Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

62 miliony od Szwajcarii na instalację solarów! (VIDEO)

30

62 miliony złotych dofinansowania trafi do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, który realizował będzie projekt "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”. Wartość całego projektu to niemal 83 mln zł.

Projekt ZGDW znalazł się wśród ośmiu kolejnych kontraktów zawartych przez rządy obydwu państw w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

- Nasz projekt otrzymał jedno z największych dofinansowań na instalacje kolektorów
słonecznych i jest jedynym tak dużym projektem, w którym instalacje trafią nie tylko
do jednostek publicznych, ale przede wszystkim do indywidualnych mieszkańców gmin
należących do Związku - podkreśla Andrzej Czernecki, przewodniczący Zarządu Związku
ZGDW. Dzięki otrzymanym środkom planowany jest montaż kolektorów słonecznych na
117 budynkach użyteczności publicznej oraz 4266 domach prywatnych, montaż układów
fotowoltanicznych na 4 budynkach użyteczności publicznej (baseny sportowe) oraz
organizacja szkoleń i warsztatów dla mieszkańców gmin uczestniczących w projekcie.

Głównym celem projektu jest spełnienie norm jakości powietrza atmosferycznego poprzez
redukcję niskiej emisji zanieczyszczeń oraz wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł
energii. Projekt realizowany będzie na terenie 20 gmin należących do Związku Gmin
Dorzecza Wisłoki tworzonych przez: Miasto Jasło, Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna,
Dębica, Dębowiec, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek
Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec i Żyraków.

Istnieje jeszcze możliwość zgłoszenia chęci udziału w projekcie. Szczegółowe informacje
znajdują się na stronie www.wisloka.pl

***
Decyzja strony szwajcarskiej o akceptacji Zarysu Projektu przygotowanego przez Związek oraz wskazanie opracowania Kompletnej Propozycji Projektu zgodnie z wytycznymi Instytucji Wdrażających, czyli Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (WWPE), Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) i Ambasady Szwajcarii w Polsce zapadła w lipcu ubiegłego roku. W grudniu 2011 r. złożona została, w wersji polskiej i angielskiej, Kompletna Propozycja Projektu.

W marcu tego roku odbyło się spotkanie w Ambasadzie Szwajcarii z udziałem przedstawicieli Biura Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy, Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, w celu omówienia szczegółowych kwestii dotyczących projektu, w tym zagadnień związanych z finansowaniem, zarządzaniem i jego realizacją.

1 czerwca Rządy Szwajcarii i Rzeczypospolitej Polskiej podpisały Umowę w sprawie
Projektu, natomiast umowa dotycząca Realizacji Projektu pomiędzy instytucją pośredniczącą (Władzą Wdrażającą Programy Europejskie) a instytucją realizującą (Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki) zostanie podpisana w ciągu 3-4 tygodni.

UMJ

Reklama

Komentarze: 30

Dodaj komentarz Widok:
0
@ KUBASINSKI
dnia 12.06.2012, 04:06 · Zgłoś
Zapraszam sklep maszynki zeletki wszystko do wyboru przepraszam jestes smierdziacy nie ogolona twarza
Odpowiedz
2
@ do chore państwo
dnia 07.06.2012, 17:05 · Zgłoś
nie masz zielonego pojecia jak to leci.Nie kompromituj się !!!
Odpowiedz
-2
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 07.06.2012, 13:59 · Zgłoś
już będą ręce zacierać : banki, wszelkiej maści projektanci i tylko wybrani wykonawcy [niby to wybrani na drodze przetargu , czy konkursu } zwykły kowalski żyjący od 01- 01 nic z tego miał nie będzie...
Odpowiedz
7
@ Fe...
dnia 07.06.2012, 09:19 · Zgłoś
Z Ciebie [...] taki filozof, jak z koziej dypy- kupy.
Odpowiedz
8
@ Solar spoko
dnia 07.06.2012, 08:24 · Zgłoś
Do Lila- Okłamujesz to ty na forum- Szwajcaria nie jest członkiem Unii, poza tym w programie biorą udział również inne gminy naszego i nie tylko naszego powiatu,więc co? Wszyscy wszyscy wójtowie i burmistrz utworzyli mafię i wszyscy chcą źle dla swoich gmin??
Odpowiedz
-1
@ Lila
dnia 07.06.2012, 05:41 · Zgłoś
Szwajcaria daje nam 62 miliony??? Coś tu nie gra? Przecież dofinansowanie jest z unii europejskiej czyli z naszych podatków . te 83 miliony wezmą firmy i urzędnicy z Szwajcarii a nie gminy polskie .Firmy szwajcarskie wezmą sobie podwykonawców bezrobotnych Polaków do tej gorszej roboty a potem im nie zapłacą.Czym się chwali pan Czarnecki , tym że daje zarobić ogromne miliony Szwajcarom??? Przecież to szwajcarskie firmy i urzędnicy biorą pieniążki z unii a gminy polskie dają dachy domów .Czy same gminy nie mogły dostać dofinansowania z unii,zatrudnić firmy polskie /Polacy umieją zakładać solary/ . POLACY czytajcie UMOWY bo jeszcze stracicie dach nad głową !!!. Ten artykuł wprowadza okłamuje ludzi
Odpowiedz
4
@ do Lila
dnia 07.06.2012, 13:23 · Zgłoś
Mało masz wiedzy mówiąc o tym że szwajcarskie pieniądze to UE. Przecież Szwajcaria nie należy do UE. Poczytaj troche i sie nie kompromituj
Odpowiedz
-1
@ MIka
dnia 07.06.2012, 16:58 · Zgłoś
A za co nam Szwajcaria dała te 62 miliony??? Nic nie zarabia??? W naszej gminie nie ma kanalizacji ,może by dała no 10 milionów . Holendrzy dają nam wiatraki , unia daje nam wszystko super [...]ziu mróz!!!
Odpowiedz
7
@ SOLAREK
dnia 06.06.2012, 19:11 · Zgłoś
Te [...]?! Gdy Ci zaproponuje 62 miliony zeta, to weźmiesz, czy będziesz uważał, że Cię naciągam?
Ty to jesteś przed, czy po kastracji? Tak jakoś cienko piejesz na portalach?
Odpowiedz
-5
@ [...]
dnia 07.06.2012, 01:06 · Zgłoś
Jestem po kastracji.A pieniądze wyślij do ratusza.Może co dla ludzi zrobią dobrego,a nie tylko dla siebie i własnej chwały... No i zastanów się nad spójnością wypowiadanych myśli.Bo czy jest możliwa kastracja koguta,by cienko piał.Dzięki za miłe słowa-pozdrawiam z nieukrywanym szacunkiem!
Odpowiedz
-3
@ [...]
dnia 06.06.2012, 17:27 · Zgłoś
No cóż!!! Pośrednictwo w biznesie zawsze się opłaca...Jak naiwnych nie brak-tym bardziej! Ten kto nie poznał uroków solarycznego oszczędzania -namawiam: jak chce przeżyć przygodę,i mieć pustą kieszeń za tą zabawkę na długi czas -to jest na dobrej drodze!!! To przecież szwajcarskie lustereczko.No właśnie.Ale to nie szwajcarski zegarek...W wysokich górach gdzie leje przez 200 dni w roku-solary??? To tak jakby od kota oczekiwać,że złoży jajo!!! No,chyba,ze to będzie jajo po kastracji kocura!!! A więc dobrej,szampańskiej zabawy ze słoneczkiem i jego milusińskim p. Andrzejkiem!
Odpowiedz
4
@ [...]
dnia 07.06.2012, 13:22 · Zgłoś
Ja mam solary i chce ci powiedzieć że jestem bardzo zadowolony nie z tego że mam tylko z tego ile moge zaoszczędzic na kupnie energii. Podaj namiary partyzancie to zadzwonie do ciebie i ci wytłumacze.
Odpowiedz
8
@ Mery
dnia 06.06.2012, 16:58 · Zgłoś
A jak władza wybuduje nowy kościół, to będzie dobrze, czy źle?
Odpowiedz
-4
@ granat
dnia 06.06.2012, 15:34 · Zgłoś
niech sie przyznaja ile z tego do ich kieszeni idzie
Odpowiedz
2
@ do Granata
dnia 07.06.2012, 13:20 · Zgłoś
Każdy myśli swoimi kategoriami.
Odpowiedz
0
@ witaminaX
dnia 06.06.2012, 15:31 · Zgłoś
a gdzie jest haczyk?
Odpowiedz
-7
@ i co z tego
dnia 06.06.2012, 15:21 · Zgłoś
Psu na bude komu te solary, jak cały czas leje i zimno... Gdyby ludzie dopłacali około tysiąca złotych ,czyli dofinansowanie 90 %,to może się opłacać , dopłata 4-5 tysięcy złotych ( tak jest w innych gminach)to stanowczo za dużo. Koszty prewyższają zyski!
Odpowiedz
1
@ do i co z tego
dnia 07.06.2012, 17:02 · Zgłoś
Powiedz w których gminach to ich osobiscie zapytam skąd taka dopłata?
Odpowiedz
10
@ ateista
dnia 06.06.2012, 14:58 · Zgłoś
Tylko jedna inwestycja, i aż 62 miliony! Nie wierzę! Czy to możliwe [...], że tej kasy nie załatwiła Maria?
Odpowiedz
4
@ xxxx
dnia 07.06.2012, 13:19 · Zgłoś
maria w tej kwestii nie miała wiekszego pojęcia
Odpowiedz
-1
@ granat
dnia 06.06.2012, 14:09 · Zgłoś
co prawda urazila i trzeba bylo komentarz usunac
Odpowiedz
-2
@ ................
dnia 06.06.2012, 13:09 · Zgłoś
A jaki będzie % dofinansowania ... miało być najpierw 85%, potem była mowa o 55-65%
A teraz ile będzie?
Bo nie wiem czy nie zrezygnować
Odpowiedz
-2
@ Gibon
dnia 06.06.2012, 13:16 · Zgłoś
Im mniej ludzi się zapisze - tym lepiej. Więcej pieniędzy do podziału. Oni jeszcze naganiają chętnych - podejrzane dlaczego- chyba wykonawcy naciskają.
Odpowiedz
2
@ do Gibona
dnia 07.06.2012, 13:18 · Zgłoś
Czytaj ze zrozumieniem!!! Jaki wykonawca skoro jeszcze przetargu nie było.
Odpowiedz
8
@ do os
dnia 06.06.2012, 12:07 · Zgłoś
Chłopie wiadomo że wykonawca nie będzie dokładał do interesu, a z pozostałymi insynuacjami byłbym ostrożny.
Odpowiedz
-4
@ os
dnia 06.06.2012, 11:32 · Zgłoś
ktos na tym zarobi, a jak nie wiadomo kto, to od razu wiadomo;)
Odpowiedz
13
@ do znowu
dnia 06.06.2012, 10:47 · Zgłoś
Głupoty opowiadasz! Najlepiej pod sukces podpiąć kogoś kto niewiele z tym miał wspólnego
Odpowiedz
-13
@ znowu
dnia 06.06.2012, 10:27 · Zgłoś
Znowu Andrzejek chwali się i udaje że to jego dzieło ! A przecież procedury rozpoczęły się gdy Związkowi przewodniczył wójt Stanisław Pankiewicz i wtedy ZGDW weszło w ten projekt! A resztę trudnej pracy wykonali profesjonalni urzednicy, na czele z kierownik Marią Lignar!
A o nich ani słowa.
Odpowiedz
-7
@ Vivo
dnia 06.06.2012, 10:06 · Zgłoś
83 mln zł to wcale niewiele - zobaczcie ile gmin bierze udział w projekcie. Jeszcze naganiają chętnych. Do tego wynajmą na pewno najdroższą firmę typu ARGUS i się [...] obłowią. Dokładnie czytajcie umowy i zwracajcie szczególną uwagę na zaproponowany sprzęt.
Odpowiedz
4
@ Emisja
dnia 06.06.2012, 18:48 · Zgłoś
Największa niska emisja zanieczyszczeń, głownie z kotłowni lokalnych opalanych badziewnym paliwem, występuje w zimie - wtedy gdy kolektory słoneczne dają najmniej energii. Zresztą nie będą służyć do grzania budynków tylko do wspomagania podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Najwięej energii do tego celu dostarczą w lecie - wtedy jest najmniejsza emisja niskich zanieczyszczeń bo lokalne kotłownie są wyłączone - z przyczyn oczywistych.
Niską emisję można ograniczyć zapewniając rozwój miasta tj dając mieszkańcom możliwość zarobienia na lepszej jakości paliwo lub np. zapewniając im dopłaty do gazu - wtedy zmniejszy się znacznie ilość trucicieli - szkodników.
Docenić należy inicjatywę ujęcia energii odnawialnej, w tym przypadaku solarnej - argumentować należy jednak prawidłowo, bez nadinterpretacji. Zmniejszy to zanieczyszczenie powietrza być może o parę procent, jeżeli w zimie, w sezonie grzewczym bedzie dobre nasłonecznienie. Nie jest to jednak , niestety, lekarstwo na chorobę - nie likwiduje przyczyn, łagodzi nieznacznie jej objawy...
Inna sprawa to rachunek ekonomiczny: ile trzeba zainwestować i kiedy się to zwróci?
Nie widać jak na razie żadnych konkretów, czyli pełni dobrych chęci poruszamy się w przestrzeni wirtualnej i abstrahujemy w imię walki z zanieczyszczeniem a pewnie także z globalnym ociepleniem itp. , itd...tu jako ciąg dalszy każdy może dopisać sobie inne szlachetne uzasadnienie. Podstawą wielu działań, w tym ochrony środowiska, jest ekonomia - nie apele. Wielu mieszkańców pali np. odpadami z przyczyn ekonomicznych a nie z braku wiedzy o ochronie środowiska. Jeżeli nie ma pracy w sposób oczywisty miasto podążać może w stronę slumsów. Tam nie ma miejsca na kolektory słoneczne i nie ma czystego powietrza.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.