Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

38-letnia Matylda z Przysiek walczy o każdy dzień życia

19

Matyldzie Wedrychowicz z Przysiek (gmina Skołyszyn) półtora roku temu lekarze postawili druzgocącą diagnozę – stwardnienie zanikowe boczne. Niedługo po porodzie zaczęła utykać na nogę, obecnie porusza się o kulach. Zdaje sobie sprawę, że niebawem na życie będzie patrzeć z perspektywy wózka. - Na stwardnienie zanikowe boczne nie ma skutecznego lekarstwa, jednak robię wszystko, co w mojej mocy, by spowolnić postęp choroby – mówi pani Matylda. Na stronie siepomaga.pl trwa zbiórka na rehabilitację i zakup sprzętu medycznego dla 38-latki, która walczy o jak najdłuższą sprawność. Nie poddaje się, bo ma dla kogo żyć.

Stwardnienie zanikowe boczne spadło na 38-letnią Matyldę z Przysiek jak grom z jasnego nieba. 20 lipca 2022 r. to dzień, który zapamięta na zawsze. - To wtedy usłyszałam diagnozę i w jednej krótkiej chwili runął cały mój świat. Stwardnienie zanikowe boczne – to brzmiało jak wyrok. Choroba, która prowadzi do osłabienia, porażenia i niewydolności mięśni. Przewidywana długość życia? Od 3 do 5 lat – podkreśla Matylda Wedrychowicz.

Wszystko zaczęło się od utykania na nogę. Objawy zaczęły się nasilać, więc udała się na wizytę do lekarza ortopedy. Specjalista stwierdził, że ma zapalenie nerwu strzałkowego. Pomimo podjętej rehabilitacji stan jej zdrowia się pogarszał, aż w końcu zaczęła upadać. To zmotywowało panią Matyldę do dokładniejszej diagnostyki. Wówczas dowiedziała się o tym, co tak naprawdę jej dolega, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Kiedy poznała diagnozę nie mogła i nie chciała w to uwierzyć. Świat 38-latki, mamy rocznego wówczas Frania zawalił się jak domek z kart.

- Moje serce wypełniła rozpacz, a umysł spirala pytań bez odpowiedzi. Dlaczego? Dlaczego ja? Jak długo pozostanę sprawna? Ile życia mi zostało? Ile czasu uda mi się spędzić z mężem i naszym maleńkim synkiem? Z każdym kolejnym pytaniem po mojej twarzy płynęło coraz więcej łez. Na stwardnienie zanikowe boczne nie ma skutecznego lekarstwa, jednak robię wszystko, co w mojej mocy, by spowolnić postęp choroby – mówi zdeterminowana. Pani Matylda zakwalifikowała się do badania klinicznego. Obecnie przyjmuje lek, który ma pozwolić jej dłużej cieszyć się życiem u boku najbliższych. - Od momentu diagnozy walczę o zachowanie sprawności na rehabilitacji. Częściowo jest objęta refundacją, jednak to nadal zbyt mało. Potrzebuję codziennej i intensywnej terapii, a każda godzina pracy z rehabilitantem jest bardzo droga. Po domu poruszam się o jednej kuli, na jakimkolwiek dłuższym dystansie potrzebuję już wsparcia dwóch. Niedługo koniecznością stanie się wózek, co wiąże się z kolejnymi, ogromnymi kosztami – dodaje.

Na stronie siepomaga.pl została utworzona zbiórka środków z przeznaczeniem na kontynuowanie rehabilitacji, zakup wózka inwalidzkiego, a także przyrządów do ćwiczeń. - Nie chcę myśleć o tym, co przyniesie przyszłość – to zbyt bolesne. Wiem jednak, że muszę walczyć – aby jak najdłużej być z mężem i móc trzymać w objęciach synka. Proszę, pomóżcie mi w tym. Nie przechodźcie koło naszego dramatu obojętnie – prosi o pomoc.

id

Napisany dnia: 05.02.2024, 07:33

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
3
@ Xyz
dnia 06.02.2024, 22:56 · Zgłoś
W takich chwilach serce pęka z żalu i bezsilności. Nawet nie wiem co można więcej napisać. Nie ogarniam tego świata i tego co tutaj się dzieje. Dużo siły i wsparcia dla całej rodziny❤️
Odpowiedz
3
@ Do Fan
dnia 06.02.2024, 14:41 · Zgłoś
Jak Cię poważalam tak teraz myślę że powinieneś się leczyć...
Tutaj te komentarze nie są na miejscu ...nie sama polityka człowiek żyje...
Tu się toczy walka o zycie więc z łaski swojej zamilcz...
I od razu na twoj atak...nie mogę patrzeć na rudego ale to akurat jest mało istotne pod tym postem..
Odpowiedz
6
@ Nie trać wiary
dnia 05.02.2024, 17:21 · Zgłoś
Optymizm i wiara , śliczny Franio /cudowny synek/bardzo pomagają.Bardzo pomaga przytulanie się do brzozy i autosugestia,że choroby nie ma.Pewien chłopak wiele lat temu także usłyszał fiagnozę „wózek inwalidzki „.Zjeździł całą Polskę i żade lekarz nie pomógł,lecz On był nieugięty.Wymodlił Sobie lekarza za granicą i po operacji jest sprawny.Czasem sami lekarze nie wierzą w cudowne wyzdrowienia,twierdząc,że cuda się zdarzają.Może warto zrobić badania u innych specjalistów.Życzę Zdrowia i długiego życia dla Franusia.
Odpowiedz
-2
@ Absul
dnia 06.02.2024, 17:33 · Zgłoś
Jeden sobie wymodlił, drugi sobie nie wymodlił?
Jak wy dajecie sobie radę układać w głowie i wierzyć w te brednie?
Tu walka idzie o wydłużenie o rok agonii, a katole będą kupczyć nadzieją i mamić.
Co to za Bóg co uzdrawia według widzimisi?
Takie opowiastki powinny być zakazane.
Wymodlił...boże.
Odpowiedz
4
@ Dawid
dnia 05.02.2024, 15:29 · Zgłoś
KRS jest na stronie siepomaga
Odpowiedz
4
@ mieszkaniec
dnia 05.02.2024, 14:55 · Zgłoś
Proszę podać KRS
Odpowiedz
4
@ Ola
dnia 05.02.2024, 14:38 · Zgłoś
Czy ma pani nr KRS chętnie rozliczymy 1;5℅
Odpowiedz
-7
@ Abnegat
dnia 05.02.2024, 11:54 · Zgłoś
Wiadomo coś w kwestii vaccination?
Odpowiedz
24
@ Rudek
dnia 05.02.2024, 10:42 · Zgłoś
Tragedie ludzkie są straszne. A my się ekscytujemy jakimiś Kamińskimi Wąsikami i Obajtkami. Ja tez pomogę na miarę własnych możliwości.
Odpowiedz
2
@ Rumcajs
dnia 05.02.2024, 12:47 · Zgłoś
Bo taki jest plan żeby pospólstwo dostało chleba i igrzysk:socjal i medialne pokazy rozliczeń złodziei przez innych złodziei
A lud się nakręca
Zdrowia dla pani życzę
Odpowiedz
-10
@ Fan
dnia 05.02.2024, 13:58 · Zgłoś
A Tusk Bodnar Sienkiewicz o przejmowaniu prokuratury sądów i TVP to nie igrzyska to norma w PO mafi.
Może Tusk da zadłużył Polskę na dodatkowe 20 miliardów tylko po co jak 160 to było za PiS granda a za PO mafi 180 miliardów jest Ok??
Już blokują inwestycję na odra koniec prac nad Odrą do końca lutego w sprawie portu kontenerowego a na CPK już zrezygnowano z dofinansowania z UE?
To ten rozwój za PO po 50 dniach rządów PO.
W tym tychcą
Odpowiedz
-7
@ Fan
dnia 05.02.2024, 14:04 · Zgłoś
W tym tygodniu chcąc zaatakować TK.
Za rządów PiS wszystko było noe TK neosedziowie neo prokuratura.
Teraz mamy uchwałami zajmowane TVP prokuraturę sądy a teraz na TK.
A przez 8 lat krzyczeli konstytucja wolne sądy wolne media itd...
Ludzie to dopiero początek mafijnych rządów PO a PE milczy i mówią że to zgodne z prawem .
Łamanie prawa niszczenie prawicy przez lewackioliberalowe rządy w Polsce są popierane przez taką samą władzę w PE.

Komuna komu dała wolność a komu swobodę,?
Odpowiedz
10
@ Rumcajs
dnia 05.02.2024, 14:05 · Zgłoś
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
Odpowiedz
17
@ Do Fan
dnia 05.02.2024, 14:36 · Zgłoś
A ty dalej swoje. Oj człowieku. Pomóż kobiecie która walczy o każdy dzień zycia. Gdybys miał odrobine honoru to przy tej informacji nie pisałbyś głupot.
Odpowiedz
-4
@ Fan
dnia 05.02.2024, 14:46 · Zgłoś
Zapomnieliście jak ujadaliscie o takiej pomocy i żeby Pinokio zamiast 2 miliardów a wy pisaliście już o 5 miliardach zamiast na propagandę TVP dać na takie potrzebujące dzieci.
Więc popieram niech Niemiec zadba o polskie dzieci.
A te 3 miliardy które zablokował prezyden na propagandę neoTVP PO czekam kiedy Niemiec przekaże te pieniądze na onkologię o których tyle pisaliście.
Teraz nie pasuje LEMINGI nic wiązać z polityką bo rządzi mafia PO
Odpowiedz
-6
@ Fan
dnia 05.02.2024, 14:47 · Zgłoś
Komentarz rudek jest ok
Wiec i ja napiszę jak tragedia dlaczego rząd zlodzieji nie pomaga.
Odpowiedz
-4
@ Fan
dnia 05.02.2024, 14:55 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
23
@ Darek
dnia 05.02.2024, 10:42 · Zgłoś
Warto wpłacać i pomagać. Pani Matyldo czy rozważała pani leczenie marihuaną? W Polsce to kuleje , ale Holandia, Czechy..
Odpowiedz
23
@ Ania
dnia 05.02.2024, 10:47 · Zgłoś
Potwierdzam, moja siostra ma tą chorobę i po stosowaniu oczywiście pod nadzorem klinicznym , marihuany - choroba bardzo wyhamowała. Z tym że legalne leczenie w zaściankowej Polsce jest drogie a za posadzenie marihuany na własny użytek można iść do wiesienia, to jest chore.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657