100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Kątów świętowała w sobotę 17 lipca 100-lecie swojego istnienia. Oprócz rzeszy strażaków w uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście, jak i okoliczni mieszkańcy.
Po Mszy Świętej, której przewodniczył długoletni proboszcz parafii Kąty ks. dr Jan Cebulak, uczestnicy przy dźwiękach orkiestry dętej uroczystym przemarszem udali się pod budynek miejscowego gimnazjum, gdzie również znajduje się remiza OSP Kąty. Tam, w dalszej części obchodów przybliżono historię jednostki i wręczono szereg odznaczeń i wyróżnień. Po odczytaniu aktu nadania, Złotym Znakiem Związku OSP RP decyzją Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP na czele z prezesem Waldemarem Pawlakiem, odznaczono świętującą swój jubileusz OSP Kąty.
Najbardziej zasłużeni spośród działaczy i strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach otrzymali również indywidualne odznaczenia. Złotym Znakiem Związku OSP RP uhonorowany został Jan Woźniak, po czym wręczono medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Złotym Medalem odznaczono Stanisława Żarnowskiego, Marka Chopiaka, Jana Piwowara, Srebrnym - Zbigniewa Wokurkę, Michała Bałona zaś Medalem Brązowym - Marka Źrebca, Andrzeja Ziomka, Krzysztofa Woźniaka, Stanisława Grzywacza, Grzegorza Źrebca, Franciszka Miśkowicza. Ponadto odznakę „Wzorowy Strażak” otrzymali Bogusław Wokurka, Andrzej Stoś, Krzysztof Turcza oraz Dariusz Stoś, a „Za wysługę lat” wyróżnieni zostali Jan Woźniak, Marek Chopiak, Stanisław Żarnowski, Jan Piwowar, Andrzej Ziomek, Michał Bałon, Marek Źrebiec, Stanisław Grzywacz, Zbiegniew Wokurka, Grzegorz Źrebiec, Krzysztof Woźniak, Krzysztof Turcza i Bogdan Wokurka. Z kolei za określone zasługi okolicznościowym dyplomem wyróżniono Jednostkę OSP w Kątach, indywidualnie zaś Jana Woźniaka, Marka Chopiaka oraz Grzegorza Źrebca. Zarząd obchodzącej jubileusz jednostki uhonorował także dyplomami druhów Józefa Woźniaka, Stanisława Kostrząba i Tadeusza Źrebca oraz sympatyków jubilatki Alicję Nowacką, Celinę Piwowar, ks. Prałata dr. Jana Cebulaka oraz Proboszcza parafii Kąty ks. Stanisława Mirka.
W imieniu wszystkich odznaczonych, Naczelnik OSP Kąty dh Jan Woźniak podziękował za otrzymane wyróżnienia zapewniając, że będą one dla nich bodźcem do dalszej pracy.
Głos zabrali też zaproszeni goście, m.in. Senator RP Alicja Zając, Marszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca, Starosta Jasielski Adam Kmiecik, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle Wiesław Latoszek, Wójt Gminy Nowy Żmigród Krzysztof Augustyn oraz Marian Duda, asystent Posła na Sejm RP Mieczysława Kasprzaka.
Jak podkreśla Marszałek Bogdan Rzońca, działalność Ochotniczej Straży Pożarnej ma dzisiaj bardzo duże znaczenie: - Brać strażacka i jej dzieło wpisane jest w rozwój województwa podkarpackiego. Jesteście zawsze tam, gdzie dzieje się coś złego, i tutaj na okoliczność tego stuletniego jubileuszu, kłaniając się wszystkim pokoleniom strażaków z Kątów, dziękuję za tę służbę, którą niesiecie.
- Każdy pomaga strażakom jak może. Myśmy – mówię o Zarządzie Województwa, o Sejmiku Województwa – mieli dosyć wyjątkową sytuację i możliwość podziękowania wam za służbę, w sposób bardzo konkretny. Otóż udało się nam po prostu przekazać bardzo znaczne środki, tj. ponad 100 milionów złotych dla Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej, na zakup jakże potrzebnego sprzętu strażackiego. Ten sprzęt już powoli dociera do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej – dodaje Rzońca.
- Odwaga, zaangażowanie druhów z OSP Kąty jest mi znane osobiście. Jeszcze jako ochotnik, strażak pobliskiej OSP Mytarka, miałem okazję razem z druhami z Kątów uczestniczyć w akcjach ratunkowych, i zawsze były to akcje, w których druhowie z OSP Kąty wyróżniali się męstwem i zaangażowaniem – powiedział podczas uroczystości Starosta Jasielski Adam Kmiecik, który, jak przemawiający po nim Komendant PSP w Jaśle Wiesław Latoszek, odwołał się do wydarzeń z ostatniej powodzi: - Również już, jako starosta, jako zwierzchnik Powiatowych Służb, Inspekcji i Straży miałem okazję podczas ostatniej powodzi, razem z druhami z Kątów uczestniczyć w akcji ratunkowej. To dzięki waszemu zaangażowaniu, to dzięki waszej pomocy podczas tej powodzi w powiecie jasielskim nikt nie zginął, nikt nie doznał poważniejszych obrażeń ciała. Dziękuję wam za to. Pokazaliście, że można walczyć – mimo, że woda dostała się do Jasła – nie zostaliśmy pokonani. Wasze zaangażowanie i wasza praca, przyczyniła się właśnie do tego.
Cytując starożytnego mędrca Starosta dodał: - Można życie przeżyć w różny sposób, można przeżyć je na radościach, można przeżyć je na zabawie. Ale można przeżyć je o wiele chwalebniej, służąc drugiemu człowiekowi. I wy, tę właśnie drogę służby drugiemu człowiekowi wybraliście. Za to serdecznie dziękuję.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, odbył się krótki program artystyczny zaprezentowany przez dzieci i młodzież.
***

- Działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, szczególnie w dzisiejszych czasach, jest rzeczą niezwykłą, ponieważ jest to jedna z nielicznych organizacji, która funkcjonuje w ogóle na wsi. Gromadzi ludzi, którzy spotykają się, nie zamykają przed sobą drzwi. Są to ludzie, którzy uczestniczą w różnych imprezach, będąc jakby drożdżami w różnych miejscowościach. Dziś, pomóc drugiemu człowiekowi to nie jest takie proste, bo gdy wyciąga się komuś pomocną dłoń natychmiast spotyka się z pytaniem jaki się ma w tym interes. Także ten ruch jest naprawdę godny szacunku – twierdzi Wójt Gminy Nowy Żmigród Krzysztof Augustyn.
- Służba w OSP jest szczególnie dla młodych ludzi szkołą życia, i chyba nobilitacją, bo nawet panny za nimi patrzą – dodaje z uśmiechem Wójt. - Nie wszyscy mogą być strażakami, z różnych powodów, więc ci, którzy nimi są, powinni czuć się wyróżnieni.
Zdaniem Augustyna, współpraca między gminą, a działającymi na jej terenie jednostkami OSP układa się bardzo dobrze: - Mamy osiemnaście miejscowości, a jednostek strażackich jest szesnaście. Jest dwadzieścia samochodów strażackich, nie wszystkie są w jakimś rewelacyjnym stanie, ale sama ich ilość pokazuje, że współpraca układa się dobrze, bo to Rada Gminy daje pieniądze na jednostki OSP, i 99 procent pieniędzy które są przeznaczane na ochotnicze straże, pochodzi z samorządu gminnego. Stosunek ten jest więc widoczny, mimo tego, że nie jesteśmy przecież najbogatszą gminą – kończy Krzysztof Augustyn, dodając, że inwestować w OSP naprawdę warto.
***
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach założona została w 1910 roku przez Andrzeja Musiała. Dwa lata wcześniej, z inicjatywy ówczesnego kierownika miejscowej szkoły Wojciecha Rozpary został powołany tzw. Korpus Wiejskiego Pogotowia Ogniowego działający przy Kółku Rolniczym.
Obecnie, w jednostce OSP działa 25 druhów. Jest ona wyposażona w odpowiedni sprzęt, prowadzi także swój kącik pamięci. Oprócz udziału w akcjach ratunkowych, strażacy uczestniczą w gminnych i powiatowych zawodach strażackich. Ponadto bardzo aktywnie udzielają się w życiu społeczności lokalnej, biorąc udział w uroczystościach kościelnych i państwowych, a także współpracują ze szkołami, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem szczególnie z dziećmi i młodzieżą.
Jakub Hap
