62 miliony od Szwajcarii na instalację solarów! (VIDEO)
62 miliony złotych dofinansowania trafi do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, który realizował będzie projekt "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”. Wartość całego projektu to niemal 83 mln zł.
Projekt ZGDW znalazł się wśród ośmiu kolejnych kontraktów zawartych przez rządy obydwu państw w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
- Nasz projekt otrzymał jedno z największych dofinansowań na instalacje kolektorów
słonecznych i jest jedynym tak dużym projektem, w którym instalacje trafią nie tylko
do jednostek publicznych, ale przede wszystkim do indywidualnych mieszkańców gmin
należących do Związku - podkreśla Andrzej Czernecki, przewodniczący Zarządu Związku
ZGDW. Dzięki otrzymanym środkom planowany jest montaż kolektorów słonecznych na
117 budynkach użyteczności publicznej oraz 4266 domach prywatnych, montaż układów
fotowoltanicznych na 4 budynkach użyteczności publicznej (baseny sportowe) oraz
organizacja szkoleń i warsztatów dla mieszkańców gmin uczestniczących w projekcie.
Głównym celem projektu jest spełnienie norm jakości powietrza atmosferycznego poprzez
redukcję niskiej emisji zanieczyszczeń oraz wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł
energii. Projekt realizowany będzie na terenie 20 gmin należących do Związku Gmin
Dorzecza Wisłoki tworzonych przez: Miasto Jasło, Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna,
Dębica, Dębowiec, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek
Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec i Żyraków.
Istnieje jeszcze możliwość zgłoszenia chęci udziału w projekcie. Szczegółowe informacje
znajdują się na stronie www.wisloka.pl
***
Decyzja strony szwajcarskiej o akceptacji Zarysu Projektu przygotowanego przez Związek oraz wskazanie opracowania Kompletnej Propozycji Projektu zgodnie z wytycznymi Instytucji Wdrażających, czyli Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (WWPE), Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) i Ambasady Szwajcarii w Polsce zapadła w lipcu ubiegłego roku. W grudniu 2011 r. złożona została, w wersji polskiej i angielskiej, Kompletna Propozycja Projektu.
W marcu tego roku odbyło się spotkanie w Ambasadzie Szwajcarii z udziałem przedstawicieli Biura Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy, Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, w celu omówienia szczegółowych kwestii dotyczących projektu, w tym zagadnień związanych z finansowaniem, zarządzaniem i jego realizacją.
1 czerwca Rządy Szwajcarii i Rzeczypospolitej Polskiej podpisały Umowę w sprawie
Projektu, natomiast umowa dotycząca Realizacji Projektu pomiędzy instytucją pośredniczącą (Władzą Wdrażającą Programy Europejskie) a instytucją realizującą (Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki) zostanie podpisana w ciągu 3-4 tygodni.
UMJ
