Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

10 lat Klubu Wolontariusza w Gimnazjum Nr 2 z O.I. w Jaśle

4

Wiele w ciągu ostatnich lat mówi się i robi w kierunku wolontariatu. Dużą popularność zdobył on także w szkołach na każdym poziomie edukacji. W mojej szkole także założyliśmy organizację wolontarystyczną pod nazwą Klub Wolontariusza Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle.

Klub był inicjatywą uczennicy, dziś już absolwentki, która poszła do dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle i otrzymała zgodę na odwiedziny u dzieci przebywających na Oddziale Alergologii i Pediatrii.

Początki są jednak trudne, ale dziś możemy świętować nasze 10 urodziny. Klubu Wolontariusza za główny cel brał sobie pomoc dzieciom i młodzieży, a młodzież realizuje także własne pomysły, współorganizuje imprezy na szczeblu powiatowym lub ogólnopolskim.

Zaczęliśmy do organizacji czasu wolnego małym pacjentom w szpitalu, do którego wolontariusze chodzili codziennie na 2 godziny oraz organizacją imprez okolicznościowych jak mikołajki czy andrzejki.

Wielki skok „na głęboką wodę” wykonaliśmy w pierwszym roku działalności, mianowicie organizując koncert charytatywny „Otwórz swoje serce, jak otwiera się świat” dla społeczności miasta na rzecz niepełnosprawnej dziewczynki. Koncert zorganizowali uczniowie przy niewielkiej pomocy nauczyciela opiekuna. Udało się im zorganizować sponsorów, zespoły muzyczne i taneczne oraz gwiazdę programu „Bar”, ogródek dla dzieci, cegiełki i wiele innych atrakcji. Koncert udał się i był wstępem do realizacji większych działań.

W roku 2002 udało się zdobyć dotację z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, której celem była pomoc dzieciom poszkodowanym przez powódź. Wolontariusze i przedstawiciele Fundacji byli zadowoleni z realizacji, nawiązały się nowe przyjaźnie, podniosła się samoocena wolontariuszy i dzieci objętych programem. Niestety nie udało się nam po raz kolejny uzyskać dotacji, jednak dalej piszemy projekty i staramy się o dofinansowanie.

Jak każda organizacja wolontariacka organizujemy zbiórki charytatywne lub włączamy się w ich współorganizację. Do naszych osiągnięć w tej dziedzinie możemy zaliczyć zbiórkę miejską „Podaj dłoń” z okazji Dnia Dziecka na rzecz czwórki niepełnosprawnych dzieci. Pod opieką Caritasu Diecezji Rzeszowskiej z oddziałem w Jaśle i współpracą z szkolnymi kołami TPD i Caritasu, nasze zamierzenie ponownie się powiodło. Podjęliśmy współpracę z różnymi organizacjami i instytucjami, jak: MOPS, Fundacja Rodzin Wielodzietnych, Fundacja „Dziewczynka z zapałkami” z Łodzi, Stowarzyszenie Nasz Dom z Warszawy, Bank Żywności, MDK i JDK.

Innymi zbiórkami w których uczestniczymy systematycznie to:
•    ogólnopolskie: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Dziewczynka z zapałkami, Góra grosza, Szlachetna Paczka
•    miejskie: Noworoczny Dar
•    szkolne: Dar serca, Złote serce, I Ty możesz zostać Św. Mikołajem, okazjonalne
•    akcje: loterie, aukcje prac uczniów

To tylko niewielki wycinek tego co robimy, bo przez ostatnie lata współpracujemy  z Klubem Europejskim EUROGIM działającym przy naszym gimnazjum w realizacji projektów edukacyjnych pod tytułem „Z tolerancją na Ty”, których celem jest szerzenie tolerancji i idei integracji w naszym powiecie. Dzięki tej współpracy Gimnazjum Nr 2 z O.I. w Jaśle uzyskało członkostwo w Klubie Szkół Tolerancji oraz tytuł wojewódzkiego koordynatora projektu.

Obecnie wolontariuszki realizują ciekawy projekt „Autograf za złotówkę”, którego celem jest zbiórka autografów „znanych i lubianych”, a później zorganizowanie ich aukcji dla kolekcjonerów i fanów. Zebrane fundusze przekazane zostaną na leczenie chorego dziecka. Mamy nadzieję, że zachęciłyśmy trochę naszych kolegów i koleżanki do pracy wolontariackiej. Serdecznie zapraszamy do nas, czyli Klubu Wolontariusza z Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle.

Gabriela Kiszka i Ilona Witkoś

Napisany dnia: 03.04.2011, 13:26 , Tagi: Szkoła, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ pawl;o
dnia 03.04.2011, 14:10
Ocena
komentarza:
4
congratulations - ładne dziewczyny ;)
@ aaarrrhh
dnia 03.04.2011, 20:37
Ocena
komentarza:
0
agacia widze ze slawna sie robisz!!!
@ olaaa
dnia 04.04.2011, 13:37
Ocena
komentarza:
0
Oooo Weroniczka :)) :D:D
@ dudusjhu
dnia 05.04.2011, 13:55
Ocena
komentarza:
0
słon pakuje hehehehe
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Na "Słodkie Andrzejki" przyszli dla Wiktorii

  9-letnia Wiktoria Hajnas cierpi na zespół Leigha, agenezję ciała modzelowatego, padaczkę oraz opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznego wózka do codziennego funkcjonowania, który kosztuje ponad 21 tys. zł. Jasielski "Medyk" włączył się w pomoc dla córki absolwentki ich szkoły i zorganizował "Słodkie Andrzejki".

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • Jakub W. podejrzany o zabójstwo matki nie był pod wpływem narkotyków

  W październiku w jednym z domów jednorodzinnych w Sławęcinie doszło do makabrycznej zbrodni. Zginęła w nim 44 - letnia kobieta. Miała kilkadziesiąt ran ciętych i kłutych. Jej mąż przeżył, chodź nie wyszedł z tego bez szwanku. 46-letni mężczyzna został ugodzony nożem w szyję oraz w brzuch. Policjanci zorganizowali obławę na ich syna. 20-letni Jakub W. został zatrzymany i przebadany na zawartość alkoholu. Był trzeźwy. Nie znajdował się również pod wpływem narkotyków...

 • W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

   

  Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. 

 • Mała Nadia nadal przebywa w szpitalu. Jest rehabilitowana

  Kilku miesięczna Nadia, która trafiła w październiku do szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie ze śladami znęcania się, niebawem opuści szpital. Dziewczynka przeszła badania neurologiczne. Lekarze czekają na wyniki.

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

 • Szykują się podwyżki za śmieci

  Już wiadomo, że odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie Miasta Jasła w 2024 r. będzie kosztował mieszkańców więcej niż w mijającym roku. - Brakuje nam 1,7 mln zł na zabezpieczenie i pokrycie planowanych wydatków w 2024 r. - poinformował burmistrz Ryszard Pabian. Czy miasto dopłaci z budżetu do gospodarki odpadami i obniży mieszkańcom opłatę za śmieci?

 • Przy ul. Szajnochy w Jaśle powstał parking z 30 miejscami postojowymi

  Plac przy ul. Szajnochy w Jaśle został przebudowany w parking z 30 miejscami postojowymi. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 300 tys. zł.

 • W Jaśle jest miejsce dla młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi

   

  Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi, od co najmniej dwóch dekad muszą borykać się małe i średnie miasta w Polsce, są niekorzystne procesy demograficzne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wielu młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi szuka swojej szansy na rozwój w większych ośrodkach miejskich. Przed władzami samorządowymi miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych stoi więc mnóstwo wyzwań, jakim muszą sprostać na trudnej drodze do zwiększenia swojej konkurencyjności. 

 • Kupuj bramy segmentowe HORMANN w atrakcyjnych cenach

   

  Na remont zawsze jest dobra pora. Zasada ta dotyczy między innymi bram garażowych. Decydując się na konkretny produkt, warto postawić na bramy, które  są gwarancją trwałości i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wybierając markę HORMANN możemy być pewni tego, że brama garażowa posłuży nam wiele lat. Szeroki ich wybór znajdziemy w salonie HORMANN w Jaśle, który mieści się w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657