Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Sztuka w miedzi zaklęta

3
Aram Shakhbazyan, ormiański artysta, od ośmiu lat mieszka w Przysiekach. Specjalizuje się w metaloplastyce. – Metaloplastyka to jakby zawód, rękodzieło. A rękodzieło w rękach artysty to sztuka – podkreśla Ormianin. W Przysiekach na arkuszach miedzianej blachy tworzy niezwykłe dzieła


Pracownia artysty. W każdym kącie obraz, niezwykłe portrety, postacie religijne, kobiety, konie. Wzrok przykuwa ogromny rysunek-szkic, a na nim dwie postacie. – To szkic, który wykonałem robiąc drzwi do kościoła w Rytrze – mówi Aram Shakhbazyan, specjalizujący się w metaloplastyce.

Tu mogę tworzyć to, co chcę


To właśnie kościelne drzwi zaprowadziły go na jasielską ziemię. Do Polski po raz pierwszy przyjechał w 1989 roku. Na ślub do Rawy Mazowieckiej zaprosili go Polacy, których poznał we Lwowie.

W 1998 roku zamieszkał w Polsce na stałe, najpierw w Radomiu, a potem w Przysiekach koło Jasła.

– Na te tereny ściągnął mnie w 2000 roku ksiądz Wawryszko ze Skołyszyna. Zrobiłem drzwi do tego kościoła i od tego czasu zostałem – wspomina artysta.

Pierwsze drzwi zrobił do kościoła w Starachowicach. Drzwi zaprojektowane przez Arama Shakhbazyana zdobią świątynie w Rytrze, Nowym Sączu, a ostatnie największe pięciometrowe w Opocznie. – Jak przyjechałem do Polski to w końcu mogłem robić to, co chciałem, bo w ZSRR nie było to możliwe. Tu mogę wystawiać prace jakie chcę. Wiadomo, że artysta szczęśliwy to taki, który robi to, co chce, może przekazać ludziom swoje myśli – podkreśla Ormianin.

To taka płaska rzeźba

Aram Shakhbazyan urodził się 1944 r. w Ordżonikidze (obecnie Władykaukaz) w Pn. Osetii, Rosja. Z pochodzenia jest Ormianinem.

Najpierw skończył zawodówkę, gdzie poznał podstawy metaloplastyki i grawerstwa, potem wydział rzeźby Instytutu Artystyczno - Teatralnego w Erewaniu.

Był jednym z pierwszych w ZSRR, który zaczął się zajmować metaloplastyką i rozwinął ją profesjonalnie. - W Związku Radzieckim nikt takich rzeczy nie robił. Wschodnia technika metaloplastyki była widoczna w czysto użytkowych rzeczach, w małych, dekoracyjnych formach, jak talerz na ścianę, taca, popielniczka. A ja połączyłem dekoracyjność ze sztuką... – stwierdza Aram Shakhbazyan.

- Faktycznie to rzeźba, taka płaska rzeźba – mówi wskazując na jeden z obrazów. To nowy kierunek, którego tutaj nie ma.


/mm/ - Szczegóły w Nowym Podkarpaciu


Napisany dnia: 22.12.2008, 06:47

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Daniel
dnia 07.08.2016, 08:43 · Zgłoś
Prace Arama kontynuuje jego syn Tigran Shakhbazyan i u niego można pytać o możliwość kupna pięknej płaskorzeźby w miedzi. Bywa w Polsce i najlepiej skontaktować sie przez stronę www.tigranart.ru .
Odpowiedz
0
@ Marcell.o
dnia 23.12.2008, 19:59 · Zgłoś
Prace nie są wykonywane dla pieniedzy a dla sztuki, ale za około 1000zł podobno mozesz miec piękne dzieło sporej wielkości.
Odpowiedz
0
@ aga
dnia 22.12.2008, 15:26 · Zgłoś
widziałam kilka jego dzieł, są niesamowite! Pewnue drogie. ciekawe il;e kosztuje taki i obraz, bo by mi pasował w kominkowym pokoju
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657