia 07.08.2016, 08:43. Identyfikator użytkownika: 7VapUUuG5TXB
Ocena
komentarza:
0
Prace Arama kontynuuje jego syn Tigran Shakhbazyan i u niego można pytać o możliwość kupna pięknej płaskorzeźby w miedzi. Bywa w Polsce i najlepiej skontaktować sie przez stronę www.tigranart.ru .
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kolejny jasielski talent w „The Voice Kids”!

   

  W sobotę, 19 stycznia 2019 r., w TVP 2, w drugiej edycji programu  „The Voice Kids” zobaczyliśmy 15-letniego jaślanina, Adriana Bałuckiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle. Adrian wykonał utwór „Im not the only one” i otrzymał nominację do dalszego udziału w programie. Młody wykonawca wybrał drużynę prowadzoną przez Cleo.

 • Czy wyłonią wykonawcę budowy łącznika pomiędzy rondami?

  W tym roku planowana jest budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. W ubiegłym roku Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na realizację tego zadania inwestycyjnego. Sęk w tym, że oferty firm przekraczają zaplanowany budżet dwu a nawet trzykrotnie.

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105