Strona główna

10 lat Klubu Wolontariusza w Gimnazjum Nr 2 z O.I. w Jaśle

4
Napisany dnia: 03.04.2011, 13:26 , Tagi: Szkoła, Jasło

Wiele w ciągu ostatnich lat mówi się i robi w kierunku wolontariatu. Dużą popularność zdobył on także w szkołach na każdym poziomie edukacji. W mojej szkole także założyliśmy organizację wolontarystyczną pod nazwą Klub Wolontariusza Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle.

Klub był inicjatywą uczennicy, dziś już absolwentki, która poszła do dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle i otrzymała zgodę na odwiedziny u dzieci przebywających na Oddziale Alergologii i Pediatrii.

Początki są jednak trudne, ale dziś możemy świętować nasze 10 urodziny. Klubu Wolontariusza za główny cel brał sobie pomoc dzieciom i młodzieży, a młodzież realizuje także własne pomysły, współorganizuje imprezy na szczeblu powiatowym lub ogólnopolskim.

Zaczęliśmy do organizacji czasu wolnego małym pacjentom w szpitalu, do którego wolontariusze chodzili codziennie na 2 godziny oraz organizacją imprez okolicznościowych jak mikołajki czy andrzejki.

Wielki skok „na głęboką wodę” wykonaliśmy w pierwszym roku działalności, mianowicie organizując koncert charytatywny „Otwórz swoje serce, jak otwiera się świat” dla społeczności miasta na rzecz niepełnosprawnej dziewczynki. Koncert zorganizowali uczniowie przy niewielkiej pomocy nauczyciela opiekuna. Udało się im zorganizować sponsorów, zespoły muzyczne i taneczne oraz gwiazdę programu „Bar”, ogródek dla dzieci, cegiełki i wiele innych atrakcji. Koncert udał się i był wstępem do realizacji większych działań.

W roku 2002 udało się zdobyć dotację z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, której celem była pomoc dzieciom poszkodowanym przez powódź. Wolontariusze i przedstawiciele Fundacji byli zadowoleni z realizacji, nawiązały się nowe przyjaźnie, podniosła się samoocena wolontariuszy i dzieci objętych programem. Niestety nie udało się nam po raz kolejny uzyskać dotacji, jednak dalej piszemy projekty i staramy się o dofinansowanie.

Jak każda organizacja wolontariacka organizujemy zbiórki charytatywne lub włączamy się w ich współorganizację. Do naszych osiągnięć w tej dziedzinie możemy zaliczyć zbiórkę miejską „Podaj dłoń” z okazji Dnia Dziecka na rzecz czwórki niepełnosprawnych dzieci. Pod opieką Caritasu Diecezji Rzeszowskiej z oddziałem w Jaśle i współpracą z szkolnymi kołami TPD i Caritasu, nasze zamierzenie ponownie się powiodło. Podjęliśmy współpracę z różnymi organizacjami i instytucjami, jak: MOPS, Fundacja Rodzin Wielodzietnych, Fundacja „Dziewczynka z zapałkami” z Łodzi, Stowarzyszenie Nasz Dom z Warszawy, Bank Żywności, MDK i JDK.

Innymi zbiórkami w których uczestniczymy systematycznie to:
•    ogólnopolskie: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Dziewczynka z zapałkami, Góra grosza, Szlachetna Paczka
•    miejskie: Noworoczny Dar
•    szkolne: Dar serca, Złote serce, I Ty możesz zostać Św. Mikołajem, okazjonalne
•    akcje: loterie, aukcje prac uczniów

To tylko niewielki wycinek tego co robimy, bo przez ostatnie lata współpracujemy  z Klubem Europejskim EUROGIM działającym przy naszym gimnazjum w realizacji projektów edukacyjnych pod tytułem „Z tolerancją na Ty”, których celem jest szerzenie tolerancji i idei integracji w naszym powiecie. Dzięki tej współpracy Gimnazjum Nr 2 z O.I. w Jaśle uzyskało członkostwo w Klubie Szkół Tolerancji oraz tytuł wojewódzkiego koordynatora projektu.

Obecnie wolontariuszki realizują ciekawy projekt „Autograf za złotówkę”, którego celem jest zbiórka autografów „znanych i lubianych”, a później zorganizowanie ich aukcji dla kolekcjonerów i fanów. Zebrane fundusze przekazane zostaną na leczenie chorego dziecka. Mamy nadzieję, że zachęciłyśmy trochę naszych kolegów i koleżanki do pracy wolontariackiej. Serdecznie zapraszamy do nas, czyli Klubu Wolontariusza z Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle.

Gabriela Kiszka i Ilona Witkoś

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ pawl;o
dnia 03.04.2011, 14:10
Ocena
komentarza:
4
congratulations - ładne dziewczyny ;)
@ aaarrrhh
dnia 03.04.2011, 20:37
Ocena
komentarza:
0
agacia widze ze slawna sie robisz!!!
@ olaaa
dnia 04.04.2011, 13:37
Ocena
komentarza:
0
Oooo Weroniczka :)) :D:D
@ dudusjhu
dnia 05.04.2011, 13:55
Ocena
komentarza:
0
słon pakuje hehehehe
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Wygraj bilety na Wesołe Miasteczko w VIVO!

   

  Do VIVO! Krosno już w najbliższy piątek zawita Wesołe Miasteczko. Spraw frajdę swojej rodzinie biorąc udział w naszym konkursie. Do wygrania jest 5 podwójnych biletów na dowolne atrakcje.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • FOOD FESTIWAL after week w Jaśle!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105