Strona główna

Sztuka w miedzi zaklęta

3
Napisany dnia: 22.12.2008, 06:47 , Tagi: Brak
Aram Shakhbazyan, ormiański artysta, od ośmiu lat mieszka w Przysiekach. Specjalizuje się w metaloplastyce. – Metaloplastyka to jakby zawód, rękodzieło. A rękodzieło w rękach artysty to sztuka – podkreśla Ormianin. W Przysiekach na arkuszach miedzianej blachy tworzy niezwykłe dzieła


Pracownia artysty. W każdym kącie obraz, niezwykłe portrety, postacie religijne, kobiety, konie. Wzrok przykuwa ogromny rysunek-szkic, a na nim dwie postacie. – To szkic, który wykonałem robiąc drzwi do kościoła w Rytrze – mówi Aram Shakhbazyan, specjalizujący się w metaloplastyce.

Tu mogę tworzyć to, co chcę


To właśnie kościelne drzwi zaprowadziły go na jasielską ziemię. Do Polski po raz pierwszy przyjechał w 1989 roku. Na ślub do Rawy Mazowieckiej zaprosili go Polacy, których poznał we Lwowie.

W 1998 roku zamieszkał w Polsce na stałe, najpierw w Radomiu, a potem w Przysiekach koło Jasła.

– Na te tereny ściągnął mnie w 2000 roku ksiądz Wawryszko ze Skołyszyna. Zrobiłem drzwi do tego kościoła i od tego czasu zostałem – wspomina artysta.

Pierwsze drzwi zrobił do kościoła w Starachowicach. Drzwi zaprojektowane przez Arama Shakhbazyana zdobią świątynie w Rytrze, Nowym Sączu, a ostatnie największe pięciometrowe w Opocznie. – Jak przyjechałem do Polski to w końcu mogłem robić to, co chciałem, bo w ZSRR nie było to możliwe. Tu mogę wystawiać prace jakie chcę. Wiadomo, że artysta szczęśliwy to taki, który robi to, co chce, może przekazać ludziom swoje myśli – podkreśla Ormianin.

To taka płaska rzeźba

Aram Shakhbazyan urodził się 1944 r. w Ordżonikidze (obecnie Władykaukaz) w Pn. Osetii, Rosja. Z pochodzenia jest Ormianinem.

Najpierw skończył zawodówkę, gdzie poznał podstawy metaloplastyki i grawerstwa, potem wydział rzeźby Instytutu Artystyczno - Teatralnego w Erewaniu.

Był jednym z pierwszych w ZSRR, który zaczął się zajmować metaloplastyką i rozwinął ją profesjonalnie. - W Związku Radzieckim nikt takich rzeczy nie robił. Wschodnia technika metaloplastyki była widoczna w czysto użytkowych rzeczach, w małych, dekoracyjnych formach, jak talerz na ścianę, taca, popielniczka. A ja połączyłem dekoracyjność ze sztuką... – stwierdza Aram Shakhbazyan.

- Faktycznie to rzeźba, taka płaska rzeźba – mówi wskazując na jeden z obrazów. To nowy kierunek, którego tutaj nie ma.


/mm/ - Szczegóły w Nowym Podkarpaciu


Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ aga
dnia 22.12.2008, 15:26. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
widziałam kilka jego dzieł, są niesamowite! Pewnue drogie. ciekawe il;e kosztuje taki i obraz, bo by mi pasował w kominkowym pokoju
@ Marcell.o
dnia 23.12.2008, 19:59. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Prace nie są wykonywane dla pieniedzy a dla sztuki, ale za około 1000zł podobno mozesz miec piękne dzieło sporej wielkości.
@ Daniel
dnia 07.08.2016, 08:43. Identyfikator użytkownika: 7VapUUuG5TXB
Ocena
komentarza:
0
Prace Arama kontynuuje jego syn Tigran Shakhbazyan i u niego można pytać o możliwość kupna pięknej płaskorzeźby w miedzi. Bywa w Polsce i najlepiej skontaktować sie przez stronę www.tigranart.ru .
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wiosenna promocje w punktach nc+ w Jaśle

   

  WIOSENNE PROMOCJE w punktach nc+ w Jaśle - odbierz DEKODER 4K ZA 1 ZŁ MIESIĘCZNIE i ciesz się telewizją w najwyższej jakości!

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Zmarł Józef Biernacki wieloletni prezes JKMiRJ

  We wtorek 12 marca br. zmarł w wieku 70 lat Józef Biernacki, współzałożyciel Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego w Jaśle oraz jego wieloletni prezes. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • Podróżnicy z Jasła wyróżnieni na festiwalu "Kolosy"

  Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki, którzy w minionym roku zakończyli zimowy trawers Karpat, otrzymali wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU na 21. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy" w Gdyni...

 • Utrudnienia w ruchu pociągów na linii Kraków - Jasło

   

  Podróżni, którzy korzystają z oferty połączeń kolejowych Kraków – Jasło – Kraków wkrótce mogą spodziewać się utrudnień w ruchu pociągów. Ich powodem są planowane prace modernizacyjne na linii 108, które mają rozpocząć się już niebawem.

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105